Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

W Panasie modulacja jaką zaobserwowałem to od 19Hz do 85Hz , a moc od 3,4kW do 11kW.

Niby szeroki zakres- problem może być jak PC będzie przewymiarowana.Rzeczywiście , trudno jest znaleźć złoty środek -niby PC dobiera się z ciut mniejszą mocą do obciążenia , z drugiej strony trzeba korzystać z T2. Do tego jeśli dołożymy błędne obliczenie obciążenia cieplnego-robi się już nie ciekawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wg; http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/katalogi/2015%20PL/EU%20AQUAREA%2015%20v2_PL_final.pdf

modulacje dla 1 fazy od ;

3 kW ; 0,64 kW

5 kW ; 1,08 kW,

7 kW ; 1,59 kW

9 kW ; 2,20 kW

12 kW ; 2,57 kW

Dla 3-faz ;

9 kW ; 1,90 kW

12 kW ; 2,57 kW

 

możliwe , że dla 9 kW/3-fazy T-cap to = 3,4 kW

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego bobrze...

 

Mi nie chodzilo teraz o ilosc zalonczen i szkodliwosc dla PC.

 

Ile kWh / dzien chce PC pracujac tylko w II a ile pracujac np 18h. jaki jest calkowity koszt w obu przypadkach ( szysto matematycznie ).

warto to sprawdzic moze gdy temp sa niskie...i roznica dzien/noc a nie 10-15*C ( o ile wtedy ogrzewanie wogole jest potrzebne )

Jak ze staloscia temp, lub odczuciem temp w ciagu doby... i oczywiscie, PC nie musi grzac np w dzien gdy nikogo nie ma w domu itd.

 

:)

 

:rolleyes:

 

sytuacje są oczywiście różne-niekiedy w domu ktoś jest za dnia ,z temp może mnie poniosło (chodziło o to ,że kiedy jest w miarę ciepło ).

Co do propozycji wykonania próby "Ile kWh / dzien chce PC pracujac tylko w II a ile pracujac np 18h" (może wyjść podobnie w zużyciu ) , to chyba raczej "podłogowcy" mogli by się odnieść.

Generalnie chodzi chyba o to ,że "kaganiec" T2 może ograniczać korzystanie z komfortu.

Gdybym miał w 100% podłogówkę , to nadal na pierwszym miejscu był by komfort , a potem koszty (ale to juz indywidualne sprawy...)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Värmepumpsägare;

Jak ze stałoscia temp, lub odczuciem temp w ciągu doby... i oczywiście,

PC nie musi grzać np w dzień gdy nikogo nie ma w domu itd.

:) Wg. mnie , zależy jak długo nikogo nie ma w domu . Jak tylko na okres 8 godzin , to PC ( również kocioł gazowy ) powinna grzać z niską temperaturą zapewniającą minimum komfortu, bo w przeciwnym razie jak wrócisz do domu, to PC musi to nadgonić z kiepskim COP .

Przerabiałem to już b.dawno temu

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie , zależy jak długo nikogo nie ma w domu . Jak tylko na okres 8 godzin , to PC ( również kocioł gazowy ) powinna grzać z niską temperaturą zapewniającą minimum komfortu, bo w przeciwnym razie jak wrócisz do domu, to PC musi to nadgonić z kiepskim COP .

 

nie zgadzam się z tym gonieniem

hipotetyczny przypadek - zwykle grzejemy do 35C z dobrym COP

gdy dłużej nie będziemy grzać, temperatura wody w podłogówce spadnie bardziej niż zwykle do np.30C - więc zaczynamy grzać z lepszym COP, potem dochodzimy do 35, potem żeby osiągnąć tę samą temperaturę musimy przez jakiś czas grzać jeszcze do trochę wyższej temperatury np 37C. Gdzie tutaj jest gonienie z kiepskim COP ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widszisz... nie wiedizalem ze ta PC plynnie reguluje co 1 Hz, teraz juz wiem. Dziekuje za info

 

To moze jeszcze podasz jaka min-max moc jest w stanie oddac :)

 

Moc oddawana dla parametrów B0/W35 to od 1.82-7.44 (wersja BWiR czyli z chłodzeniem aktywnym). Oczywiście przy wyższej temperaturze solanki moc minimalna jak i maksymalna rośnie. To był najmniejszy inwertor gruntowy dostępny na rynku jak ja zakładałem pompę. Był jeszcze wtedy Daikin, ale miał minimalną moc (jeśli dobrze pamiętam) coś ok 2.2 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JTKirk;

Kobita, dzieci lubią wysoką temperaturę ( jak wynika z forum Panasonica ) ok 23 C . Wychodzisz do pracy ok. 6,00 rano, ( wyłączasz PC ) aby zdążyć na 7,00. Pracujesz do 15,00 ( jak większość ), musisz zrobić bieżące zakupy, odebrać dziecko z przedszkola czy szkoły ( obecnie nawet starych koni rodzice podwożą pod szkołę ) i jesteś w domu ok.16,30.

 

I co widzisz ; W domu jest chłodno, kobita płacze, na Tobie skupia się cały problem, stresujesz się i ;

-jeżeli masz podłogówkę - to spadek temperatury jest rzędu... dłużej system dochodzi do właściwej temperatury .. a Tobie ciosą kołki na głowie ....

- jeżeli masz grzejniki - to spadek temperatury jest ...... , szybko system dochodzi do właściwej temperatury ...... ale kosztem większego zużycia ,

 

I co robisz i jak to wygląda u Ciebie kolego ???

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadek temperatury jest bardzo mały(podłogówka) a od 13-15 jest okienko taniej taryfy i się grzeje

Jak temperatura spada na zewnątrz poniżej 0, to wydłużam okienko do 16

cały czas mam w domu komfortową temperaturę, niczego nie wyłączam ani nie włączam, od tego mam automatykę i nastawy

 

w poprzednim poście odnosiłem do kwestii "gonienia z kiepskim COP"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow;

 

Co ze stabilna temp w domu? Komfortem? Jak wyglada zuzycie przy dluzszej pracy na nizszych parametrach vs krotsze ale na wyzszych....

 

Ponieważ przy ogrzewaniu PC jak i przy jeździe autem ,działają prawa fizyki , zrobię analogie do jazdy autem na dystansie 100 km ;

- jeżeli chcesz w miarę szybko pokonać ten dystans ( w Polsce ) , to dajesz po garach, stresujesz się , zdarza Ci się złamać prawo i na mecie jesteś ( fura standard a nie full wypas ) o ok. 3- 5 minut szybciej , aniżeli jak byś jechał przepisowo , zestresowany, z hamulców idzie dym ( zwichrowane tarcze jak mokro ) , wskażnik paliwa wariuje ,

- dajesz po garach, jedziesz 30 km, stajesz, rozprostowujesz kości, silnik stygnie, pijesz herbatkę, wsiadasz, rozgrzewa się silnik i pozostałe zespoły, i ponownie się zatrzymujesz i znów .... Dla orłów z Polski , taki styl to jest OK , tylko że Ty jako inny uczestnik drogi musisz się ratować zjazdem na pobocze , a On jest zadowolony bo przecież tatuś płaci ....

- jedziesz z prędkością bezpieczną , bez szaleństw i na mecie jesteś te 5 minut później i ; auto i rodzina są całe, żona zadowolona, Ty jesteś zrelaksowany, wskaźnik paliwa prawie nie drgnął, hamulce chłodne, więcej kasy zostaje w kieszeni ..

Co wybierasz ??? Twój wybór ...

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

tak jak pisałem - grzanie dłużej na niższych temp i grzanie z pewnymi przerwami przy wyższych temp na wyj z PC , w moim przypadku dało podobne wyniki .

Takie kombinacje w moim przypadku mają sens kiedy jest w miarę ciepło- przy mrozach nie ogrzeję domu niskimi temp .

Na razie oszczędzam "przebieg" PC- w symulatorze Panasa jest info o max ilości roboczogodzin w roku ( coś ok 2200h).

Jeśli przerwy w pracy będą rozsądne ( np po 2-3h), to może niech PC "odpoczywa".

Ponadto praca z mocą nominalną ( może nie zadługo, ale jednak), jest pewna pod wzgl COP ( np Panas podaje w tabelkach cop tylko dla mocy znamionowej)

Czy dobrze kombinuję- nie wiem na 100%, ale jestem mocno przekonany do takiego trybu pracy .

Ogólnie , wydaje mi się że całkiem sporo wydusiłem z mojej PC- na zwykłych grzejnikach mam średni roczny COP lekko ponad 3 .

To tyle

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow;

 

Co ze stabilna temp w domu? Komfortem? Jak wyglada zuzycie przy dluzszej pracy na nizszych parametrach vs krotsze ale na wyzszych....

 

Ponieważ przy ogrzewaniu PC jak i przy jeździe autem ,działają prawa fizyki , zrobię analogie do jazdy autem na dystansie 100 km ;

 

obawiam się, że nie wiesz o czym piszesz.....im więcech twoich wpisów na ten temat czytam, to nabieram tylko pewności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że nie wiesz o czym piszesz.....im więcech twoich wpisów na ten temat czytam, to nabieram tylko pewności

 

Chyba jednak wie o czym pisze.

 

To, że akurat u Ciebie opcja pracy PC w oknach czasowych uzależnionych od ceny energii sprawdza się, niekoniecznie oznacza, że tak samo będzie u innych.

 

Ja również w sezonie grzeję "na okrągło"

 

Pierwszy powód jest prozaiczny; bywamy w domu o różnych porach, nie pracujemy np od 7 do 15-ej.

Po drugie; salon kuchnia komunikacja itp. jest pokryta okładzinami kamiennymi. Obniżenie temperatury nawet o 0,6* jest już wyraźnie odczuwalne i niekomfortowe.

Po trzecie; eksperymentowałem z grzaniem w taniej taryfie. Końcowy wynik finansowy - po uwzględnieniu wzmożonego poboru energii "taniej"nie dawał istotnych korzyści. Przy tym, o czym wspomniałem odbywało się to kosztem utraty komfortu.

 

Sądzę, że każdy użytkownik powinien starannie rozważyć jakie są jego priorytety. Jeśli najniższy koszt lub bicie rekordów - droga otwarta.

Dla mnie wybór ogrzewania PC i podłogówką miał zapewnić najwyższy możliwy komfort.

Różnica rzędu 30 zł miesięcznie, bo na taką kwotę szacuję korzyści osiągane z grzania w "okienkach" jest, w związku z moimi oczekiwaniami, marginalna.

 

Poza tym nie lubię chodzić po domu w polarku lub grubych kapciach.

Końcowy rezultat dla całego domu - ca 70% zużycia energii. w II-ej.

O co mam jeszcze walczyć. Żeby było 80 %?

Przy moim zużyciu te 10% dla całego domu . to ok. 700 kWh, tańsze w całości o ok. 400 zł.

 

Żeby nie było.

CW grzeję w taniej. W okresach przejściowych też włączam sterowanie termostatem.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domu czy PC?

 

>3 przy grzejnikach to bardzo dobry wynik uwazam :)

 

Jaki masz cieplomierz?

 

Varme,

ten COP to 3.05 - czyli praktycznie 3, ciepłomierz kamstrup .

Zwracam tylko uwagę na temp na grzejnikach - max 45 , naprawdę starcza ( jedyna pozytywna strona przewymiarowania CO węglowego...)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że nie wiesz o czym piszesz.....im więcech twoich wpisów na ten temat czytam, to nabieram tylko pewności

 

Kolega Andrzej nie ma podłogówki i dla tego tak myśli. To jest całkiem zrozumiałe. Na grzejnikach wygląda to inaczej. Tam akumulacji praktycznie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej temp zasilania i tak dobry wynik... U mnie grzanie na 45-47*C dopiero sie zaczyna :D a konczy na 60-62'C.

Z tym ze przy HT nie ma juz potem duzych roznic w COP... czy to 45*C czy 65*C przy np -15*C ( przynajmniej wedlug tabeli... )

 

Moja krzywka to 40-45 st PC i 7-11st na zewn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że nie wiesz o czym piszesz.....im więcech twoich wpisów na ten temat czytam, to nabieram tylko pewności

Była już w Polsce taka partia , co wydawało się jej,

że ma monopol na wiedzę i władzę

 

WIDZĘ , ŻE SĄ JESZCZE WYZNAWCY TEORII TEJ ZBRODNICZEJ PARTII

 

TU JEST FORUM ;

 

TU NALEŻY DZIELIĆ SIĘ SWOJĄ WIEDZĄ

I UCIERAĆ POGLĄDY

PRZYMUSU WYPOWIEDZI NIE MA

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wie o czym pisze.

To, że akurat u Ciebie opcja pracy PC w oknach czasowych uzależnionych od ceny energii sprawdza się, niekoniecznie oznacza, że tak samo będzie u innych.

Ja również w sezonie grzeję "na okrągło"

Pierwszy powód jest prozaiczny; bywamy w domu o różnych porach, nie pracujemy np od 7 do 15-ej.

Po drugie; salon kuchnia komunikacja itp. jest pokryta okładzinami kamiennymi. Obniżenie temperatury nawet o 0,6* jest już wyraźnie odczuwalne i niekomfortowe.

Po trzecie; eksperymentowałem z grzaniem w taniej taryfie. Końcowy wynik finansowy - po uwzględnieniu wzmożonego poboru energii "taniej"nie dawał istotnych korzyści. Przy tym, o czym wspomniałem odbywało się to kosztem utraty komfortu.

Sądzę, że każdy użytkownik powinien starannie rozważyć jakie są jego priorytety. Jeśli najniższy koszt lub bicie rekordów - droga otwarta.

Dla mnie wybór ogrzewania PC i podłogówką miał zapewnić najwyższy możliwy komfort.

Różnica rzędu 30 zł miesięcznie, bo na taką kwotę szacuję korzyści osiągane z grzania w "okienkach" jest, w związku z moimi oczekiwaniami, marginalna.

Poza tym nie lubię chodzić po domu w polarku lub grubych kapciach.

Końcowy rezultat dla całego domu - ca 70% zużycia energii. w II-ej.

O co mam jeszcze walczyć. Żeby było 80 %?

Przy moim zużyciu te 10% dla całego domu . to ok. 700 kWh, tańsze w całości o ok. 400 zł.

Żeby nie było.

CW grzeję w taniej. W okresach przejściowych też włączam sterowanie termostatem.

Pozdrawiam

Pratchawiec.

 

Hm u mnie jest dokładnie odwrotnie niż opisujesz, a nie mam super ocieplonego domu. Nie staram się też bić żadnych rekordów i komfort jest dla mnie najważniejszy. Niemniej jednak u mnie w domu grzanie w okienkach vs samopas to różnice rzędu 20-30%, więc już nie bagatela. Na szczęście grzejąc w okienkach nie stwierdziłem spadków temp o jakich piszesz (0,6st), jest to co najwyżej 0,2-0,3st, czyli najmniej 22,7st - nie trzeba chodzić w polarze:no:.

Także reasumując, jak to trafnie ująłeś w pierwszym zdaniu:

To, że akurat u Ciebie opcja pracy PC w oknach czasowych uzależnionych od ceny energii nie sprawdza się, niekoniecznie oznacza, że tak samo będzie u innych

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...