Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a do akumulacji ciepła bierze się tylko wylewkę? Czy ściany z silikatu też?

 

Tylko wylewka jest cieplejsza od powietrza, więc tylko ona może uzupełniać straty. Inna masa tylko spowalnia wychładzanie. Więc coś daje - ale znacznie mniej, niż wylewka która grzeje choć źródło ciepła już wyłączone.

 

 

Dosyć często wrzucany wykres/schemat doboru grubości wylewki z kompendium Devi.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=395752

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a ja albo dobralem za słaba pompę albo coś nie działa jak powinno albo powód tkwi w wykańczaniu się środka domu. Mianowicie chodzi mi o nieszczęsne wygrzewanie budynku. OZC 6,2 plus powiedzmy niedoróbki niech będzie 7 może ciut więcej. Pompa Panas 9kw seria J.Brakuje mi jeszcze bramy garażowej drzwi wejściowych i drzwi z pom. gospodarczego i uruchomionej rekuperacji by wszystko szczelnie pozamykac. Teraz zrobiło się cieplej i chce zrobić taki test że puszczę jej jak najwięcej ciepła i systematycznie podnoszę jej temp. Jest 10 st na zewnatrz a pompa bierze 2 kW a oddaje ponad 8 przy zadanej 33 st. Grzeje ogólnie już 3 miesiące i troszkę mnie martwi fakt ze ten dom tyle potrzebuje energii dlatego albo coś tu jest zwalone albo ja jestem zbyt przewrazliwiony.Temp w domu rośnie bo jest teraz jakieś 26 st w pomieszczeniach ale podloga nawet nie jest ciepła nie czuć ciepła od niej. Dodam że grzeje non stop bo dałem jej prosta. Ja już naprawdę nie wiem co mam myśleć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Brakuje mi jeszcze bramy garażowej drzwi wejściowych i drzwi z pom. gospodarczego i uruchomionej rekuperacji by wszystko szczelnie pozamykac. Teraz zrobiło się cieplej i chce zrobić taki test że puszczę jej jak najwięcej ciepła i systematycznie podnoszę jej temp. Jest 10 st na zewnatrz a pompa bierze 2 kW a oddaje ponad 8 przy zadanej 33 st. Grzeje ogólnie już 3 miesiące i troszkę mnie martwi fakt ze ten dom tyle potrzebuje energii dlatego albo coś tu jest zwalone albo ja jestem zbyt przewrazliwiony.Temp w domu rośnie bo jest teraz jakieś 26 st w pomieszczeniach ale podloga nawet nie jest ciepła nie czuć ciepła od niej. Dodam że grzeje non stop bo dałem jej prosta. Ja już naprawdę nie wiem co mam myśleć.

 

Doprowadź dom do stanu takiego, jaki liczyłeś - to będzie można coś powiedzieć. Ale pamiętaj też, że teraz odparowujesz dużo wody technologicznej a do ogromna energia, bo do odparowani 100l wody potrzebujesz 67kWh (do samego odparowania, bez podnoszenia temperatury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zastanawiam się nad mocą pompy. Wybór padł na daikin altherma all in one.

OZC :

Strefa klimatyczna: STREFA I

Projektowa temperatura zewnętrzna θe: -16 °C

Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e: 7,7 °C

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 216,0 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 511,1 m3

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4411 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4411 W

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 3510 kWh/rok

 

Nastawiałem się na wersję 6kW. Powierzchni grzanej pompą ciepła155m2, reszta to piwnica grzana klimatyzacją. OZC liczone na styropian grafit 20cm 0.031 i 30 cm wełny 0.035. Styropian dałem jednak 22cm, a wełny 35cm na skosach i 45cm na podłodze strychu.

Wylewki cementowe 7,5-8cm parter i piętro tylko podłogówka. CWU dla rodziny 2+2, w weekendy często 4+2.

4kW ma przy -7*C 5,14kW i powinna spokojnie wystarczyć. Z drugiej strony boję się że jak przy 4kW przyjdzie zima -15*C, zwali się rodzina na weekend to pompa będzie 3 godziny grzała CWU, albo chodziła ciągle z grzałkami. Czy 6kW nie będzie za mocno przewymiarowana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 6kW nie będzie za mocno przewymiarowana ?

Nie ma czegoś takiego jak "przewymiarowanie pompy ciepła" ,tudzież kuchenki elektrycznej bądź czajnika elektrycznego lub żarówki, tym bardziej przy wylewce betonowej.

Przewymiarowanie pompy ciepła to wymysl ludzi, którzy do tej pory posiadali kotły węglowe,mają domy durszlaki,z

kaloryferami na ścianie itp.

Czajnik elektryczny jak się zagotuje woda to się wyłącza, jak zagotowaną wodę wsadzisz do dobrego termosa to gorąca/wrząca pozostanie kilka czy kilkanaście godzin.

Podobnie jest z każdym urządzeniem, którego można wyłączyć czyli z pompą ciepła również, czego nie można powiedzieć o smieciuchach.

A wylewka i dobrze izolowany dom to taki "termos" po wyłączeniu się pompy,wytrzyma kilka czy kilkanaście godzin.

 

Nie,dla Ciebie pompa o mocy 6kW w żadnym stopniu nie będzie "przewymiarowana" ,cokolwiek to znaczy.

Ja mam pompę o mocy 9kW w domu

,który potrzebuje 3,5kW przy -20st.C,fungla mi to 8 lat bez zastrzeżeń.

Edytowane przez Arturo1972
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z

Wylewki cementowe 7,5-8cm parter i piętro tylko podłogówka. CWU dla rodziny 2+2,

w weekendy często 4+2. 4kW ma przy -7*C 5,14kW i powinna spokojnie wystarczyć.

Z drugiej strony boję się że jak przy 4kW przyjdzie zima -15*C, zwali się rodzina na

weekend to pompa będzie 3 godziny grzała CWU, albo chodziła ciągle z grzałkami.

Czy 6kW nie będzie za mocno przewymiarowana ?

Gdańsk.jpg

Ilość godzin dla danej temperatury

Dla Lęborka temperatury -15 C nie występują

Gdańsk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wypowiedź znawców tematu. Mam 5-letni dom z poddaszem o powierzchni użytkowej 144m2. Nie mam piwnic. Ściany Porotherm 25 + styropian 15 cm, poddasze wełna 18cm, na podłodze 13 cm styropianu. Obecnie mam piec na ekogroszek Defro Duo 20KW, który na potrzeby ogrzewania (najczęściej stale 22,5-23 stopnie) oraz CWU (140 litrów) zużywa mi w ciągu roku 2,5 - 2,7 tony ekogroszku. Dwoje dorosłych + 3 małych dzieci. Na dole podłogówka, u góry podłogówka w łazience, a w 4 pokojach grzejniki.

 

Z obliczeń OZC wynika coś takiego:

 

Strefa klimatyczna: STREFA III

Projektowa temperatura zewnętrzna qe: -20 °C

Średnia roczna temperatura zewnętrzna qm,e: 7,6 °C

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 144,9 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 384,4 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie FT: 6631 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła FV: 2829 W

Całkowita projektowa strata ciepła F: 9460 W.

Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL: 9460 W

 

Z kolei korzystając ze strony cieplowlasciwe.pl wyszedł mi taki wynik 8,2 kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza.

 

Czy zatem biorąc powyższe informacje pod uwagę, moc pompy 8kW (ogrzewanie + CWU) dla mojego domu będzie na pewno odpowiednia ?

 

Lokalny instalator, który przygotował ofertę poleca dla mnie taki pakiet:

-Pompa ciepła powietrze woda Viessmann Vitocal 200-S 8kW 230V,

-Zbiornik buforowy Viessmann Vitocell 46l.(dla zapewnienia prawidłowego procesu odszraniania),

-Podgrzewacz C.W.U. Viessmann Vitocell 100-W 300 litrów,

-Przepływowy podgrzewacz wody 9kW

-Moduł internetowy Vitoconnect.

 

Doradźcie proszę czy to będzie w mojej sytuacji optymalny wybór? Z fotowoltaiki jeszcze nie korzystam, ale zakładam opcję, że za rok wrzucę na dach ok. 7kWp :)

 

Jak myślicie, czy po przejściu z ekogroszku, którego spalam teraz 2,5 - 2,7 tony/rok (czyli koszt 2300 PLN) rachunki za prąd który zużyje ów pompa ciepła będą podobne czy dużo wyższe od tych 2300 PLN ? :)

 

Dziękuję za porady. Pozdrawiam,

Edytowane przez DjDario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużywa mi w ciągu roku 2,5 - 2,7 tony ekogroszku.

Z obliczeń OZC wynika coś takiego:

Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL: 9460 W

A co mówi zużycie projektowe energii (wiersz 56)?

 

Czy zatem biorąc powyższe informacje pod uwagę, moc pompy 8kW (ogrzewanie + CWU) dla mojego domu będzie na pewno odpowiednia ?

Masz zrobione OZC a pompę dobierasz na podstawie kalkulatora... Pompa ma mieć min 9,5kW (dla -15sC w powietrzu). Zaproponowana pompa przy -7sC i zasileniu (podłogi czy kalafiora) 35sC ma 6kW a przy -15 to pewnie poniżej 5kW czyli 4kW zabraknie.

 

-Przepływowy podgrzewacz wody 9kW

Ten podgrzewacz musiał go popieścić w przeszłości, bo mu się pokiełbasiło w głowie...

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...