Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to juz nie musisz spisywac.

300l

Ok, czyli w zasadzie większość pomp All in one odpada (Mitsubishi ma 300 l).

 

Skoro pojemność znamy to teraz moc. Jaką moc uznać za wystarczającą? Liczyłem ile czasu zajmie nagrzewanie zbiornika w zależności od mocy (dla wody 10/45).

Czy 3 godziny na nagrzewanie bufora 300 l to dobry wynik czy raczej słabo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz jastrych wylany ? - to za późno.

Bodajże 15 cm jastrychu byś potrzebował, by grzać tylko w nocnej taryfie, z akumulacją na dzień.

Poczytaj w temacie tym : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du

lub tym : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea

to są stare tematy, gdzie większość użytkowników ma podłogówkę. I chyba w nich widziałem jakieś grubości podłóg podawane.

W zakresie akumulacji ważna jest grubość wylewki, w której jest instalacja podłogowa zalana.

Nawet, jak dobrze sobie przypominam, to jakiś wykres był podawany, co to obrazuje.

 

Wg mnie 15cm jastrychu to już dużo. Zależy to oczywiście od konstrukcji całego budynku ale w jednym z wątków koledzy już kilka late temu liczyli że 8cm powinno wystarczyć na grzanie w nocy i w okienu dziennym przez 2h: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?188971-Grubo%C5%9B%C4%87-posadzki-jej-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-a-praca-pompy-ciep%C5%82a&highlight=Grubo%C5%9B%C4%87+posadzki+akumulacyjno%C5%9B%C4%87

 

A druga sprawa że wspominane tu DEVI od Danfoss też pokazuje grubość jastrych w zależności od użytego materiału na konstrukcję budynku i rodzaj wykończenia podłogi:

 

unnamed.jpg

 

źródło(strona nr 23): https://assets.danfoss.com/documents/100985/AG274829835119pl-000102.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 3 godziny na nagrzewanie bufora 300 l to dobry wynik czy raczej słabo?

 

Cały zasobnik będziesz grzał od temperatury wodociągowej do zadanej raz. Potem będziesz dogrzewał straty + to, co wylałeś.

Do tego wąskim gardłem może się okazać nie moc pompy, a wężownica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały zasobnik będziesz grzał od temperatury wodociągowej do zadanej raz. Potem będziesz dogrzewał straty + to, co wylałeś.

Do tego wąskim gardłem może się okazać nie moc pompy, a wężownica.

 

W ofertach przewijają się Termica 300l i Joule 300l z wężownicami 3,2 m².

Oba zbiorniki w wersji nierdzewnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli w zasadzie większość pomp All in one odpada (Mitsubishi ma 300 l).

 

Skoro pojemność znamy to teraz moc. Jaką moc uznać za wystarczającą? Liczyłem ile czasu zajmie nagrzewanie zbiornika w zależności od mocy (dla wody 10/45).

Czy 3 godziny na nagrzewanie bufora 300 l to dobry wynik czy raczej słabo?

 

U mnie przy pompie 9KW grzanie wody w zbiorniku 300L do 45 stopni zajmuje do 30-50 minut max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlinkowałem 2 wpisy wcześniej - wpis ze 74 strony, tam są 3 wykresy.

 

[ATTACH=CONFIG]455014[/ATTACH]

 

Dodaję z LG tylko ten wykres robiłem wcześniej, tu Daikin jest z mocą maksymalną (bez defrostu).

Czy ma Pan taki wykres z Panasonic?

 

Edit: Mam, w sumie był na stronie 74

Edytowane przez Kirin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie forum czytałem i przeglądałem. Czasem nawet napisałem coś, mam nadzieję że nie głupotę. Chciałem się wyedukować tak by nie popłynąć na instalacji PC.

Od mojej projektantki otrzymałem obliczenia, podobno OZC ale pewności nie mam. Czy wg Was na podstawie takiej tabeli można dobrać PC ewentualnie inne źródło grzania? To jest OZC? Brakuje mi tam podpisu osoby która to robiła i parametrów mówiących jak to było zrobione

Takie wyliczenia są coś warte czy to o kant d*** potłuc?

 

https://drive.google.com/file/d/1xfN33sk9_Z56jOgKEhSwIK_8kh2YILIW/view?usp=preview

https://drive.google.com/file/d/1m8fQ70BFnJoo60TtxfWQQO6CfkhduEIf/view?usp=preview

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie forum czytałem i przeglądałem. Czasem nawet napisałem coś, mam nadzieję że nie głupotę. Chciałem się wyedukować tak by nie popłynąć na instalacji PC.

Od mojej projektantki otrzymałem obliczenia, podobno OZC ale pewności nie mam. Czy wg Was na podstawie takiej tabeli można dobrać PC ewentualnie inne źródło grzania? To jest OZC? Brakuje mi tam podpisu osoby która to robiła i parametrów mówiących jak to było zrobione

Takie wyliczenia są coś warte czy to o kant d*** potłuc?

 

https://drive.google.com/file/d/1xfN33sk9_Z56jOgKEhSwIK_8kh2YILIW/view?usp=preview

https://drive.google.com/file/d/1m8fQ70BFnJoo60TtxfWQQO6CfkhduEIf/view?usp=preview

Wygląda wiarygodnie i rzetelnie.

Wg mnie tak bym dobierał moc pompy i każdego innego źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@exetterenak, ale obliczenia są dla +20 stopni.

Niby taka norma, ale to nieżyciowe, prawie nikt nie ma takiej temperatury w domu. Nawet ci co lubią chłodniej mają ze 21 a ci ciepłolubni 22-23 stopnie.

 

Masz rację, nie zwróciłem na to uwagi. Ja lubię chłodniej ale muszę to policzyć dla ciepłolubnej części mojej rodziny. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@exetterenak, ale obliczenia są dla +20 stopni.

Niby taka norma, ale to nieżyciowe, prawie nikt nie ma takiej temperatury w domu. Nawet ci co lubią chłodniej mają ze 21 a ci ciepłolubni 22-23 stopnie.

 

Ja dostałem od obliczeniowca OZC taką informację:

(Dla ogrzewania podłogowego przyjmujemy temp. projektową 20/24 stp. C z uwagi na to, iż temperatura odczuwalna przy ogrzewaniu podłogowym jest o 2-3 stp większa niż przy ogrzewaniu konwekcyjnym)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś coś doradzi, bo mam mętlik w głowie w sprawie doboru mocy powietrznej pompy ciepła. Dom parterowy 110m2, rekuperacja, podłogówka 100%, bez wanny, 4 osoby. Dla porównania wynik z https://cieplowlasciwie.pl/wynik/du29

 

Według obliczeń OZC mam:

 

1) Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3923 W

2) Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 3908 kWh/rok

 

Wysłałem OZC do kilkunastu firm celem doboru pompy. Otrzymałem propozycje od 4 do 9 kW i bądź tu mądry.

 

Ku jakiej mocy powinienem się skierować bardziej 4 czy 9 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo te oferty są robione na podstawie najlepszych praktyk tych firm. I weź tu ich zmuś do odpowiedzi dlaczego taka a nie inna oferta. Podejrzewam że chodzi o punkt biwalencji. Najlepiej podaj tu informacje nt modeli któe dostałeś, strefy klimatycznej i coś więcej o projekcie tzn z czego zbudowany jest dom. Zaraz dostaniesz od bardziej zaznajomionych wyjaśnienie tych różnic ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś coś doradzi, bo mam mętlik w głowie w sprawie doboru mocy powietrznej pompy ciepła. Dom parterowy 110m2, rekuperacja, podłogówka 100%, bez wanny, 4 osoby. Dla porównania wynik z https://cieplowlasciwie.pl/wynik/du29

 

Według obliczeń OZC mam:

 

1) Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3923 W

2) Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 3908 kWh/rok

 

Wysłałem OZC do kilkunastu firm celem doboru pompy. Otrzymałem propozycje od 4 do 9 kW i bądź tu mądry.

 

Ku jakiej mocy powinienem się skierować bardziej 4 czy 9 kW?

A dobrze zrozumiałes oferty ?

Powinieneś mieć pompę o mocy ok.4kW przy -20st.C ale taką moc przy takiej temp.oferują pompy o "mocy" 8 czy 9kW.

Są też pompy o stałej mocy grzewczej niezależnie od temp.zewnetrznej.

Dlatego myślę,że niezbyt rozumiesz oferty :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś coś doradzi, bo mam mętlik w głowie w sprawie doboru mocy powietrznej pompy ciepła. Dom parterowy 110m2, rekuperacja, podłogówka 100%, bez wanny, 4 osoby. Dla porównania wynik z https://cieplowlasciwie.pl/wynik/du29

 

Według obliczeń OZC mam:

 

1) Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3923 W

2) Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 3908 kWh/rok

 

Wysłałem OZC do kilkunastu firm celem doboru pompy. Otrzymałem propozycje od 4 do 9 kW i bądź tu mądry.

 

Ku jakiej mocy powinienem się skierować bardziej 4 czy 9 kW?

 

Nie patrzysz na nazwe pompy czyli np.5,7,9 kw bo to o niczym nie świadczy są różne modele w obrębie jednej firmy które mają oznaczenie np.9kw a dysponują różnymi mocami a co dopiero z różnych firm.

Zawsze patrzysz w specyfikację danej pompy ile daje mocy przy różnych temperaturach zewnetrznych i na tej podstawie dobierasz pompę do swojego obciążenia budynku.

A teraz twoja sprawa czy jesteś strachliwy i boisz się dwóch dni po -20 na 5lat czy nie i dobierasz tą pompę żeby do jakiejś temperatury chodziła sama a potem wspomagała sie grzałkami.

Jeśli masz obciążenie 4kw,podłogówkę 100%,cieńkie wylewki i zamierzasz grzac całodobowo to np.z panasonika powinieneś mieć pompę np.5kw splita która przy -20 sama bez grzałek da Ci 3,5kw i trochę sobie pomorze grzałką od powiedzmy -16st albo np.panasonic monobloc 5kw który sam bez grzałek da ok.4,16kw przy -20st czyli sama ogarnie Twoje obcjążenie.

Jak rozważasz grzanie w tanich godzinach i masz grube wylewki i bardzo dużo cwu zużywasz to możesz też sobie pompe 7kw wziąść niewiele droższa od 5kw sama da przy -20 4kw split a mono 4,6 i też bedzie dobrze w okresach przejściowych najwyżej będziesz musia ł grzać z przerwami.

Wiekszej nie potrzebujesz.

Z innych firm musiśz patrzeć w parametry itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja zapytam o poradę odnośnie dobru pompy:

Dostałem wyniki OZC domu.

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4217 W (dla -20)

100 % podłogówka

Wylewka jastrych 7 cm.

Powierzchnia ogrzewana 147,8 m²

Kubatura ogrzewana 362,7m³

Do tego 2 dorosłych i 2 dzieci (mix wanna i prysznic).

Jakimi pompami się zainteresować dla tych wyników?

 

Ok, mam już trochę ofert:

- Panasonic 7kW (najtaniej)

- Daikin Altherma III 4kW

- Mitsubishi Eco inverter 4kW (ew. dopłata do 6kW)

Do każdego zbiornik 300l z nierdzewki

 

Pierwsze moje spostrzeżenie - nazwa pompy a moc pompy to dwie różne rzeczy:)

 

Całkiem spoko jeśli chodzi o charakterystykę i cenę wygląda Mitsubishi. Mam prośbę - czy ktoś wie jak nisko potrafią zejść pompy Mitsubishi z mocą? Chodzi o to czy nie będzie ona taktowała w okolicach +2°C (wychodzi, że dla +2°C pompa 4kW ma zapas prawie 4kW mocy cieplnej a pompa 6kW prawie 5kW zapasu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dobrze zrozumiałes oferty ?

Powinieneś mieć pompę o mocy ok.4kW przy -20st.C ale taką moc przy takiej temp.oferują pompy o "mocy" 8 czy 9kW.

Tak wiem, ale po to montuje się grzałkę w PC, aby w skrajnych temperaturach wspomagała PC?

 

A dobrze zrozumiałes oferty ?

Są też pompy o stałej mocy grzewczej niezależnie od temp.zewnetrznej.

Nie znalazłem takiej o mocy mniejszej niż 9kW.

 

A dobrze zrozumiałes oferty ?

Dlatego myślę,że niezbyt rozumiesz oferty :)

Możliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...