Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jednofazowa SDC ma przy -7 niecałe 6. Raczej III fazowa SDC lub jednofazowy T-cap.

 

w moim przypadku rożnica ceny (netto) miedzy 1faz 9kW SDC a:

 

1/ : 3faz 9kW SDC: 3600pln

2/ : 1faz 9kW Tcap : 2500 pln

3/ : 3faz 9kW Tcap : 3700 pln

 

Teraz musze sie zastanowić czy dokładac do zakupu, którejś z nich czy dokładac sukcesywnie do wspomagania grzałką

(Chyba jednak padnie wybór na Tcapa 230v)

Edytowane przez krzynio51
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosilem i przeliczyl na 22.5 C, OZC w moim przypadku wzrosło z 9,08kW do 9,5kW, uważacie że nadal 9kw Sdc 1f, podoła w moim i będzie najrosadniejszym wyborem w moim przypadku?

 

@Krzynio w twoim przypdku punkt biwalentny dla tego Panasa 9kW to jakieś -2 stopnie - zgodnie z tymi wykresami więc zdecydowanie nie. Ja mam podobne zapotrzebowanie i z moich obserwacji z punktem biwaletnym około -12 do -10 stopni - to na pewno Daikin 8kW, Nibe 10-12, Samsung i LG 9kW, Stiebel Eltron nie pamiętam modelu ale coś z 8 na końcu. Monoblok z LG na R32 9kW (tu punkt biwaletny wyjdzie około -15). Ogólnie szukaj pomp które mają parametr dla A-7/35 coś około 7kW - ten parametr jest często podawany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzynio w twoim przypdku punkt biwalentny dla tego Panasa 9 kW to jakieś

- 2 stopnie - zgodnie z tymi wykresami więc zdecydowanie nie.

-To nieprawda .

- Punkt biwalentny, dla budynku OZC 9,5 kW oraz PC/PW 9 kW/1f,

... to teoretycznie punkt przecięcia dwu linii;

- mocy max pompy oraz OZC budynku,

- wychodzi temperatura około ; - 7 C,

 

- Przypominam, że najniższa temperatura w sezonie grzewczym dla

....Łodzi to ; - 12 C

- Budynek przy - 12 C potrzebuje tylko ok. 7,5 kW mocy ,

 

- Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada

......Na Temperatury > - 2 C ,

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-To nieprawda .

- Punkt biwalentny, dla budynku OZC 9,5 kW oraz PC/PW 9 kW/1f,

... to teoretycznie punkt przecięcia dwu linii;

- mocy max pompy oraz OZC budynku,

- wychodzi temperatura około ; - 7 C,

 

- Przypominam, że najniższa temperatura w sezonie grzewczym dla

....Łodzi to ; - 12 C

- Budynek przy - 12 C potrzebuje tylko ok. 7,5 kW mocy ,

 

- Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada

......Na Temperatury > - 2 C ,

 

Tutaj wykres z zapotrzebowaniem 9,5kW.

 

https://tinyurl.com/y3pxfn7o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym prosić słowo interpretacji tego wykresu, która najbardziej optymalna? I dlaczego.

Z góry dziękuję

Oznaczają one ni mniej ni więcej iż jesli średnia temperatura dobowa będzie niższa niż -7 stopni to SDC jednofazowa będzie się wspomagała grzałkami a biorąc pod uwagę że dobrze by było mieć w zasobniku ciepłą wodę to gdzieś od - 3. Natomiast gdzieś od + 2-3 będzie jechać 24h/dobę. Dlatego zasugerowałem Ci pompę SDC trójfazową lub jedno ewentualnie trójfazowego T-capa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczają one ni mniej ni więcej iż jesli średnia temperatura dobowa będzie niższa niż -7 stopni to SDC jednofazowa będzie się wspomagała grzałkami a biorąc pod uwagę że dobrze by było mieć w zasobniku ciepłą wodę to gdzieś od - 3. Natomiast gdzieś od + 2-3 będzie jechać 24h/dobę. Dlatego zasugerowałem Ci pompę SDC trójfazową lub jedno ewentualnie trójfazowego T-capa

 

OK, dziękuję za wyjaśnienie, mój wybór pada na 9kW TCapa 230v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. jakoś.. nijak się mają do grzania w 2T:). A nawet do grzania tylko z przewagą 2T

 

Ale jakiś pogląd na dobór jednostki po ich przejrzeniu można sobie wyrobić. Co byś zaproponował wobec tego koledze krzynio51 do grzania w 2T skoro ten wykres jest "ch....owy"? Takiej infografiki pod "2T" niestety nie posiadam. Oczywiśćie pewnie można to jakoś orientacyjnie policzyć i przedstawić na rysunku ale jak to sie będzie miało do rzeczywistości to niewiem.

Zatem, czy lepiej dobrać na pałę (czyt. przewymiarować) czy rzucić okiem choćby na taką krzywą żeby wyrobić sobie pogląd na temat obciążeń budynku w różnych temperaturach?

Wybór należy do inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dziękuję za wyjaśnienie, mój wybór pada na 9kW TCapa 230v

 

Mi tam z obliczeń w programie wypada że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie 1f 12kw .

3f 12kw i wszystkie 9kw łacznie z t-cap pokazuje że dadzą radę ale przekroczą 2200 godzin pracy gdzieś o 300 godzin 3f12kw o 50 godzin

 

Ale ze względu na to że uważam że te OZC to są raczej nad wymiar trochę to brałbym 9kw T-cap jeśli masz dobre kable w domu jak nie to 3f 9kw t-cap cena 1f 12kw chyba zbliżona do 1f 9kw t-cap .

Akurat w twoim przypadku wychodzi że na T-cap uzyskasz najlepszy średnioroczny COP i ze 100 zł taniej na sezon niż 12kw tylko tam ze 150 godzin przekroczy te 2200 godzin

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam z obliczeń w programie wypada że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie 1f 12kw .

3f 12kw i wszystkie 9kw łacznie z t-cap pokazuje że dadzą radę ale przekroczą 2200 godzin pracy gdzieś o 300 godzin 3f12kw o 50 godzin

 

Ale ze względu na to że uważam że te OZC to są raczej nad wymiar trochę to brałbym 9kw T-cap jeśli masz dobre kable w domu jak nie to 3f 9kw t-cap cena 1f 12kw chyba zbliżona do 1f 9kw t-cap .

Akurat w twoim przypadku wychodzi że na T-cap uzyskasz najlepszy średnioroczny COP i ze 100 zł taniej na sezon niż 12kw tylko tam ze 150 godzin przekroczy te 2200 godzin

 

Dzięki, za odp. Instalacja raczej ok, nów, pod piec prowadziłem z rozdzielni oddzielny zasil 5x4.0mm2 także raczej pociągnie. Zamawiam dziś 1f TCapa. Tylko żeby na stanie mieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...