Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Trochę słabe porównanie, większość komponentów komputerowych jest teraz tania, znajdź mi płytę główną do Pompy Ciepla panasa za cenę płyty do zwykłego PC, lub kombinuj zeby dopasować elektronikę z Daikina?

 

@Pyxis: skomplikowanie twojej Płyty głównej poraża, tam nawet nie ma procesora!, takich bezpieczników za 15 lat napewno nie dostaniesz! będziesz musiał na drut to naprawiać.

A bo ja wiem cy słabe porównanie , dzisiaj prawie w detalu , sprężarka bldc(5 kw)+ podstawowa elektronika do jej uruchomienia +zawór czterodrogowy (grzane chłodzenie ) to koszt ok 4 K , nic nie trzeba kombinować ,typowy zestaw , produkowany przez różnych producentów , można w mojej pompie zamieniać , ci producenci o których wspominałeś maj ambicje opanowania rynku , i wkładają swoje bebechy , tak żeby w części zaopatrywać się tylko u nich , trudno a w zasadzie niemożliwe do zastąpienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Eeeee... no chyba jednak bym zostal przy temperaturze powietrza przy gruntowce, bo ta temperatura determinuje zapotrzebowanie domu na cieplo.

Albo np przy temperaturze wody powrotnej z GZ albo kombinacji tej temperatury z temperaturą powietrza , albo kombinacji tych temperatur + np temperatura zewnętrzna etc itp itd ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixi -proponuję byśmy byli grzeczni dla siebie ,

wracając do dogmatów on/offowych :

-ceny części zamiennych za np 10 lat

-dostępność podzespołów za np 10 lat

-on/off działa zawsze z max mocą (ale sprężarki , a nie grzewczą)

Do pierwszych dwóch pkt potrzeba bardziej wiary- ja nie biorę tego pod uwagę.

Co do mocy , nie byłeś łaskaw odpowiedzieć na pytanie o stałą dT.

Na szybko to tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał Pyxis Zobacz post

Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to IMHO sensu nie ma, bo bedziesz sie zastanawial, jak zmusic pompe do pracy z pelna moca w godzinach taniej taryfy.

No tak , istota ,,problemu" , więc staram się wytłumaczyć że tak na prawdę to wydumany problem . Da się ,,zmusić " do pracy jakiej tylko sobie klient wymarzy . Ja to sobie robię jak uważam za optymalne dla mnie .

Z tego co wiem duze koncerny maja w doopie polskie realia

 

A ja ich , za długo dla nich pracowałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garażowiec,

mogę Ci zapronować "moje rozwiązanie" (sam na to wpadłem- nie wiem może jakaś PC to ma ) pod zas CWU :

-dwa czujniki temp : jeden najniżej w zasobniku ok połowy , drugi od góry ok 1/4 wys

-praca : 1,5 hprzed końcem T2 PC sprawdza temp na dole , w T1 cały czas sprawdza temp w czujniku u góry i w T1 tylko do niego uzupełnia ciepłą wodę , przy każdym wejściu w T2 sprawdza się temp w środku

U mnie to super działa z tą różnicą - że kiedy działa CO to układ ten jest bocznikowany ( ze względu na czas pracy ok 25-30 min wg PC i ok 45/50 min z tym układem)

Jest pełen komfort - zawsze jest ciepła woda , a steruję tylko jej słupem w zas

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garażowiec,

mogę Ci zapronować "moje rozwiązanie" (sam na to wpadłem- nie wiem może jakaś PC to ma ) pod zas CWU :

-dwa czujniki temp : jeden najniżej w zasobniku ok połowy , drugi od góry ok 1/4 wys

-praca : 1,5 hprzed końcem T2 PC sprawdza temp na dole , w T1 cały czas sprawdza temp w czujniku u góry i w T1 tylko do niego uzupełnia ciepłą wodę , przy każdym wejściu w T2 sprawdza się temp w środku

U mnie to super działa z tą różnicą - że kiedy działa CO to układ ten jest bocznikowany ( ze względu na czas pracy ok 25-30 min wg PC i ok 45/50 min z tym układem)

Jest pełen komfort - zawsze jest ciepła woda , a steruję tylko jej słupem w zas

Tymczasem

No dzięki , wiem że możliwości jest wiele , tylko ja obijam się o ,,panie zwinie a firmę za parę lat i gdzie ja dostane części ". Nie robię ( na razie } własnych sterowników , opieram się na dużych producentach Polskich , składam to tylko w całość , nie będę ukrywał info z skąd ja to mam , klient ma pewność ze najwyżej kupi sobie części u producenta , nie koniecznie u mnie

Ale sama CWU nie jest jakimś problemem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixi -proponuję byśmy byli grzeczni dla siebie ,

 

Nie. Ty proponujesz, zebym ja byl 'grzeczny" dla Ciebie. W druga strone to juz nie zawsze dziala.

 

wracając do dogmatów on/offowych :

-ceny części zamiennych za np 10 lat

-dostępność podzespołów za np 10 lat

 

Nie wiem kto je glosi i jak mialyby brzmiec, ale skoro gdzies wyczytales...

 

-on/off działa zawsze z max mocą (ale sprężarki , a nie grzewczą)

 

Hm... jak na moja wiedze, to takie urzedzenie nie ma ani stalej mocy grzewczej, ani moc pobierana przez sprezarke nie jest stala.

 

Co do mocy , nie byłeś łaskaw odpowiedzieć na pytanie o stałą dT.

 

U mnie delty sie zmieniaja. Zarowno na DZ jak i na GZ. Wszystko zalezy od chwilowych warunkow pracy urzadzenia.

 

No tak , istota ,,problemu" , więc staram się wytłumaczyć że tak na prawdę to wydumany problem . Da się ,,zmusić " do pracy jakiej tylko sobie klient wymarzy . Ja to sobie robię jak uważam za optymalne dla mnie ..

 

Faktycznie nie ma takich klopotow ze sterowaniem inwertera pod tani prad w "nie Twoich" pompach?

Jali ma ktos takie "mercedesy" w kotlowni, moze niech sie podzieli uwagami co do sterowania. Chetnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixi,

te odchyłki w poborze mocy samej sprężarki w normalnym cyklu to jaki rząd wielkości -20/30% ?

Z tego co ja wiem o on/offach , to przy małej dT na obiegu grzewczym-COP powinien spadać.

Dlatego w przypadku rozsądnych cen - widziałem zaletę inwertera na PC GW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samym cyklu CO raczej niewielkie. Rzedu 100, moze 150W.

Mierzylem i usrednialem to swego czasu przy skalowaniu swojej aplikacji do pompy, ale to bylo kilka lat temu.

 

Jesli zalozysz stala Tz dla grzania i bedziesz schodzil z delta, to zapewne tak. Jednak zwiekszenie przeplywu przy stalej mocy grzwczej powoduje spadek Tz. Skraplacz jest skuteczniej chlodzony, wiec sprawnosc powinna raczej rosnac (przynajmniej w granicach rozsadnych mocy pompy obiegowej GZ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wihi ,

patrząc na wzór

Q=V x Cw x dT i po przekształceniu

dT=Q/Cw x V

 

Dodam tylko , że kiedy bawiłem się prędkościami obiegówki to się potwierdzało do pewnego stopnia ( do kiedy był w miarę stały odbiór ciepła)

Kiedy odbiór się zmniejsza , na chwilę wzrasta Tz ale inwerter już się do tego dostosowuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie "nowości" zazwyczaj tylko na początku kosztują-potem to standard (popatrzcie na elektryczne szyby-kiedyś trzeba było ekstra dopłacać , teraz najtańsze auta maja to w podstawie)

Inwerter wydłuża przecież żywotność sprężarki-jeśli ja bym produkował takie PC GW , to na pewno chciałbym uzyskać przewagę nad moją konkurencją i za rozsądne pieniądze bym to oferował

pzdr

1 - trochę to trwało, zanim były w standardzie

2 - jeśli to ma wyglądać tak jak w przypadku aut, to nie wiem czy to dobra droga

chyba, że to tylko mi się wydaje, że kiedyś auta były bardziej trwałe i niezawodne, a te dzisiejsze naszpikowane elektroniką bez porównania mniej

 

ja jestem ciekaw, jak tak naprawdę będzie z trwałością tych wszystkich urządzeń. Co z tego, że inwerter wydłuży żywotności sprężarki, jak padnie kawałek elektroniki i się okaże, że się nie opłaca naprawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj , chłopaki

podaliście trzy wersje z tym przepływem... (...)

Podali to samo...

Jeśli nie będziesz rozróżniał zachowania się invertera i on/off - będzie dochodzić do nieporozumień.

 

Jeśli inverter osiągnie już temperaturę zadaną na wyjściu i będzie pracował z mocą zredukowaną, to automatyka mając możliwość zmiany grzewczej "w obydwie strony" będzie się starała nie dopuścić do zmiany temperatury zasilania.

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - trochę to trwało, zanim były w standardzie

2 - jeśli to ma wyglądać tak jak w przypadku aut, to nie wiem czy to dobra droga

chyba, że to tylko mi się wydaje, że kiedyś auta były bardziej trwałe i niezawodne, a te dzisiejsze naszpikowane elektroniką bez porównania mniej

 

ja jestem ciekaw, jak tak naprawdę będzie z trwałością tych wszystkich urządzeń. Co z tego, że inwerter wydłuży żywotności sprężarki, jak padnie kawałek elektroniki i się okaże, że się nie opłaca naprawiać

 

Co do sterowników silników (ogólnie) , to znam urządzenia pracujące non stop po 15-20 lat .Zobacz proszę na drukarki , bramy garażowe itp.

Najczęściej w elektronice siadają kondensatory elektrolityczne -w miarę kumaty elektronik to namierzy i usunie za grosze.

Generalnie uważam , że większy problem jest z mechaniką niż elektroniką ( popatrz na telewizory)-a owych nieszczęsnych autach co siada : turbinki zazwyczaj

Problem jest jeszcze taki , że praktycznie żaden instalator nie jest elektronikiem i lokalizuje tylko z grubsza problem- jak stwierdzi np uszkodzenie płyty głównej , to może pominąć fakt że to jest skutek uszkodzenia , a nie przyczyna ( np coś z zasilaniem głównym), a nowa płyta będzie sprzedana...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...