Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

To już grzejesz? Myślałem, że rozmawiamy o domach budowanych wspołcześnie.

 

Nie, nie grzeję .Włączę pompy obiegowe do co i pomierzę wzrost temp w jednostce czasu o który się pytałeś .

Dom mam współczesny.,Podłoga 20cm keramzyt jako chudziak +20cm styro ,ściany 20cm grafit ,dach 25 cm piana +10cm wełna jako wygłuszenie.

Izolacja od fundamentu warstwa porotherm zasypany perlitem.

 

https://cieplo.app/wynik/i5zh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie, nie grzeję .Włączę pompy obiegowe do co i pomierzę wzrost temp w jednostce czasu o który się pytałeś .

 

Gdy zyski bytowe i słoneczne pokrywają 100% obciążenia to niczego nie powie (choć pewnie będzie trwało dłużej niż to, o co pytałem, bo od niższej temperatury trzeba będzie ogrzać podłogę).

Pytałem o sytuację, gdy to automat zamknie obieg a po wystudzeniu wylewki i/lub powietrza o histerezę znowu otworzy. I chodzi mi o czas od tego otwarcia do ruszenia temperatury w górę w czasie, gdy nie pojawiają się większe zyski słoneczne ani bytowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem ,po kilkunastu minutach podłoga

 

Pytałem o temperaturę powietrza.

Kilkanaście minut to mi się ledwo podgrzewała podłoga gdy miałem 150W/m2 w warstwie kleju pod płytkami. Ale do wzrostu temperatury powietrza to jeszcze daleka droga.

 

A tak wygląda nagrzewanie się podłogówki elektrycznej - kable 150W/m2 (10x15W/mb) w warstwie kleju pod gresem. Timelapse 25x przyspieszony- gdy mija druga minuta filmu (50 minut w rzeczywistości), gdy pojawia się ręka, wyłączam podłogówkę. Będzie do porównania z kablami w wylewce. Zamierzam dać w większości pomieszczeń co 20cm.

 

 

Jak to wygląda przy kablach w wylewce tutaj i tutaj

 

Co to za sterownik? Histereza jest +-0,2 minimum (czyli 0,4) czy tylko w jedną stronę? Czyli jak ustawisz 22* to przy jakiej temperaturze powietrza zawór się otwiera, a przy jakiej zamyka przy najmniejszej histerezie?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie tak , przede wszystkim ze względu na to że zadowala się niższą temp zasilania co przy pc jest nie bez znaczenie i łatwością sterowania .Mam termostaty w każdym pomieszczeniu .Przy minusowych temp na zewnątrz na podłogówkę dawałem 28stc .Gdy bym nie miał buforu to pewnie zdecydował bym się jednak na cementowe.Wszystko kwestia technologi budynku i instalacji .Plus dodatni to brak potrzeby robienia dylatacji ,wszędzie prócz łazienek kuchni i holl mam dechę .

Błąd na błędzie w instalacji pompy ciepła:

1.Sterowniki w każdym pokoju

2.Anhydryt

3.Bufor jako naprawa tak spieprzonej instalacji

Gratuluję "świadomości" ;)

 

Anhydryt to jedynie koło ratunkowe dla inwestorów, którzy nie pomyśleli o grubości izolacji pod podłogówką, to jedyna jego zaleta.

Reszta to wady,tym bardziej przy pompie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podpinam się pod temat doboru pompy ciepła.W ciepło właściwe wyszło mi coś takiego: https://cieplo.app/wynik/i9j0, jaką moc pompy według tych danych.

Domek jednorodzinny 125m2 powierzchni ogrzewanej. Dom parterowy (wymiary zewnętrzne 8,5m x 9m) z poddaszem, rok budowy 1971 r. Ściany z białej cegły + czerwona dziurawka od wewnątrz, dodatkowo ocieplony styropianem 10 cm , poddasze ocieplone 14cm celuloza(skosy)+ strop 15cm wełna + 10 cm celuloza. Cały dół (75m2) to ogrzewanie podłogowe, podłoga parteru ocieplona 5 cm styropian, poddasze ogrzewane kaloryferami aluminiowymi (60 żeberek+grzejnik łazienkowy i podłogówka z powrotu tego grzejnika). Podpiwniczone jest tylko 1/4 domu. Posiadam zasobnik ciepłej wody 300 l. z wężownicami o powierzchni 2.2 m2 w starym systemie. Chciałbym aby było wyprowadzenie na ewentualne ogrzewanie awaryjne w razie awarii. Roczne zużycie ekogroszku to ok. 3,5 tony. Liczba osób korzystających z cwu to 4.

Zaznaczę jeszcze że moja żona lubi ciepło i temp. w salonie to ok 23,5- 24 st.C. Za to w sypialni temp. to 18-19*C. Myślę o panasonicu serii j, tylko właśnie proszę o radę co do mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd na błędzie w instalacji pompy ciepła:

1.Sterowniki w każdym pokoju

2.Anhydryt

3.Bufor jako naprawa tak spieprzonej instalacji

Gratuluję "świadomości" ;)

 

Anhydryt to jedynie koło ratunkowe dla inwestorów, którzy nie pomyśleli o grubości izolacji pod podłogówką, to jedyna jego zaleta.

Reszta to wady,tym bardziej przy pompie ciepła.

 

Nie ma za co :cool:

Co żeście się tak uparli na te sterowniki ,wygodna rzecz ,nie rozumiem jak miały by się kłócić z pc .

A odnośnie anhydrytu buforu i samej pc to starannie to przemyślałem .

Tak jak napisał kolega wcześniej ,najwięcej do powiedzenia mają ci co nie mają anhydrytu ,nie mają buforu ,nie mają sterowania ,nie mają pc , ewentualnie jakieś powietrzne .Dla was dobrze znaczy tanio ,nic poza tym .Zdaję się że Adam już ci wyjaśniał kwestię współpracy Pc gruntowej z dużym buforem ,nie zamierzam powielać .:no: Nie będę się z wami wykłócał , i tak wiecie wszystko najlepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co :cool:

Co żeście się tak uparli na te sterowniki ,wygodna rzecz ,nie rozumiem jak miały by się kłócić z pc .

A odnośnie anhydrytu buforu i samej pc to starannie to przemyślałem .

Tak jak napisał kolega wcześniej ,najwięcej do powiedzenia mają ci co nie mają anhydrytu ,nie mają buforu ,nie mają sterowania ,nie mają pc , ewentualnie jakieś powietrzne .Dla was dobrze znaczy tanio ,nic poza tym .Zdaję się że Adam już ci wyjaśniał kwestię współpracy Pc gruntowej z dużym buforem ,nie zamierzam powielać .:no: Nie będę się z wami wykłócał , i tak wiecie wszystko najlepiej .

Adam,jako instalator i sprzedawca to mógł Tobie jedynie nawinąć makaron na uszy i widać tak zrobił ;)

Grzanie czy "dogrzewanie" bufora pompą ciepła?

Toż to paranoja, nie dość, że COP pompy spada na łeb na szyję z uwagi na wysoką temp.zasilania a do tego znacznie podraża instalację.

Sterowniki w każdym pomieszczeniu to przy pompie ciepła to błąd wiesz dlaczego ?

Ponieważ pompa ciepła ma to do siebie, że wyrzuci błąd jak przepływ w instalacji będzie zbyt niski a taki będzie jak Ci sterowniki będą zamykały obwody.

Z komfortem użytkowania ma to mało wspólnego, na pewno nie w nowych domach.

A żeby tego babola naprawić, instalatory naciągają zielonych inwestorów na dodatkową kasę czyli na bufor.

A co znaczy bufor przy pompie ciepła, wyżej pisałem ;)

Anhydryt to dla pompy ciepła jak grzejniki ścienne,które nie nadają się pod pompę ciepła.

Podobnie jak grzejniki szybko oddaje temperaturę I pompa głupieje, stąd taktowanie.

Aby temu zapobiec znowu pakuje się bufor....

Babole na własne żądanie.

Ale są "świadomi inwestorzy" i "klamki inwestorzy" :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz mniemanie o sobie:D Bufor ładuję do 30 stc . Jeśli chodzi o sterowniki to można ustawić wysoką temp w łazienkach ,min przepływ masz zachowany ,bufor nie potrzebny a pompa nie wywala błędu.

Jak widzę, Ty ciągle żyjesz teorią wpakowana do niezbyt pojemnej głowy ;)

Można coś ? Kiedyś ? Teoretycznie ?

Masz płacone za wygłaszanie teoretycznych wizji przekazanych przez swojego instalatora do powielania dalej ?

 

Bo ja mam sprawdzone jak zachowuje się pompa ciepła przy zamknięciu dwóch obwodów a nawet jednego..

A pompę ciepła posiadam od 9 lat..

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 lat powiadasz , no to już nie długo kaput.

Co takiego dzieję ci się z pompą jak zamkniesz obwód ,może masz popsutą?

Każda MARKOWA pompa,jak poczuje, że ma zbyt niski przepływ w instalacji wywali Ci "błąd przepływu" i się wyłączy.

Ale zapewne masz chinszczyzne klepana w garażu od adam_mk.,przedstawicielu handlowy :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podpinam się pod temat doboru pompy ciepła.W ciepło właściwe wyszło mi coś takiego: https://cieplo.app/wynik/i9j0, jaką moc pompy według tych danych.

Domek jednorodzinny 125m2 powierzchni ogrzewanej. Dom parterowy (wymiary zewnętrzne 8,5m x 9m) z poddaszem, rok budowy 1971 r. Ściany z białej cegły + czerwona dziurawka od wewnątrz, dodatkowo ocieplony styropianem 10 cm , poddasze ocieplone 14cm celuloza(skosy)+ strop 15cm wełna + 10 cm celuloza. Cały dół (75m2) to ogrzewanie podłogowe, podłoga parteru ocieplona 5 cm styropian, poddasze ogrzewane kaloryferami aluminiowymi (60 żeberek+grzejnik łazienkowy i podłogówka z powrotu tego grzejnika). Podpiwniczone jest tylko 1/4 domu. Posiadam zasobnik ciepłej wody 300 l. z wężownicami o powierzchni 2.2 m2 w starym systemie. Chciałbym aby było wyprowadzenie na ewentualne ogrzewanie awaryjne w razie awarii. Roczne zużycie ekogroszku to ok. 3,5 tony. Liczba osób korzystających z cwu to 4.

Zaznaczę jeszcze że moja żona lubi ciepło i temp. w salonie to ok 23,5- 24 st.C. Za to w sypialni temp. to 18-19*C. Myślę o panasonicu serii j, tylko właśnie proszę o radę co do mocy.

 

Takie porównanie 3,5t to spalałem na prawie 250m2 przy 23,5*C w środku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co :cool:

Co żeście się tak uparli na te sterowniki ,wygodna rzecz ,nie rozumiem jak miały by się kłócić z pc .

A odnośnie anhydrytu buforu i samej pc to starannie to przemyślałem .

Tak jak napisał kolega wcześniej ,najwięcej do powiedzenia mają ci co nie mają anhydrytu ,nie mają buforu ,nie mają sterowania ,nie mają pc , ewentualnie jakieś powietrzne .Dla was dobrze znaczy tanio ,nic poza tym .Zdaję się że Adam już ci wyjaśniał kwestię współpracy Pc gruntowej z dużym buforem ,nie zamierzam powielać .:no: Nie będę się z wami wykłócał , i tak wiecie wszystko najlepiej .

 

Dobrze ci mówią sterowniki i PC = porażka. Musisz sam tego doświadczyć. A ów gość tak ci namieszał w głowie że nie wiem po co w ogóle zadajesz pytania. Wal do niego śmiało i czekaj na efekty. Bo jego klientów jest jak na lekarstwo to o czymś świadczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,jako instalator i sprzedawca to mógł Tobie jedynie nawinąć makaron na uszy i widać tak zrobił ;)

Grzanie czy "dogrzewanie" bufora pompą ciepła?

Toż to paranoja, nie dość, że COP pompy spada na łeb na szyję z uwagi na wysoką temp.zasilania a do tego znacznie podraża instalację.

Sterowniki w każdym pomieszczeniu to przy pompie ciepła to błąd wiesz dlaczego ?

Ponieważ pompa ciepła ma to do siebie, że wyrzuci błąd jak przepływ w instalacji będzie zbyt niski a taki będzie jak Ci sterowniki będą zamykały obwody.

Z komfortem użytkowania ma to mało wspólnego, na pewno nie w nowych domach.

A żeby tego babola naprawić, instalatory naciągają zielonych inwestorów na dodatkową kasę czyli na bufor.

A co znaczy bufor przy pompie ciepła, wyżej pisałem ;)

Anhydryt to dla pompy ciepła jak grzejniki ścienne,które nie nadają się pod pompę ciepła.

Podobnie jak grzejniki szybko oddaje temperaturę I pompa głupieje, stąd taktowanie.

Aby temu zapobiec znowu pakuje się bufor....

Babole na własne żądanie.

Ale są "świadomi inwestorzy" i "klamki inwestorzy" :D

 

NIE MA TAKTOWANIA PRZY GRZEJNIKACH mądrze zrobionych.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bo innych nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz mniemanie o sobie:D Bufor ładuję do 30 stc . Jeśli chodzi o sterowniki to można ustawić wysoką temp w łazienkach ,min przepływ masz zachowany ,bufor nie potrzebny a pompa nie wywala błędu.

 

Nikomu nie życzę kłopotów, lecz ty sam się w nie pchasz ,więc zabronić ci nie mogę.

PS. Kiepsko się towar sprzedaje co zabierasz głos? Zaraz pewnie KOLEGA się pojawi.Haha.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do anhydrytu. Mądrze zrobiony zdaje egzamin znakomicie. Źle zrobiony stwarza problem. Mam jeden i drugi. Na dole ten pierwszy, na górze ten drugi. Na dole przy -10 wahania temp. przy grzaniu tylko w taniej max +/- 0,2 stopnia a na górze +/- 0,5 a czasem więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do anhydrytu. Mądrze zrobiony zdaje egzamin znakomicie. Źle zrobiony stwarza problem. Mam jeden i drugi. Na dole ten pierwszy, na górze ten drugi. Na dole przy -10 wahania temp. przy grzaniu tylko w taniej max +/- 0,2 stopnia a na górze +/- 0,5 a czasem więcej.

 

A to przypadkiem nie dlatego, ze na dole masz drastycznie mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych niegrzejnych w stosunku do masy grzewczej i drastycznie większą akumulację tych przegród?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...