Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Zrozum, że elektrownie nie wywodują takiego skażenia powietrza jak niska emisja.

 

 

Ponowie pytanie na ktore nie opdowiedziałes :

 

"napisz co się dzieje z rtęcia z tymi 3 tonami rtęci , czekam niecierpliwie na naukowe wyjasnienie "

 

Mozesz tez podąc liczby zanieczyszczeń w przeliczeniu na 1MWh z wybranych paliw - ja podałem te do których dotarłem, i wychodzi że właśnie węgiel najbardziej zanieczyszcza , na samym koncu (tuz przed drewnem ) jest gaz ziemny choc jest nieodnawialny a drewno tak.

 

Ale czekam na odpowiedz na pytanie powyzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

więc potencjał zasmradzający drewno ma większe od węgla.

.

 

 

Liczby zanieczyszczen w przeliczeniu na 1MWh energii podałem z nich wynika jasno ze wegiel ma najwiekszy potencja wytwarzania szkodliwych substancii, nawet bezopierny o ktore sie tak czepiales nie sa glownym grzechem kominkow (99% to zywnosc a potem niska emisja z ..... wegla)

 

Ale skoro twierdzisz ze drewno bardziej truje czekam na liczby i wyliczenia ...... wiesz to takie NAUKOWE podejscie, łatwiej sie rozmawia .... bo inaczej to jedynie opinia typu "jesteś brzydki, bo tak !"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowie pytanie na ktore nie opdowiedziałes :

 

"napisz co się dzieje z rtęcia z tymi 3 tonami rtęci , czekam niecierpliwie na naukowe wyjasnienie "

 

Ale czekam na odpowiedz na pytanie powyzej

 

Idą w świat.

 

BTW.

 

Naturalna emisja rtęci do atmosfery to ok. 3000 - 6000 ton.

 

https://ekorozwoj.wordpress.com/2012/12/11/rtec-w-srodowisku-naturalnym/

 

I co teraz z tym zrobisz?

 

Rtęć jest naturalnie obecna w środowisku podobnie jak promieniowanie jonizujące i towarzyszy nam od zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idą w świat.

 

BTW.

 

Naturalna emisja rtęci do atmosfery to ok. 3000 - 6000 ton.

 

https://ekorozwoj.wordpress.com/2012/12/11/rtec-w-srodowisku-naturalnym/

 

I co teraz z tym zrobisz?

 

Rtęć jest naturalnie obecna w środowisku podobnie jak promieniowanie jonizujące i towarzyszy nam od zawsze.

 

 

WIdać ze nie rozumiesz liczb które podajesz. Naturalna emisja która nota bene głownie wynika z erupcji wulkanów (50%) dotyczy CAŁEGO GLOBU.

Przy takiej skali to są Ś-L-A-D-O-W-E ilości

 

"Rtęć jest bardzo toksycznym pierwiastkiem chemicznym, o silnej aktywności chemicznej i

biologicznej oraz zmiennej postaci występowania (ciekła i gazowa). Stopień toksyczności

rtęci, a co za tym idzie skutki zdrowotne dla organizmów żywych zależą od jej postaci

chemicznej [1]. Rtęć tworzy związki o zróżnicowanych właściwościach chemicznych i

fizycznych, które włączane są w różne cykle obiegu przyrodniczego, przy czym do

najistotniejszych zalicza się obieg atmosferyczny i hydrobiologiczny. Mimo że w środowisku

rtęć występuje w ilościach śladowych, jej duża aktywność geochemiczna i biochemiczna

sprawia, że stanowi ona poważne zagrożenie dla organizmów żywych. I chociaż zmniejszono

zrzut tego metalu do środowiska, rtęć jest w nim obecna nadal, ze względu na jej zdolność

akumulacji w łańcuchu żywieniowym "

 

https://m.cire.pl/pliki/2/rtecwenerg.pdf

 

i dalej

 

"Antropogeniczne emisje rtęci do środowiska są mniejsze od emisji naturalnych, jednak

wokół miejsc lokalnej podwyższonej emisji rtęci antropogenicznej źródła naturalne mają

znikome znaczenie. Globalna emisja rtęci ze wszystkich źródeł, zarówno naturalnych jak

i antropogenicznych, wynosi ok. 4400–7500 ton rocznie [Wojnar, Wisz 2006].

Spalanie węgla jest jednym z podstawowych procesów zanieczyszczenia środowiska rtęcią, a wśród istniejących instalacji spalania węgla za dominujące w zanieczyszczeniu atmosfery uznaje się ciepłownictwo komunalne i indywidualne [Kiepas-Kokot i in.

2003]. "

 

https://www.researchgate.net/profile/Barbara_Gworek/publication/242497077_MIGRACJA_RTECI_W_UKLADZIE_POWIETRZE_-_GLEBA_-_ROSLINA_MERCURY_MIGRATION_IN_PATTERN_AIR_-_SOIL_-_PLANT/links/559a586008ae99aa62cca076.pdf

 

 

czy potrafisz to zrozumiec NAUKOWO ??

 

Co do porównania jonizującego to bardzo dobre porównanie bo o ile istnieje promieniowanie jonizujące w skali CAŁEGO GLOBU i porównasz to do wybuchu bomby atomowej to wyjdziesz na podobne ilości, czy to znaczy że bomba atomowa jest nieszkodliwa ??

 

Dlatego też warto mieć METRYKĘ pomiaru do porównań , to jest własnie podejście NAUKOWE o które się tak gorączkujesz .

Taką metryka są substancje szkodliwe na 1MWh

 

EDYTA :

aprops emisji trujacych substancji przez wulkany, jak znjadziesz sie w okolicy wulkanu badz ostrzozny :):

https://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/co-robic-jak-dojdzie-do-wybuchu-wulkanu

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nawet nie rozumiesz słowa 'potencjał' a chcesz się opierać na nauce.

 

 

y4m9QKII8VBP9qDt5hMu0iHHN3qw6ARyYdqcExQc_WaZe4xRhxoXnCbuWXstLbMjnZGxWOJMRVeEWcPYojBpLuH-ccaDmIeONGG3LLMvQJulVmMgG6LuWc7q8td6UBJXCjeZLqa6mob5cDRnVlCAukMW9SJZMICdG8pZErGdUHZ7-N6c0Gvm4Hzo0ndSo4zQVMiEFtE9hdEF2b2Jtr276X6Dw?width=869&height=324&cropmode=none

 

 

Aż się zaplułem , wklejasz zdjęcie zrobione przez gimnazjalistę i piszesz o nauce :lol2:

 

Chciałem zrobić to samo, dla żartu ale jednak znalazłem coś w podobnym stylu aczkolwiek oparte na badaniach . Na stronie 20 i 21 znajdziesz ciekawe infografiki , to takie pismo obrazkowe w sam raz dla ciebie i oprócz tego znajdziesz :

 

 

"• Na podstawie badań prowadzonych

w jednym z regionów północnych Włoch

stwierdzono, że kobiety mieszkające

na terenach zagrożonych zanieczyszczeniem

powietrza dwukrotnie częściej mogą

zachorować na nowotwory płuc.

Niedaleko badanego miejsca swoją

siedzibę miała elektrownia węglowa i inne

źródła przemysłowe27.

 

• Badania przeprowadzone w Hiszpanii

potwierdziły zwiększone ryzyko wystąpienia

nowotworów płuc, gardła oraz pęcherza

moczowego u osób mieszkających

w odległości 50 km od elektrowni

węglowych; stwierdzono również korelację

między zamieszkiwaniem w bliższej

odległości od takiego zakładu a wyższym

ryzykiem zachorowania28.

 

• W trakcie badań dotyczących słowackiej

elektrowni Nováky, wykorzystującej

węgiel o wysokiej zawartości arsenu,

stwierdzono zwiększone stężenie tego

pierwiastka we włosach i moczu okolicznych

mieszkańców, postępującą utratę słuchu

u dzieci i zwiększone ryzyko wystąpienia

nowotworów skóry29.

 

• Zamknięcie elektrowni węglowej w chińskiej

prowincji Chongqing doprowadziło do spadku

stężenia zanieczyszczeń organicznych w

pępowinie noworodków, poprawy zdolności

motorycznych i językowych u dzieci oraz ich

ogólnego rozwoju umysłowego30."

 

i dalej

 

 

"Zgodnie z przeprowadzonymi

analizami, zanieczyszczenia

wyemitowane w 2010 r.

przez działające w Polsce

elektrownie i elektrociepłownie

węglowe doprowadziły do

utraty niemal 1,2 mln dni pracy

oraz około 57 000 lat życia,

co odpowiada liczbie niemal

5 400 przedwczesnych

zgonów."

 

 

http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/548530/raportGP_wegiel_zabija.pdf

 

 

Przestań pisać głupoty o tym że palenie drewnem w kominku zabija , pisąłem juz kilka razy w przeliczeniu na 1MWh (to jest taka właśnie metryka pomiaru do porównań) kominek produkuje ZDECYDOWANIE mniej substancji szkodliwych szczególnie tych bardzo szkodliwych dla zdrowia jak : rtęć, ołów, arsen, kadm, chrom i nikiel !! (tych akurat nawet drewno nawet nie uwalnia podczas spalania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

 

Cały czas piszesz o zatruciu rtęcią okolic elektrowni - PODAJ JAKIEKOLWIEK DANE POMIAROWE POTWIERDZAJĄCE TO ZATRUCIE.

 

Podaj jakiekolwiek dane, że w okolicach elektrowni dopuszczalne stężenia rtęci są przekraczane.

 

A jeżeli tak bardzo przeszkadza ci rtęć z elektrowni, to przestań korzystać z prądu, bo robiąc to przyczyniasz się do jej emisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas piszesz o zatruciu rtęcią okolic elektrowni - PODAJ JAKIEKOLWIEK DANE POMIAROWE POTWIERDZAJĄCE TO ZATRUCIE.

 

 

 

Przeciez napisalem wyzej , wiesz jak SZACOWANO ilośc wypuszczonej RTĘCI ? NA PODSTAWIE OBLICZEŃ A NIE BADAŃ! więc wg obliczeń.....wszystko było ok ....

Pozatym maja dokładnie takie samo podejscie , jak "poleci " we wszystkie strony świata to "normy beda spelnione" . Wszystko jest kwestą skali. O wpływie na zdrowie masz podawanym wcześniej materiale, przeczytałes ?

 

A jeżeli tak bardzo przeszkadza ci rtęć z elektrowni, to przestań korzystać z prądu, bo robiąc to przyczyniasz się do jej emisji.

 

A widzisz .... róznica polega na tym za nie szerze debilnych informacji że drewno zabija bardziej niż węgiel, napisałem wczesniej że mam PC ktora tez pobiera prad (choc 3-4 krotnie mniej niz grzanie wylacznie energia elektryczna). To jest mój swiadomy wybór , i napisze jeszcze raz jak mam wybierac to wolę komniek opalany drewnem (najlepej sezonowanym) niż węglowego kopciucha czy to w domu czy w postaci prądu z elektrowni węglowej.

Tylko tyle i aż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań pisać głupoty o tym że palenie drewnem w kominku zabija

 

 

Przyczynia się do niskiej emisji, która zabija.

 

Są miasta gdzie wprowadza się zakaz palenia w kominkach np. Montreal:

 

https://smoglab.pl/w-montrealu-zakazano-uzywania-kominkow-na-drewno/

 

40% syfu w powietrzu jest emitowana tam przez kominki (więc rocznie kominki mają 400 trupów na sumieniu w tym mieście!).

 

Do podobnych regulacji szykuje się Londyn.

 

Niska emisja zabija w Polsce ponad 40 000 osób!

 

A ty mydlisz oczy elektrowniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczynia się do niskiej emisji, która zabija.

 

[ble ble ble]

 

.

 

jak zwykle żadnych materiałów NAUKOWYCH, chocby POPLARNO NAUKOWYCH, żadnych obliczęń na podstawie DOSTĘPNYCH materiałów i pomiarów, żadnych źródeł (no może poza grafikami przygotowanymi przez gimnazjalistów :lol2:)

 

W związku z powyższym kolejne twoje posty nie wnoszą nic do dyskusji, wyczerpałeś tym samym potencjał intelektualny do prowadzenia dalszej dyskusji.

Jak zapoznasz się z dość bogatym materiałem który podałem wyżej daj znać.

 

Dla mnie EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym maja dokładnie takie samo podejscie , jak "poleci " we wszystkie strony świata to "normy beda spelnione" .

 

Dokładnie tak. Rtęć w niskich dawkach jest nieszkodliwa.

 

Japończycy przyswajają z pożywieniem wielokrotnie więcej rtęci niż Polacy, a cieszą się najwyższą długowiecznością i zdrowiem.

 

W Japonii jet też 110 aktywnych wulkanów, które jak wiesz są olbrzymim emitentem rtęci i innego syfu jak SOx.

 

I co? Jajco. Planują budowę 45 elektrowni WĘGLOWYCH.

 

 

To jest mój swiadomy wybór , i napisze jeszcze raz jak mam wybierac to wolę komniek opalany drewnem (najlepej sezonowanym) niż węglowego kopciucha czy to w domu czy w postaci prądu z elektrowni węglowej.

Tylko tyle i aż tyle.

 

Twój wybór i twoje przyczynienie się do niskiej emisji, która zabija :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dyskusji

 

Badaniami objęto popiół otrzymany w wyniku opalania przykładowego domu jednorodzinnego odpadami drzewnymi w palenisku kominkowym (rys. 2.1).

.....

Badany popiół charakteryzował się najwyższą zawartością cynku rzędu 12406 mg/kg. Ponadto odnotowano wysoką zawartość manganu rzędu 1780 mg/kg i ołowiu 1181 mg/kg. Najniższe wartości stwierdzono w przypadku niklu na poziomie 6,70 mg/kg, arsenu na poziomie 3,50 mg/kg i kadmu na poziomie 2,65 mg/kg. Oznaczona zawartość ołowiu nie spełnia kryterium przyjętego w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 czerwca 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu (Dz.U. nr 119 poz. 765) odnośnie dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń dla nawozów

mineralnych. W związku z powyższym badany popiół nie może znaleźć zastosowania rolniczego.

 

Źródło http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-0aab7a9a-505f-40a9-909f-f81623c16f9d

 

Pytanie. jeśli tyle zostaje w popiele, to ile idzie z dymem do atmosfery i jak te ilości w popiele kominka przełożyć na 30 TWh /20% energii elektrycznej w PL produkowanej przez Bełchatów/ co by było jakieś porównanie

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisąłem juz kilka razy w przeliczeniu na 1MWh (to jest taka właśnie metryka pomiaru do porównań) kominek produkuje ZDECYDOWANIE

 

Ale to co wyprodukuje wprowadzasz niemal bezpośrednio sąsiadowi do okna i w tym jest problem.

 

Drewno jest podobnym syfem jak węgiel, pod pewnymi względami lepsze, a pod innymi gorsze (ty się wyłącznie skupiasz wyłącznie na lepszej stronie).

 

Ale sposób spalania i odprowadzenia spalin powoduje, że spalanie drewna w domowych warunkach przyczynia się do WIĘKSZYCH szkód niż węgla w elektrowniach.

 

Sam podałeś, że Greenpeace podał 5400 zgonów, gdzie dla niskiej emisji szacuje się ok. 50 000.

 

Zużycie węgla i drewna do niskiej emisji to 9 mln ton węgla i ok. 4 mln m3 drewna, a energetyka 56 mln ton węgla.

 

Sam widzisz, że niska emisja z powodu zanieczyszczeń powoduje około 40 razy (!!!) więcej zgonów niż energetyka zawodowa na kg spalonego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badaniami objęto popiół otrzymany w wyniku opalania przykładowego domu jednorodzinnego odpadami drzewnymi w palenisku kominkowym (rys. 2.1).

 

Szkoda, że nie opisali dokładniej, co to za odpady drzewne. A jeszcze lepiej, jakby zrobili analizę porównawczą popiołów z odpadów, z drewna kominkowego i z brykietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje napisać do autorów badania celem uzupełnienia.

Biorąc pod uwagę nazewnictwo /odpady drzewne/ zapewne chodzi o brykiet drzewny.

 

Oczywiście brykiet może pochodzić z drzew wyciętych wzdłuż dróg lub okolic Bełchatowa i stąd tak duża zawartość metali ciężkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje napisać do autorów badania celem uzupełnienia.

Biorąc pod uwagę nazewnictwo /odpady drzewne/ zapewne chodzi o brykiet drzewny.

 

Oczywiście brykiet może pochodzić z drzew wyciętych wzdłuż dróg lub okolic Bełchatowa i stąd tak duża zawartość metali ciężkich.

 

No to kiedy piszesz do autorów?

 

Dodanie

Ooo. Fajnie. Było cięcie. Nie mój post. Moderatorze ogarnij się. To nie Twój wątek.

@Greengaz pytanko. Czy Ty myślisz, że gaz jest zielony i jest odnawialny?

Edytowane przez vvvv
Dodanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum ktoś testował pellety roznych producentów, trafiały siè takie produkty, ktore sie spiekaly, a pozostałości śmierdziały plastikiem.

Jak ktos, aby obnizyc koszt dodaje do produktu odpadki z plyt MDF, meblowych to później nie widomo, co sie spala.

 

Dlatego tez nie vadzo mozna ufac danym o tym, co emituje die do atmosfery spalajac pellet.

Podobnie jest z brykietem RUF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...