Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Spór idzie o znaczenie słów 'powinien' vs 'musi'???

'Powinien' jako nieostre /zalecenie/ i 'musi' jako bezwzględnie wymagane?

Z tego samego rozporządzenia łatwo wysnuć co ustawodawca miał na myśli.

Pierwsze z brzegu

2. Przewody kominowe powinny być szczelne -- zalecenie???

 

1. Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu. -- zalecenie??

 

1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, -- zalecenie//

 

- Rozwiązania techniczne połączeń gazomierzy i urządzeń gazowych z instalacją powinny umożliwiać ich odłączenie bez konieczności demontażu części instalacji. -- zalecenie??

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fakt, nie doczytałam drugiego podpunktu § 132 warunków technicznych :D

 

ale tak czy inaczej - kominek jako piec na paliwo stałe w salonie? Serio?

 

Jeśli to tylko ciekawość Cię trapi tak jak Twojego kolegę z pracy zresztą bardzo niemerytoryczna , zawsze bardzo się dziwicie ,że ludzie Ci odpowiedzialni i świadomi , tak bardzo świadomi pokładają nadzieje ,że kominek jak kolejne źródło pozyskiwania energii cieplnej sprawi ,że w salonie - kotłowni będzie i klimat i ciepło.Powinno zadziałać tu i rozum w doborze źródeł pozyskiwania w/w energii i świadomość ale zawsze musi tu towarzyszyć pojęcie wiem co robię.Dlaczego zabierasz tu głos? Ja wiem, bo mam kominek w salonie -kotłowni i palę drewnem sezonowanym i mam z tego satysfakcję , a Ty? Dla mnie kominek bo takie pytanie zadajesz ,nie wiedząc dlaczego, jest urządzeniem z którym mogę rozmawiać,mogę się do niego zbliżyć bo to jest przyjemne, mogę do niego włożyć polana i zrobić przy jego pomocy bezpieczny płomień,mogę przez jego szybę obserwować proces spalania drewna choćby po toby delektować się tym cudem natury.Tak cudem bo kominek to nie tylko maszyna do robienia ciepła i nawet nie pomyślałem ,że tak mógłbym go nazwać.To pudełeczko cieplne sprawia ,że jego dizajn w salonie -kotłowni jest utrzymany w odpowiednim tonie i odpowiada wszystkim którzy z nim rozmawiają tak rozmawiają.Czy o innych urządzeniach dających ciepło tak mile można rozmawiać? Czy Ty porozmawiasz i powiesz tyle dobrych i miłych słów o innych urządzeniach ? No proszę temat o kominkach to to mów.:sick:.Powiedz kilka zdań bez paragrafów (zresztą niepotrzebnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominki - przeszkadza, gdy TRZEBA palić a nie CHCE się palić.

Ten kominek to jedyne źródło ciepła? latem też tam grzejesz wodę do mycia?

 

Dlatego spytałam gogusha czym jest dla niego kominek? Bo pisze o nim w kategoriach kotła jak w kotłowni a nie elementu dekoracyjnego/rekreacyjnego.

 

Latem to się instaluje grzałkę i tania taryfa lub grzałka i panele PV off-grid, nawet uzywane lub solary. Rozwiązań jest wiele tylko trzeba chcieć, a nie to że kominek syfi, bo może syfić mniej niż gaz w ujęciu roczny. Zresztą cały rok można z tego korzystać. No ale najlepiej to tak, że te kominki to złe są. Pewnie jak ktoś kupuje kominek i służy mu do utylizacji desek, które zostały po budowie, zresztą pewnie z impregnatem lub oblepione betonem to nie ma co się dziwić, że takie tematy. Zresztą np. w Norwegii kominek jest obowiązkowy w każdym domu pomimo, że tam wszędzie prąd. Zobaczycie niedługa będzie się przepraszać z kominkami. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jakiś wiarygodny link o tym obowiązkowym kominku w każdym domu

 

Chyba w cuda wierzysz. Od miesiaca swojej aktywnosci tutaj (pod tym nickiem, bo wczesniej byl inny) nie potrafił znaleźć żadnego źródła informacji w necie.

 

W ciekawostkach dot. Norwegii wyczytalem tylko, ze wierzy się tam, iż

• Kamienie położone na kominku stanowią ochronę przed trollami.

Więcej informacji: https://pol-nor.com/ciekawostki-o-norwegii/

 

Zastanawiam się, czy jak poloze kamienie na kominku, to @vvvv zniknie z Forum ?

:lol:

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w cuda wierzysz. Od miesiaca swojej aktywnosci tutaj (pod tym nickiem, bo wczesniej byl inny) nie potrafił znaleźć żadnego źródła informacji w necie.

 

W ciekawostkach dot. Norwegii wyczytalem tylko, ze wierzy się tam, iż

 

 

Zastanawiam się, czy jak poloze kamienie na kominku, to @vvvv zniknie z Forum ?

:lol:

 

Wiesz co ,odnoszę takie wrażenie ,że gdybyś był moderatorem to wyeliminowałbyś wszystkich którzy prawią niezgodnie z twoją ideologią i na placu dyskusyjnym pozostałbyś sam jak palec bo nikomu nic nie mógłbyś zarzucić, no oczywiście tylko sobie.Doczytaj tam wszystko ,a nie wybiórczo wskazujesz i drwisz w podtekstach.Ciekawostek o Norwegii z twojego linku jest od 1 do 22 , a nie że

Kamienie położone na kominku stanowią ochronę przed trollami.
.Wiesz przynajmniej jakich trolli cytujesz? Zapewne nie .Znowu mącisz ludziom i wprowadzasz zły nastrój.:mad:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wrzucaj bo to się nazywa prowokacja.Sam sobie może znaleźć jak chce podważać wpis.:mad:.......

 

Skup się i przeczytaj ze zrozumieniem. Idę twoim tokiem rozumowania /?/.

W Norwegii nie ma obowiązku instalowania kominków w każdym domu

 

Jeśli twierdzisz inaczej, tzn., że jest taki obowiązek, udowodnij to proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to tylko ciekawość Cię trapi tak jak Twojego kolegę z pracy zresztą bardzo niemerytoryczna , zawsze bardzo się dziwicie ,że ludzie Ci odpowiedzialni i świadomi , tak bardzo świadomi pokładają nadzieje ,że kominek jak kolejne źródło pozyskiwania energii cieplnej sprawi ,że w salonie - kotłowni będzie i klimat i ciepło.Powinno zadziałać tu i rozum w doborze źródeł pozyskiwania w/w energii i świadomość ale zawsze musi tu towarzyszyć pojęcie wiem co robię.Dlaczego zabierasz tu głos? Ja wiem, bo mam kominek w salonie -kotłowni i palę drewnem sezonowanym i mam z tego satysfakcję , a Ty? Dla mnie kominek bo takie pytanie zadajesz ,nie wiedząc dlaczego, jest urządzeniem z którym mogę rozmawiać,mogę się do niego zbliżyć bo to jest przyjemne, mogę do niego włożyć polana i zrobić przy jego pomocy bezpieczny płomień,mogę przez jego szybę obserwować proces spalania drewna choćby po toby delektować się tym cudem natury.Tak cudem bo kominek to nie tylko maszyna do robienia ciepła i nawet nie pomyślałem ,że tak mógłbym go nazwać.To pudełeczko cieplne sprawia ,że jego dizajn w salonie -kotłowni jest utrzymany w odpowiednim tonie i odpowiada wszystkim którzy z nim rozmawiają tak rozmawiają.Czy o innych urządzeniach dających ciepło tak mile można rozmawiać? Czy Ty porozmawiasz i powiesz tyle dobrych i miłych słów o innych urządzeniach ? No proszę temat o kominkach to to mów.:sick:.Powiedz kilka zdań bez paragrafów (zresztą niepotrzebnych).

Powyższy tekst wiele tłumaczy :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To groźba? Może jakieś "proszę"? Widać cie nie nauczyli kultury smieszny moderatorze. "Panisko". Ma być po polsku?

Proszę.

 

 

 

Tu masz link. http://archiwum.ieo.pl/pl/aktualnosci/1083-rzd-nie-chce-skorzysta-z-ukrytego-potencjau-mikrorode-energii-grzegorz-winiewski-w-wywiadzie-dla-biznesalertpl-.html

 

Dalej

 

 

No i co?

Wiesz ty i foto oraz inni tutaj pisząc, musicie leczyć na forum swoje kompleksy. Wiem, że dla was to porażka, ale takie rzeczy to u lekarza. Nie płacisz za PP to sobie tą kasę przeznacz na jakiegoś dobrego specjalistę. Tutaj taki frustracji nie wyrzucaj.

Nie pisz więcej tutaj, bo nie ma po co. Masz swój folwark tam se pisz.

Żegnaj.

 

Musisz uwierzyć w cuda. Patrz wyżej "smerfie mądralo".

Najlepiej jak ciebie tutaj nie będzie i znikniesz. Nie czekaj. Zapomniałem, przecież ty wszystko wiesz i na wszystkim się znasz.:lol2:

 

Niech się buja i idzie do swojego folwarku. Tam jego miejsce. Niech se rzuca tymi bananami, jak mu to ma pomóc w terapii. :lol2:

 

Wiesz nie mogę się powstrzymać żeby im na ich impertynencje ukryte w podtekstach i własnych ideologiach nie odpowiadać.No nie mogę.Ale widać czas najwyższy przywyknąć.Popatrz jak umiejętnie wciąga mnie w dyskusje i manipuluje faktami.Żenua.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nie mogę się powstrzymać żeby im na ich impertynencje ukryte w podtekstach i własnych ideologiach nie odpowiadać.No nie mogę.Ale widać czas najwyższy przywyknąć.Popatrz jak umiejętnie wciąga mnie w dyskusje i manipuluje faktami.Żenua.

To jest moderator?

Zresztą nie ma się co dziwić, jak używa kominka do utylizacji desek po budowie. Jak to się nazywa? Było tutaj. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to tylko ciekawość Cię trapi tak jak Twojego kolegę z pracy zresztą bardzo niemerytoryczna , zawsze bardzo się dziwicie ,że ludzie Ci odpowiedzialni i świadomi , tak bardzo świadomi pokładają nadzieje ,że kominek jak kolejne źródło pozyskiwania energii cieplnej sprawi ,że w salonie - kotłowni będzie i klimat i ciepło.Powinno zadziałać tu i rozum w doborze źródeł pozyskiwania w/w energii i świadomość ale zawsze musi tu towarzyszyć pojęcie wiem co robię.Dlaczego zabierasz tu głos? Ja wiem, bo mam kominek w salonie -kotłowni i palę drewnem sezonowanym i mam z tego satysfakcję , a Ty? Dla mnie kominek bo takie pytanie zadajesz ,nie wiedząc dlaczego, jest urządzeniem z którym mogę rozmawiać,mogę się do niego zbliżyć bo to jest przyjemne, mogę do niego włożyć polana i zrobić przy jego pomocy bezpieczny płomień,mogę przez jego szybę obserwować proces spalania drewna choćby po toby delektować się tym cudem natury.Tak cudem bo kominek to nie tylko maszyna do robienia ciepła i nawet nie pomyślałem ,że tak mógłbym go nazwać.To pudełeczko cieplne sprawia ,że jego dizajn w salonie -kotłowni jest utrzymany w odpowiednim tonie i odpowiada wszystkim którzy z nim rozmawiają tak rozmawiają.Czy o innych urządzeniach dających ciepło tak mile można rozmawiać? Czy Ty porozmawiasz i powiesz tyle dobrych i miłych słów o innych urządzeniach ? No proszę temat o kominkach to to mów.:sick:.Powiedz kilka zdań bez paragrafów (zresztą niepotrzebnych).

Też się muszę z rana napić żeby dostrzec nieistniejące znaki interpunkcyjne, i choćby otrzeć się o sens tego co miał autor na myśli.

Bez picia tylko dochodzę do wniosku, że jest wielce prawdopodobnym, ze szczytujesz paląc drewno i obcując z kominkiem. Pewnie da się to leczyć.....

 

Spalić drewno - cud natury. Niszczenie i trucie innych dla zaspokojenia troglodyckich zachcianek w 2019 roku.:sick:Santa Madonna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty po co tu przylazłeś jak nie masz kominka.? Mącić,drwić,wyśmiewać. Załóż kolejny wątek i tam się uzewnętrzniaj.Z jakiego ty kółka jesteś bo z różańcowego to wiem ,że nie.Komu adorujesz?Adwokat zza wielkiej wody .:mad:

Ale to jest wątek o nierobieniu kominków. Po co tu przylazłeś: mącić, drwić, wyśmiewać? Banany zbierać? To Ty idź se do innego wątku o robieniu kominków. Komu adorujesz? :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty po co tu przylazłeś jak nie masz kominka.? Mącić,drwić,wyśmiewać. Załóż kolejny wątek i tam się uzewnętrzniaj.Z jakiego ty kółka jesteś bo z różańcowego to wiem ,że nie.Komu adorujesz?Adwokat zza wielkiej wody .:mad:

Dlaczego tyle agresji w tej wypowiedzi ? :)

... dla przypomnienia tytuł tematu: "Nie róbcie kominków w domu" :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem czytać ten wątek, ale po kilku stronach stwierdziłem, że to regularna młócka między dwoma obozami, nie do pogodzenia. Przeleciałem więc co 10-20 stron, nadal utwierdzając się w powyższym. Napisać postanowiłem, bo mam niejakie doświadczenie kominkowe, zostałem zresztą "zarażony" tą ideą przez Muratora, bo gdy zacząłem go czytać ( lata 90), propagowano jako jeden z bardziej optymalnych sposobów ogrzewania kominek z rozprowadzeniem ciepła + piece akumulacyjne. Taki też kominem sobie sprawiłem, z racji braku w tym momencie gazu w pobliżu. Porządny Jotul, był jedynym źródłem ciepła przez ponad 10 lat, z czasem dokupiłem 2 piece akumulacyjne do 2 pomieszczeń, gdzie nie dało się skutecznie doprowadzić ciepłego powietrza kanałem. Nie twierdzę że to sam miód, bo trzeba rocznie 10-11 mp drewna przygotować, a że z lasu, to i pociąć piła, potem porąbać. Czytając jednak posty, za nic nie mogę zgodzić się z opiniami, że kominem to w salonie syf, ściany/sufity czarne, podłoga w popiele... Bzdury, a żonę mam pedantyczną w kwestii porządków, więc by brudu non stop przez tyle lat nie zdzierżyła. Było to i fajne i ekonomiczne, póki drewno z lasu kosztowało 50zł/kubik, ale gdy zdrożało dwukrotnie, przestało to być opłacalne, więc gdy tylko gaz się pojawił przy płocie, zrobiłem instalację piec kondensacyjny+ grzejniki. Od tej pory kominem odpalany był coraz rzadziej, bo nawet zakładając trochę tańsze kWh z drewna, to w sumie efekt nie wart zachodu. Poza tym, rozpalenie kominka powoduje wyłączenie/ograniczenie pracy pieca gazowego prze automatykę, i o ile pokoje ogrzane powietrzem z kanałów,to łazienki od razu niedogrzane i trzeba załączać grzejniki elektryczne. Czyli ekonomia leży. Kominek więc został, jako awaryjne źródło energii, okazjonalnie rozpalany ( Wigilia, święta, te klimaty) bo lubię gdy po zmroku żywy ogień , przy zgaszonym świetle,rzuca poświatę na ściany, a z kolumn płynie muzyka... Dobra, rozmarzyłem się, wystarczy jak na drugi post na tym forum...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...