Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Gdzie te moce i COP-y lepsze? Patrzę w polski katalog na KIT-WXC09H3E5 i WH-MXC09H3E5 i widzę dla +7, +2, -7 dokładnie to samo: 4.54/3.59/2.85

 

Ok,trzyfazowa SDC ma dobre parametry -w niższych temp powinien być lepszy T-cap.

Przeszkadza mi nadal wył sprężarki przy -20 st.No , ale to moje odczucia.

Gość ma wszystko jak na tacy- musi się tylko zdecydować na czym mu zależy...

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja wybrałbym SDC 9kW (skoro asolt tak policzył, a nie "oszust" architekt). Nie brał bym T-CAP. Grzanie cały czas. Komfort dużo lepszy niż przy 2T, a koszty niewiele większe. T-CAP to dwa śmigła. Duża PC jak 12kW. Popatrz na zdjęcia.

 

a asolt doradził mi z Panasa jednak TCapa przy tym zapotzrebowaniu na moc .

 

Mam OZC 8.1 i Tcapa 9 kw. Przy -16 pracowała 11h. Praktycznie w każdych warunkach zewnętrznych mieszczę się w 2 taryfie. Musi być naprawdę długotrwale mroźno na zewnątrz żeby pompa zahaczyła o 1T. Jak nie masz grubych wylewek i grzanie w 2T odpada to Tcap jest za mocny. Chyba że kilka tys zł nie robi Tobie różnicy, a za to będziesz miał stałą moc (8,9kw) do

- 20 w trybie pompy.

 

Wylewki mam na parterze w granicach 8-9cm a pietro 7-8cm , czy takie parametry zaliczysz do grubych ?

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałbym SDC 9kW (skoro asolt tak policzył, a nie "oszust" architekt

 

Nie wiem dlaczego pochwalasz niedokladność, nierzetelność, a czasem zwykłe oszustwo, a jednoczesnie starasz sie pomagac na forum najlepiej jak potrafisz. Jest to dla mnie całkiem niezrozumiałe. Ja sobie zapisuję co ciekawsze przypadki oszustw bo inaczej tego nie mozna nazwac. Ostatnio miałem dwa takie przypadki gdzie obliczone Eu wynosiło

10 kWh/m2 czyli duzo ponizej progu pasywnosci, co ciekawe dwa rózne projekty tego samego architekta, oczywiscie te budynki widziały pasywnosc jak kolokwialnie mówiąc świnia niebo. Nie szkodzi to jednak dac tego oszusta w cudzysłowiu bo przeciez Kubson sie nigdy nie myli, a asolt nie wie co pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tą wartość z OZC chodzi? Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 16686 kWh/rok

 

Lokalizacja to Łódź, gdzie mogę sprawdzić te temp przeważającej?

Najważniejszą wartością przy doborze pompy jest PROJEKTOWE OBCIĄŻENIE CIEPLNE BUDYNKU i to w/g niego dobierasz urządzenie. U Ciebie wylewki są takie sobie i zaryzykuję stwierdzenie że II taryfa będzie mało komfortowa. Powinieneś rozpatrzyć raczej grzanie non-stop. Biorąc to pod uwagę oraz rejon T-cap 9kW będzie lekko przewymiarowany a SDC 9kW na styk. W naszym rejonie -20 zdarza się w ciągu roku bardzo rzadko i trwa dosłownie kilka godzin.

Pytanie jeszcze dla jakiej temperatury wewnętrznej Andrzej liczył. Musisz to wziąć pod uwagę bo jeśli dla 20 stopni to raczej żona Cię z domu wymelduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem fachowcem od OZC ale moim zdaniem już dawno powinno się obniżyć próg - 20 stopni ..

 

Jaki to problem napisac do PKN (Polski Komitet Normalizacyjny) oraz do Min. Infrastruktury który wydaje rozporządzenia w zakresie WT. Uzasadnic, a moze przychylą sie do Twoich objasnien i zmienią temperatury obliczeniowe dla poszczegolnych stref klimatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to problem napisac do PKN (Polski Komitet Normalizacyjny) oraz do Min. Infrastruktury który wydaje rozporządzenia w zakresie WT. Uzasadnic, a moze przychylą sie do Twoich objasnien i zmienią temperatury obliczeniowe dla poszczegolnych stref klimatycznych.

 

Tak....chciałem napisać to samo co asolt wyżej, pisz...może dzięki Tobie, kolejne pokolenia nie będą musiały się stosować do takich idiotycznych norm, bo będą nowe, lepsze :p

 

Rozumiem że waszym zdaniem to sensu oczywiście nie ma .. bo :

- jeden straci dochód z wciskania świstka za 500 który z rzeczywistością nie ma nic wspólnego

- drugi no właśnie nie wiem JTKirk czy aby na pewno nie jesteś stronniczy / czytaj instalator-sprzedawca / ??

bo Panas to dla mnie pewna i sprawdzona marka a Hitachi to jedna wielka niewiadoma.
- nie masz jednego ani drugiego a więc nie jesteś obiektywny jesteś stronniczy

 

 

Jednoznacznie widzę jak bronicie właśnie takich bzdur . I nie ma się co dziwić że ludziska w latach 2000-2010 ładowali groszkowce 24-30 KW - bo przecież ( oczywiście tym zamożniejszym jak na tamte czasy ) jeden taki lub podobny zrobił świstek jak na tundre a drugi taki lub podobny sprzedał krowe - brawo chłopaki :popcorn:

 

bez obrazy ale to moje zdanie

Edytowane przez toommm
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym w poście nr #854 oraz #860

Najniższa temperatura w sezonie grzewczym w ŁODZI to -12 C.

 

Tak wiem , tylko wtedy ładnie mi to zilustrowąłeś dla OZC 7.1kw(wyliczone na podstawie ciepłowłasciwe.pl) a teraz wydaje mi sie ze mam wyliczone przez asolta rzetelniejsze OZC 9,08kW,

Jak ten wykres teraz powinien wygladać ?

Jaka bedzie temp graniczana (ambiwalentana ? tak to sie nazyywa )

Czy prosta zapotrzebowania budynku na moc ma przebiegać róznolegle do poprzedniej ( dla 7kW) tylko przesunieta powyzej na osi kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym w zasadzie różni się 9kw Tcap 1f od 9kW SDC 3f pod wzgledem wydajności , bo z tego co wiedze w katalogu obie mają stała moc 9kW od -2 do +7 i COP takie same ?

 

SDC przy - 15 dla 35 stopni ma moc 8,3kw. Tcap ma 9kw. Przy -20 tcap ma 8,9kw a w SDC nie wiem ale dalej spada. Pewnie ok 7-7,5. Tcap pracuje do -28 a SDC do -20( tak jest w tabelce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...