Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Witam panowie jestem na etapie wymiany kopciucha na pompę ciepła.Mam do was prośbę a moc pompy do domu o powierzchni 88m2bz czego 30m2 grzejniki reszta podłogowka dostałem wyceny o mocy 8kw stiebel i 10,5 kw Bosch teraz właśnie niewiem czy nie są to zaduze moce do tak małego domu.dziekuje i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie. Na dole bezpośrednio pod anhydrytem mam 25 cm betonu a na górze tylko 5-6 cm anhydrytu na styropianie.

 

I obydwie kondygnacje mają takie samo obciążenie na m2, ściany i strop o tej samej masie? Czy "góra" to poddasze o znacznie wiekszym obciążeniu cieplnym i o znikomej bezwładności przegród, bo to GK i wełna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra to skosy a ścianki i ściany dokładnie tak jak na dole. W skosach i stropie minimum 25 cm piany. Obciążenie góry mniejsze.

 

Jakim sposobem obciążenie góry mniejsze? Na parterze od góry masz przecież górną kondygnację - przestrzeń ogrzewana więc strat brak. Od dołu ogrzewanie, wiec powietrze stygnie tylko przez pionowe ściany zewnętrzne. Na poddaszu powierzchnia przegród zewnętrznych większa a ich lambda raczej nie większa, bo dach z 25cm piany to U=0,166 a nawet silka + 20cm EPS to 0,151 (a BK +20cm EPS to 0,14).

 

No i masa akumulacyjna... Ściany BK z tynkiem to >10kWh/K, strop monolityczny >10kWh/K. GK i piana to raptem 0,5-1kWh/K. Ścianki działowe z tynkiem góra drugie tyle.

 

Zresztą prosta sprawa - jakoś w upały ludzie zazwyczaj skarżą się na większy upał na poddaszu, niż na parterze. I to pomimo tego, że to na parterze zazwyczaj jest kuchnia i pomieszczenie techniczne będące znacznymi źródłami zysków bytowych. Często też przeszklenia większe na parterze. Właśnie przez mniejszą akumulację, większa powierzchnię i gorsze U.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie jestem na etapie wymiany kopciucha na pompę ciepła.Mam do was prośbę a moc pompy do domu o powierzchni 88m2bz czego 30m2 grzejniki reszta podłogowka dostałem wyceny o mocy 8kw stiebel i 10,5 kw Bosch teraz właśnie niewiem czy nie są to zaduze moce do tak małego domu.dziekuje i pozdrawiam

Daruj sobie te wynalazki. U mnie też na początku roku przedstawiali podobne. Chcieli sprzedawać smarta wyglądającego jak Mercedes, ale cena była Maybacha.

 

Znajdź w sieci tabele doboru pomp ciepła Panasonic.

Potrzebujesz ponad 5kW przy -20C i około 1,2kW przy 0-1 C. Narysuj sobie wykres zawierający te dwa punkty. Na podstawie tej prostej będziesz mógł wyznaczyć moc pompy ciepła która cię interesuje. Możesz sobie określić czy do-20 gonić będzie sam kompresor z pompy o mocy 7-10 kW, czy przy pomocy grzałki wystarczy ci 3kW pompa za ⅔ ceny .

Mi zakładali chłopaki z Kielc. W u ciebie w stalowej też by ogarnęli. Znajdziesz ich na allegro i olx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na m2 pomieszczenia o tej samej temperaturze obliczeniowej?

 

Będzie trudno to przeliczyć, bo na parterze mam pomieszczenia o temperaturach obliczeniowych 18, 20 i 24 stopnie. Na poddaszu 20 oraz 24 stopnie. Ale wg OZC wygląda tak:

Obciążenie [W]/ powierzchnia [mkw] / obc. Jednostkowe [W/mkw]

Parter 2125 / 77,91 / 27,275

Poddasze 2010 / 72,37 / 27,773

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weź pomieszczenie na dole i na górze o tym samym przeznaczeniu i tej samej temperaturze.

 

Co i po co chcesz udowodnić? Ale chcesz, to masz:

Łazienka na dole, powierzchnia 3,87 mkw, strata 294 W => 75,9 W/mkw

Łazienka na górze, powierzchnia 12,92 mkw, strata 638 W => 49,3 W/mkw

 

Natomiast jeden pokój na poddaszu ma obciazenie 30,9 W/mkw, a pokój dla gości na parterze ma 28,8 W/mkw

 

 

Tylko po co to? Ma to znaczenie tylko do doboru mocy grzejnika (podłogowego lub konwekcyjnego), bo żadnego innego zastosowania takiej statystyki nie widzę.

Edytowane przez Lukasz11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...