Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

 

Jak dodamy sprawność to wyjdzie jeszcze gorzej dla wegla i ekogroszku (o sprawnosci pisalem wczesniej)

 

 

 

Jakim cudem prymitywne kominki maja większą sprawność od kotłów - już cię ponosi.

 

Kotły na ekogroszek mają tę przewagę, że sterowanie mocą odbywa się przez zminę podawania paliwa, a nie jak w prymitywnych kominkach przez domknięcie powietrza i emisji przez to ton syfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tia. Zwłaszcza dom wychłodzony przez brak ogrzewania przez pewien czas. Zwłaszcza PC, co w takiej sytuacji odpala grzałki o większej mocy, niż ten agregat. O źródle ciepła przewidzianym do grzania w taniej strefie (czyli ze 2,5-3x większej mocy, niż obciążenie) nie wspominając. CWU też przydałoby się ogrzać (ze 3kW - albo więcej).

Generator, żeby ogrzewać dom nawet mały i energooszczędny musiałby mieć z 10 kW, żeby miał sens.

 

Jaki generator za 2K zł wytrzymujący 4kW pracy ciągłej znasz? Do ogrzewania dla mnie za mały - ale jak do ogrzewania zatrudnię kozę, to do reszty zastosowań ujdzie (3kW u mnie ciągnie jedna grzałka w bojlerze - a trzeba trochę zapasu na inne urządzenia).

 

Grzałki można odłączyć w menu, lub bezpiecznikiem (przynajmniej w Panasonicu, zapewne w innych też), źródło ciepła przeznaczone na ogrzewanie w 2 taryfie może grzać połową mocy (tak, trzeba rotacyjnie wyłączać kabelki w pomieszczeniach)

Koza nagrzeje jedno, dwa pomieszczenia, resztę niedogrzeje.

Kuchenki indukcyjnej nie zasili, pomieszczeń nie oświetli.

Nawet, leśłi trzeba będzie wyłączyć z ogrzewania jedną sypielnię, pralnie, czy małe WC, to i tak lepiej mieć urządzenie produkujące prąd, niż tylko ciepło

 

No i po drugie - grzejących czystym prądem jest jak na lekarstwo, pompa, lub gaz wymagają innych mocy

 

I po trzecie - wolałbym już do tego generatora biokominek z mocą 2-3kW i trzydniowym zapasem paliwa zapasem biopaliwa.

Wszystko to zakładając, że brak prądu = brak gazu, a to akurat nie musi (i nieczęsto idzie) z sobą w parze

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po trzecie - grzejących czystym prądem jest jak na lekarstwo, pompa, lub gaz wymagają innych mocy

 

probowales podlaczyc PC pod agregat pradotworczy szczegolnie taki "3-5kW" ? nie ? to sprobuj :)

Tylko zalecam sprawdzic czy PC ma mieki start i jakie ma obciazenie ciagle ten gen. czy czasem grzalki sie nie zalacza w PC. Czy elektronika wytrzyma na marektowym ? wiec zapas musi byc calkiem spory (3-5kW raczej odpada jak napisal Kaizen)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kosztował Twój kominek ? 5tyś ? 8 tyś ? 12 ?

 

5k kominek + 3 k wykonczenie , abym odpalil PC i zaperwnił prace wentylacji (tak tak to ta sama o ktorej juz rozmawialismy) to musialbym miec jakies 12kW, marne szanse na zakup 12kW za 8k i to takiego ktory umozliwi bezpieczne podlaczenie PC

Teraz mam 7Kw ale 1f i ze wsparciem kominka przetrwałem juz wielogodzinna zimową noc z mocno ujemnymi temperaturami nie wychladzajac domu bez pradu i nie rozmrazajac 2 lodowek i jednej zamrazarki (do tego czajnik i pompa wody)

Tutaj kominek sprawdzil sie rewelacyjnie (mam DGP wiec caly dom byl ogrzany)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchenki indukcyjnej nie zasili

 

Agregat 5kW również nie zasili.

 

No i po drugie - grzejących czystym prądem jest jak na lekarstwo, pompa, lub gaz wymagają innych mocy

 

To opisz jeszcze doświadczenia, jak zachowuje się sprężarka pompy ciepła podpięta pod agregat za 2000zł. Jak odważysz się podłączyć.

 

 

I po trzecie - wolałbym już do tego generatora biokominek z mocą 2-3kW i trzydniowym zapasem paliwa zapasem biopaliwa.

 

Bałbym się odpalać przy braku rekuperacji. Kominek podłączony do komina zastępuje wentylację. Przy biokominku, zwłaszcza o takiej mocy, zaczadziejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego musisz mieć agregat 12kW do pompy ciepła o mocy 11,2kW ?

 

Bo mam jeszcze pare innych urzadzen ktore musze zabezpieczyc ? Woda : 2,2kW 2 lodówki, 1 zamrazarka (agregaty doskonale sobie radza z obciazeniem rezystancyjnym z indukcyjnym gorzej , wiec zapas powinenes miec taki ze 2 razy , a jak nie masz miekkiego startu to trzeba dobrze to policzyc bo nie ruszy). O jakosci napiecia zasilania (AVR z najlepiej pelna sinusoida do zasilenia elektroniki w PC nie pisze bo to byle jaki agregat nie moze byc)

 

EDYTA :

 

rezerwy mocy generatorow ze wzgledu na obciazenie

 

rezerwa_mocy.jpg

 

EDYTA 2

 

no i nie wszystkie agregaty sa przeznaczone do pracy ciaglej

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ma do rzeczy, bedzie prąd kosztował 3 zł, podrozeją odpowiednio inne nosniki energii, drewno kominkowe tez lub moze nie

 

Pomysl : zabronisz palenia weglem i drewnem czym ludzie beda grzac ? jak popyt wplynie na ceny ? proste jak budowa cepa

 

PS. to "podrozeja [..] tez lub moze nie" mi sie podoba tak wiesz i troche nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl : zabronisz palenia weglem i drewnem czym ludzie beda grzac ? jak popyt wplynie na ceny ? proste jak budowa cepa

 

PS. to "podrozeja [..] tez lub moze nie" mi sie podoba tak wiesz i troche nie :)

 

Ja nikomu nic nie zabronie, ale ci którzy mogą to zrobic zapewne kiedys tak uchwalą. Zaczną od nowych domów a potem sukcesywnie będzie dotyczyło to domów starszych. Podobnie jak w przypadku kotłow na paliwo stałe w ustawie antysmogowej dla Małopolski.Jest podany termin wymiany kotłow kalsy IIi I nizszych, termin wymiany kotłow IV klasy.

Wracając do kominków w Krakowie, ostateczny termin wymiany kotłow stałopalnych i odłaczenia/likwidacji kominków był przekladany. Lobby kotłowo kominkowo weglowe nie dawało za wygraną, szczegolnie lobby kominkowe walczyło o wyłaczenie kominków z zakazu, ale na szczescie sie nie udało. Kolejne gminy przymierzają sie do zakazu kominków w tym i Rabka. Czym ludzie mają grzac? mamy prąd i gaz, moze nie wszedzie ale jego dostepnosc sie sukcesywnie zwieksza. Wiem ze głownie chodzi o domy stare i z nimi jest najwiekszy problem. Problem polityczny wbrew pozorom, nie ma jednego prostego rozwiazania. Cieszyc mozna sie z powodu coraz czestszej zmiany kotła stalopalnego na kocioł gazowy lub pompę ciepła.Ja osobiscie odradziłem juz wielu inwestorom montaz kominka a doradziłem aby te fundusze zainwestowac w lepsze okna, ocieplenie a ogolnie w energooszczednosc domów. Czasami nie udaje mi sie odradzic kominka, czasem po paru latach sami inwestorzy przyznają ze to był jednak bład, ale nie dziwie sie temu, skoro ogolnie i tu na forum jest tak nachalna propaganda kominków. Mało ktory inwestor mysli logicznie, ten owczy ped ku kominkom jest calkowicie niezrozumiały, szczegolnie gdy dotyczy tzw. blokersów którzy budujac swoj dom nie wyobrazają soby aby nie było w nim kominka. Dlaczego tak jest nie wiadomo, to temat do badan dla socjologów i innych pokrewnych specjalistów. Mysle ze to jakas forma atawizmu i potrzeba przebywania w poblizu zywego ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agregat 5kW również nie zasili.

 

No coś Ty...

https://allegro.pl/oferta/kuchenka-indukcyjna-przenosna-2000w-7960253500

 

Podobna firmy CLA 1500W :) zjechała ze mną parę pól namiotowych na południu Europy.

Jak nie indukcyjna, to może prymitywna:

https://allegro.pl/oferta/kuchenka-elektryczna-jednopalnikowa-mocna-1500w-7077817694

 

Też zupę zrobi :)

 

 

To opisz jeszcze doświadczenia, jak zachowuje się sprężarka pompy ciepła podpięta pod agregat za 2000zł. Jak odważysz się podłączyć.

 

Ok nie za 2 tyś, a za 5, 6, 8kzł

Kogo stać na pompę, tego stać na wypasiony agregat :)

 

 

Bałbym się odpalać przy braku rekuperacji. Kominek podłączony do komina zastępuje wentylację. Przy biokominku, zwłaszcza o takiej mocy, zaczadziejesz.

 

Następny, który czyta, jak mu wygodnie. Więc jeszcze raz:

I po trzecie - wolałbym już do tego generatora biokominek z mocą 2-3kW i trzydniowym zapasem paliwa zapasem biopaliwa.

 

Ten generator raczej te 30W na rekuperację da.

 

Ale co to czadu - może Ty znalazłeś dane, ile CO produkuje biokominek ?

Bo @gogush milczy w tym temacie

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mam jeszcze pare innych urzadzen ktore musze zabezpieczyc ? Woda : 2,2kW 2 lodówki, 1 zamrazarka (agregaty doskonale sobie radza z obciazeniem rezystancyjnym z indukcyjnym gorzej , wiec zapas powinenes miec taki ze 2 razy , a jak nie masz miekkiego startu to trzeba dobrze to policzyc bo nie ruszy). O jakosci napiecia zasilania (AVR z najlepiej pelna sinusoida do zasilenia elektroniki w PC nie pisze bo to byle jaki agregat nie moze byc)

 

EDYTA :

 

rezerwy mocy generatorow ze wzgledu na obciazenie

 

[ATTACH=CONFIG]429281[/ATTACH]

 

EDYTA 2

 

no i nie wszystkie agregaty sa przeznaczone do pracy ciaglej

 

No to - kupujesz agregat odpowiednia droższy.

lub

Na czas awarii rezygnujesz z ogrzewania całych 240m2 - zresztą kominek i tak ci ich komfortowo nie ogrzeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami nie udaje mi sie odradzic kominka, czasem po paru latach sami inwestorzy przyznają ze to był jednak bład, ale nie dziwie sie temu, skoro ogolnie i tu na forum jest tak nachalna propaganda kominków. Mało ktory inwestor mysli logicznie, ten owczy ped ku kominkom jest calkowicie niezrozumiały, szczegolnie gdy dotyczy tzw. blokersów którzy budujac swoj dom nie wyobrazają soby aby nie było w nim kominka. Dlaczego tak jest nie wiadomo, to temat do badan dla socjologów i innych pokrewnych specjalistów. Mysle ze to jakas forma atawizmu i potrzeba przebywania w poblizu zywego ognia.

 

Do ramki i wężykiem :)

 

To jest właśnie to, o czym pisałem nie raz - owczy pęd, który w większości przypadków kończy się zamianą kominka w nieużywany mebel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To czemu nie gazowa, jak nie miałeś na myśli tej, co montuje się standardowo w kuchni?

Spalanie benzyny czy oleju napędowego żeby wyprodukować prąd z tragiczną sprawnością do zasilenia kuchenki elektrycznej to bezsensowne rozwiązanie.

 

W sumie, to jak Ci wychodzi, ze opłaci się ogrzewać generatorem? Nie taniej wyjdzie butla z gazem i promiennik?

 

Ok nie za 2 tyś, a za 5, 6, 8kzł

Kogo stać na pompę, tego stać na wypasiony agregat :)

 

Chociaż z jednej głupoty się wycofałeś.

Myślisz, że pompy kupują ci, co szastają pieniędzmi? Wszędzie ich nabywcy przekonują, że montują pompy bo to persaldo najtańsze rozwiązanie.

 

 

 

Ale co to czadu - może Ty znalazłeś dane, ile CO produkuje biokominek ?

 

Każde paliwo spalane przy niedoborze tlenu produkuje tyle CO, że zabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia. Zwłaszcza dom wychłodzony przez brak ogrzewania przez pewien czas. Zwłaszcza PC, co w takiej sytuacji odpala grzałki o większej mocy, niż ten agregat. O źródle ciepła przewidzianym do grzania w taniej strefie (czyli ze 2,5-3x większej mocy, niż obciążenie) nie wspominając. CWU też przydałoby się ogrzać (ze 3kW - albo więcej).

Generator, żeby ogrzewać dom nawet mały i energooszczędny musiałby mieć z 10 kW, żeby miał sens.

 

Jaki generator za 2K zł wytrzymujący 4kW pracy ciągłej znasz? Do ogrzewania dla mnie za mały - ale jak do ogrzewania zatrudnię kozę, to do reszty zastosowań ujdzie (3kW u mnie ciągnie jedna grzałka w bojlerze - a trzeba trochę zapasu na inne urządzenia).

 

Naprawdę lubisz pisać takie głupoty? :D

Wiesz ile prądu potrzebuje moja PC? wiesz jakiej mocy ma grzałki?

Potrzebuje 1,8-2kw, a grzałkę ma 3kw - tylko do wygrzewania zasobnika :p

5kw w zupełności starczy..

 

A nawet w tych pompach które te grzałki maja, to tak jak napisał fotohobby, można jest odłączyć

 

@asolt - mnie kiedyś rodzina mojej żony za określenie - "blokersi" - tutaj na forum - chciała zlinczować :D

Ale to co piszesz, to prawda niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czas awarii rezygnujesz z ogrzewania całych 240m2 - zresztą kominek i tak ci ich komfortowo nie ogrzeje

 

Kolejne "złote myśli" po to zrobiłem kominek aby właśnie OGRZEWAĆ całe 240 M2 ba!, mam nawet KOMFORTOWO dogrzane 240 M2 właśnie komikiem, trudne do wyobrażenia, nie? Dlatego nie wszyscy powinni mieć kominki, m.in ty nie powinieneś jeśli nie potrafisz albo zaplanować to samemu albo dać specjaliście to zaprojektowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bla bla bla.

 

I zamiast przykładowego drewna (które nie oddaje syfu w powietrze np. rtęci a pozostałych pierwiastków jak np. SOx zdecydowanie mniej )ludzie zaczną używać prądu z węgla który wypuszcza tony rtęci (o innym syfie nie wspominając) bo niektórym się wydaje że prąd to sama czysta ekologiczna energia.

Wymiekam......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

który w większości przypadków kończy się zamianą kominka w nieużywany mebel

 

Zachodze w głowę jak TY taki wszystkowiedzący, obeznany , ekspert budownictwa , ............ ( Dowolne wstawić) przy zapotrzebowaniu w swoim domu 3,6 kW wpadłeś na pomysł wstawienia kominka. No nic mi nie przychodzi do głowy.

 

A pomimo tego że używam kominka od czasu do czasu , za żadne skarby bym z niego nie zrezygnował, co więcej dzisiaj wiem że kupiłbym mniejszą pompę PC zyskałyby na sprawności a w bardzo zimne dni odpalilbym kominek, w efekcie mniej wpłyne na wypuszczenie rtęci do Polaków zużywając prąd z Bełchatowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...