Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kaizen zwraca uwagę na różnicę techniczną pomiędzy piecem a kotłem. I tu zgoda - piecy już nie ma, są kotły, które w procesie spalania paliwa grzeją czynnik grzewczy - głównie wodę. Obaj piszecie w dużym uproszczeniu o tym samym, ale Kaizen jest takim ortodoksem forumowym, i słowa piec nie akceptuje :p

 

Ja podobnie jak Jastrząb po drugim sezonie grzewczym przstałem kominka używać, a w tym roku go zburzyłem i mam 2 m2 miejsca w salonie więcej.

 

Od 4 lat w salonie wisi klimatyzator, który pobierając 400 W z gniazdka zapewnia mega komfort w kilka minut praktycznie na całym parterze. Nie brudzi, nie potrzebuje dostarczania paliwa, a od następnego roku będzie większość czasu korzystał z energii wytworzonej na dachu z PV.

 

Dla mnie to jest skok cywilizacyjny, a minęło tylko kilka lat. A ze względu na jedno auto elektryczne w stajni (drugie to hybryda) to zmniejszyłem lokalnie zatrucie powietrza o tony w skali roku.

 

Ktoś powie - drogie to jest, nie opłaca się. Ja odpowiem - drogie to się firanki i płytki w łazience kładzie, żeby się goście zesr... z zazdrości.

Brawo. Tylko dzięki takiemu odpowiedzialnemu zachowaniu może sie poprawić powietrze. Bez czekania na nakazy. A że przy okazji to jest łatwiejsze, czystsze, i w perpsektywie lat w sumie tańsze, to juz bonus. Niestety musi się jeszcze gdzie niegdzie pokolenie wymienić, żeby powszechnie doceniano takie wyjście przed szereg, a nie szydzono z tego jak w tutejszym wątku.

 

Mi się salon powiększył bardziej niż o te 2m2. Jego "ustawność" wzrosła o dobre 10m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia:

 

Przypomnij jeszcze, jakie koszty ponosi środowisko przez kopalnie węgla, z którego mamy prąd, elektrownie, jakie przy szczelinowaniu dla gazów łupkowych, a jakie korzyści przynosi produkcja drewna kominkowego. Jakbyś nie liczył, to uwzględniając całość procesu drewno wygrywa.

 

Czy tylko czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal?

 

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sutuacja nie wygląda inaczej jak przydusisz powietrze w dużej objętości paliwa i małej? Tzn. Rozpalam od góry i torochę dusze aby wolniej spalić wsad. Wsad maksymalny brykietu jaki stosuję to ok 3,3kg przeważnie 2,5kg i pali/żaży się to kilka godzin na małym/średnim dopływie powietrza 1-2bieg z trzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz nnormalny(przeciętny dom) to 15kW Ci do szczęścia nie potrzebne. CO+CWU zgaduję przy PC 3000-4000kWhbytowe 3000kWh. Chyba że jakieś rolne zabawy do tego.
No i policz sobie ile KWh wyprodukją panele dokładnie 14.4KWp wskali roku, nieustawione idealnie. Potem se policz ile oddam do sieci ile odbiore z niestety mnoznikiem 0.7 I Ci wyjdzie co ma wyjść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij jeszcze, jakie koszty ponosi środowisko przez kopalnie węgla, z którego mamy prąd, jakie przy szczelinowaniu dla gazów łupkowych, a jakie korzyści przynosi produkcja drewna kominkowego. Jakbyś nie liczył, to uwzględniając całość procesu drewno wygrywa.

 

Czy tylko czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal?

 

Dużo mniejsze szkody to społeczeństwo ponosi przy produkcji pradu z węgla niż przy spalaniu paliw stałych w warunbkach domowych.

Przypomne ze energetyka (węglowa) generuje raptem kilkanascie procent pyłów. Kilkukrotnie więcej generuje niska emisja. Głownie węgiel, potem drewno.

 

Pojedz raz za odre. Tam więkoszc pradu ......z węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomne ze energetyka (węglowa) generuje raptem kilkanascie procent pyłów.

 

To przypomnij jeszcze sprawność bloków energetycznych, wpływ na środowisko ogrzanych rzek przez chłodzenie elektrowni czy zużycie wody do chłodni kominowych i wpływ na lokalny mikroklimat oraz wpływ na efekt cieplarniany CO2 wyprodukowanego przez elektrownie. Z gniazdka wyciągniesz z 1/3 kWh która tkwiła. Ziemia zryta, woda podgrzana, atmosfera również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dym wygląda tak jak u Kaizena. Przy rozpalaniu troszeczkę później nic. Wiem że tak ludzie nie palą i większość śmierdzieli. Ale Jastrzębiu nie możesz mówić że palenie jest złe.

I z desk sosnowych wcale to tak źle nie wygląda.

Nie musisz mi w kółko powtarzać, że nie akceptujesz faktu, że brak widocznego dymu nie oznacza braku pyłów w spalinach. Wartości Ci podałem, Ja rozumiem, że Tobie jest to niewygodnie zaakcpetować będziesz temu zaprzeczał przy każdej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i policz sobie ile KWh wyprodukją panele dokładnie 14.4KWp wskali roku, nieustawione idealnie. Potem se policz ile oddam do sieci ile odbiore z niestety mnoznikiem 0.7 I Ci wyjdzie co ma wyjść.

 

To gdzie tu interes jak musisz cholernie przewymiarować. I wcale nie trzeba dążyć do 100% pokrycia.zrobić poniżej 10kW jak zabraknie to parę złoty ZE dopłacić.

Sam jeśli zacząłbym kiedyś grzać prądem nie zakładam instalcji ponad 5kW plus mój 2kW offgrid

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz mi w kółko powtarzać, że nie akceptujesz faktu, że brak widocznego dymu nie oznacza braku pyłów w spalinach. Wartości Ci podałem, Ja rozumiem, że Tobie jest to niewygodnie zaakcpetować będziesz temu zaprzeczał przy każdej okazji.

 

To nie że jest niewygodne dla mnie takie coś jest akceptowalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przypomnij jeszcze sprawność bloków energetycznych, wpływ na środowisko ogrzanych rzek przez chłodzenie elektrowni czy zużycie wody do chłodni kominowych i wpływ na lokalny mikroklimat oraz wpływ na efekt cieplarniany CO2 wyprodukowanego przez elektrownie. Z gniazdka wyciągniesz z 1/3 kWh która tkwiła. Ziemia zryta, woda podgrzana, atmosfera również.

Czyli wolisz wdychać własnymi płucami lokalnie produkowany syf, niż żeby jakiejś rzecze temperatura wzrosła o 2C, co spowoduje zasiedlenie innych gatunków ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie tu interes jak musisz cholernie przewymiarować. I wcale nie trzeba dążyć do 100% pokrycia.zrobić poniżej 10kW jak zabraknie to parę złoty ZE dopłacić.

Sam jeśli zacząłbym kiedyś grzać prądem nie zakładam instalcji ponad 5kW plus mój 2kW offgrid

Interes jest bardzo dobry jak siądziesz, policzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz mi w kółko powtarzać, że nie akceptujesz faktu, że brak widocznego dymu nie oznacza braku pyłów w spalinach. Wartości Ci podałem, Ja rozumiem, że Tobie jest to niewygodnie zaakcpetować będziesz temu zaprzeczał przy każdej okazji.

 

A Ty akceptujesz takie wyniki?

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=419956

 

 

Dym widoczny jak na filmiku (czyli słabo). W kominku buzuje ogień w czasie robienia tego zdjęcia.

Pokaż swoje?

Dym2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...