Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Co do zapotrzebowania na ciepło, to liczone jest one na podstawie historycznych średnich temperatur. Jakoś jednak tak dziwnie się składa, że różnice w kWh nie są znaczne - jak sezon grzewczy łagodniejszy, to dłuższy. Jak przymrozi - to za to inny okres cieplejszy niż statystycznie. Więc zapotrzebowanie nie różni się znacząco między różnymi sezonami grzewczymi i z samej definicji średniej jakiś rok jest trochę na plus, inny trochę na minus.

 

No i właśnie o to chodziło.

Czyli jak mam stację pogodową Okęcie i III strefę to te dane historyczne są z 5 lat do tyłu, 10lat do tyłu czy np. z okresu1990-2000 rok ? Rozumiem, że jest to gdzieś przyjęte jakąś normą czy przepisem.

OZC robione w 2020 uwzględnia jakiś okres temperatur wstecz tak samo jak OZC z 2010 czy 2005roku. Pomijam tu zmiany wytycznych liczenia samego OZC czy inne normy które się zmieniają podczas lat jak rozumiem.

 

Jaki przyjmuje się okres danych danej stacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...
Na podstawie mojego domu mogę stwierdzić że o 10% (tak przynajmniej sugeruje OZC) ale u ciebie może to być 15 albo 7.Dla przykładu salon przy 23 stopniach potrzebuje 1470W a przy 20 1330W. Zbyt wiele zmiennych aby to stwierdzić jednoznacznie. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to kolega asolt kiedyś na FM wspomniał iż wzrost temperatury w budynku o Jeden stopień= 7% zużycia prądu.

 

Tak się powszechnie uważa ale to nie prawda i zyski niewarte dyskomfortu

 

 

https://www.pieniadzepodkontrola.pl/ile-zaoszczedzisz-na-ogrzewaniu-obnizajac-o-1-stopien-temperature-w-mieszkaniu-lub-domu-kalkulacja/

 

https://www.pieniadzepodkontrola.pl/czy-warto-wylaczac-ogrzewanie-na-noc-ile-mozna-zaoszczedzic-na-okresowym-wylaczaniu-ogrzewania/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli przy obciążeniu 4,5kw to będzie ok. 500W więcej. Znośnie. Pytam bo o ile dla obciążenia 4,5kw wystarczy pewnie pc panasa 5kw to pewnie grzejac już do 23* warto zainteresować się pc 7kw... A wiadomo, żona ciepłolubna więc głowę by mi urwala jakbym wyłożył tyle kasy na pc a ona by marzla....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli przy obciążeniu 4,5kw to będzie ok. 500W więcej. Znośnie. Pytam bo o ile dla obciążenia 4,5kw wystarczy pewnie pc panasa 5kw to pewnie grzejac już do 23* warto zainteresować się pc 7kw... A wiadomo, żona ciepłolubna więc głowę by mi urwala jakbym wyłożył tyle kasy na pc a ona by marzla....

 

Przy moim OZC 4,5kW grzeję do 24stopni bo żona również ciepłolubna a miałem liczone na 22st i pompa z paluszkiem w d... sobie radzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ale Ty masz pc 7kw więc z zapasem. Swoją drogą jak sobie radziła i radzi sobie przy tegorocznych mrozach? Od jakiej temperatury załącza się grzałka?

Bardzo mnie kusi wziąć pc 5kw bo byłaby w punkt ale jednak mam lekkie obawy że mogłoby mi to nie wystarczyć. Poza tym czytając ten temat od początku widziałem że przy identycznym obciążeniu zawsze doradzał jednak pc 7kw czyli przewymiarowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ale Ty masz pc 7kw więc z zapasem. Swoją drogą jak sobie radziła i radzi sobie przy tegorocznych mrozach? Od jakiej temperatury załącza się grzałka?

Bardzo mnie kusi wziąć pc 5kw bo byłaby w punkt ale jednak mam lekkie obawy że mogłoby mi to nie wystarczyć. Poza tym czytając ten temat od początku widziałem że przy identycznym obciążeniu zawsze doradzał jednak pc 7kw czyli przewymiarowana.

 

Grzałka się nie załączyła, pompa pracowała na samej sprężarce mimo że temperatury w nocy spadały do -18..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile procent wzrośnie obciazenie cieplne jesli ozc bylo liczone dla -20/+20 a jednak chcialbym aby domu bylo 23*ﹰ ?

 

Obciążenie jest wprost proporcjonalne do różnicy temperatur. W OZC powinieneś mieć parametry Htr i Hve czyli straty przez przenikanie i na wentylacji na 1*. Mnożysz przez 43 zamiast przez 40 i masz obciążenie przy 23* wewnątrz.

Jak nie masz Htr i Hve - to dzielisz obciążenie przez 40 i mnożysz wynik przez 43.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie jest wprost proporcjonalne do różnicy temperatur. W OZC powinieneś mieć parametry Htr i Hve czyli straty przez przenikanie i na wentylacji na 1*. Mnożysz przez 43 zamiast przez 40 i masz obciążenie przy 23* wewnątrz.

Jak nie masz Htr i Hve - to dzielisz obciążenie przez 40 i mnożysz wynik przez 43.

 

I wyjdzie że 1 stopień więcej to 100W ;) U mnie poniesienie z 22 do 24 st. dało razem zawrotne 213W...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On grzeje pompą 5kW domek o podobnym zapotrzebowaniu;) O dziwo grzeje tylko w taniej taryfie...;)

 

Zapotrzebowanie to czysto teoretyczny wskaźnik - mówi o tym, ile chwilowo budynek traci ciepła. Systemem grzewczym nie trzeba pokrywać całości - a tylko różnicę między stratami a zyskami. Do tego dochodzi bezwładność która u Anonima jest przeogromna, bo ma płytę grzewczą.

 

Weźmy taki empiryczny przykład Kaszpira - 2021-01-17. Największe mrozy. Zużycie dobowe - 35,09kWh z czego 2,38kWh na CWU. Załóżmy COP=2 co przy -20* i tak jest zbyt optymistyczne i wychodzi, że w ciągu doby jego dom potrzebował z systemu grzewczego 65,42kWh na ogrzewanie czyli potrzebna moc grzewcza to 2,73kW średnio co daje przy (średnia -17,46* wyliczone ze ściągniętego XLS i zakładam +22 wewnątrz) 69,18W/K

 

attachment.php?attachmentid=453262

 

 

attachment.php?attachmentid=453263

Kaszpir20210117temperatury-pracy.jpg

Kaszpir20210117dobowe-zuycie.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy COP=3 co przy -20* i.

 

Moja pompa przy -20 stopniach i zasilaniu 35 stopni ma COP około 1,82 , więc daleko do COP3.

 

Zużycie dobowe bez CWU to 32,71 Kwh x 1,82 co daje około 59,5Kwh po podzieleniu na 117m2 powierzchnia daje zapotrzebowanie 50W/m2

 

Trzeba pamiętać że część domu ma wysokie katedralne sufity (chyba 4,5m ) i dodatkowo duże przeszklenia (chyba ponad 40m2) , więc nie jest mocno energooszczędny z tego powodu ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie między 5kw a 7kw to tylko albo az 2300zl więc wybierając mniejszą mam rok grzania za free ale z drugiej strony nie chce potem mieć do siebie pretensji że przyoszczedzilem nie tam gdzie trzeba. Najbardziej przekonalyby mnie słowa kogoś z tym samym obciążeniem i pc 5kw, czyli jak to wygląda w praktyce, tym bardziej że tej zimy pompa może się wykazać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie między 5kw a 7kw to tylko albo az 2300zl więc wybierając mniejszą mam rok grzania za free ale z drugiej strony nie chce potem mieć do siebie pretensji że przyoszczedzilem nie tam gdzie trzeba. Najbardziej przekonalyby mnie słowa kogoś z tym samym obciążeniem i pc 5kw, czyli jak to wygląda w praktyce, tym bardziej że tej zimy pompa może się wykazać.

Przyoszczędzisz tam gdzie nie należy.

Pomyśl o cwu czyli okresie po jakim zagrzeje Ci się zasobnik. Czytam, że przy małych pompeczkach trwa to wieki.

Mocniejsza pompa nie będzie tak zylowala sprężarki czyli kolejna zaleta.

Nie rozumiem tego ślepego pędu ku minimalizacji.

Dla mnie minimum z minimum powinno tu być 7kW bo ona przy -20st.C ma tylko 4kW mocy.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...