Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Paragraf który zacytowałes jest wg opinii prawników traktowany jest jako nakaz stosowania innych zródeł ciepła z czego wynika dalsza interpretacja ze kominek trakowany jest jako pomocnicze zródło ciepła czyli jego udział w całkowitym bilansie nie powinien przekraczac 50% calkowitego udziału. Wiem ze to są takie prawnicze kruczki a ja nie jestem prawnikiem, spotkałem sie jednak z wieloma opiniami za strony PINB ze kominek nie moze był podstawym zródłem ciepła, co zresztą uwzgledniałem w charakterystykach energetycznych budynku. Mozna powiedziec co kraj to obyczaj. Uwazam ze warto jednak zasiegnąc opinii wlasciwego PINB odnosnie max procentowego udziału kominka w systemie grzewczym budynku, tak aby pozniej nie było nispodzianek przy skladaniu dokumentów do PNB.

Sprawę mamy jasną, zapisów dokładnie to określających brak a jak to u nas bywa uznaniowość urzędów. Sam mam policzone 70% i problemów nie było, jak to mówisz co kraj to obyczaj;-) To nie są kruczki prawne a raczej nadinterpretacja urzędasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Paragraf który zacytowałes jest wg opinii prawników traktowany jest jako nakaz stosowania innych zródeł ciepła z czego wynika dalsza interpretacja ze kominek trakowany jest jako pomocnicze zródło ciepła czyli jego udział w całkowitym bilansie nie powinien przekraczac 50% calkowitego udziału. Wiem ze to są takie prawnicze kruczki a ja nie jestem prawnikiem, spotkałem sie jednak z wieloma opiniami za strony PINB ze kominek nie moze był podstawym zródłem ciepła, co zresztą uwzgledniałem w charakterystykach energetycznych budynku. Mozna powiedziec co kraj to obyczaj. Uwazam ze warto jednak zasiegnąc opinii wlasciwego PINB odnosnie max procentowego udziału kominka w systemie grzewczym budynku, tak aby pozniej nie było nispodzianek przy skladaniu dokumentów do PNB.
Temat jak bumerang wraca co jakiś czas. Kominek z pewnością nie powinien być głównym źródłem ciepła, chyba, że to domek letniskowy. Sprawność kominka to ca 15%, po za tym jest bardzo niebezpieczny, jeśli zostawi się takie otwarte źródło ognia bez opieki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po za tym jest bardzo niebezpieczny, jeśli zostawi się takie otwarte źródło ognia bez opieki...

 

Czy znane są incydenty gdy szyba pękła i ogień wypadł na ziemię?

 

Ja w swoim kominku palę bez stresu tzn zostawiam go w trakcie palenia się i wyjeżdżam lub idę spać. Dziś np przez całą noc emitowałem benzopireny osiągając grzanie przez okres 10 godzin na jednym wkładzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znane są incydenty gdy szyba pękła i ogień wypadł na ziemię?

 

Ja w swoim kominku palę bez stresu tzn zostawiam go w trakcie palenia się i wyjeżdżam lub idę spać. Dziś np przez całą noc emitowałem benzopireny osiągając grzanie przez okres 10 godzin na jednym wkładzie

 

W nocy?

Świadomie pozbawiłeś się podstawowej przyjemności patrzenia na ogień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jak bumerang wraca co jakiś czas. Kominek z pewnością nie powinien być głównym źródłem ciepła, chyba, że to domek letniskowy. Sprawność kominka to ca 15%, po za tym jest bardzo niebezpieczny, jeśli zostawi się takie otwarte źródło ognia bez opiek

i...

 

Piotrze, trochę nie czaję tego co piszesz. Jeśli sprawność kominka wynosi 15% to mój ma w takim razie około 1,8 kw. Jak wytłumaczyć fakt, iż przy temperaturze zewnętrznej rzędu -10 stopni bez problemu ogrzewam swój dom o kubaturze około 500 m3? Spalam przy tym około 20 kg brykietu nie najwyższej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znane są incydenty gdy szyba pękła i ogień wypadł na ziemię?

 

Ja w swoim kominku palę bez stresu tzn zostawiam go w trakcie palenia się i wyjeżdżam lub idę spać. Dziś np przez całą noc emitowałem benzopireny osiągając grzanie przez okres 10 godzin na jednym wkładzie

Adaś. Ja piszę o kominku. Kominek nie ma szyby...To co Ty masz w domu, nie jest kominkiem. To jest urządzenie grzewcze. W Twoim wypadku niestety kiepskiej jakości...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie padło na wzrok, innym na mózg...a kominek pozostanie kominkiem...

Piotrze większość używa pojęcia kominek do określenia bardzo szerokiej gamy urządzeń (niestety). chyba brak w przepisach jasnej definicji kominka chyba że jakaś norma przywołana coś konkretnego mówi? Sam czasami na moją budowlę mówię kominek ot tak z rozpędu;-) Do tego producenci produkują wkłady kominkowe to po zabudowaniu jak toto nazwać;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze większość używa pojęcia kominek do określenia bardzo szerokiej

gamy urządzeń (niestety). chyba brak w przepisach jasnej definicji kominka chyba że jakaś norma przywołana coś konkretnego mówi? Sam czasami na moją budowlę mówię kominek ot tak z rozpędu;-) Do tego producenci produkują wkłady kominkowe to po zabudowaniu jak toto nazwać;-)

 

Nooo, zaraz wytworzy się śmietanka z samej elity "kominkarzy", czyli ci, którzy posiadajá "kominki otwarte". Co ja mam w takim razie za prawie 15 koła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nazwa kominek została wymyślona z powodów komercyjnych.

 

Brzmi zdecydowanie lepiej niż umieszczony w salonie

- piec, czyli urządzenie grzejące bezpośrednio, w tym DGP

lub

- kocioł, przekazujący wytworzone ciepło pośrednio, np. z płaszczem wodnym.

 

W zależności od wersji powinniśmy posługiwać się prawidłowym nazewnictwem.

 

Ja i Adam626 posiadamy w salonach piece, a Piotr w zależności od decyzji klienta, montuje w salonach piece lub kotły opalane drewnem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewidywane stężenie PM10 wg

http://www.zamg.ac.at/cms/de/umwelt/luftqualitaetsvorhersagen/schadstofftransport

Prognoza np. na dzień 08.01.2017 godz. 14:00 UTC

EKOPROGNOZA DLA EUROPY 2017-01-06_121128.jpg

 

W Afryce Północnej palą w piecach i w kominkach a w Europie nie ??

Europa i Polska PM10 < 40 µg/m3

Afryka Północna lokalnie PM10 > 200 µg/m3 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze większość używa pojęcia kominek do określenia bardzo szerokiej gamy urządzeń (niestety). chyba brak w przepisach jasnej definicji kominka chyba że jakaś norma przywołana coś konkretnego mówi? Sam czasami na moją budowlę mówię kominek ot tak z rozpędu;-) Do tego producenci produkują wkłady kominkowe to po zabudowaniu jak toto nazwać;-)
Ale Ty mi nie tłumacz, bo ja to wiem...Wytłumacz to tym wszystkim którzy kruszą kopię o jakieś tam interpretacje...Do tego nawet prawnik nie jest potrzebny. Wystarczy księgowa. Nawet bystra być nie musi...:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nazwa kominek została wymyślona z powodów komercyjnych.

 

Brzmi zdecydowanie lepiej niż umieszczony w salonie

- piec, czyli urządzenie grzejące bezpośrednio, w tym DGP

lub

- kocioł, przekazujący wytworzone ciepło pośrednio, np. z płaszczem wodnym.

 

W zależności od wersji powinniśmy posługiwać się prawidłowym nazewnictwem.

 

Ja i Adam626 posiadamy w salonach piece, a Piotr w zależności od decyzji klienta, montuje w salonach piece lub kotły opalane drewnem. ;)

Ja piszę "urządzenia grzewcze" w gminach gdzie nie lubią kominków. Pikanterii dodaje fakt, że są miejsca w naszym uroczym kraju, gdzie wyraźnie piszę na fakturze "kominek" :D. W kasie fiskalnej mam chyba 7 pozycji (o różnym nazewnictwie), które dla urzędu skarbowego nie stanowią żadnej różnicy. Niektórzy klienci nawet nie wiedzą co kupili, bo paragon wyrzucają do kosza...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...