Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Fascynacja żony naszym kominkiem spada. W tamtym roku paliliśmy parokkrotnie, w tym sezonie tylko raz. Drugi raz pewnie w święta się przytrafi i tyle :)

Kominek, przypomnę tylko dla walorów estetycznych i relaksacyjnych.

 

Jak czasami palę to taka przyjemna odmiana dla powietrza na zewnątrz. Oprócz smrodu plastiku, gumiaków i kiszonego węgla pojawia się aromat drzewa. Gdyby tylko chcieli u mnie w okolicy pali drzewem a nie śmieciami, byłoby pięknie.

 

Sprawę zanieczyszczenia, smogu itp warto rozpatrywać w kontekście częstotliwości i wielkości emisji. Walczyć trzeba z patologiami, palącymi codziennie meble wiórowe, gumę i śmieci w śmieciuchach, a nie z ludźmi okazyjnie rozpalającymi w kominku. Wtedy ma to sens i nie budzi sprzeciwu. Wrzucanie ich do jednego wora i piętnowanie w sposób naturalny rodzi bunt i zmienia postrzeganie walki o czyste powietrze, ze słusznej sprawy na zwykłe pieniactwo. I miast zmieniać mentalność ludzi doprowadza do okopywania się po swoich stronach frontu.

 

Dlatego moim zdaniem warto wojować z patologiami, tymi najgorszymi, piętnować, aż do czasu jak znikną i się przestawią na eko. Wtedy najgorszymi staną się okazyjni palacze w kominkach. Wtedy z nimi do boju! :) Bo na razie to przypomina mi to zwykłą nagonkę i karanie jakiegoś ludka mandatem 1000 zł za wycięcie krzewu na swojej posesji, podczas gdy tuż obok bezkarnie wycinają całe hektary puszczy. To nigdy nie wzbudzi zrozumienia. A w walce ze smogiem nie jest ważny przymus i przepisy, tylko właśnie zrozumienie i świadomość problemu.

 

Mi osobiście gdyby ktoś robił przytyk za palenie w kominku wskazałbym kulturalnie palcem czarne kominy wokół o DZIENNEJ emisji zdecydowanie przekraczającej moje ROCZNE emisje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko zależy od możliwości akumulacyjnych budynku. U mnie przy dosyć dobrym ociepleniu i niezłej akumulacji po odpaleniu kominka w salonie po 40 min jest dosyć gorąco dochodzi do 26, 27oC. W zeszłym sezonie grzewczym, w okresach przejściowych kilkukrotnie w nim paliłem. W tym roku jeszcze ani razu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Cię proszę ,w imię zdrowia moich dzieci.

Przestań jeździć samochodem lub komunikacją miejską i przesiądź się na rower...nawet w zimę.

Przekonaj swoich znajomych do tego, swoich rodziców, rodzeństwo. W IMIĘ MOICH DZIECI bo na mnie już za późno !

 

Zacznij sterować elektronicznie procesem spalania jak w samochodzie, dołóż katalizator pozbywający się rakotwórczych WWA i drażniących NOx jak w samochodzie, załóż dpf, dobrowolnie opodatkuj się jak paliwo, żeby z twojego spalania inni też mieli jakieś korzyści np. dopłaty do NFZ na leczenia raka i sobie pal do woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli program, który na stacji diagnostycznej pokaże, że mało truje (tzw. Dieselgate)?

 

To oszustwo słono, bardzo słono ich kosztowało (25 mld dolarów -Link-)

 

Po za tym dotyczyło NOx, a nie rakotwórczych WWA i cząstek stałych, a więc tego z czym w Polsce mamy największy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

wątek zdechł? jak tam kominkowicze jaracie coś, czy już porozbieraliście swoje kominki?

Ja ostatnio paliłem 2x spalając stare deski. Jazda typu ogień niemal na maksa przez godzinę i bez dokładania. W ten sposób spalałem około 4kg desek

Edytowane przez Adam626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji Nowego Roku Wszystkim kominkowiczom zycze aby w nadchodzacym 2019 nigdy nie zabrakło na gaz lub prad abyscie mogli cieszyc sie cieplem przez cala zime. Zalaczam real foto live jak jarają się łaty niewykorzystane w 2013 przy kryciu dachu

Screenshot_20181231-221854.jpg

Edytowane przez Adam626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka:

 

Mierzyłem dziś poziomy PM2.5 w moim domu:

 

Na zewnątrz: 90-110 ug/m3

Anemostat: 35 ug/m3

Pomieszczenie: 19 ug/m3

 

W jednym z pomieszczeń (salon+ kuchnia, 38m2) działa oczyszczacz Sharp (podstawowoy model z nieorginalnym filtrem f9 made in PL). Drugi bieg

Na wylocie oczyszczacza 1-2 ug/m3

W pomieszczeniu 10ug/m3

 

Dziś jest 100 uq/m3, wiec tylko 200% normy. Nieźle.

Poczekam, aż będzie 500%

 

Chcialem porownac z domem z WG i przeszedlem sie dwa domy dalej, do szwagra.

Niestety - palił w kominku, na krótko przed moim przyjsciem dolozył drewna.

Wynik: 180ug/m3, po godzinie spadlo do 100 um/g.

Kominek z płaszczem wodnym.

 

Ja wysiadam - na własne życzenie fundować sobie taki mikroklimat w domu....

Zeby w Rybniku w domu bylo gorsze powietrze, niz na zewnątrz, to trzeba się mocno postarać :lol: : lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...