Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Nie będę robi stopy zwrotu ja mam coś z piromana i traktuję to jako element nowoczesnego surwiwalu

ale jako regularne CO to nie dla mnie.

@mario jak kominek u ciebie się teraz nie sprawdza to nie zakładaj w nowym domu ewentualnie po taniości koza. Ja wstawiłem sobie przyzwoitą kozę za ok 4000 z tego co pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do mostka termicznego to nie przesadzajmy. Wiele razy próbowałem się dowiedzieć od forumowych magów i ekonawiedzonych ile to jest/ jaki przedział/ ile średnio kwh/rok i nic. Jeśli nie celujesz w dom pasyny to niema to znaczenia

Temperatura w pomieszczeniu na poddaszu przez który taki mostek u mnie przechodził, po zlikwidowaniu go, wzrosla o około 1C. Było to pomieszczenie zimniejsze niż pozostałe, teraz jest takie same jak pozostałe. Niskotemeraturowa podłogówka i to pod drewnem, wiec ciężko sie tym steruje ze odkręce kaloryfer i będzie cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia robic kominek czy nie to nie byle co. W obecnym domu mam, i wychodzi na to, że w nowym też będę miał choc racjonalności w tym nie wiele. Kiedys też podliczałem sobie koszty kominka i generalnei jest to fanaberia, no chyba, że ktos naprawde bardzo lubi w kominku palić. Koszt całościowy ca 15 tys. Dodatkowy mostek termiczny w postaci komina. W kominku paliłem tylko wtedy jak miałem "paliwo" za free, bo mi "po rodzinie" dawali. Teraz nikt nie daje więc nie pale i bardzo sobie chwale. Palenie w kominku to brudna robota. Niemniej tak jak piałem w nowym domu tez planuje kominek, choć trochę próbuje zracjonalizowac ten element wyposażenia. może kiedyś, na emeryturze docenię ta decyzję.

Wsadz te 15tys w ocieplenie, lepsze okna, płytę fundmaentową, pompę ciepła, panele PV. Dowolnie. Co to za problem dzisiaj zbudować dom co potrzebuje 1000PLN żeby go przez sezon ogrzać. Te 15tys do emeruytury na CO wystarczy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie się opłaca - OK. Wrażenia sąsiadów mogą być odmienne.
Tym którym się opłaca lub lubią to sąsiadów mają "tam gdzie Pan może Pana kierownika w dooopę pocałować". Co w tym wątku widać i czuć.

Nie da się bezwonnie palić w kominku. jak teren zasmrodzony by wszyscy palą kominkami czy wunglem to faktycznie bez różnicy. Ale jak u mnie nie ma pieców węglowych to nie ma bata, wiem kiedy któryś somsiad robi se klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddałem żonie sugestie by nie robić kominka i natrafiłem na mocna linie oporu, "jak to, dom bez kominka..?", więc pewnie będe musiał zrobić. Pewnie czasem, pod presją rodziny go użyje. Na pewno chciał budowe kominka i komina mocno zracjonalizować by ponieść koszty możliwie najmniejsze i by kominek zajmował mozliwie mało miejsca, dlatego będę szukał płytkich wkładów kominkowych.

Kiedyś ludzie tam mówili, jak ktoś chciał zrobić ubikację w domu. Jak to srać w domu a nie za stodołą? ba, z 50 lat temu na terenach wiejskich nie można mieć było WC w projekcie domu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę robi stopy zwrotu ja mam coś z piromana i traktuję to jako element nowoczesnego surwiwalu
Jakby co w naszych jakże konstruktywnych dyskusjach nie będę liczył stopy zwrotu pompy ciepła, OK? Jako ekomaniak będę ją traktował wyłącznie jako element nowoczesnego ekomaniactwa? Deal?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym którym się opłaca lub lubią to sąsiadów mają "tam gdzie Pan może Pana kierownika w dooopę pocałować". Co w tym wątku widać i czuć.

Nie da się bezwonnie palić w kominku. jak teren zasmrodzony by wszyscy palą kominkami czy wunglem to faktycznie bez różnicy. Ale jak u mnie nie ma pieców węglowych to nie ma bata, wiem kiedy któryś somsiad robi se klimat.

 

wiesz, żona ma rodzinę we wsi, w której jedyna ulica to nazwa miejscowości. Domów coś pod 40....obszar bardzo duży (pola i lasy) W takiej "mieścinie" dopuszczam, że ktoś może palić kominkiem czy też drewnem, bo tam bezpośrednio praktycznie nikt nikomu nie syfi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, żona ma rodzinę we wsi, w której jedyna ulica to nazwa miejscowości. Domów coś pod 40....obszar bardzo duży (pola i lasy) W takiej "mieścinie" dopuszczam, że ktoś może palić kominkiem czy też drewnem, bo tam bezpośrednio praktycznie nikt nikomu nie syfi....
Raczej wszyscy syfią wszystkim po równo, sobie i sąsiadom. Więc jest to stan wzajmenej równowagi. Problem się zacznie i tam, gdy komuś wzrośnie śwaidomość, problem zauważy i się z gwarantowanego wzajmnego trucia zechce wyłamać. Bądź to z racji wzrostu świadomości, bądż zasobności portfela. Lepsze wypiera gorsze. Jako dziecko bywałem na takiej wsi, gdzie był jeden dziwak we wsi, ofiara kpin i wytykania palcami, co srał do porcelany (tu śmiech ogólny) a nie za stodołą i palił fajki z filtrem. Dziś tam pewnie dziwiakiem pozostał ten co ma jeszcze wychodek za stodółką. A ci co palili dumnie i po męsku bez filtra powymierali, głównie na takie czy inne choroby płuc, jako i mój stryjek (R.I.P).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jastrząb

Wróciłeś z urlopu czy co ??:)

Nie traktuję kominka jako inwestycję.

Pisąłme 100 razy z mojego punktu widzenia coś takiego jest niezbędne w domu. Może nie odczuwasz potrzeby zabezpieczania się na różne sytuacje ale ja tak.

Ja w kominku/kozie widzę prawie same zalety. A w "mostek na 1*C "nie wierzę. Nie obserwuję takiego zjawiska jakie opisujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jastrząb

Wróciłeś z urlopu czy co ??:)

Nie traktuję kominka jako inwestycję.

Pisąłme 100 razy z mojego punktu widzenia coś takiego jest niezbędne w domu. Może nie odczuwasz potrzeby zabezpieczania się na różne sytuacje ale ja tak.

Ja w kominku/kozie widzę prawie same zalety. A w "mostek na 1*C "nie wierzę. Nie obserwuję takiego zjawiska jakie opisujesz

 

Możesz się zabezpieczyć na wypadek braku prądu za promil kosztu kominka (np. biokominek), a i tak dłuższego braku zasilania kominkiem nie rozwiążesz.

 

W cenie kominka możesz zrobić fotowoltaikę w wersji wyspowek lub dopłacić do inwertera hybrydowego, wtedy możesz tygodniami jechać bez zasilania z sieci o ile chociaż trochę poświeci słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się zabezpieczyć na wypadek braku prądu za promil kosztu kominka (np. biokominek), a i tak dłuższego braku zasilania kominkiem nie rozwiążesz.

 

W cenie kominka możesz zrobić fotowoltaikę w wersji wyspowek lub dopłacić do inwertera hybrydowego, wtedy możesz tygodniami jechać bez zasilania z sieci o ile chociaż trochę poświeci słońce.

 

Mam off grida. Mam materiał na kolektor powietrzny do dogrzewania garażu. Jak się sprawdzi to dorobię do dogrzewania domu problem sensowny i cichy wentylator. Ale dla mnie kominek daje klimat, teoretycznie nieograniczone możliwości magazynowania paliwa + las niedaleko, nawóz. Teoretycznie koza pozwoli przetrwać zimę z marnym komfortem ale jednak wystarczy do przetrwania i zabezpieczenia instalacji w domu przed zamarznięciem.

Bio kominek to jak dla mnie zabawka mebli w nim nie spalę w ostateczności.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam off grida. Mam materiał na kolektor powietrzny do dogrzewania garażu. Jak się sprawdzi to dorobię do dogrzewania domu problem sensowny i cichy wentylator. Ale dla mnie kominek daje klimat, teoretycznie nieograniczone możliwości magazynowania paliwa + las niedaleko, nawóz. Teoretycznie koza pozwoli przetrwać zimę z marnym komfortem ale jednak wystarczy do przetrwania i zabezpieczenia instalacji w domu przed zamarznięciem.

Bio kominek to jak dla mnie zabawka mebli w nim nie spalę w ostateczności.

 

Mając off-grida kominek staje się jedynie zachcianką a nie planem awaryjnym. Jeśli ma być tak źle, że trzeba będzie palić meble, to nawet kominek nie jest potrzebny (wystarczy kawał stali na środku salonu i wrzucać jak leci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ileż kosztuje taki off-grid, co mi w zimie dostarczy ze 30kWh/dobę? Czyli odpowiednik 10kg drewna spalonego w adziewnym kominku? I to tak przy niewielkich mrozach?

Mnie komin z obróbką, koza i akcesoria montażowe kosztowały ze 4k zł. Za to sukcesem będzie zmontować on-grida 1kw. Który zimą ile mi da kWh? Wystarczy moze do zasilenia lodówki?

 

Agregat też nie będzie tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając off-grida kominek staje się jedynie zachcianką a nie planem awaryjnym. Jeśli ma być tak źle, że trzeba będzie palić meble, to nawet kominek nie jest potrzebny (wystarczy kawał stali na środku salonu i wrzucać jak leci :)

 

Kominek jest niezawodny nie potrzebuje niczego poza paliwem i powietrzem . Off grid ma kupę elementów które potrafią nawalić.Co prawda awaria któregoś z systemów nie wyłącza całkowicie systemu.

Poza tym kominki są super:) Nawet choinkę ze świat łykają tylko to szybę brudzi

 

@Kaizen

nie wiem ile kosztuje system co da 30kWh, dobę ale ja do kotła potrzebuję (kurka nie pamiętam a mierzyłem:)) 0,5kwh/dobę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ileż kosztuje taki off-grid, co mi w zimie dostarczy ze 30kWh/dobę? Czyli odpowiednik 10kg drewna spalonego w adziewnym kominku? I to tak przy niewielkich mrozach?

Mnie komin z obróbką, koza i akcesoria montażowe kosztowały ze 4k zł. Za to sukcesem będzie zmontować on-grida 1kw. Który zimą ile mi da kWh? Wystarczy moze do zasilenia lodówki?

 

Agregat też nie będzie tańszy.

 

Skąd Ci przyszło do głowy żeby instalacja off-grid służyła jako źródło energii do systemu CO? A takie 30 kWh z klimy to ponad 100 kWh energii, co Ty chcesz całe osiedle tym zasilać?

 

A ta koza Ci lodówkę zasili? Mówimy o zasilaniu off-grid, z baterią niewielką.

 

Co za kozę masz, że za 4000 zł ją złożyłeś razem z kominem? Ten komin to jaki? Murowany? Obróbka w cenie? Może to było bardziej ze 5 albo 6k...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co Ty chcesz całe osiedle tym zasilać?

 

 

Kable grzewcze.

 

A ta koza Ci lodówkę zasili?

 

W zimie taras mi zastąpi lodówkę i zamrażarkę.

 

Co za kozę masz, że za 4000 zł ją złożyłeś razem z kominem? Ten komin to jaki? Murowany?

 

Jotul 1 (800zl z dostawą), komin izostatyczny Jawar (1700zł z dostawą) nad dachem obmurowany klinkierem (ponizej BK). Nie odejmowałem kosztów BK który został zastąpiony kominem.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...