Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

W chwili obecnej mamy ściany przykryte dachem. Na okna poczekam jeszcze około 3 miesiące niestety...

Chciałbym wylewki, tynki i oczywiście instalacje wykonać przed zimą.

Jest sens montować pompę przed zimą? Jeśli tak to powinna już zacząć pracować?

 

Myślę że, to sporo wyjaśni. Dla mnie grudzień kojarzy się z zimą.

Edytowane przez cezary.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dyskusja tyczy się mnie to pędzę z wyjaśnieniem bo jak widać, niektórzy coś ciężko trybią, albo innych uważają za takich...

 

Zanim na chatę wjadą okna mogę i chce wykonać instalację elektryczną i hydrauliczną. Na przełomie listopada wjeżdżają okna, robię sytopian posadzki na parterze, ogrzewanie podłogowe i tu pytanie, czy robić wtedy posadzkę? Na tą chwilę anhydryt. Dachu nie ocieplam przed zimą. Deski i konstrukcja dachu niech oddadzą ile się da wilgoci. Chciałem zrobić tynki, ale faktycznie widzę, że za ciasno w tym roku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że, to sporo wyjaśni. Dla mnie grudzień kojarzy się z zimą.

 

Od zrobienia wylewki do wejścia z wykończeniowka to co najmniej dwa miesiące (miesiąc na wiązanie, miesiąc na wygrzewanie). A wcześniej trzeba zrobić instalacje i zazwyczaj tynki. Jak ktoś się z instalacjami, wylewką i tynkami wyrobi końca roku to gratulacje. Wtedy będzie mógł wygrzać w styczniu i w lutym zacząć wykończeniówkę. To będzie mistrzowskie tempo. Realnie wątpię, żeby z wykończeniówką dało się wejść przed wiosną - więc żadna zwłoka w czymkolwiek jest niepotrzebna.

 

Zanim na chatę wjadą okna mogę i chce wykonać instalację elektryczną i hydrauliczną.

 

Sam robisz instalacje? Nie będziesz się bał o narzędzia, czy codziennie będziesz zwijał, pakował i następnego dnia rozstawiał? Materiały też tak będziesz chronił?

 

Na przełomie listopada wjeżdżają okna, robię sytopian posadzki na parterze, ogrzewanie podłogowe i tu pytanie, czy robić wtedy posadzkę?

 

Przed tynkami? Jak masz kumatą ekipę od tynków sprzątającą na bieżąco, da się. Zazwyczaj najpierw robi się tynki.

 

 

Na tą chwilę anhydryt. Dachu nie ocieplam przed zimą. Deski i konstrukcja dachu niech oddadzą ile się da wilgoci. Chciałem zrobić tynki, ale faktycznie widzę, że za ciasno w tym roku ...

 

Kiedy wentylacja, żeby ta wilgoć faktycznie mogła być usuwana z domu? Deski i konstrukcja to szybciej od wylewki nasiąknął - więc przed tynkami i wylewkami zrób paroizolację na stropie (choćby tymczasową) a potem dobrze wentyluj/wietrz pilnując, żeby temperatura nie spadła poniżej zera (zależy w jaką pogodę dotrzesz do tego etapu prac). Jak tylko wylewka na to pozwoli montuj źródło ciepła i wygrzewaj. Najlepiej osuszysz wygrzewając zimą, bo powietrze ma najniższą wilgotność bezwzględną i po ogrzaniu będzie suche jak pieprz, więc wyciągnie z tynków i wylewek znacznie szybciej i więcej wilgoci, niż jakbyś wygrzewał w lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dyskusja tyczy się mnie to pędzę z wyjaśnieniem bo jak widać, niektórzy coś ciężko trybią, albo innych uważają za takich...

 

Zanim na chatę wjadą okna mogę i chce wykonać instalację elektryczną i hydrauliczną. Na przełomie listopada wjeżdżają okna, robię sytopian posadzki na parterze, ogrzewanie podłogowe i tu pytanie, czy robić wtedy posadzkę? Na tą chwilę anhydryt. Dachu nie ocieplam przed zimą. Deski i konstrukcja dachu niech oddadzą ile się da wilgoci. Chciałem zrobić tynki, ale faktycznie widzę, że za ciasno w tym roku ...

Anhydryt pod pompę ciepła to proszenie się o kłopoty.

Co raz bardziej uważam, że jesteś nie tylko "nie świadomy" ale jesteś kompletnie zielonym inwestorem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to anhydryt nie jest przypadkiem dedykowany pod ogrzewanie podłogowe?

 

Marketing. Ja bym powiedział, że "gryzie" się z wodną podłogówką.

Zapytaj, co się stanie, jak rozszczelni się rurka - co się stanie z wylewką jak nieszczelność namierzysz po kilku miesiącach i jak to naprawić.

 

Starają się też przekonać, że lepiej oddaje ciepło. A to półprawda. Bo parametry fizyczne wcale tak znacząco nie odbiegają od wylewki cementowej a główna różnica to grubość. Wylewka anhydrytowa jest zazwyczaj cieńsza (ale nie tańsza) i faktycznie dzięki temu szybciej oddaje ciepło. Ale to wada przy grzaniu prądem w jakikolwiek sposób, bo mniej ciepła zgromadzisz w wylewce i jak skończysz grzać o 15:00 z końcem taniej strefy to do 22:00 temperatura może spaść i trzeba będzie grzać w drogiej strefie dla uzyskania komfortu. A z drugiej strony to nie jest tak szybka reakcja, żeby dało się cokolwiek zaoszczędzić obniżając temperaturę na czas nieobecności domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w życiu parę wylewek betonowych zrobiłem. W nowym domu zdecydowałem się na anhydryt, w następnym budowanym też byłaby posadzka anhydrytowa.

Fakt, ma wady, o których wspomniano.

Ale jej równość, gładkość jest rewelacyjna, żadnych pęknięć czy wstających narożników. Niewielka ilość dylatacji. W salonie mam 3 pola grzewcze bez dylatacji. Co prawda mam panele winylowe, ale parkiet mógłbym bez problemu przykleić.

Panele winylowe ze zintegrowanym podkładem o grubości 1mm.

Posadzka była wylewana w grudniu (okna już miałem) i ogrzewałem ruropiecem 2kW. Dach wiadomo, z samej konstrukcji był już ocieplony.

Operacja wylewania trwała 4 godziny razem z dylatacjami progowymi i sprzątaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie tak , przede wszystkim ze względu na to że zadowala się niższą temp zasilania co przy pc jest nie bez znaczenie i łatwością sterowania .Mam termostaty w każdym pomieszczeniu .Przy minusowych temp na zewnątrz na podłogówkę dawałem 28stc .Gdy bym nie miał buforu to pewnie zdecydował bym się jednak na cementowe.Wszystko kwestia technologi budynku i instalacji .Plus dodatni to brak potrzeby robienia dylatacji ,wszędzie prócz łazienek kuchni i holl mam dechę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anhydryt ma przede wszystkim mniejszy opór cieplny

 

Takoż twierdzi marketing. Techniczni już nie koniecznie.

Anhydryt 1.4-1.6 (W/mK)

Wylewka betonowa 1,4 W/mK

 

Absolutnie tak , przede wszystkim ze względu na to że zadowala się niższą temp zasilania co przy pc jest nie bez znaczenie

 

I wystarcza Ci grzanie w taniej strefie, co ma jeszcze większe znaczenie?

 

Ciężar właściwy praktycznie taki sam, lambda taka sama to co może robić różnicę? Grubość wylewki - więc ten wykres jest prawdziwy niezależnie od tego, czy wylewka anhydrytowa, czy betonowa.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=395752

 

Edyta. Dopiero zrozumiałem. Skoro uważasz, że ważna temperatura pracy PC to jakie uzasadnienie ma bufor? Bezsensowne jest podkreślanie, jak ważna jest niska temperatura pracy PC przy montowaniu bufora. A do tego termostaty.... To ile czasu zajmuje wzrost temperatury o 0,1* po odpaleniu podłogówki przy braku zysków słonecznych i znikomych bytowych?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już grzejesz? Myślałem, że rozmawiamy o domach budowanych wspołcześnie.

 

Co za różnica kiedy budowany? No chyba że przed II WŚ. Jestem ciepłolubny. Pogoda nie rozpieszcza 2 tyg. deszczu , wilgotność duża na zewnątrz- w domu jest 22,8*C lecz przy tej pogodzie jest za zimno więc na 2 godz. odpalam PC .I jest 23,5---24*C i jest gites a za oknem leje TYLE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica kiedy budowany? No chyba że przed II WŚ. Jestem ciepłolubny. Pogoda nie rozpieszcza 2 tyg. deszczu , wilgotność duża na zewnątrz- w domu jest 22,8*C lecz przy tej pogodzie jest za zimno więc na 2 godz. odpalam PC .I jest 23,5---24*C i jest gites a za oknem leje TYLE.

 

No właśnie w temperaturach różnica. Mój nie spełnia WT2021 a temperatury bez grzania mam takie:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=457745

temp20210901.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...