Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...

Witam wszystkich.

 

Proszę o podpowiedź w kwestii wyboru PCpw.

 

Dom 180 mkw p.u. r.2009, ogrzewanej ok.170 mkw ( wygląd domu: https://www.tooba.pl/projekt-domu-Antares-TPS-398?gclid=EAIaIQobChMIxOW2vMem8gIVCpiyCh2P4wRKEAYYBSABEgIn5_D_BwE) - były zmiany do projektu. m.in. 4 okna połaciowe zamiast 6, na stronie jest zawyżona kubatura) Trochę nieregularny, tj. wysunięty garaż i ostatni pokój.

Kubatura powierzchni ogrzewanej ok. 490m3

Podłogówka parter poza 2 sypialniami i łazienka na piętrze (60% pow. ogrzewanej). Reszta grzejniki PURMO, tradycyjne, nieco przewymiarowane.

Niemiecki porotherm 25cm

Styro zewn. 12 cm EPS70

Izolacja fundamentów 5cm EPS100

Podłoga: 15cm beton, 5+3cm EPS100, alufolia pod podłogówkę, wylewka miksokret 7cm, gres.

Strop terriva pomiędzy parterem a poddaszem dodatkowo docieplony 5 cm EPS100 po całości, 7cm wylewki miksokret

Poddasze użytkowe odizolowane od nieużytkowego 20cm wełny.

Dachówka cementowa.

Wentylacja grawitacyjna, kratki z żaluzjami.

Strychy nad garażem i wysuniętym pokojem odizolowane i docieplone j.w.,

Kominek z DGP na 3 pokoje na poddaszu.

Obecnie piec podajnikowy na ekogroszek 25kW, zużycie 2,8-3,5 t. 27MJ rocznie

Centralna Polska, ale z uwagi na bliskość lasu i pól, trochę zimniej niż "dookoła" więc przyjąłem IV strefę klim.

Temp. 21 st.

 

Wynik z ciepło właściwe, https://cieplo.app/wynik/hpm8 - 9,3kW bez CWU, przy czym w wyniku zgadzają się mniej więcej kubatura i pow całkowita, pow. użytkowa wyszła większa (214 mkw) z uwagi na to, że nie da się dopasować obrysu. Dom w realu - poddasze użytkowe ma już skosy, dach zaczyna się praktycznie na wysokości stropu.

Wyliczenia reczne wg. kalkulatora PURMO dały 9,7 kW..Inne metody "ręczne" dają od 8,8-9,8 kW.

 

Mieszkańcy 2+4, dom w najbliższej przyszłości może być zamieszkiwany weekendowo-wakacyjnie.

 

Z uwagi na trudniejsze zimy w rejonie, najchętniej celowałbym w Mitsubishi Zubadan z buforem 100l Mam tylko dylemat, czy 8kW czy 10kW, trochę się obawiam, czy 8ka da radę? Może być ,ze większość zim w najbliższych latach może być zamieszkana gł. w święta i ferie., czyli temp. ustawiona na "przetrwanie" np. 16st. (stąd dylemat, czy 10 nie za duża w tej sytuacji).

 

Plus prośba o podpowiedź, czy zbiornik CWU 200l. będzie wystarczający? Głównie prysznic, ogólnie raczej oszczędna "gospodarka wodna"

 

Pozdrawiam.

M.

Edytowane przez mirkovic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na trudniejsze zimy w rejonie, najchętniej celowałbym w Mitsubishi Zubadan z buforem 100l. Mam tylko dylemat, czy 8kW czy 10kW, trochę się obawiam, czy 8ka da radę? Może być ,ze większość zim w najbliższych latach może być zamieszkana gł. w święta i ferie., czyli temp. ustawiona na "przetrwanie" np. 16st. (stąd dylemat, czy 10 nie za duża w tej sytuacji).

 

Plus prośba o podpowiedź, czy zbiornik CWU 200l. będzie wystarczający? Głównie prysznic, ogólnie raczej oszczędna "gospodarka wodna"

Podaj parametry pompy Mitsubishi Zubadan 8 kW i 10 kW,

Zawsze możesz skorzystać z grzałki do wyrównania bilansu mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirkovic

Wygląda, że nie czytałeś tematu w którym piszesz;

- warto chociaż to przeczytać ze zrozumieniem,

- należy znać moc pompy przy -20 C na zewnętrz

 

Fakt, jestem laikiem w temacie, temat dla mnie trudny, stąd próba uzyskania pomocy.

To co udało mi się znaleźć w necie, to informacja o mocy pompy do -15st.C. Poprosiłem firmę o podanie danych dla -20st.

SPECYFIKACJA ZUBADAN 3FAZY .jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mieszkańcy 2+4, dom w najbliższej przyszłości może być zamieszkiwany weekendowo-wakacyjnie.

 

Z uwagi na trudniejsze zimy w rejonie, najchętniej celowałbym w Mitsubishi Zubadan z buforem 100l Mam tylko dylemat, czy 8kW czy 10kW, trochę się obawiam, czy 8ka da radę? Może być ,ze większość zim w najbliższych latach może być zamieszkana gł. w święta i ferie., czyli temp. ustawiona na "przetrwanie" np. 16st. (stąd dylemat, czy 10 nie za duża w tej sytuacji).

 

Plus prośba o podpowiedź, czy zbiornik CWU 200l. będzie wystarczający? Głównie prysznic, ogólnie raczej oszczędna "gospodarka wodna"

 

Napisałeś, ze przy -20 pompa Zubadan ;

- 8 kW daje 7.6 kW, a pompa 10 kW daje 9.4kW.

 

Przy takich założeniach wystarczy 8 kW + ewentualnie grzałka,

 

Mniejszy zbiornik - zawsze można dogrzać drugi raz w ciągu doby

 

Warto zainteresować się Panasonikiem 9 kW T-Cap

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, ze przy -20 pompa Zubadan ;

- 8 kW daje 7.6 kW, a pompa 10 kW daje 9.4kW.

 

Przy takich założeniach wystarczy 8 kW + ewentualnie grzałka,

 

Mniejszy zbiornik - zawsze można dogrzać drugi raz w ciągu doby

 

Warto zainteresować się Panasonikiem 9 kW T-Cap

 

Dzięki.

 

Czy możesz pokrótce opisać zalety w/w Panasonica względem Zubana (sprawa jest jeszcze otwarta)? Fakt, w mojej sytuacji 9 kW to byłoby optimum. Tylko,..gdzieś czytałem, że TCap bardziej "plastikowy", ja wolałbym dołożyć i mieć spokój.

Jakby Zubadan robił 9kW to brałbym bez zbędnej zwłoki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Siema, buduje dom według projektu Domena 122.

Zleciłem wykonanie OZC - a jakże, forumowemu specowi - z którego wyszło, że całkowita projektowana strata ciepła w naszym 268m2 (duża antresola nad salonem, formalnie podłóg jest jakieś 230m2) - 6879W. Do tego mamy 3 domowników, najpewniej docelowo 4.

Jestem świadom tego, że taktowanie PC jest dla niej niezdrowe dlatego skłaniam się do PC o mocy 8kw, a nie 9kw. Przez kilka lat chcę ogrzewać tylko połowę poddasza - tą z antresolą. Druga połowa przez najbliższych kilka lat to będzie strych, magazynek, ale docelowo wielki 60-70m2 pokój nastolatka.

Całość oczywiście w ogrzewaniu podłogowym.

 

W chwili obecnej mamy ściany przykryte dachem. Na okna poczekam jeszcze około 3 miesiące niestety...

Chciałbym wylewki, tynki i oczywiście instalacje wykonać przed zimą.

Jest sens montować pompę przed zimą? Jeśli tak to powinna już zacząć pracować?

 

W jaką pompę polecacie iść? Jakie są pewniaki, bez wydziwiania? Taki złoty środek? Chcę uniknąć sytuacji gdy dołożyłem 50% ceny za 5% lepszą trwałość czy wydajność. Nie będę wariował z prowadzeniem rozbudowanych arkuszy, zbierania danych z tysiąca czujników itd. Nie chcę być więźniem tego urządzenia. Oczywiście liczę się z tym, że będę musiał zagłębić się w temat, poświecić czas na odczyty danych i ich analizę, choćby prostą, ale bez wariactw.

 

Wrócę ponownie do pierwszego pytania. W co "wejść"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, buduje dom według projektu Domena 122.

Zleciłem wykonanie OZC - a jakże, forumowemu specowi - z którego wyszło, że całkowita projektowana strata ciepła w naszym 268m2 (duża antresola nad salonem, formalnie podłóg jest jakieś 230m2) - 6879W. Do tego mamy 3 domowników, najpewniej docelowo 4.

Jestem świadom tego, że taktowanie PC jest dla niej niezdrowe dlatego skłaniam się do PC o mocy 8kw, a nie 9kw. Przez kilka lat chcę ogrzewać tylko połowę poddasza - tą z antresolą. Druga połowa przez najbliższych kilka lat to będzie strych, magazynek, ale docelowo wielki 60-70m2 pokój nastolatka.

Całość oczywiście w ogrzewaniu podłogowym.

 

W chwili obecnej mamy ściany przykryte dachem. Na okna poczekam jeszcze około 3 miesiące niestety...

Chciałbym wylewki, tynki i oczywiście instalacje wykonać przed zimą.

Jest sens montować pompę przed zimą? Jeśli tak to powinna już zacząć pracować?

 

W jaką pompę polecacie iść? Jakie są pewniaki, bez wydziwiania? Taki złoty środek? Chcę uniknąć sytuacji gdy dołożyłem 50% ceny za 5% lepszą trwałość czy wydajność. Nie będę wariował z prowadzeniem rozbudowanych arkuszy, zbierania danych z tysiąca czujników itd. Nie chcę być więźniem tego urządzenia. Oczywiście liczę się z tym, że będę musiał zagłębić się w temat, poświecić czas na odczyty danych i ich analizę, choćby prostą, ale bez wariactw.

 

Wrócę ponownie do pierwszego pytania. W co "wejść"?

Jak widać, nie jesteś zbyt świadomym inwestorem,ba,powiedziałbym coś więcej ale uszczypne się w język ;)

 

U mnie od 2013r ,w domu z obciążeniem cieplnym 3,5kW działa T-CAP 9KW.

Powinienem wg Ciebie rwać włosy z głowy bo wg kretynow powinno odbywać się tzw "taktowanie".

No cóż,przez te 9 lat prawie, taktowanie się nie odbywało, pompa śmiga dalej, włosy mam dalej na głowie.

Ale kretyni,którzy coś takiego piszą, kretynami są w dalszym ciągu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z tymi oknami, dopiero będą na początku grudnia, a jak się jeszcze spóźnią?

 

Według mnie powinieneś skupić się na ociepleniu dachu, a dopiero po montażu okien robić instalacje, tynki i posadzki.

 

Ja przed oknami do domu zrobiłem kanalizację, wodę, EE i dolne źródło GGWC

Po montażu okien: kafelki w kotłowni i resztę instalacji. Później rurki OP CWU, zimnej wody, rurki odkurzacza i na to jastrych.

Następnie elektrykę, mam po staremu w ścianach i tynki. Po tykach WM i sufity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens montować pompę przed zimą? Jeśli tak to powinna już zacząć pracować?

 

Jak wylewka zdąży dojrzeć do wygrzewania i zrobisz wentylację to 2x tak. Będziesz mógł wygrzać i kontynuować prace wykończeniowe.

Nie groźne Ci będą też wzrosty cen materiałów i robocizny oraz inflacja, jak już prace wykonasz.

 

Z ociepleniem dachu uważam odwrotnie - lepiej pozbyć się wilgoci (czyli wygrzać wylewkę wentylując na maksa) przed jego montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...