Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

No włąśnie czekam - Ty stwierdziłeś, że jest to niebezpieczne.

Ja poprosiłem o linki

Cisza....

 

"Dlatego też w domach wentylowanych mechanicznie stosować należy kominki z zamkniętymi komorami spalania, które powietrze niezbędne do procesu spalania pobierają niezależnym kanałem z zewnątrz. Dzięki temu w pomieszczeniach zachowana zostaje idea wentylacji mechanicznej: zrównoważona podaż i pobór powietrza."

 

http://termomodernizacja.pl/rekuperacja-11-rzeczy-o-ktorych-nalezy-wiedziec/

 

naprowadzę : Ile taki "bimbrowy" kominek ok 10kW potrzebuje powietrza w ciagu 1 h ?

 

EDYTA :

Jesli chodzi o bezpieczenstwo to oprocz powyzszego jest jeszcze to :

"Biopaliwo zostało sklasyfikowane jako Łatwopalna Ciecz Klasy 3 i podlega specjalnemu prawu lokalnemu,, które dotyczy jego przechowywania"

http://ambusto.pl/witaj-swiecie/

 

Może już zapomniałeś, ale o otwarciu okna rozmawialiśmy w przypadku braku prądu.

 

litości ..... po takich radach to wszyscy powinni się trzymac z daleka od twoich rad

 

Przypomną Ci, że biokominek wydziela tyle CO2, co trzy dorosłe osoby.

 

patrz pytanie wyzej : ile biokokminke 10kW potrzebuje powietrza w ciągu godziny pracy ?

 

 

A stężenie pewnych trujących substancji emitowanych z komina zlokalizowanego 20m dalej jest wielokrotnie większe, niż tych z elektrowni

 

Tylko dlatego ze jest daleko od ciebie oznacza ze nie truje ? jak to sie nazywa? egoizm ? sobkostwo ? .....znowu litości .....

 

EDYTA2 :

 

"w całej Europie energetyka węglowa odpowiada za 23 tys. zgonów rocznie i tworzy 62 mld euro kosztów zdrowotnych"

https://www.forbes.pl/gospodarka/polska-najwiekszym-trucicielem-europy-z-belchatowa-w-rok-ulecialy-prawie-3-tony-rteci/z4ths6v

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Dlatego też w domach wentylowanych mechanicznie stosować należy kominki z zamkniętymi komorami spalania, które powietrze niezbędne do procesu spalania pobierają niezależnym kanałem z zewnątrz. Dzięki temu w pomieszczeniach zachowana zostaje idea wentylacji mechanicznej: zrównoważona podaż i pobór powietrza."

 

http://termomodernizacja.pl/rekuperacja-11-rzeczy-o-ktorych-nalezy-wiedziec/

 

"W domu wyposażonym w rekuperator wskazane jest zastosowanie kominka z zamkniętą komorą spalania, tzn. takiego, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz."

 

https://www.rekuperatory.pl/zalecenia-dla-domu-wyposazonego-w-rekuperator

 

Takoż twierdzi marketing.

Jeden z moich poprzednich szefów, właściciel firmy produkującej oprogramowanie dla firm, w 1998 roku wypadł za radosnym wrzaskiem ze swojego gabinetu:

"- Huurrrraaa, Józek spiiiiiii program kadropłackowy i nie jest odporony na 2k bug. Idą żniwa, bo wszyscy klienci będą musieli kupić apgrejd"

 

Producenci kominków chcą podobną rzecz wmówić nabywcom kominków - że muszą kupić nowy, drogi, szczelny kominek jak chcą mieć kominek przy rekuperacji. Ale to nieprawda. Nie ma takiego wymogu ani faktycznego (sporo w minionym sezonie paliłem w Jotulu no 1), ani prawnego (o czym było wielokrotnie na FM - np. tutaj).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko , musiałes wyciągnąć tego znachora ? przeciez on nie rozumie liczb które podaje, dla niego wydobycie wegla to to samo co liczba wypuszczanych zaniczyczszeń ...miejże litość :)

 

 

Jedynym do kości manipulatorem w tym wątku jesteś TY. Bo jako jedyny twierszisz, że spalanie drewna jest nieszkodliwe:

 

W szczególności ze to trucie (jak napisalem wielokrotnie ) jest mitem bo wiecej truje ogrzewanie pradem (vide metale ciezkie)

 

A twoim argumentem na poparcie tej tezy jest podawanie ilości spalonego węgla i prowadzonych metali ciężkich przez energetykę.

 

ZERO LOGIKI w tej argumentacji, albo jakaś pokrętne tylko tobie znana.

 

Coś w tym stylu:

 

Palenie śmieci i PCV jest nieszkodliwe, bo elektrownie i tak wprowadzają więcej zanieczyszczeń , a zwłaszcza metali ciężkich, a plastik jest od nich wolny więc nawet zdrowszy!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"w całej Europie energetyka węglowa odpowiada za 23 tys. zgonów rocznie i tworzy 62 mld euro kosztów zdrowotnych"

https://www.forbes.pl/gospodarka/polska-najwiekszym-trucicielem-europy-z-belchatowa-w-rok-ulecialy-prawie-3-tony-rteci/z4ths6v

 

 

Znowu zaczynasz truć tu swoimi metalami ciężkimi i rtęcią?

 

W samej Polsce niska emisja odpowiada za 40 000 - 50 000.

 

Co do Bełchatowa to trzeba zrobić splita na dwie spółki i tacy gazetowi ekologowie jak ty stracą temat, bo braknie newsów - LOL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takoż twierdzi marketing.

.

 

 

Chyba jednak nie do końca marketing, przez moje gapiostwo (mam duzo drzew wokół) przytkał mi się nawiew ograniczajac nawiew co spowodowało podciśnienie w domu (wywiew>nawiew) w efekcie stukała mi wyczystka bo usilnie chciała wyrównać ciśnienie.

Więc gdybym miał taki kominek na bimber to przy 10kW i otwartej komorze spalania szybko by mi zabrakło tlenu. Nie jest to łatwe aby to wyczuć bo nie wiesz czy masz nadcisnienie czy podcisnienie (ciekawe ilu wlascicieli WM i otwartych kominkow sprawdza czy ma nadcisnienie w domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego wymogu ani faktycznego

 

Jesli chodzi o WM to jaki sens miec WM i otwarty kominek skoro przy otwartej komorze i kominie powietrze samo się wymieni przez komin (bo mniejszy opor) przy okazji wciagajac zapachy spalenizny z komina. Ile osob wie ze powinno mic nadzisnienie w domu (i kontrolowac to) aby WM mialo jakikolwiek sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie chce policzyc , wiec może zacznijmy od SOx , tak wyglada dla drewna :

 

Drewno.JPG

 

A tak wyglada na przestrzeni lat w Bełchatowie :

 

belchatow.JPG

 

Teraz tylko trzeba przlieczyc MJ na kW aby zobaczyc jak wyglada to zestawienie

 

Dla porownania "niskiej emisji" tak wyglada spalanie ekogroszu (dlaczego on sie nazywa EKO? nie wiem ) :

 

Ekogroszek.JPG

 

a tak wegiel kamienny Orzech :

 

orzech.JPG

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj jeszcze jak wyglada statystyka "niskiej emisji":

 

"Z wyników badań opublikowanych w 2016 r. przez Instytut Ekonomii Środowiska w Krakowie wynika, że 70% domów jednorodzinnych w Polsce jest ogrzewanych kotłami na węgiel, z tego 80% stanowią najprostsze kotły zasypowe, tak zwane kopciuchy, które są tanie, ale za to charakteryzują się niską efektywnością i wysoką emisją zanieczyszczeń."

 

Cztli wiekszosc ma sprawnosc pewnie max 30-40% czyli wegla musza spalic 2 wiecej aby uzyskac ten sam efekt energetyczny co nowoczesne kotly (takie co maja ok 75% sprawnosci) produkujac przy tym 2x wiecej trujacych substancji (o ktorych powyzej)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie do końca marketing, przez moje gapiostwo (mam duzo drzew wokół) przytkał mi się nawiew ograniczajac nawiew co spowodowało podciśnienie w domu (wywiew>nawiew) w efekcie stukała mi wyczystka bo usilnie chciała wyrównać ciśnienie.

 

No, to coś nie tak z wyczystką, ciągiem kominowym i wentylacją.

Ale jak to się przekłada na palenie w kominku?

 

Jesli chodzi o WM to jaki sens miec WM i otwarty kominek skoro przy otwartej komorze i kominie powietrze samo się wymieni przez komin (bo mniejszy opor) przy okazji wciagajac zapachy spalenizny z komina. Ile osob wie ze powinno mic nadzisnienie w domu (i kontrolowac to) aby WM mialo jakikolwiek sens.

 

Jak zamykam kominek i szyber, to się nie wymienia. W końcu mam wentylację zrównoważoną a komin nawet zimny daje cug - więc nawet jak nie jest idealnie szczelny, to te niewielkie ilości powietrza komin wyssie, a nie wepcha do środka. Do palenia nie jest potrzebne nadciśnienie (stąd przepis jest jak najbardziej sensowny) - chociaż jest przydatny przy rozpalaniu. A jak się pojawi w domu podciśnienie, bo komin wysysa powietrze, to wentylator wywiewny ma ciężej (większy opór), nawiewny lżej - to i bez żadnej automatyki nawiewanego przez wentylacje powietrza robi się więcej, niż wywiewanego, wsysa też powietrze nieszczelnościami (nie ma idealnie szczelnych domów) i układ znajduje stan równowagi gdzie ilość dostarczanego powietrza do domu (wszelkimi drogami) jest równa wywiewanego (również wszystkimi drogami).

 

Paląc w przez 100 dni codziennie po 4 godziny mamy raptem 400/8760 czyli przez 4,5% czasu otwarty komin. Dla 4,5% czasu miałbym rezygnować z zalet WM?

Dla bilansu energetycznego też nie ma znaczenia, czy powietrze dostarczymy przez rurę, czy przez salon. I tak wpada o temperaturze powietrza zewnętrznego a wypadają spaliny o tej samej temperaturze. Wprawdzie powietrze jest ogrzewane rożnymi sposobami w tych dwóch sytuacjach. Przy doprowadzeniu z zewnątrz prawie w całości bezpośrednio przez płomień w kominku, w przypadku zaciągania z pomieszczenia częściowo ogrzane ciepłem z kominka z pośrednictwem rekuperatora, częściowo z powierzchni kominka, częściowo z zysków bytowych i innych źródeł, za to mniej bezpośrednio płomieniem. Ale w obydwu sytuacjach ważna jest tak naprawdę ilość powietrza która wylatuje kominem x różnica temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym, a na wylocie komina. Reszta kWh uzyskanych ze spalenia drewna zostaje w domu - i jest to ta sama ilość przy spalaniu tej samej ilości takiego samego drewna z taką samą sprawnością.

 

Nikt nie chce policzyc , wiec może zacznijmy od SOx , tak wyglada dla drewna :

 

Tyle, że jest to uwolnienie do atmosfery tego, co w niej było przed chwila, a nie miliony lat temu. Bilans przypalenie drewnem jest zerowy jak uwzględnisz cały proces - to zamknięty obieg w dosyć krótkim okresie czasu. To tak, jakbyś w samochodzie tankował to, co przez ostatnie kilka lat wyleciało z rury wydechowej. I nic innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dlatego też w domach wentylowanych mechanicznie stosować należy kominki z zamkniętymi komorami spalania, które powietrze niezbędne do procesu spalania pobierają niezależnym kanałem z zewnątrz. Dzięki temu w pomieszczeniach zachowana zostaje idea wentylacji mechanicznej: zrównoważona podaż i pobór powietrza."

 

http://termomodernizacja.pl/rekuperacja-11-rzeczy-o-ktorych-nalezy-wiedziec/

 

naprowadzę : Ile taki "bimbrowy" kominek ok 10kW potrzebuje powietrza w ciagu 1 h ?

 

Tyle, co dziesięć, dwanaście osób osób.

Jak jest impreza na kilkanaście osób, to moja WM spokojnie daje radę tyle dostarczyć

A ten cytat - cóż. Jedno ważne słowo - należy, a nie trzeba.

Należy - bo te z dolotem mają wyższą sprawność (chodzi o kominki na drewno)

 

Biokominek ma sprawność 100%, po co mu dolot ?

Dolot w kominkach na drewno służy tylko temu, by kominek pobierając powietrze potrzebne do spalania nie pobierał ogrzanego powietrza z wnętrza, lecz spoza domu, dzięki czemu uzyskuje lepszą efektywność energetyczną.

Wystarczy zapewnić mu odpowiednią ilość tlenu i odprowadzenie CO2 - czyli sprawną wentylację.

 

"w całej Europie energetyka węglowa odpowiada za 23 tys. zgonów rocznie i tworzy 62 mld euro kosztów zdrowotnych"

https://www.forbes.pl/gospodarka/polska-najwiekszym-trucicielem-europy-z-belchatowa-w-rok-ulecialy-prawie-3-tony-rteci/z4ths6v

 

A w samej Polsce,na pioczątku roku 2016 na skutek przed wszystkim smogu (przekroczone stężenie PM 2.5 i 10) zanotowano 11 tyś zgonów.

 

„Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2017 roku” została przygotowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynika z niej, że w ubiegłym roku liczba zgonów wzrosła w stosunku do roku poprzedzającego. W skali roku nie był to wzrost wielki (3,77 proc.), ale dotyczył głównie stycznia i lutego.

Zmarło wtedy 44,4 tys. osób, czyli o 11 tys. więcej niż w styczniu i lutym roku poprzedniego.

 

Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że stężenia pyłu zawieszonego o średnicy 10 mikrometrów (PM10) w początkach ubiegłego roku były wysokie i utrzymywały się przez długi czas. „Potencjalną przyczyną wzrostu liczby zgonów w styczniu 2017 r. jest skokowe pogorszenie jakości powietrza, które może rodzić gwałtowne konsekwencje zdrowotne u osób szczególnie podatnych, w tym ze strony układu krążeniowo-oddechowego” – czytamy w raporcie NFZ. Czy taka sytuacja może się powtórzyć? Bez wątpienia.

polityka.pl

Inne źródła twierdzą, że przedwczesnych zgonów może być nawet 40-50 tyś rocznie

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24240062,smog-zabija-50-tysiecy-polakow-rocznie-nagle-wymiera-cale.html

 

Rozumiem, że:

1. Nie znalazłeś informacji, ile CO wytwarza biokominek ?

2. Nie znalazłeś informacji, ile zgonów (lub zatruć CO) spowodowały biokominki ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak "nie znam sie ale sie wypowiem"? nie mam takiego kominka "bimbrowego " wiec jeśli on ma tak ~200W to 50x~200W daje jakieś ~10kW (pomyliłem sie gdzieś?) , tak przy okazji wlasnie komników z otwartą komora spalania i rekuperatorów :

 

 

Faktycznie - "nie znam sie ale sie wypowiem"

 

Kto każe kupować 50szt biokominków ?

Taka popierdółka ma do 1kW:

https://allegro.pl/oferta/biokominek-wolnostojacy-smart-13x17cm-ogrodowy-6956236762?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Kominki+i+akcesoria+-+Biokominki,+kominki+elektryczne+i+gazowe&gclid=Cj0KCQjwtMvlBRDmARIsAEoQ8zTKS23503Qags2xdMQMkuzC7zLlP4QhRxICRPTUzsa8Pj8wbsNnQw8aAj6JEALw_wcB

 

taka 1.2kw:

https://allegro.pl/oferta/biokominek-wolnostojacy-home-czarny-dodatki-6969677202?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Kominki+i+akcesoria+-+Biokominki,+kominki+elektryczne+i+gazowe&gclid=Cj0KCQjwtMvlBRDmARIsAEoQ8zSdgDMD9NneS1MbZtfV0q3JSXpyjmZFM6-028hDkxcLk7XPVK20x3IaAkFLEALw_wcB

 

a ta 2kW

https://selsey.pl/p/320/29245/biokominek-cube-czarny-strukturalny

 

Są jeszcze wolnostojące do 3 kW, naścienne 3--7kW

 

Przy czym - jeśli już obawiałbym się blackoutów, to wolałbym zamiast jakiegokolwiek kominka wydać 1-2tyś zł na generator, 3-5kW,

Gdyby gaz nadal dostępny był w rurze, to bym dom komfortowo ogrzał, jeśli nie, to mniej komfortowo, ale przynajmniej dodatkowo kawę zaparzył, obiad na przenośniej indukcji ugotował, dom oświetlił, wentylację zapewnił.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie chce policzyc , wiec może zacznijmy od SOx , tak wyglada dla drewna :

 

 

Zacznij spalać polistyren:

CH2=CH-C6H5

 

albo polipropylen:

CH2−CH(CH3)

 

albo polietylen:

CH2=CH2

 

Samo zdrowie. ZERO siarki i metali cieżkich - tylko wodór i węgiel czyli to z czego sam w dużej mierze jesteś zbudowany :D.

 

 

.

 

Co do zero B(a)P z drewna, to możesz tylko pomarzyć.

 

Choć zbliżysz się do tego spalając drewno w urządzeniach zagazowujących. Kominki mają DUŻO zbyt niską temeraturę spalania i bardzo słabo mieszają odgazowane części lotne z powietrze.

 

Ale w czymś takim jest już lepiej:

 

https://www.youtube.com/watch?v=r8IGMwcyRNA&t

 

A najlepiej jakby spalać drewno w czymś takim (silne mieszanie z powietrzem, koncentracja płomienia i wysoka temperatura = znaczna część syfu z drewna będzie spalona:

 

 

 

Ale zwykły kominek to po prostu trutka rozsiewająca niespalony syf z pirolizy drewna.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - "nie znam sie ale sie wypowiem"

 

Kto każe kupować 50szt biokominków ?

 

DOKŁADNIE , tak jest wejść w dyskusję której się nie rozumie. Czy wiesz do jakiego kominka się odnoszę ? Nie? To poszukaj na poprzednich stronach , to może zrozumiesz

 

Co do reszty odpowiem jak wrócę do komputera bo na telefonie słabo się edytuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te twoje wpisy traktuje jak codzienną porcję śmiechu, generator 3kW jako alternatywa do grzania domu? Czajnikiem będziesz grzać?

Gazu nie mam

 

W zacytowanym fragmencie pisze wyraźnie 3-5kw, nie manipuluj, słabo ci to wychodzi

Widać, że zatrzymałeś się w czasie.....wiesz, jakie zapotrzebowanie na CO mają nowe małe domy? W dodatku zbudowane z dbałością o detale? Od razu widać, że nie masz o tym pojęcia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie chce policzyc , wiec może zacznijmy od SOx , tak wyglada dla drewna :

 

[ATTACH=CONFIG]429218[/ATTACH]

 

A tak wyglada na przestrzeni lat w Bełchatowie :

 

[ATTACH=CONFIG]429219[/ATTACH]

 

Teraz tylko trzeba przlieczyc MJ na kW aby zobaczyc jak wyglada to zestawienie

 

Dla porownania "niskiej emisji" tak wyglada spalanie ekogroszu (dlaczego on sie nazywa EKO? nie wiem ) :

 

[ATTACH=CONFIG]429220[/ATTACH]

 

a tak wegiel kamienny Orzech :

 

[ATTACH=CONFIG]429221[/ATTACH]

Znowu wybiórczo traktujesz problem. Przelicz SOx, NOX, pyły!! I wtedy porównuj. Inaczej to się tylko ośmieszasz . Potem jeszcze powiedz jakie jest stężenie SOx we wlocie mojej wentylaji gdy sąsia pali w kominku i jakie jest stężenie SOx we wlocie mojej wentylacji z bełchtowa czy najbliższej elektrowni. Ktoś mądry tysiące lat temu powiedział żę wszystko możę być trucizną zależy od dawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zacytowanym fragmencie pisze wyraźnie 3-5kw, nie manipuluj, słabo ci to wychodzi

Widać, że zatrzymałeś się w czasie.....wiesz, jakie zapotrzebowanie na CO mają nowe małe domy? W dodatku zbudowane z dbałością o detale? Od razu widać, że nie masz o tym pojęcia....

Pare dni chłodniejszych i już śmierdoli wędzonką. Trza se klymat w domu zrobić, bo jak się gaz odpali na chwile (bo temp na zewnatrz) +5 to matko jedyna świat się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...