Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Podali to samo...

Jeśli nie będziesz rozróżniał zachowania się invertera i on/off - będzie dochodzić do nieporozumień.

 

Jeśli inverter osiągnie już temperaturę zadaną na wyjściu i będzie pracował z mocą zredukowaną, to automatyka mając możliwość zmiany grzewczej "w obydwie strony" będzie się starała nie dopuścić do zmiany temperatury zasilania.

 

Zigi wiem , że oni to wiedzą - tylko trochę nie precyzyjnie podali opis

Pixis : spadek Tz ( nic nie pisząc o powrocie)

Wihi : spadek Tz i dT (na podłogówce zapewne tak jest, ale na małej mocy wzrastała mi Tp)

Garażowiec: spadek Tz i wzrost Tp ( podobnie do Wihiego,czyli spadek dT)

Nie będę czepialskim - chodziło tylko o jasny przekaz ( ktoś może nie zakumać o co chodzi) : jeśli zwiększamy przepływ bez zmiany mocy - zmniejszy się dT na obiegu grzewczym

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego nominalny przepływ w PC ma takie znaczenie- jeśli będzie za mały nie osiągniemy grzewczej mocy max PC.

Niekoniecznie , w on/of-ie przy za małym przepływie ( oczywiści w granicach rozsądku , bo jak będzie b.dużo za mały preso zadziała ) zwiększy się delta i moc mniej więcej będzie nominalna zachowana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , a jak będzie np 2 to jeszcze lepiej , tylko to niekoniecznie prosta sprawa hydrauliczna może być , może być tak że jak chce się osiągnąć niską deltę, to trzeba pompki obiegowej o b.dużej wydajności , i wtedy sprawa nie warta zachodu .W przypadku inwertera to już trochę inaczej wygląda , mało czasu pracuje z mocą nominalną , większość z małą mocą wtedy uzyskanie b.małej delty jest proste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę czepialskim - chodziło tylko o jasny przekaz ( ktoś może nie zakumać o co chodzi) : jeśli zwiększamy przepływ bez zmiany mocy - zmniejszy się dT na obiegu grzewczym

 

Ale to nie jest jasny przekaz, bo majac jako parametr jedynie delte nie wiemy nic o konkretnych temperaturach (Tz i Tp). Obrazowo: Spadek delty mozemy osiagnac zmieniajac tylko ktoras z tych temperatur, albo obie jednoczesnie i to w roznych proporcjach. Mamy nieskonczenie wiele mozliwosci. :)

 

Bede pisal do Ciebie wiec prosciej. Myslalem, ze lapiesz o cobiega.

 

Jesli zalozysz stala Tz dla grzania i bedziesz schodzil z delta, to zapewne tak.

 

To przypadek osiagalny jedynie dla (Twojego) inwertera. Manipuluje moca i przeplywem tak aby przy stalej Tz spadla dT. Podpowiem, ze mozliwosc zmniejszenia delty w tym przypadku jest tylko jedna - podniesie sie Tp. Skraplacz bedzie mial wyzsza temperature i sprawnosc spadnie.

 

Jednak zwiekszenie przeplywu przy stalej mocy grzewczej powoduje spadek Tz.

 

Tutaj odnioslem sie do najistotnijeszego parametru, ktory uzywany jest do porownania warunkow pracy urzadzenia (i jego sprawnosci) - do Tz.

Jak zachowa sie w tych warunkach Tp w bardzo duzym stopniu zalezy od fizycznych parametrow GZ (jego wielkosci/mocy), wiec to pominolem, ale im wieksze masz GZ w stosunku do mocy pompy, tym bardziej mozesz poszalec z przeplywami, bo i opory mniejsze i Tp bedzie wolniej rosla w stosunku do spadku Tz (efekt chlodniejszego skraplacza bedzie zuwazalny).

 

Skraplacz jest skuteczniej chlodzony, wiec sprawnosc powinna raczej rosnac (przynajmniej w granicach rozsadnych mocy pompy obiegowej GZ).

 

Sprawnosc bedzie rosla do pewnego punktu, poniewaz opory przeplywu rosna w kwadracie predkosci. Zwiekszenie przeplywu 2x bedzie wymagalo 4x wiekszej mocy obiegowki. Dopoki sumaryczna sprawnosc calego urzadzenia bedzie rosla, ma to sens, ale w pewnym momencie osiagniemy punkt, gdzie wydatek na zwiekszenie przeplywu bedzie wyzszy od zyskow na sprawnosci (nie schlodzimy skraplacza nigdy do temperatury GZ, nawet jak podlaczymy zamiast obiegowki pompe hydroforowa). Stad zapewne tez biora sie "optymalne delty" dla DZ i GZ, chociaz tego tematu powiem szczerze nie analizowalem (moze ktos podpowie?).

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixi-znowu zaczynasz wykręcać kota ogonem,

przecież napisałem ,że nie posądzam Cię o to ,że nie wiesz o co kaman.

Po za tym -nigdzie nie jest w temacie wątku napisane ,że chodzi o GW , nieprawdaż ?

Dlatego chciałem to ujednolicić , i już (to też tak Ci napisałem prosto)

Kropka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tu byc dla takiego picera "milym"? Przeciez wijesz sie jak piskorz w odpowiedziach, cos tam wiesz, ale bardziej ze gdzies cos dzwonili i jeszcze masz anse, kiedy nie podejmuje dyskusji.

Z Toba sie nie da rzeczowo podyskutowac, bo jesli wyrazasz jakas "teze", to konczysz bardzo konstruktywnym: "kropka" albo "i koniec tematu". Ja dla odmiany bede zaczynal dyskusje z Toba od zwrotu "goowno prawda". Podyskutujemyyyyy.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixio-znowu pomieszało Ci się w tym "pięknym umyśle",

Tu nie ma żadnej dyskusji , tu będą Twoje wynurzenia :

 

post 869

 

"Jesli zalozysz stala Tz dla grzania i bedziesz schodzil z delta, to zapewne tak. Jednak zwiekszenie przeplywu przy stalej mocy grzwczej powoduje spadek Tz."

 

czyli podałeś tylko Tz

 

post 888

 

"majac jako parametr jedynie delte nie wiemy nic o konkretnych temperaturach (Tz i Tp)"

 

czyli stwierdziłeś ,że oprócz Tz trzeba Tp (o której nie pisałeś)

 

"To przypadek osiagalny jedynie dla (Twojego) inwertera "

 

czyli uznałeś mój wpis pierwotny (bo ten obejmował wszystkie przypadki z dT-raptem jedno prawidłowe zdanie )

 

post 890

 

"Ale to sie odnosi zarowno do gruntowki jak i do pompy PW"

 

Czyli potwierdziłeś co pisałem na początku

 

W związku z powyższym , stwierdzam jednoznacznie :

 

-kręcisz i manipulujesz nawet własnymi wpisami

-jesteś prymitywnie agresywny

-masz kompleks "zasłużonej racji"

-nie wszystko wiesz , ale bardzo byś chciał (tylko Ci nie wychodzi)

 

Ogólnie zachowujesz się prostacko (taki typowy Burakus Pospolitus)- uraczyłeś mnie epitetem "picer" i wiesz co nawet w miarę trafiłeś.

Zawsze picuję i usprawniam to co mam-dlatego mam opomiarowaną PC i rozbudowane sterowanie dające mi pełen komfort i satysfakcję.

Nie będę brnął w te Twoje "mądre" gierki (dziwę się, że Tomek jeszcze Cię nie wygumkował-może mnie wygumkuje , trudno -jakoś to zniosę).

Na zakończenie :

z w/w powodów nie będę dyskutował z Twoim Ego-jeśli miałbym okraszyć Cię odpowiednim epitetem to może : POZER !

 

Żegnam ozięble

 

PS

Byłeś już u lekarza specjalisty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja na argumenty , ale czy w istocie tematyki tego zagadnienia , tego problemu, zgodnie z tematem z nagłówka ???

 

Czy przyszły inwestor na podstawie tych dyskusji ( jak wyżej ) jest bliżej czy dalej od decyzji racjonalnej ( wysoko kosztowej )

 

"" Jaką moc PC wybrać dla swojego budynku mając zrobione OZC budynku "" ???

 

Czy kolega np; tede80 rozwiał swoje wątpliwości w jakimś procencie czytając te wywody mistrzów ???

 

""W momencie jak wydaje mi się, że już rozumiem to czytam posty w innym temacie i znowu nic nie wiem. Czyli inwerterowa pompa ciepła Powietrze/Woda średnio nadaje się do grzania tylko w taniej taryfie podłogówki? nie ma sensu kupować przewymiarowanej o powiedzmy 30%? ;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page41

 

Może On i Inni przyszli inwestorzy się wypowiedzą

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....uraczyłeś mnie epitetem "picer" i wiesz co nawet w miarę trafiłeś.

Zawsze picuję....

 

Mialem zaczac od "goowno prawda", ale tu jednak zaczne od "musze sie z Toba bezwarunkowo zgodzic".:D

 

 

Żegnam ozięble

 

Obiecank cacanki.

 

PS

Byłeś już u lekarza specjalisty ?

 

Tak. U kardiologa, a Ty? :)

 

Czy kolega np; tede80 rozwiał swoje wątpliwości w jakimś procencie czytając te wywody mistrzów ???

 

Wszystkie pompy ciepla maja grzalki, a 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuście już sobie , ten wątek i tak jest już ,,martwy"

 

Garażowiec- Ty coś potrafisz zrobić , ten typ potrafi tylko teoretyzować.

Charakter spitoliły mu życiowe klęski- to dlatego jest jaki jest ( w szkole pewnie nie akceptowany , w robocie nie lubiany...)

Albo niezależnie od w/w -taki się ulągł , bez przyczyny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie Pyxis-a w akcji jakby na m forum ktoś zamieścił taki post

Pyxis

COP = 3 to średnoroczny łącznie z ciepłą wodą , może nawet 3.5 . Poza tym pompy ciepła nie dopiera się tak jak kotła na moc w warunkach obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej. Wystarczy dobierać do -10 *C , czyli ok. 75 % mocy maksymalnej. Nie warto na tych statystycznie parę dni w roku budować pompy na maksymalną spodziewaną moc. Taka przewymiarowana pompa ma niższy COP bo ma krótkie cykle pracy , a jej zakup i budowa większego dolnego źródła znakomicie pogarszają rentowność inwestycji.

Jak za zimno to rozpalić w kominku , dogrzać grzejnikiem elektrycznym lub założyć ciepłe gacie.

Na początku sezonu , nawet na grzejniki wystarczy ok. 30*C , wtedy to COP wysoki , a mocy trzeba niewiele , będzie krótka praca zbyt dużej pompy.

O falownikach pisaliśmy wcześniej , wielokrotnie . Słaby pomysł z TZR. Średnia temperatura sezonu grzewczego to + 2 do +5*C , zależnie od roku i sezony , widać więc że średnio w sezonie grzewczym pompa ciepła pracuje na 50% zapotrzebowania budynku na ciepło. Nie warto przesadzać z wielkością , chyba że się jest sprzedawcą lub pracownikiem marketingu.

 

A napisał to jednak wielki guru od pc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...