Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

No to daj ten właściwy by konsensus w naszych czyli moich i mistalova był zgodny .Może mam brak wiedzy ale lata temu jak Piotr Badura uczył mnie liczenia Ciebie tam nie było .No daj ten właściwy i po kłopocie bo ciekaw jestem co tam masz .Tak dla swoich wyliczeń .Taki znalazłem ,ty go negujesz to daj swój .Czekam z niecierpliwością .

 

Nie ma dokladnych kalkulatorów które zastapią obliczenia ozc. Piotr Badura niech sie nie zajmuje liczeniem obciazenia cieplnego budynku bo sie na tym nie zna.

Jezeli mowa o konsensusie to tylko dokladne obliczenia ozc zawierajace obciazenia cieplne poszczegolnych pomieszczen a w tym i salonu bo zwykle tam jest kominek powinny byc podstawą do prawidłowego doboru mocy kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma dokladnych kalkulatorów które zastapią obliczenia ozc. Piotr Badura niech sie nie zajmuje liczeniem obciazenia cieplnego budynku bo sie na tym nie zna.

Jezeli mowa o konsensusie to tylko dokladne obliczenia ozc zawierajace obciazenia cieplne poszczegolnych pomieszczen a w tym i salonu bo zwykle tam jest kominek powinny byc podstawą do prawidłowego doboru mocy kominka.

 

Co ty mówisz .Zna się więcej od ciebie i ma wszechstronną wiedzę bo gdybyś się zapomniał jesteś w temacie " Nie róbcie kominków w domu ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To błędny kierunek. Nie ma takich wyborów jak kominek czy PC dla większości posiadaczy kominka.

Wszyscy, których ja znam i mają kominek mają go, ponieważ ... zabawa, nastrój, rekreacja, atawizm, ...

Oprócz niego mają a to PC, a to gaz, a to inne paliwo stałe. [/indent]

 

Niekoniecznie. Ja znam sporo ludzi, bo ktoś im powiedział, albo gdzieś przeczytali, że kominek to świetna rzecz i "must have". I mają do tego np. piec na ekogroszek. Gdyby wcześniej wiedzieli, to co wiedzą teraz, to zainstalowali by prawie na pewno PC.... To oczywiście przykład, ale z życia wzięty.

Temat jest po to, żeby pewne osoby uświadomić, że nie wszystko złoto co się świeci, zeby nabrać odrobiny dystansu do tematu kominka, spojrzeć troche bardziej krytycznie......tak, bo moze być tak jak w moim przypadku (najdroższy mebel w domu) czy innych kolegów, którzy pisali to samo lub podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty mówisz .Zna się więcej od ciebie i ma wszechstronną wiedzę bo gdybyś się zapomniał jesteś w temacie " Nie róbcie kominków w domu ".

 

Nie kwestionuje wiedzy Batury w dziedzinie kominków, ale w zakresie obliczen ozc jak najbardziej. Sam fakt korzystania przez niego z tego kalkuatora dla doboru mocy kominka swiadczy ze nie ma w tym temacie wiedzy. Uwazasz ze temat tego wątku nie zahacza o prawidłowy dobór mocy kominka? Ja uwazam ze jest scisle z nim zwiazany

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pól tony. Wnętrze wykładane cegłami szamotowymi już na miejscu.

 

 

.

 

OK, w takim razie zgadzam się z Twoją tezą:

Nie jest problemem wykonać kominek we współczesnym, dobrze ocieplonym domu, który nie przegrzeje salonu.

 

Tylko trzeba ją uzupełnić o ważne zdanie:

Trzeba jednak licżyć się z wydatkiem ~17 tysięcy złotych

 

Bo niestety, patrząc jak budują moi znajomi, to jeśli już uprą się na kominek (z reguły płeć piękna), to kończy się wkładzie z kratek za 3 tysiące, obudowie za 2 i kominie za 1.5 tysiąca .

Sukcesem jest jak się ich da namówić na rezygnację z wełny na rzecz płyt np varmsen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty mówisz .Zna się więcej od ciebie i ma wszechstronną wiedzę bo gdybyś się zapomniał jesteś w temacie " Nie róbcie kominków w domu ".

 

Kiedyś opisywałeś w tym wątku szczegółowo swój dom , a także koszta jakie poniosłes za instalacje grzewcze które masz w domu.

Niestety, ale wg dzisiejszych standardów, twój dom kwalifikuje się jako "dziurawy"

Fizyki nie oszukasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

p.s w cytacie pomylono chyba m2 z m3 i kubaturą która przecież ogrzewamy .Dla przykładu u mnie jest 850 m3 kubatury jeśli dobrze pamiętam .

 

Tak tak pomylono, znowu matactwo i kretactwo. Nic nie pomylono, po prostu przy okreslaniu wspólczynników zatrzymano sie w czasie, lub zrobiono to celowo

 

To fragment "obliczen"

"Dom modelowy - dobrze zaizolowany, o powierzchni 120 m2 oraz wysokości od podłogi do sufitu 2,6 m.

 

 

V=120 m2 x 2,6m = 312 m3

 

 

D = 312 m3 x 0,75 x 40◦C = 9360 W

 

lub druga przyjęta metoda:

 

 

D = 312 m3 x 30 W/m3 = 9360 W"

 

Gdzie widzisz pomyłkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Ja znam sporo ludzi, bo ktoś im powiedział, albo gdzieś przeczytali, że kominek to świetna rzecz i "must have". I mają do tego np. piec na ekogroszek. Gdyby wcześniej wiedzieli, to co wiedzą teraz, to zainstalowali by prawie na pewno PC.... .

 

Oczywiście, bo okazuje się po czasie, że kominek się znudził, a kocioł nie jest tak bezobsługowy i tani, jak miał być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak pomylono, znowu matactwo i kretactwo. Nic nie pomylono, po prostu przy okreslaniu wspólczynników zatrzymano sie w czasie, lub zrobiono to celowo

 

To fragment "obliczen"

"Dom modelowy - dobrze zaizolowany, o powierzchni 120 m2 oraz wysokości od podłogi do sufitu 2,6 m.

 

 

V=120 m2 x 2,6m = 312 m3

 

 

D = 312 m3 x 0,75 x 40◦C = 9360 W

 

lub druga przyjęta metoda:

 

 

D = 312 m3 x 30 W/m3 = 9360 W"

 

Gdzie widzisz pomyłkę?

 

Czytaj ze zrozumieniem .Napisałem chyba ale chodziło mi ,że do wyliczenia zapotrzebowania na ciepło i dopasowanie mocy kominka bo o nim mowa trzeba kubaturę chałupy mierzoną w m3 .Po drugie jest to przecież guzik warte obliczenie bo sam powiedziałeś

Nie ma dokladnych kalkulatorów które zastapią obliczenia ozc. Piotr Badura niech sie nie zajmuje liczeniem obciazenia cieplnego budynku bo sie na tym nie zna.
Wyliczyłeś i udowodniłeś ale co ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze ,że każdy ma swoich inaczej nastawionych do ogrzewania i przyjemności z niego płynącej czyli znajomych .Temat jest po to żeby zniechęcić do kominka ,a zachęcić do PC .Tak jest prawda .

 

Dziwnym zbiegiem okoliczności, nie znam żadnej osoby, która byłaby zniechęcona Pompą Ciepła, natomiast kominkiem - całkiem spore grono :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Ja znam sporo ludzi, bo ktoś im powiedział, albo gdzieś przeczytali, że kominek to świetna rzecz i "must have". I mają do tego np. piec na ekogroszek. Gdyby wcześniej wiedzieli, to co wiedzą teraz, to zainstalowali by prawie na pewno PC.... To oczywiście przykład, ale z życia wzięty.

Temat jest po to, żeby pewne osoby uświadomić, że nie wszystko złoto co się świeci, zeby nabrać odrobiny dystansu do tematu kominka, spojrzeć troche bardziej krytycznie......tak, bo moze być tak jak w moim przypadku (najdroższy mebel w domu) czy innych kolegów, którzy pisali to samo lub podobnie...

 

Ja mam kominek i PC. Ale jasne są różni ludzie i różne motywacje.

I też się zgadzam z tym, zeby każdy element domu przemyśleć i dobrze jak ten temat sprawi, ze z kominka zrezygnuje ten, kto go nie czuje i by się nim znudził.

Ja tu przyszedłem tylko korygować pewne rzeczy, zeby z kominka nie zrezygnował ktoś kto by miał z niego radość przez wiele lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnym zbiegiem okoliczności, nie znam żadnej osoby, która byłaby zniechęcona Pompą Ciepła, natomiast kominkiem - całkiem spore grono :)

 

Kurczę dlaczego tak jednostronnie. Słyszałem o takich którzy jak przedmówca mają i kominek i PC .Mam też wielu innych z innych lat którzy posiłkują się grzaniem elektrycznym (grzałka jako alternatywa w ZCWU) ,KG i kominek z DGP albo jak u mnie KZPŁW (o solarach nie wspomnę ) .Nie znam w swojej gromadzie przyjaciół którzy nie mają ogrzewania bez wspomagania kominkiem .Mają i to rozwiązanie sobie chwalą . Magii kominka nie da się zastąpić jakąś PC ,agregatem ,klimatyzacją itp .To inny klimat i inne podejście do przyjemności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba ją uzupełnić o ważne zdanie:

Ten temat jest cały czas bardziej techniczny (pomijając, ze emocjonalny) niż kosztowy, ale jasne można dołączyć do dyskusji złotówki. Z moich 15 zrobiłeś 17, ale może i racja czasy szalone to drożeje wszystko. Ale trochę taniej też się da mam wrażenie.

 

Bo niestety, patrząc jak budują moi znajomi, to jeśli już uprą się na kominek (z reguły płeć piękna), to kończy się wkładzie z kratek za 3 tysiące, obudowie za 2 i kominie za 1.5 tysiąca .

Ale to nie wina kominka jako takiego, ze decydent nie analizuje i nie myśli.

Ja nie mam żalu do przewodów ethernetowych tylko dlatego, że sam sobie zrypałem instalcję w domu.

 

Sukcesem jest jak się ich da namówić na rezygnację z wełny na rzecz płyt np varmsen.

Myślałem, że już wełną nie robią nawet w najzwyklejszej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem niesmiało zauważyć, że też mam kominek i PC ;) W zeszłym roku była 1 niesmiała próba rozpalenia...po 5 latach przerwy....myślę, że przez najblisze kilka lat nikt nawet o tym nie pomysli...tak, u mnie to było "must have" żony...próbowałem ją namówić, żeby nie robić, ale uparła się i dla świętego spokoju zrobiłem ten kominek....teraz sama się dziwi, że wcześniej się upierała przy kominku...

To nie jest żadna magia, tylko proza zycia codziennego xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się , że w tych przelicznikach gdzieś tkwi błąd.

Metry kwadratowe, to nie sześcienne.

Mieszkanie w bloku o wysokości mniej więcej 2,5-2,7m; to zupełnie co innego pokoje w domu jednorodzinnym o wysokości 3,5- 4,0 m.

Oprócz ogrzewania trzeba doliczyć komfort - wymiana na świeże powietrze (rekuperacja). Przy Covidzie to bardzo istotne.

I cyrkulacja po całym domu - turbinka.

O czymś takim - jak montaż - to trzeba tylko pomarzyć, w zwykłym mieszkaniu.

Miłego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem niesmiało zauważyć, że też mam kominek i PC ;) W zeszłym roku była 1 niesmiała próba rozpalenia...po 5 latach przerwy....myślę, że przez najblisze kilka lat nikt nawet o tym nie pomysli...tak, u mnie to było "must have" żony...próbowałem ją namówić, żeby nie robić, ale uparła się i dla świętego spokoju zrobiłem ten kominek....teraz sama się dziwi, że wcześniej się upierała przy kominku...

To nie jest żadna magia, tylko proza zycia codziennego xD

 

To jak określisz tych co palą w kominku cały okres grzewczy i nie tylko ? Tylko bez wyzwisk jak to moderator greengaz ma w zwyczaju .

 

Właśnie dzielimy się świadomie na tych co uwielbiają magię płynącą z kominka na tych co nie docenili owej magii i patrzą zamiast w ogień w np. TV na ścianie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem .Napisałem chyba ale chodziło mi ,że do wyliczenia zapotrzebowania na ciepło i dopasowanie mocy kominka bo o nim mowa trzeba kubaturę chałupy mierzoną w m3 .Po drugie jest to przecież guzik warte obliczenie bo sam powiedziałeś Wyliczyłeś i udowodniłeś ale co ?

 

Ale co wyliczyłem? stwierdzilem jedynie ze kalkulator jest nie tyle niedokladny co wprowadza w błąd czyli na jego podstawie zarówno inwestor jezeli sam dobiera kominek jak i fachowiec o wielkiej i wszechstronnej wiedzy (szkoda ze nie w zakresie obliczen). W wyniku czego dobór jest nieprawidłowy co skutkuje powstawaniem takich tematów.

Wracajac do kubatory w obliczeniach jest ona wazna ale nie jedyna, dla dokladnych obliczen trzeba wziac pod uwage duzo innych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się , że w tych przelicznikach gdzieś tkwi błąd.

Metry kwadratowe, to nie sześcienne.

Mieszkanie w bloku o wysokości mniej więcej 2,5-2,7m; to zupełnie co innego pokoje w domu jednorodzinnym o wysokości 3,5- 4,0 m.

Oprócz ogrzewania trzeba doliczyć komfort - wymiana na świeże powietrze (rekuperacja). Przy Covidzie to bardzo istotne.

I cyrkulacja po całym domu - turbinka.

O czymś takim - jak montaż - to trzeba tylko pomarzyć, w zwykłym mieszkaniu.

Miłego

 

W domu jednorodzinnym wysokosc 3,5 - 4 m???, moze w starych kamienicach, lub w nowych z antresolą. Dla tych nowych takie wysokosci to nikly procent ogołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kwestionuje wiedzy Batury w dziedzinie kominków, ale w zakresie obliczen ozc jak najbardziej. Sam fakt korzystania przez niego z tego kalkuatora dla doboru mocy kominka swiadczy ze nie ma w tym temacie wiedzy. Uwazasz ze temat tego wątku nie zahacza o prawidłowy dobór mocy kominka? Ja uwazam ze jest scisle z nim zwiazany

 

Nie wiem jakich obliczeń używa Piotr dobierając potencjalnemu klientowi moc kominka (wkład ) do zapotrzebowania na ciepło w jego domu .Uczyłem się od niego i wiele zrobiłem jak mi doradził. Ten temat nie zahacza o kominek tylko o np. PC .Wiesz dlaczego bo co bym nie pisał o nim to i tak przyjdzie pompiarz ,gazownik ,agregator ,klimatyzator :rolleyes: i powie że kominek jest be. Tu się odradza manie ;) kominka ,a promuje coś w zastępstwie. Nie wiem nadal dlaczego przeliczyłeś m2 na m3 ? Coś chciałeś mi udowodnić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...