Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

16 razy w ciągu zeszłego sezonu grzewczego. Jeden, dwa koszyki drewna.

Głównie piątek, czasem piątek-sobota.

 

Gdybym miał się określić, czy palę w celach grzewczych, oszczędnościowych, czy dla jaj, to najbliższe prawdy byłoby to ostatnie określenie.

 

Trzy lata temu zakupiłem 2mp buku i brzozy. Rok poleżał, spaliłęm połowę przy pracach wykończeniowych dwa lata temu. W zeszłym sezonie połowę tego, co zostało.

W tym to skończę - kolejny 1mp od marca czeka na kolejny sezon

 

Witam.

 

Topik wiadomo o czym.Nie udzielaj się w nim jak musisz.Nie rób tego dla siebie.Nikogo to nie interesuje ,że masz wywalone ja..... na palenie w kominku.Po co ci ten partykularyzm.Gdybym ci chciał coś powiedzieć to powiedziałbym:

"po juhasa ci rekuperacja"??? w domu jak to mówisz niepasywnym bez litrowym ,jeśli wiesz o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Topik wiadomo o czym - żeby nie robić kominków w nowym domu.

 

A ja dodaje do tego - a już absolutnie z PW, bo to nie ma w takich domach ekonomicznego sensu.

Co do sensu posiadania rekuperacji, to temat pominę, bo faktycznie nie wiem, co to "dom bez litrowy" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topik wiadomo o czym - żeby nie robić kominków w nowym domu.

 

A ja dodaje do tego - a już absolutnie z PW, bo to nie ma w takich domach ekonomicznego sensu.

Co do sensu posiadania rekuperacji, to temat pominę, bo faktycznie nie wiem, co to "dom bez litrowy" :)

 

Witam.

 

Dom pasywny 3,4,5 litrowy to dom pasywny jeśli nie ma litrów to normalny dom.Wisz co ja do ciebie gadam??? W domu pasywnym np. 5litrowym rekuperacja to zbytek własny.Wiesz dlaczego .bo on jest pasywny.Jak to zrozumiesz to mrugnij.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dom pasywny 3,4,5 litrowy to dom pasywny jeśli nie ma litrów to normalny dom.Wisz co ja do ciebie gadam??? W domu pasywnym np. 5litrowym rekuperacja to zbytek własny.Wiesz dlaczego .bo on jest pasywny.Jak to zrozumiesz to mrugnij.:yes:

 

A radziłem - przeczytaj definicje, a się nie ośmieszaj :)

4-litrowy dom pasywny :lol:

 

Chyba w latach '90 :)

 

http://www.pro-vent.pl/baza_wiedzy/dlaczego-rekuperacja/czym-jest-dom-pasywny-i-budynek-energooszczedny/

 

Pewnie też nie wiesz, że domu pasywnego nie wybudujesz bez rekuperacji, bo bez niej nie jest się w stanie zejść do15 kWh/(m²·rok).

Tak więc - poniżej 15 kWh/(m²·rok) to pasywny (1.5 litrowy)

. Każda wartość powyżej to już tylko i wyłącznie domy energooszczędne, jak mój - 4-5 litrowy.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie wyliczenia można sobie w buty włożyć, świadectwa - wyciąganie kasy od ludzi. Jak dostałem świadectwo charakt. e. na domek który sobie wymyśliłem czyli balowy dziurawy troszke bez ocieplenia balowych ścian byłem troszkę przerażony EK ponad 200 kW/m2 EP 74. I ciekawostka albo jak niektórzy napiszą cuda, ogrzewanie niedoskonaym piecokominkiem DIY - koszt drewna na sezon 1kzł ok 6-7mp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A radziłem - przeczytaj definicje, a się nie ośmieszaj :)

4-litrowy dom pasywny :lol:

 

Chyba w latach '90 :)

 

http://www.pro-vent.pl/baza_wiedzy/dlaczego-rekuperacja/czym-jest-dom-pasywny-i-budynek-energooszczedny/

 

Pewnie też nie wiesz, że domu pasywnego nie wybudujesz bez rekuperacji, bo bez niej nie jest się w stanie zejść do15 kWh/(m²·rok).

Tak więc - poniżej 15 kWh/(m²·rok) to pasywny (1.5 litrowy)

. Każda wartość powyżej to już tylko i wyłącznie domy energooszczędne, jak mój - 4-5 litrowy.

 

Witam.

 

O matko córko .......pierniczysz głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj, nie mylę tych wyliczeń ale chyba nie chcesz powiedzieć że po OZC pasywny a na świadectwie jakaś kicha wychodzi.

 

 

Obliczenia OZC są po prostu dokładniejsze. Świadectwa robi się na odwal.

Poza tym:

wskaźnik EK informuje o rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, która powinna być dostarczona do budynku, aby zapewnić utrzymanie obliczeniowej temperatury wewnętrznej, niezbędnej wentylacji i dostarczenie ciepłej wody użytkowej.

Poza tym - wartość opałowa buku to 2100 kWh/mp

Wyprodukowałeś zatem 12600 - 14700kWh.

Uwzglądniająć sprawność na poziomie 75% to jest jakieś 9500-10500kWh

 

A jaką powierzchnię ma Twój dom ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

O matko córko .......pierniczysz głupoty.

 

Ty nawet nie jesteś bezczelny - jesteś żałosny.

Przeczytałeś chociaż link, który tam zamieściłem ?

Nadal uważasz dom 4-litrowy za pasywny ?

 

"Pierniczysz głupoty" to Twój koronny argument w tej dyskusji ?

 

Więcej czytaj, mniej pisz - skorzystasz Ty i to Forum.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nawet nie jesteś bezczelny - jesteś żałosny.

Przeczytałeś chociaż link, który tam zamieściłem ?

Nadal uważasz dom 4-litrowy za pasywny ?

 

"Pierniczysz głupoty" to Twój koronny argument w tej dyskusji ?

 

Więcej czytaj, mniej pisz - skorzystasz Ty i to Forum.

 

:rotfl:

Patrzac historycznie na FM, coś mi się wydaje, że to głos wołającego na puszczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia OZC są po prostu dokładniejsze. Świadectwa robi się na odwal.

Poza tym:

 

Poza tym - wartość opałowa buku to 2100 kWh/mp

Wyprodukowałeś zatem 12600 - 14700kWh.

Uwzglądniająć sprawność na poziomie 75% to jest jakieś 9500-10500kWh

 

A jaką powierzchnię ma Twój dom ?

120m2. Palone jesionem więc do wyliczen raczej 1700kWh/mp. Można troszkę inaczej policzyć przyjmując sprawność u Ciebie 100% to jakieś 16GJ u mnie przy sprawności przyjętej przez Ciebie powiedzmy 23 GJ jednak do końca porównać się nie da masz inne troszkę preferencje temp. Do tego parter wieńce z bala fi 32-45cm, płyta podobnie ocieplona, poddasze zdecydowanie słabiej do tego okna dwuszybowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zakończyć dyskusje nie dotyczące bezpośrednio tego tematu (info z linka jak wyżej)

Pojęcie domu pasywnego

Pojęcie domu pasywnego pochodzi z Niemiec, gdzie po raz pierwszy zajęto się problemem opracowania domu, który z założenia będzie zużywał bardzo mało energii. Przyjęto, że tą graniczną wartością będzie 15 kWh/m2/rok, czyli 1,5 litra oleju opałowego na m2 rocznie. Powołano też do życia Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt, który zajął się promowaniem tego typu budownictwa.

Pojęcie budynku energooszczędnego

Dom pasywny jest często mylony z budynkiem energooszczędnym, który ma zużywać stosunkowo mało energii na cele grzewcze. I właśnie takie budynki są u nas budowane – dobrze ocieplone i dokładnie wykonane potrafią zużywać tylko 30 kWh/m2/rok, czyli 3 litry oleju opałowego na m2 rocznie.

Pojęcie budynku 5-litrowego

Dla ułatwienia zaczęto przeliczać zapotrzebowanie budynku na ciepło według ilości zużycia paliwa. W przybliżeniu 1 litr oleju opałowego równa się 10 kWh. Budynek 5-litrowy to taki, który zużywa na ogrzewanie w ciągu całego roku 5 l oleju lub 5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni (czyli 50 kWh/m2/rok). Obecnie budynki dzieli się na: 7-, 5-, 3-litrowe oraz pasywne (1,5-litrowe).

Pasywny przyjęto jako 1,5 litrowy 15 kWh/m2/rok), równie dobrze mogli też przyjęć 1,0 litrowy i 10 kWh/m2/rok. i dalej 2 litrowy 4 litrowy i 8 litrowy :D

 

Od 2020 pasywny to pewnie będzie półlitrowy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zakończyć dyskusje nie dotyczące bezpośrednio tego tematu (info z linka jak wyżej)

Pojęcie domu pasywnego

Pojęcie domu pasywnego pochodzi z Niemiec, gdzie po raz pierwszy zajęto się problemem opracowania domu, który z założenia będzie zużywał bardzo mało energii. Przyjęto, że tą graniczną wartością będzie 15 kWh/m2/rok, czyli 1,5 litra oleju opałowego na m2 rocznie. Powołano też do życia Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt, który zajął się promowaniem tego typu budownictwa.

Pojęcie budynku energooszczędnego

Dom pasywny jest często mylony z budynkiem energooszczędnym, który ma zużywać stosunkowo mało energii na cele grzewcze. I właśnie takie budynki są u nas budowane – dobrze ocieplone i dokładnie wykonane potrafią zużywać tylko 30 kWh/m2/rok, czyli 3 litry oleju opałowego na m2 rocznie.

Pojęcie budynku 5-litrowego

Dla ułatwienia zaczęto przeliczać zapotrzebowanie budynku na ciepło według ilości zużycia paliwa. W przybliżeniu 1 litr oleju opałowego równa się 10 kWh. Budynek 5-litrowy to taki, który zużywa na ogrzewanie w ciągu całego roku 5 l oleju lub 5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni (czyli 50 kWh/m2/rok). Obecnie budynki dzieli się na: 7-, 5-, 3-litrowe oraz pasywne (1,5-litrowe).

Pasywny przyjęto jako 1,5 litrowy 15 kWh/m2/rok), równie dobrze mogli też przyjęć 1,0 litrowy i 10 kWh/m2/rok. i dalej 2 litrowy 4 litrowy i 8 litrowy :D

 

Od 2020 pasywny to pewnie będzie półlitrowy :lol:

 

 

Możesz podać źródło? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nawet nie jesteś bezczelny - jesteś żałosny.

Przeczytałeś chociaż link, który tam zamieściłem ?

Nadal uważasz dom 4-litrowy za pasywny ?

 

"Pierniczysz głupoty" to Twój koronny argument w tej dyskusji ?

 

Więcej czytaj, mniej pisz - skorzystasz Ty i to Forum.

 

Witam.

 

Gdybym był bezczelny to zapewne napisałbym ci "zamknij mordę Wąski.........." ale tak nie zrobiłem czyniąc cię odbiorcą sensownej dyskusji.Ta twoja pokrętna chamska skromność dowodzi ,że płytkość jest nader popularna domniemam ,że i u ciebie w domu.Pozwolisz ,że definicję domu 3.4.5 litrowego zostawię w spokoju ponieważ nie kumasz co to za ciało, a dom by ci było lepiej i jeśli potrafisz to wyliczysz to dom 5 litrowy uważam za pasywny.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...