Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Ja niestety miałem podobne doświadczenia. Jak ktoś jest chętny i ciekawy to niech przekopie moje posty klika lat wstecz i się przekona. Prawda jest taka że pompy ciepła sa jeszcze swego rodzaju egzotyką. Tak bylo 10 lat temu, 5 lat temu i teraz. Pracuję na skłądzie budowlanym, mamy w sprzedaży też akcesoria hydrauliczne, ale to nie moja działka. Z racji przebywania tam, chcąc nie chcąc mam stycznosć z wieloma hydraulikami. Ich opowieści o klientach którzy proszą o przerobienie z pompy na kocioł nie mają końca. I na koniec stwierdzenie " na to stać tylko doktorów". Nawet nie wiecie jak czasem kładę się ze smiechu jak słysze te wszystkie rady. Około 90% hydraulików zajmujących sie pompami ciepła to ci przemianowani z gazu, oleju lub zwykłego śmieciucha, bez podstawowej wiedzy o pompach. Jak nie ma ognia to jak ma byc ciepło.

U mnie było tak samo. Zamontowali mi w rozdzielaczach mieszacze - na każdej kondygnacji (2szt). Obie pompki w mieszaczach były sterowane dwoma sterownikami - również po jednym na każdą kondygnację. Ustawili temp na sterownikach i pojechali zadowoleni do domu. Na pompie też ustawili. Sterowniki odcinały pompki po uzyskaniu temp, które nastepnie blokowały obieg. A wbudowana obiegowka w pompie nadal chodziła...masakra. Wiadomo co sie działo. To magiki przyjechali i zmontowali na dole grzejnik bezposrednio wpiety w powrot i zasilanie. No tak obieg juz był. Ale powrót tez szybko był ciepły. Też skutek łatwy do przewidzenia. Jeszcze było tego sporo. Pomogli mi uzytkownicy tego forum. Zrobiłem wszystko bez mieszaczy i bez tego grzejnika. Chodzi do dziś i to z bardzo zadowalającym skutkiem, wbrew temu co powiedział o moich przeróbkach instalator. Dlatego Drodzy instalatorzy, którzy tak zaciekle bronicie swoich decyzji, dorabiacie ideologie. I dodatkowo twierdzicie że i tak nie jesteście pewni swojej decycji. Przykro mi ale zwyczajnie nie wierzymy.

na koniec dodam że u mnie jest około 1700mb pexa 16, nie pamiętam dokładnie ale chyba tyle i wszystko chodzi na wbudowanej w pompe obiegówce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyżbyś prowadził jakieś badania statystyczne???

Bo to by znaczyło, że 9 na 10 instalatorów z tego forum należy do tej niechlubnej grupy :lol:

 

Badania?

Uważam, że zwykła rozmowa z ludźmi i ich doświadczenia są wystarczające.

Badania, upoważnienia, rekomendacje, certyfikaty... papieru coraz więcej, a rzetelnej wiedzy coraz mniej.

Całe szczęście wiedza broni się sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety święta prawda... Sam przesiewałem wykonawców i nie do końca dobrze przesiałem. Człowiek sam musi się miesiącami dokształcać w temacie i musi zostać specjalistą z dziedziny ogrzewnictwa, żeby na koniec poszukiwań móc z czystym sumieniem powiedzieć, że znalazł kogoś odpowiedniego, z wiedzą na poziomie, ale i z godnym podejściem do inwestora...

 

No właśnie Panie Kamilu chciałem podpytać jak tam w końcu wyszło u Pana z tym przepływem. Moja opcja była ze sprzęgłem, a ma Pan bez a jak teraz wygląda przepływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiegówka w PC z dławiącego się biegu VII chodzi teraz na biegu IV. Przepływ (orientacyjny), to u mnie teraz 1440l/h (orientaycyjny, bo odczytany z rotametrów). Muszę przysiąść do tematu i zjechać z histerezą, a podkręcić jeszcze niektóre przepływy na poszczególnych rotametrach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zależy Ci na kasie nie daj się naciągnąć i nie rób z siebie owcy do strzyżenia,jak Ci nie zależy weź kogokolwiek bo tak samo Cie ostrzyże jak CNC :DClarnet ma neutralną acz rzeczową poradę i nie naciaga Cię tak jak CNC :)

 

Witam.Mam troszkę inne spostrzeżenia od Ciebie.U mnie CNC -montował mi pompę (meeting) ,dom praktycznie bez podłogówki ,grzanie oparte na kk purmo.

I abyś się przekonał co do mojego zużycia prądu przez pc zamontowaną przez CNC zapraszam do odwiedzenia tej strony:

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=169

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Tak grawitacyjna.

Podłoga 10 cm 0,031 grafit.

Sciana 20 cm (0,040) - zakładane. Nie mam jeszcze ocieplenia i mogę zmienić.

Dach: 15 cm (0,037) + 10(0,033) wełna isover. Część nieużytkowa poddasza to też wełna między krokwiami 0,037.

Wybrałbym went. mechaniczną teraz ale z tego co sie dowiadywałem, że na tym etapie prac (wykonczenia) to mnóstwo przeróbek i rozbierania itp.

 

Proszę o informację jakie obciążenie cieplne byłoby dla ścian ?? ;

- 1/ 25 cm ( 0,031 )

- 2/ 30 cm ( 0,031 )

Takie grubości oraz d.lepszy styropian ,powinno obniżyć obciążenie do

ok.8 kW, dla temperatury - gdzie ten dom się mieści ?? a to już bez ryzyka umożliwiłoby dobór pompy 9kW/3 fazy/ T-cap + 9 kW grzałka i będzie OK .

 

-Obciążenie cieplne liczone jest dla max. mrozów, a jak podają statystyki

80 % energii do ogrzania domu przypada na temp > - 2 C

zobacz ; http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/ - gdzie autor obstaje przy pompie uszytej na miarę jak ubranie,

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/ - Jak optymalnie dobrać moc powietrznej

 

- Pompa przewymiarowana zbytnio - to taka pompa będzie taktować i jej

opłacalność znacznie spadnie .

- Ponieważ Ty masz podłogówkę po całości to będziesz miał możliwość wykorzystać energię el. w II taryfie tańszej i grzać bufor ( beton ) w czasie 23- 6 , aby dom naładować tanią energią . Skorzystaj też z forum;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page176

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Pompa przewymiarowana zbytnio - to taka pompa będzie taktować i jej

opłacalność znacznie spadnie .

- Ponieważ Ty masz podłogówkę po całości to będziesz miał możliwość wykorzystać energię el. w II taryfie tańszej i grzać bufor ( beton ) w czasie 23- 6 , aby dom naładować tanią energią . Skorzystaj też z forum;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page176

 

 

ON OFF zawsze taktuje

Czy przez 10 godzin pracy w taniej taryfie wpompujesz do budynku tyle energii ile potrzebuje on w 24 godziny.?

Taka sytuacja ma miejsce tylko do zera stopni przy pompie dobranej na -20 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name=Andrzej

 

-Obciążenie cieplne liczone jest dla max. mrozów, a jak podają statystyki

80 % energii do ogrzania domu przypada na temp > - 2 C

zobacz ; http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/ - gdzie autor obstaje przy pompie uszytej na miarę jak ubranie,

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/ - Jak optymalnie dobrać moc powietrznej

 

 

Świetny wpis na blogu, aż miło się czyta. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) jeden z wpisów jest już dośc stary, z przed 4 lat. Nie trzeba już ręcznie, w arkuszu analizować udziału grzałki i możliwych kosztów eksploatacji.

Producent udostępnia dedykowane narzędzia i pozwala zasymulować koszty eksploatacji dla danego obciążenia i różnych wielkości pomp.

Przewymiarowana pompa, choć może mieć nieznacznie wyższą efektywność, to koszty eksploatacji będzie miała porównywalne, a czasem i wyższe.

Wynika to właśnie z taktowania/przegrzewania i własnego zwiększonego zużycia energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o PC Panasonic, a ona jest z inverterem.

Również uważam, że dla komfortu cieplnego istnieje potrzeba grzania w drogiej taryfie, ale w skali całego okresu wynosi to rzędu 15 % - 25 % , zależnie od instalacji, sposobu eksploatacji, preferencji użytkownika .

Jeżeli PC w szczególnych warunkach braknie mocy grzewczej, to załączy grzałkę a zdarzy się to sporadycznie gdyż ; 80 % energii do ogrzania domu przypada na temp > - 2 C.

Przy PC przewymiarowanej, pompa częściej będzie pracować w trybie on/off , co jest szkodliwe dla pompy.

Korzystne jest gdy Pompa Pracuje ; z jak najmniejsza temperatura zasilania , która daje zadowalający komfort cieplny , oraz jak PC dłużej pracuje ale

z mniejszą mocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Panasonic club , w zakładce; Narzędzia ; kalkulator doboru mocy PC możesz ;

Pobawić się w symulację z której się dowiesz czy ;

-wolisz mocniejszą pompę, ale droższą z tendencją do taktowania, pokrywającą ubytek ciepła bez użycia grzałki i pracującą tylko w II taryfie ,

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

- wolisz słabszą , tańszą , b.skrojoną na miarę , z możliwością korzystania z droższej taryfy I i ewentualnie sporadycznie z grzałki ,

- jest to narzędzie poglądowe , nie uwzględniające rozwiązań konstrukcyjnych domu, instalacji ,

- ale b.świadomie zbliża inwestora do racjonalnego wyboru

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od pojemności cieplnej górnego źródła,wydajności pompy cyrkulacyjnej, histerezy , programu grzania dzień/noc.

no właśnie...

 

ON OFF zawsze taktuje

Czy przez 10 godzin pracy w taniej taryfie wpompujesz do budynku tyle energii ile potrzebuje on w 24 godziny.?

Taka sytuacja ma miejsce tylko do zera stopni przy pompie dobranej na -20 C

 

to zależy co rozumiesz przez taktowanie....2-3 załączenia dziennie to jest taktowanie??

pompa nie pracuje u mnie tylko w taniej taryfie, bo nie była tak dobierana...poniżej 0C na zewnątrz okienko popołudniowe jest przedłużone o godzinę. Jak temperatura spadnie poniżej zadanej, to też się załączy w drogiej. CWU też się załącza w drogiej.

przeczytałem kilka razy, ale dalej nie rozumiem o co chodzi z tym taktowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co ze stabilna temp w domu? Komfortem? Jak wyglada zuzycie przy dluzszej pracy na nizszych parametrach vs krotsze ale na wyzszych....

 

Kol Vunderwaffe ,

sprawdzałem ten wariant przy w miarę wysokich temp (dzień ok 10-15 st) -wyniki grzania niska temp (ale dłużej) i wyższą (krócej)-wyszły zbliżone.

Zawsze przyjmuję priorytet komfortu więc 22,5-23 st jest wg Eurostera. Różnica jest tylko w ilości załączeń PC. Wyszedłem z założenia ,że praca np 1,5-2h i pauza 2-3h nie powinna być szkodliwa dla PC.

Ale :

są różne szkoły w tym temacie. Jedni twierdzą ,że PC powinna pracować 24h (co się gryzie z wykorzystaniem T2) , inni że wg potrzeb.

Z tego co wiem , to raczej producenci PC nie podają wartości max ilości cykli on/off (oczywiście mowa tylko o inverteach)-może to by sprawę załatwiło.

Osobiście uważam , że rozsądne interwały nie powinny zaszkodzić PC.Należy rozważyć jakiego typu użytkowanie zwiększa zużycie podzespołów PC tj .długa nieprzerwana praca czy praca cykliczna w ciągu doby (np 5-8 cykli)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... no wlasnie przy Inverterze nie koniecznie :) Zalezy tez od ustawien i mozliwosci PC.

PC maja rozne mozliwosci oddawania min mocy... Inverter tez nie dziala "bezstopniowo" ( chyba ze jestem zle poinformowany ) i Inverter

Inverterowi nie zawsze rowny jezeli chodzi o modulacje.

 

No, nie jesteś zbyt dobrze poinformowany bo mój SmartHeat Bravour BWi 008 płynnie reguluje "moc" sprężarki w zakresie od 30Hz do 120 Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Värmepumpsägare;

Poza tym osobiscie uwazam , ze lepiej miec PC ktora pracuje na jakims % swoich mozliwosci wiekszosc czasu anizeli na ich max

Ale to ja...

 

Andrzej 5101, Daikin ma tez taki program do symulacji CO & CWU... ;)

 

- 80 % energii do ogrzania domu przypada na temp > - 2 C , więc na 100 % PC szyta na miarę, będzie pracowała w większości czasu na 60 % - 80 % swoich możliwości ,

- daikin - wiem, że ma kalkulator doboru mocy PC , ale nie jest udostępniony dla użytkowników tylko dla autoryzowanych instalatorów

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...