Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Poprawne układanie przewodów


Recommended Posts

Witam,

Proszę o odpowiedź dotycząca poprawnego układania przewodów.

1. Pomieszczenia mają wysokość 285.

W niektórych miejscach będzie sufit podwieszany. W tym pomieszczeniach pomieszczenie będą miały wysokość 270.

Czy w związku z powyższym przewody układać na wysokości -30 cm od stropu czy sufity podwieszanego? Kolejno było by to 255 lub 240. Co w takim przypadku jest „sufitem” ? Strop czy sufit podwieszany.

 

2. Czy przewody UTP, przewody do alarmu, przewody od RTV mogą iść równolegle z przewodami od instalacji elektrycznej gniazd oraz oświetlenia? Czy ma to jakiś wpływ na zakłócenia? Jeżeli tak, czy jest jakaś minimalna odległość przewodów od innych mediów od instalacji elektrycznej.

 

3. Czy przewody UTP, przewody do alarmu, przewody od RTV mogą przecinać się prostopadle z przewodami od instalacji elektrycznej? Czy ma to jakiś wpływ na zakłócenia? Czy w jakiś specjalny sposób realizuje się takie przejście? Np. peszel ?

 

4. Czy jest jakiś zalecany promień zgięcia przewodu elektrycznego w sytuacji gdy chcemy poprowadzić instalację poziomą w pion do gniazda.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dużo pytań.

Instalator nie wie, nie zna się na tym ?

To zmienić instalatora.

 

Jestem w trakcie wyboru wykonawcy.

Jak w poprzednich etapach chce się przygotować do rozmowy i zapytać się wykonawcę jak będzie zamierzał wykonywać moje zlecenie, za które zapłacę mu zasłużone wynagrodzenie.

Jeżeli instalator będzie miał do mnie pytania, to zamierzam też być w temacie a nie kiwać tylko głową.

 

Nasz sąsiad zaufał wykonawcy, który mówił że proszę się nie martwić "będzie Pan zadowolony" i skoczyło się na oświetleniu i gniazdach na jednym obwodzie, w nie których miejscach kable idą po skosach na ścianach.

Znajomy się na tym nie zna i nie zdawał sobie sprawy że tak być nie powinno.

 

Mimo dużej ilości pytań proszę o odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie wyboru wykonawcy.

Jak w poprzednich etapach chce się przygotować do rozmowy i zapytać się wykonawcę jak będzie zamierzał wykonywać moje zlecenie, za które zapłacę mu zasłużone wynagrodzenie.

Jeżeli instalator będzie miał do mnie pytania, to zamierzam też być w temacie a nie kiwać tylko głową.

 

Nasz sąsiad zaufał wykonawcy, który mówił że proszę się nie martwić "będzie Pan zadowolony" i skoczyło się na oświetleniu i gniazdach na jednym obwodzie, w nie których miejscach kable idą po skosach na ścianach.

Znajomy się na tym nie zna i nie zdawał sobie sprawy że tak być nie powinno.

 

Mimo dużej ilości pytań proszę o odpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

Może sąsiad wybrał najtańszą ofertę Pana X... Zamiast zastanawiaś się nad promieniem gięcia przewodów zastanów się gdzie piekarnik, czy będzie indukcja itp. Wybierz instalatora który właśnie o takie rzeczy będzie pytał. Jeśli bardzo konkretnie podejdziesz do zagadnienia, instalator potraktuje to też bardzo konkretniei zrobi jak chcesz a chcesz zgodnie z projektem pewnie. Ciekawe że wśród Twoich merytorycznych pytań nie pojawiło się ani jedno dotyczące bezpieczeństwa instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie wyboru wykonawcy.

Jak w poprzednich etapach chce się przygotować do rozmowy i zapytać się wykonawcę jak będzie zamierzał wykonywać moje zlecenie, za które zapłacę mu zasłużone wynagrodzenie.

Jeżeli instalator będzie miał do mnie pytania, to zamierzam też być w temacie a nie kiwać tylko głową.

 

Nasz sąsiad zaufał wykonawcy, który mówił że proszę się nie martwić "będzie Pan zadowolony" i skoczyło się na oświetleniu i gniazdach na jednym obwodzie, w nie których miejscach kable idą po skosach na ścianach.

Znajomy się na tym nie zna i nie zdawał sobie sprawy że tak być nie powinno.

 

Mimo dużej ilości pytań proszę o odpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

Poczytaj to

 

http://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/21467-bezpuszkowa-instalacja-elektryczna-to-podstawa

http://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/21485-jak-nalezy-poprowadzic-bezpuszkowa-instalacje-elektryczna

http://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/21507-bezpuszkowa-instalacja-gniazdek-wtyczkowych-krok-po-kroku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sąsiad wybrał najtańszą ofertę Pana X... Zamiast zastanawiaś się nad promieniem gięcia przewodów zastanów się gdzie piekarnik, czy będzie indukcja itp. Wybierz instalatora który właśnie o takie rzeczy będzie pytał. Jeśli bardzo konkretnie podejdziesz do zagadnienia, instalator potraktuje to też bardzo konkretniei zrobi jak chcesz a chcesz zgodnie z projektem pewnie. Ciekawe że wśród Twoich merytorycznych pytań nie pojawiło się ani jedno dotyczące bezpieczeństwa instalacji.

 

nie wnikałem w to czym kierował się znajomy przy wyborze wykonawcy i nie jest to pytanie do tego tematu.

nie rozumiem co jest złego w tym że zadaje pytania na forum, które właśnie do tego służy.

chce podnieś swoja wiedzę i nie widzę nic w tym złego.

 

jeżeli ma Pan jakieś rady dotyczące "bezpieczeństwa instalacji" to prośba o wypowiedz oraz Twoje doświadczenie i opinie w temacie moich pytań.

 

dzięki wykrot za linki.

z tego co udało mi się zaleź to odległość od sufity mierzona jest zgodnie z projektem. instalator nie jest w stanie przewidzieć czy sufit podwieszany będzie, jeżeli nie było zaznaczony w projekcie i na jakiej wysokości. jeżeli sufity podwieszany jest w projekcie to 30 cm liczymy od sufitu a nie od stropu. nie wiem czy wszyscy się z tym zgodzą ale takie informacje z wymiany doświadczeń znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co udało mi się zaleź to odległość od sufity mierzona jest zgodnie z projektem. instalator nie jest w stanie przewidzieć czy sufit podwieszany będzie, jeżeli nie było zaznaczony w projekcie i na jakiej wysokości. jeżeli sufity podwieszany jest w projekcie to 30 cm liczymy od sufitu a nie od stropu. nie wiem czy wszyscy się z tym zgodzą ale takie informacje z wymiany doświadczeń znalazłem

 

To naprawdę nieistotne, poza tym jeśli jest sufit podwieszany, to staramy się w nim układać przewody, a nie w ścianie. Do gniazd natomiast w podłodze. I zadnych łączeń i puszek u góry!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem co jest złego w tym że zadaje pytania na forum, które właśnie do tego służy.

chce podnieś swoja wiedzę i nie widzę nic w tym złego.

 

jeżeli ma Pan jakieś rady dotyczące "bezpieczeństwa instalacji" to prośba o wypowiedz oraz Twoje doświadczenie i opinie w temacie moich pytań.

 

A czy idąc na operację wyrostka też sprawdzasz na forum jak taką operację przeprowadzić? Oczywiście nic złego w zadawaniu pytań ja tylko sugeruję że skupiasz się na złych pytaniach. A ja mam np. takie czy fundamenty już gotowe i czy wykonano uziom fundamentowy?

Gdyby podnoszenie swojej wiedzy było takie proste przez czytanie forum to szkoły dawno by poznikały, nie wiem czy Pan zdaje sobi sprawę z tego że rad na forum może udzielać każdy bez względu na wiedzę i z zerową odpowiedzialnością.

Ale ok jeśli chodzi o wiedzę to http://www.edwardmusial.info. tutaj chyba wiekszość informacji na temat instalacji, bezpieczeństwa, uziomów itp.

Do tego strony producentów np. kabli tam znajdziesz karty katalogowe z danymi na temat np. promienia gięcia kabli.

Ps. jeśli chodzi o opinię dotyczącą pytań"

1. Co do układania na -30 to niestety tak nie jest bo często tych przewodów wychodzi nawet kilkanaście -30 jest do osi strefy układania a strefa ma 30 cm więc górny przewód moze być -15cm.

2. teoretycznie mogą lepiej jednak zachować odległość przynajmniej kilkunastu cm.

3. nie da się tego uniknąć ale należy ograniczyć takie krzyżowanie.

4. nie da się specjalnie np. w przewodzie YDYp 3x3,5 przegiąć z takim gięciem sam przewód nie pozwoli;-) bardziej obawiał bym się o gięcie na styku ścian gdy np. tynkarz uzna że trzeba go dobić młotkiem;-)

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co do układania na -30 to niestety tak nie jest bo często tych przewodów wychodzi nawet kilkanaście -30 jest do osi strefy układania a strefa ma 30 cm więc górny przewód moze być -15cm.

2. teoretycznie mogą lepiej jednak zachować odległość przynajmniej kilkunastu cm.

3. nie da się tego uniknąć ale należy ograniczyć takie krzyżowanie.

4. nie da się specjalnie np. w przewodzie YDYp 3x3,5 przegiąć z takim gięciem sam przewód nie pozwoli;-) bardziej obawiał bym się o gięcie na styku ścian gdy np. tynkarz uzna że trzeba go dobić młotkiem;-)

 

super! o takie wypowiedzi chodziło.

dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie należy unikać sąsiedztwa przewodów komputerowych z czymkolwiek. Mam ekranowane przewody puszczone razem z antenami, z 230 V spotykają się praktycznie przy gniazdkach. LAN mimo to chodzi chimerycznie gubi pakiety - jednym słowem zakłócenia na kablach. Jeszcze komputery dają radę, ale wystarczy telewizor, czy NC+ i już wrażliwe na cokolwiek interferujące na kablu. 230 V idzie po ścianie, a LAN i telewizja po podłodze i tak nie działa jak należy. Transfer 10 MBs jeszcze trzyma synchronizację ze switchem, ale 100 Mb/s łączy i zrywa. Ping co 2- gi trzeci nie przechodzi. Najgorsze jest to, że takie rzeczy wychodzą, jak dom jest wykończony, otynkowany (nikt nie kupuje telewizora, dekodera, czy nowego kompa, jak robi elektrykę w domu). Warto sprawdzić instalację odpalając wszystko zanim się zacznie tynkować. I wierz mi- były testowane kable , niby wszystko działało. Powiesiłem telewizor, córka na górze podpięła dekoder, pojawiło się więcej urządzeń, więcej pola magnetycznego i coś co działało, z biegiem czasu działać przestało. Ostatecznie wypiąłem wszystko - zbudowałem sieć Wi-Fi i nie biegam i nie przepinam kabli. Zjawiska zakłóceń są nie do końca do przewidzenia,. Np wpinam laptopa do lan-u gdzie podpięta jest N-ka - zapierdziela, , wpinam N-kę - nie widzi kabla, wyłączę większość urządzeń - już N-ka ma internet, podłączę odkurzacz do któregoś z gniazdek w pobliżu - internet znika, a jeszcze pół roku temu, nie miałem dekodera - wszystko działało. Gdzie są zakłócenia - nikt mi nie powie. Wiązka kabli tu i tam biegnie razem, a za chwile osobno. Kabel który raz jest sprawny - za chwilę nie działa.

Jeśli wieszasz sufit poprowadź kable w jakiejś szynie sufitem z dala od elektrycznych. Anteny też daleko. Multiswicha telewizyjnego, alarm i switche sieciowe umieść w odległości od siebie. Skrętki komputerowe w ścianach dałbym ekranowane. Alarm jest na zwykłej skrętce. Jednym słowem im więcej instalacji tym większe PEM.

Edytowane przez pfx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...