Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Co to znaczy -nie wolno zakrywać rur?

Czym jest zakrycie albo pokrycie? Są otwory wentylacyjne.

Ogień z gazu może być piękny zwłaszcza z włóknami żarowymi.

Mi kominiarz powiedział, że rur z gazem nie wolno zabudowywać. W projekcie miałem jedno wejście gazu do budynku i rurę stalową, która idzie po ścianie od kotłowni do kuchni wewnątrz domu. Po konsultacji z kominiarzem, żeby nie szpecić ścian, zrobiliśmy rurę w ziemi i dwa podejścia z zewnątrz - do kotłowni i do kuchni. Nie wiem, może to nadgorliwość kominiarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mi kominiarz powiedział, że rur z gazem nie wolno zabudowywać. W projekcie miałem jedno wejście gazu do budynku i rurę stalową, która idzie po ścianie od kotłowni do kuchni wewnątrz domu. Po konsultacji z kominiarzem, żeby nie szpecić ścian, zrobiliśmy rurę w ziemi i dwa podejścia z zewnątrz - do kotłowni i do kuchni. Nie wiem, może to nadgorliwość kominiarza...

 

Owszem, można puścić na zewnątrz albo sufitem np. nad kasetonami ukryć w szafie albie zabudować regipsem i drzwiczkami rewizyjnymi w postaci np. kratki wentylacyjnej u góry albo na dole otwierane drzwi z zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr szkoda Twojego czasu. tej części społeczeństwa i tak nie przekonasz;-)

 

 

Wiesz...Od dawna wykorzystuję "tą część" społeczeństwa w celach informacyjnych. Nawet beznadziejne przypadki się do tego nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oni powoli wyginą, tak jak wygineły dinozaury

 

Historia zatacza koło...

 

Piękne piece i kominki zawsze zdobiły dwory i pałace, dla potrzeb wiejskiej chaty wystarczyło nagrabić liści dębowych i dobrze "ogacić chałupę na zimę " .

W ciasne izbie ciepła było najwięcej od gotowania i domowników... tzw ciepło bytowe [ również od..]

 

Teraz owe liście zastąpić ma 20 cm styropianu ... opuszczane izolowane rolety na oknach...

Rekuperator ma odzyskiwać ciepło bytowe....

 

Nie każdy ma potrzeby estetyczne , nie każdy jest w stanie zrozumieć potrzeby estetyczne drugiego człowieka..

22008332_386534281765610_3891648428151995384_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historia zatacza koło...

 

Piękne piece i kominki zawsze zdobiły dwory i pałace, dla potrzeb wiejskiej chaty wystarczyło nagrabić liści dębowych i dobrze "ogacić chałupę na zimę " .

W ciasne izbie ciepła było najwięcej od gotowania i domowników... tzw ciepło bytowe [ również od..]

 

Teraz owe liście zastąpić ma 20 cm styropianu ... opuszczane izolowane rolety na oknach...

Rekuperator ma odzyskiwać ciepło bytowe....

 

Nie każdy ma potrzeby estetyczne , nie każdy jest w stanie zrozumieć potrzeby estetyczne drugiego człowieka..

 

To juz nie atawistyczna potrzeba posiadania/ogladania zywego ognia jest decydująca?. Potrzeba estetyczna jest potrzebą wyzszego rzedu i faktycznie nie kazdy ma taką.

Mamy siedzibę obok producenta kominków, kiedys pracowało tam ok 50 pracowników, teraz tylko 2. Jak długo nie wiadomo. Wiadomo jednak ze własciciel zrozumiał ze tych którzy maja dosc wysublimowane potrzeby estetyczne jest coraz mniej i czym predzej sie przebranzowił. Taka przyszłosc czeka zdecydwaną wiekszosc producentów kominków, kotłow stałopalnych, a dekarbonizacja i rezygnacja z wszelkiego palenia w domach jest nieuchronna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz nie atawistyczna potrzeba posiadania/ogladania zywego ognia jest decydująca?. Potrzeba estetyczna jest potrzebą wyzszego rzedu i faktycznie nie kazdy ma taką.

Mamy siedzibę obok producenta kominków, kiedys pracowało tam ok 50 pracowników, teraz tylko 2. Jak długo nie wiadomo. Wiadomo jednak ze własciciel zrozumiał ze tych którzy maja dosc wysublimowane potrzeby estetyczne jest coraz mniej i czym predzej sie przebranzowił. Taka przyszłosc czeka zdecydwaną wiekszosc producentów kominków, kotłow stałopalnych, a dekarbonizacja i rezygnacja z wszelkiego palenia w domach jest nieuchronna.

 

Tak i nie.

Zabijanie kominków jest głupie ponieważ niema lepszego sposobu na bezpieczeństwo energetyczne i tanie lub darmowe przepalanie.

Fakt palenie bo muszę było by uciążliwe jednak raz/dwa raz w tygodniu kilka badyli sama przyjemność i oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za połowę kwoty można kupić agregat z AVR który zasili cały dom wraz z pompą ciepła. Pozwoli na naukę i pracę.

 

To nie jest bezpieczeństwo. Dalej nie ogrzejesz, jak strzeli rurka.

Bezpieczeństwo (w każdej dziedzinie) daje drugi, zupełnie niezależny system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz nie atawistyczna potrzeba posiadania/ogladania zywego ognia jest decydująca?. Potrzeba estetyczna jest potrzebą wyzszego rzedu i faktycznie nie kazdy ma taką.

Mamy siedzibę obok producenta kominków, kiedys pracowało tam ok 50 pracowników, teraz tylko 2. Jak długo nie wiadomo. Wiadomo jednak ze własciciel zrozumiał ze tych którzy maja dosc wysublimowane potrzeby estetyczne jest coraz mniej i czym predzej sie przebranzowił. Taka przyszłosc czeka zdecydwaną wiekszosc producentów kominków, kotłow stałopalnych, a dekarbonizacja i rezygnacja z wszelkiego palenia w domach jest nieuchronna.

Jakiś czas jeszcze będziesz musiał wysilać intelekt na głupsze lub mądrzejsze komentarze w tym wątku. Nie wszyscy od razu uwierzą, że chińskie plastikowe panele FV, produkowane na chińskim prądzie z chińskiego węgla, to czysta energia.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek i bezpieczeństwo energetyczne?

Za połowę kwoty można kupić agregat z AVR który zasili cały dom wraz z pompą ciepła. Pozwoli na naukę i pracę.

 

Darmowe przepalanie jest tylko dla nielicznych.

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/topola-hybryda-275-500szt-wysylka-gratis

 

Pozatym agregat potrzebuje paliwa a agregat do którego podłączysz PC będzie drogi pewnie w cenie kozy.

Na tanim agregacie nawet lodówka nie chciała iść. AVR nie wystarczy potrzebujesz "czysty sinus"

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy siedzibę obok producenta kominków, kiedys pracowało tam ok 50 pracowników, teraz tylko 2..

 

Dąbrowa Tarnowska.... No cóż niektóre firmy nie inwestowały w rozwój i polegną... Romotop właśnie uruchomił nowy magazyn , powierzchnia 14 000 metrów z wysokością składowania 10 m , pomieszczenia starego poszła pod kolejna linie produkcyjną , pomoże to zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na wkłady i piecyki kominkowe. Kraje takie jak Austria zachęcają do stosowania nowoczesnych palenisk na drewno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest bezpieczeństwo. Dalej nie ogrzejesz, jak strzeli rurka.

Bezpieczeństwo (w każdej dziedzinie) daje drugi, zupełnie niezależny system.

 

Jak strzeli rurka, to w skończonym czasie ja naprawię lub zrobię obejście. Na dostawy prądu w przypadku poważnych awarii nie mamy wpływu.

Równie dobrze mogę wstawić gazowe słoneczko. Nie nazywalbym kominka pelnoprawnym alternatywnym źródłem ogrzewania. Bez rozprowadzania ciepła ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje.

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/topola-hybryda-275-500szt-wysylka-gratis

 

Pozatym agregat potrzebuje paliwa a agregat do którego podłączysz PC będzie drogi pewnie w cenie kozy.

Na tanim agregacie nawet lodówka nie chciała iść. AVR nie wystarczy potrzebujesz "czysty sinus"

 

Pisałem o cenie kominka, zabudowy, obróbek, komina. Koza zawsze będzie tańsza. A za 7k spokojnie kupię agregat, który pójdzie jak należy.

 

Oczywiście, że potrzebuje paliwa, ale to jest tylko tymczasowe rozwiązanie, które nie zajmuje miejsca w salonie. Chodzi o sam argument bezpieczeństwa energetycznego, który moim zdaniem jest trochę naciagany.

 

Ja rozumiem, że ktoś ma przyjemność z patrzenia na ogień. Wynika to z natury człowieka. Ale palenie w niektórych przypadkach - stare kominki, w dodatku byle czym, to smrodzenie okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak strzeli rurka, to w skończonym czasie ja naprawię lub zrobię obejście.

 

Również tę z R32 czy innym czynnikiem?

 

Na dostawy prądu w przypadku poważnych awarii nie mamy wpływu.

 

To prawda. A agregat zdolny zasilić sensowną ilość farelek to już nie takie hop siup.

 

Równie dobrze mogę wstawić gazowe słoneczko.

 

Gazowe słoneczko przy niedziałającej rekuperacji to nie jest dobry pomysł.

 

Nie nazywalbym kominka pelnoprawnym alternatywnym źródłem ogrzewania. Bez rozprowadzania ciepła ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje.

 

Mam przeciwne doświadczenia - klik.

 

 

Pisałem o cenie kominka, zabudowy, obróbek, komina. Koza zawsze będzie tańsza. A za 7k spokojnie kupię agregat, który pójdzie jak należy.

 

Mnie całość kosztowała w ok. 5K (włącznie z klinkierem nad dachem). A konkretnie to jaki agregat ze 7k kupisz i ile ma mocy na fazę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wypadek awarii pompy mam kocioł elektryczny. Który samemu w ciągu 3h zamieniam z pompą ciepła miejscami.

 

Ale jak mam prąd to też mam działającą wentylację, więc i słoneczko gazowe można spokojnie wstawić. - patrz wyżej awaria źródła ciepła.

 

Co do rozprowadzania ciepła - to niestety każdy dom ma inny rokład i nie można na podstawie jednego doświadczenia mówić, że tak samo będzie wszędzie.

 

Jak wszystko, można zrobić po kosztach itd. Ale patrząc na doświadczenia sąsiadów to 15k jest ceną minimalną za wkład, montaż, wymurowanie komina i obróbki.

 

Przykładowy agregat.

 

https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-3fazy-400v-6-6kw-avr-mes8000-9379415424

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pisałem o cenie kominka, zabudowy, obróbek, komina. Koza zawsze będzie tańsza. A za 7k spokojnie kupię agregat, który pójdzie jak należy.

 

Oczywiście, że potrzebuje paliwa, ale to jest tylko tymczasowe rozwiązanie, które nie zajmuje miejsca w salonie. Chodzi o sam argument bezpieczeństwa energetycznego, który moim zdaniem jest trochę naciagany.

 

Ja rozumiem, że ktoś ma przyjemność z patrzenia na ogień. Wynika to z natury człowieka. Ale palenie w niektórych przypadkach - stare kominki, w dodatku byle czym, to smrodzenie okolicy.

 

To nie tylko bezpieczeństwo energetyczne również pewna forma zabezpieczenia finansowego.

Koza kosztowała 4k i le komin nie wiem niechce mi się grzebać w fakturach. Pewnie z kominem 10k czas zwrotu będzie ok 20 lat .

Jednak to urządzenie jest jak ubezpieczenie z przydatnymi fukcjami.

 

 

A agregat ? do czego ani nie oszczędzi ani dla przyjemności a plaiwa nie wyprodukujesz a z przechowaniem gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam prąd to też mam działającą wentylację, więc i słoneczko gazowe można spokojnie wstawić. - patrz wyżej awaria źródła ciepła.

 

Właśnie o to mi chodziło, że słoneczko gazowe nie przyda się, jak nie ma prądu. A kominek owszem.

 

Co do rozprowadzania ciepła - to niestety każdy dom ma inny rokład i nie można na podstawie jednego doświadczenia mówić, że tak samo będzie wszędzie.

 

Fakt. Przy piętrowych czy użytkowym poddaszu lepiej się rozejdzie, niż u mnie.

 

Jak wszystko, można zrobić po kosztach itd. Ale patrząc na doświadczenia sąsiadów to 15k jest ceną minimalną za wkład, montaż, wymurowanie komina i obróbki.

 

 

Komin Jawar Izostatyczny - 1700 zł z dostawa

Klinkier 160 x 1,5zł= 256

Zaprawa do klinkieru 8x30=240

Koza, sznur, farba (pomalowałem własnoręcznie sprayem wysokotemperaturowym), rury do przyłączenia - 1500zl

Pesymistycznie liczę, ze 1300 robocizna, doprowadzenie powietrza i obróbka blacharska bo ani dekarz, ani ekipa od SSO nie rozbijali mi ceny tak szczegółowo.

 

 

 

1-fazowa moc ciągła COP 3.7 kVA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nie ma prądu, to brak ogrzewania jest tylko jednym z problemów.

 

U siostry w domu letniskowym mamy kozę i szczerze mówiąc różnica temperatur między pomieszczeniem na dole, a na górze jest bardzo duża. I to przy otwartych drzwiach. Domek 35m2 na każde piętro.

 

Piszesz o kozie, a ja pisałem o kominku - to jednak inny zakres cenowy.

 

3.7kVa to mało na fazę? Jak dla mnie to w zupełności wystarczy.

 

Ale nie o to chodzi. Ktoś lubi patrzeć na ogień, lubi też duży gradient temperatury w domu - spoko. Ale nie przypisujmy kominkowi czy kozie bezpieczeństwa energetycznego. Owszem, na czarną godzinę jak znalazł. Ale szczerze mówiąc, gdyby nie było u mnie prądu ponad dobę, a ja nie miałbym agregatu, to brak źródła ciepła byłby tylko małym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...