Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Dzień dobry,

Chciałbym jedno sformułowanie dodać na próbę zamknięcia dyskusji czy budować kominki?

Hasło ; "Żywy ogień" , to od zarania symbol ciepłego domu "domowego ogniska" wokół którego gromadzi się po pracy cała rodzina.

I za tę jakość zawsze będę chciał mieć kominek w domu.

A ile to umiłowanie ognia w chałupie kosztuje?

Jak można na to sobie pozwolić z mniejszym lub większym wystrojem, to decyzja każdego z nas, indywidualna. Miłego

 

Nie, to nie jest decyzja indywidualna, bo emisja z tego spalania dotyka też innych, chyba, że założysz odpowiednie filtry na komin, to wtedy to Twoja sprawa, że chcesz truć własną rodzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie, to nie jest decyzja indywidualna, bo emisja z tego spalania dotyka też innych, chyba, że założysz odpowiednie filtry na komin, to wtedy to Twoja sprawa, że chcesz truć własną rodzinę.

 

"Bo wolność twoja kończy się tam, gdzie zaczyna moja"

Tak więc... łapać swój dym do słoików albo filtry na komin :D

 

Dziwne, że ci tęskniący za ogniskiem w domu nie zrobią tego na środku pokoju.

Kominek gazowy ? Przecież to nie to samo...śmieci spalić nie można :D

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek gazowy ? Przecież to nie to samo...śmieci spalić nie można :D

Można być za lub przeciw kominkom, można być ostro za lub przeciw, itd. ale żeby o gazowym wspominać.

"Kominek gazowy" to bezsens totalny, taka bezzębna krzyżówka bobra z kogutem, ale wymaga się żeby nadal drzewa ścinał i tamy budował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bo wolność twoja kończy się tam, gdzie zaczyna moja"

Tak więc... łapać swój dym do słoików albo filtry na komin :D

 

A jak grzeję prądem, to mam łapać CO2, rtęć itd. z komina elektrowni?

 

A nawet jak nie grzeję - tylko siedzę przy kompie zasilanym prądem z węgla też?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak grzeję prądem, to mam łapać CO2, rtęć itd. z komina elektrowni?

 

A nawet jak nie grzeję - tylko siedzę przy kompie zasilanym prądem z węgla też?

 

Spokojnie... Już trwa legalizacja jądrówek ,zostaną EKO i będa powstawać jak..grzyby po deszczu https://zielona.interia.pl/polityka-klimatyczna/ue/news-reuters-eksperci-ue-chca-uznania-elektrowni-atomowych-za-zie,nId,5136677 a poza tym przecież są technologie, dzięki którym Niemieckie elektrociepłownie zasilane węglem brunatnym zupełnie nie trują :D

"Jest zasilana wydobywanym w okolicy węglem brunatnym. Jest też pierwszą elektrownią węglową na świecie, w której wszystkie zanieczyszczenia włącznie z dwutlenkiem węgla powstałe w procesie spalania są całkowicie przechwytywane. Dzięki temu do atmosfery trafia tylko para wodna" - to o Schwarze Pumpe, którą mam "za oknem"

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można być za lub przeciw kominkom, można być ostro za lub przeciw, itd. ale żeby o gazowym wspominać.

"Kominek gazowy" to bezsens totalny, taka bezzębna krzyżówka bobra z kogutem, ale wymaga się żeby nadal drzewa ścinał i tamy budował.

 

Ze niby nie ma ognia w który się można wpatrywać i nie grzeje ?

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu zimno na dworze, tylko 4 stopnie. pompa ciepła nie przewidziała takiej sytuacji i od 4 dni ma urlop. Idę po drewno i odpalam kominek, będzie szybciej ciepło niż gdy włączę pompę ciepła. Pozdrowienia dla wszystkich właścicieli kominków. Edytowane przez NOMIS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, świece sa fajne :)

 

 

Bo to zupełnie inny produkt i przeznaczenie.

 

Tzn...do czego ten kominek? Ja przez 25 lat ogrzewałem nim dom, tylko dlatego ,że państwo polskie zaczęło robić mnie i ludzi z lubuskiego w ciula. Pewnego dnia zaserwowali nam taki gaz, że liczniki dwukrotni przyspieszyły. Kaloryczność do zada a cena taka sama jak u innych, mających dobry gaz. Petycje pisanie po mediach nic nie dały, bo gazownicy kontrolowali sami siebie i w/g nich było OK. Kto mógł, przechodził na piece zgazowujące drewno inni na kominki i dopiero kiedy wszedł obowiązek informowania ile kWh z m3 mamy, to cenę obniżyli..po ćwierć wieku. Teraz się uwolniłem i od gazu i od kominka. Nie wiedzę najmniejszej potrzeby jego posiadania we współczesnym domu a tym bardziej w formie tradycyjnej, opalanej drewnem...oby tylko. 12 lat przebywałem za granicą, gdzie ludzie mają zaczopowane kominki w starych kamienicach i są szczęśliwi. z ani oni ani nikt im podwórka nie zasmradza. U nas jeszcze do takiej mentalności daleko.

Ale jak ktoś kominkowcowi odpali pod płotem krzaki z ogródka...to punkt widzenia się zmienia w zależności od punktu siedzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu zimno na dworze, tylko 4 stopnie. pompa ciepła nie przewidziała takiej sytuacji i od 4 dni ma urlop. Idę po drewno i odpalam kominek, będzie szybciej ciepło niż gdy włączę pompę ciepła. Pozdrowienia dla wszystkich właścicieli kominków.

 

Czyli co? Słabe sterowanie czy oszczędność na np pogodówce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn...do czego ten kominek?

Dla zabawy, nastroju, wystroju, emocji, .. co kto lubi i jak odbiera.

 

Ja przez 25 lat ogrzewałem nim dom

Szczerze i niezłośliwie współczuję, nie chciałbym musieć rozpalać w kominku ale chciałbym móc.

 

Nie wiedzę najmniejszej potrzeby jego posiadania we współczesnym domu a tym bardziej w formie tradycyjnej, opalanej drewnem

I nikt cię nie zmusi. Mnóstwo ludzi nie ma ochoty na kominek. Drugie mnóstwo ochotę ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest decyzja indywidualna, bo emisja z tego spalania dotyka też innych, chyba, że założysz odpowiednie filtry na komin, to wtedy to Twoja sprawa, że chcesz truć własną rodzinę.

 

I tak od 640 stron.

Zakaż gospodarzom wyprowadzać krowy na łąki.

Niech siedzą tylko w kanciapie, podłączone do dojarek. A kanciapa MA MIEĆ SPECJALNE FILTRY, które będą czyściły krowie wyziewy.

 

Opanuj się człowieku z tą demagogią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A co z palącymi papierosy lub e-papierosy? Dyskusja ma sens, jak chodzimy nogami po ziemi .

Oddychający , też mają swój udział w zachwianiu bilansu czystości powietrza.

Natomiast my sami powinniśmy optymalizować i wybierać to co w danym momencie jest najlepsze.

Drzewo przesuszone, spalane płomieniem gazowym - daje najmniejsze zapylenie, maksymalnie dużo ciepła i cudowny efekt wizualny.

Jeżeli do tego dołożymy akumulację.

To nawet dzisiaj przy chłodnym dniu, nasze zachowanie będzie racjonalne paląc w sympatycznym kominku. Miłego,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tylko zupełny dyletant może to przywoływać jako analogię) .

 

Jak na Mitsumaniaka nie ładnie, oj nieładnie

Dodam że jako "zupełny dyletant" mam PC i jak zabraknie prądu to pomimo tego że mam agregat nie odpalę PC , nie da rady . Musiałbym kupic agregat 3 fazowy aby pociągnął mi 8kW , tanie to nie jest i do tego tylko dedykowane do PC bo z domem to musiałbym mieć ponad 10kW (proponuje sprawdzić ceny) o przechowywaniu paliwa do tego agregatu nie wspominam bo to zupełnie inna (aczkolwiek ciekawa) bajka ....

O równomiernym obciążeniu faz można wiele dyskutować w takim 3 fazowym agregacie ...

W tym roku ANI RAZU nie odpaliłem PC do grzania, ot taki ze mnie "dyletant"

 

BTW: wczoraj nie miałem 4h prądu, mam agregat , solary zrobiły swoje, pompy obiegowe na UPS też. Gdyby nie było 2 tygodnie prądu nawet bym nie odczuł, agregat do zamrażalek i lodówek oraz pomp obiegowych a kominek do ogrzewania.

EDIT : znalazłem agregat trójfazowy ale tylko 7kW :

https://norwit.pl/agregaty-pradotworcze/1211-agregat-pradotworczy-trojfazowy-fv-15000-cra-fogo.html

cena : ~16 200 PLN , to ja wolę swój kominek którego obsługa jest znacznie prostsza a paliwo leży w drewutni (na 2 tygodnie spalania tego agregatu przy 4,9l na godzine musiałbym mieć jakieś 829l benzyny paląc tylko 12h dziennie , ja bym się bał to trzymać nie mówiąc jak to przechować ....

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...