Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wejdź na stronę Eco-Pal i zobacz, ja kupiłem premium (paleta 756 kg).

 

Ładnie zapakowany. Ja kupuję u lokalnych producentów, ale brykiet to ich produkty uboczne, nie wyglądają tak profesjonalnie. Pakują w worki 20 kg. Powyżej tony dostawa gratis. No i cena niższa, 500-550 zł za tonę. Teraz trzeba wcześniej zamówić, ale poza sezonem grzewczym, kiedy zaczynają tonąć w trocinach maja fajne promocje. Jeden to zakład produkujący wyroby drewniane, wszystko robią z suszonego komorowo buka i maja w ofercie suche jak pieprz odpady drewniane w formie sześcianów różnych wielkości. Latem oferowali 1m3 suchego buka na palecie, lity blok drewna 1m/1m/1m poukładany z mniejszych klocków. Fajnie to wyglądało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie zapakowany. Ja kupuję u lokalnych producentów, ale brykiet to ich produkty uboczne, nie wyglądają tak profesjonalnie. Pakują w worki 20 kg. Powyżej tony dostawa gratis. No i cena niższa, 500-550 zł za tonę. Teraz trzeba wcześniej zamówić, ale poza sezonem grzewczym, kiedy zaczynają tonąć w trocinach maja fajne promocje. Jeden to zakład produkujący wyroby drewniane, wszystko robią z suszonego komorowo buka i maja w ofercie suche jak pieprz odpady drewniane w formie sześcianów różnych wielkości. Latem oferowali 1m3 suchego buka na palecie, lity blok drewna 1m/1m/1m poukładany z mniejszych klocków. Fajnie to wyglądało :)

 

Do niedawna kupowałem też brykiet miejscowego producenta po 500/t, jakiś czas temu podniósł cenę do 700 i dałem spokój. Był to produkt w kształcie walca (około 6x10). Spalał się jednak szybciej od tego z eco-pal. Bardzo dobrze pali się RUF z Barlinka i Pini-Key z Dąbexu ale ...cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
http://greenpeace.pl/wegiel_zabija/raportGP_wegiel_zabija.pdf

 

Prezentacja greenpeace, więc raczej nie pobłażają spalaniu wungla.

Strona 13, dobra elektrownia węglowa emituje 11g pyłów na 1000kWh

 

Tona drewna to 13.000MJ i emituje 1500g pyłów.

13.000MJ to 3611 KWh. 3,611*11g pyłów to.....circa 40g pyłów na ta samą ilość energii.

 

Zakładając sprawność pompy na poziomie 3, wyprodukowanie z brudnego wungla energii do napędu PC, który wytworzy tle ciepła co spalenie tony drewna w wypasionym kominku, to 40/3 = 13g pyłów. Niech będzie 15g.

 

15g vs 1500g. 100x(!).

 

Uprzejmię proszę o nieużywanie więcej argumentu że moja pompa jest okupiona gigantyczną ilością pyłów wyemitowaną przez brudna elektrownię.

 

 

Odgrzeje kotleta....

 

"...Polskie elektrownie trują Europę rtęcią. Z Elektrowni Bełchatów tylko w 2016 r. uleciały do środowiska prawie 3 tony rtęci. To aż o 1800% więcej, niż Bełchatów dotychczas deklarował..." Gazeta Wyborcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Gość Arturo72
Fajna pogoda :) Lato zainaugurowałem lekkim przepaleniem, cztery kostki brykietu RUF. Ech, ten widok ognia, brakuje mi tego.
Znaczy się masz durszlak zamiast domu lub dom bez okien lub starą rudere gdzie pizdzi z każdej strony...W nowych domach klima dalej jest potrzebna...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zasadnie. W czasie spalania drewna zachodzi piroliza, w czasie które powstaje mnóstwo toksycznych związków, a nie wszystkie ulegną spaleniu.

 

 

y4m6wPcMGRpJoCDH1uVNV9RPUETjYPcMvy9dAy86kOUwxMsgapor4kIzD-SpNHf5sHT03cojTnapmkM3mqHvekm7lCWLs7Wgzi_k5AQBoJDWpFkOJr9HT3j_fFIE3EVBuWF_EUtlxkohDRN4LgQY1N9k-8gdMwzwrQoVgEzPAwUWCHk9-CacXc61GIlSzIeNfI6UesgYMTJ8m_KWafpVOXI1A?width=657&height=338&cropmode=none

 

I co się dzieje z tymi ciekłymi związkami? Bo chyba nie wylatują przez komin, skoro do pirolizy nie może być dostępu powietrza?

Więc co ta tabela ma? To chyba kamyczek do tych, co wypalają węgiel drzewny, a nie do kominkowców?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu było 20* , dla mnie ok, ale żonka zażądała palenia, co uczyniłem z przyjemnością ;) Przy okazji przetestowałem brykiet od nowego dostawcy. Cena była podejrzanie niska, 550 za paletę (930 kg) brykietu RUF. Pachnie i pali się ok, chyba faktycznie jest tylko z buka, można zamówić więcej. Chałupy nie przegrzałem, termometr ledwo drgnął, ale ciepły piecokominek grzeje głównie podczerwienią, a termometr pokazuje temp. powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...