Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Ciepło właściwe zaniżyło zapotrzebowanie o 2kW - niestety nie jest idealne. Poszukaj też jakiegoś dobrego instalatora w pobliżu ja po kilku rozmowach miałem dość. Kilka ofert mam takich, że mógłbym ogrzać swój dom i sąsiada. Poproś też o koszt koszty zużycia energii dla pobliskiej stacji meto - wtedy zobaczysz jakie temperatury są u Ciebie. Może Tcap będzie super przy -20 - ale w jakiś 80% temperatura będzie pewnie -5/+5 stopni i wtedy zwykły panas będzie zdecydowanie lepszy a jak kilka godzin załączy ci się grzałka to nie zbankrutujesz. U mnie tej zimy termometr doszedł do -11 Edytowane przez Fugaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

-tak betonowa

-Niestety juz za poźno na zwiekszanie wysokosci wylewki

 

*- Budynek przy temperaturze 0*C potrzebuje tylko 50 %

mocy maksymalnej, czyli w Twoim przypadku 3,5 kW,

 

9 kW1f.jpg

 

- Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada

Na Temperatury > - 2 C*

 

ŁÓDŹ.jpg http://portpc.pl/arkusze/

 

Ilość godzin w sezonie grzewczym z daną

temperaturą zewnętrzna dla ŁODZI

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*- Budynek przy temperaturze 0*C potrzebuje tylko 50 %

mocy maksymalnej, czyli w Twoim przypadku 3,5 kW,

 

[ATTACH=CONFIG]426839[/ATTACH]

 

- Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada

Na Temperatury > - 2 C*

 

[ATTACH=CONFIG]426838[/ATTACH] http://portpc.pl/arkusze/

 

Ilość godzin w sezonie grzewczym z daną

temperaturą zewnętrzna dla ŁODZI

 

Kolego a jak to będzie teraz wyglądało, jeśli wg OZC wykonanego przez kolegę asolta, wychodzi mi 9.08 kW bez CWU?

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez krzynio51
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU dla 4 osób muszę zapewnić, to wg różnych źródeł się naczytalem że łącznie dla 4 os to od 1kW do 4kW, takie rozbieżności podają, myślę że chyba ok 2kW?

 

Zapotrzebowanie masz policzone dla jakiej temperatury na zewnątrz? -20*?

Znajdź dane pogodowe i zobacz, ile najwięcej godzin z rzędu była taka temperatura. Pewnie to będzie kilka razy po kilka godzin (albo i nie). A to oznacza, że w każdej dobie będziesz miał wystarczająco dużo wolnej mocy, żeby ogrzać CWU.

Ogrzanie 100l wody o 45* to jakieś 5,5kWh. Więc potrzebujesz w ciągu doby przez 5,5h wolnego 1kW mocy. Albo jak kto woli 230W 24/7. Nie wiem, kto wymyśla te kW dokładane do obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU dla 4 osób muszę zapewnić, to wg różnych źródeł się naczytalem że łącznie dla 4 os to od 1kW do 4kW, takie rozbieżności podają, myślę że chyba ok 2kW?

 

U mnie przy 4 osobowej rodzinie: 3 wanny + 1 prysznic wychodzi ok 0,5kw na 4 osoby. Założenie 0,25kw na osobę jest ok i to z zapasem. Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU dla 4 osób muszę zapewnić, to wg różnych źródeł się naczytalem że łącznie dla 4 os to od 1kW do 4kW, takie rozbieżności podają, myślę że chyba ok 2kW?

 

Skoro chcesz kupić PC która równocześnie będzie grzać CWU i dom to ok tylko nie wiem czy taką znajdziesz .. bynajmniej ja o takich nie słyszałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 4 osobowej rodzinie: 3 wanny + 1 prysznic wychodzi ok 0,5kw na 4 osoby. Założenie 0,25kw na osobę jest ok i to z zapasem. Pozdrawiam

O dzięki, też myślałem że 4 to przesada. To u mnie proporcje też inne bo 2 prysznice + 1 wanna. Także pewnie jeszcze mniejsze niż u Ciebie zapotrzebowanie cwu winno być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie robiłem ozc , nie widziałem takiej potrzeby ,, pierwszy dom parterówka ( 360 m2 ) izolacja ściana 5 cm , strop 10 cm , fundamenty 0 gołe i wesołe najpierw viadrusem 24 kw - nie do opanowania , 2 lata zmiana na viadrusa 11 kw było w miarę - dom sprzedałem -- wybudowałem jak w stopce i mam zwykłą 1f sdc przy - 20 nie wiem ile ma ale nie wiele , a z dachu widze tatry więc dość duże prawdopodobieństwo mrozów większych . W tym roku najwięcej miałem - 16 i - 14 kilka nocy pod rząd i w dzień -10, -6 - grzeje tyllko od 21-6 rano i nie puszczam w podłoge więcej jak 30 stopni po inaczej zupa z domowników , pod koniec grzania każdego poranka pompa dynda na 21-25 HZ to mocniejsza już dawno by tykała ( taktowała ) i CWU też grzeje noca do 44 stopni - 3 osoby - za pompe dałem 18 k i 3 k za montaż brutto , dziś wiem że 7 kw byłaby aż za dość . no ale forum...

 

i dla wnikających - w domu nie mniej niż 22 stopnie a raczej zawsze więcej

Edytowane przez toommm
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zapotrzebowania kW dla CWU nie dokładamy,to, która PC Sdc czy TCapa i o jakiej mocy polecacie mi aby najefektywniej pracowała przy zapotrzebowaniu oszacowanym przez kolegę asolta na 9.08kw? (Dla porównania na stronie ciepłowłaściwe.pl. Mój wynik to 7,1kW)

 

Ja w takiej sytuacji wybrałbym jednak T-capa ,ale mono.Ponieważ :

-lepsze parametry (COP-y i moc)

-pracuje do -28st , a SDC do -20st

Jakie "+/-" mono i splita już były omawiane tu.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zapotrzebowania kW dla CWU nie dokładamy,to, która PC Sdc czy TCapa i o jakiej mocy polecacie mi aby najefektywniej pracowała przy zapotrzebowaniu oszacowanym przez kolegę asolta na 9.08kw? (Dla porównania na stronie ciepłowłaściwe.pl. Mój wynik to 7,1kW)

 

 

Mam OZC 8.1 i Tcapa 9 kw. Przy -16 pracowała 11h. Praktycznie w każdych warunkach zewnętrznych mieszczę się w 2 taryfie. Musi być naprawdę długotrwale mroźno na zewnątrz żeby pompa zahaczyła o 1T. Jak nie masz grubych wylewek i grzanie w 2T odpada to Tcap jest za mocny. Chyba że kilka tys zł nie robi Tobie różnicy, a za to będziesz miał stałą moc (8,9kw) do

- 20 w trybie pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takiej sytuacji wybrałbym jednak T-capa ,ale mono.Ponieważ :

-lepsze parametry (COP-y i moc)

-pracuje do -28st , a SDC do -20st

Jakie "+/-" mono i splita już były omawiane tu.

Pzdr

 

Gdzie te moce i COP-y lepsze? Patrzę w polski katalog na KIT-WXC09H3E5 i WH-MXC09H3E5 i widzę dla +7, +2, -7 dokładnie to samo: 4.54/3.59/2.85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...