Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

No więc większość kominków tak wygląda

Tanie, prymitywne, za mocne, a do tego tanie, wilgotne drewno.

I trzeba czekać, wdychać kilka/naście lat, aż się to rozleci i posiadacz kominka (być może) zafunduje sobie model, którym będzie zatrówał powietrze trochę mniej........

 

 

 

muj nie tróje

 

kochany jesteś:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie znam parametrów mojego domu i nigdy mnie to nie interesowało, założenie było od początku, że będzie komnek i będzie on główny ogrzewaczem domu...i po 13 zimach mi nie przeszło :p

 

ściany z ceramiki 24cm, plus wełna 15, na podłodze styro 20cm, poddasze 25cm wełna - chyba bidy ni ma

 

a co do elektrowni, powtórzę łosiu, nie wierzę w to co podaje elektrownia, nie mają w interesie podawania prawdy, to są zjebane koncerny, nastawione tylko na zysk, a nie człowieka stricte Wieśwagen i jego afera ze spalinami...i oni nie są wyjątkiem

 

przypomnę, pracowałem w branży odpadów i wiem jak działa Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska - jest to działalność czysto wirtualna

 

elektrownie w Polsce w dużej mierze są państwowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co znaczy że się odniosłeś? podałeś cytat potwierdzający, że elektrownie nie zanieczyszczają powietrza tak jak kominki. co ci z filtrem workowym nie pasuje? czasem robi tylko za wyłapywacz produktów reakcji spalin, czasem poza tym łapie także pył - zależy od technologii.

Gdybyś śledził wpisy wątku to wiedział bys do czego sie odnioslem. Czy takim problemem jest czytanie ze zrozumieniem? Poszukaj norm, razem ze zwolnieniami, jakie nałożone są na elektrociepłownie i nie tylko, policz z tego 50% i już wyjdzie super eko. Co mi niie pasuje z filtrem workowym, to że tylko na jednym bloku a jest ich cztery? Do tego odsiarczanie też 1:4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektrownie w Polsce w dużej mierze są państwowe.

 

 

to nie ma znaczenia

 

wiesz czemu?

 

bo podają takie dane do informacji publicznej, a zarazem raportują, żeby nie płacić kar.....idąc dalej, żeby Polska nie płaciła kar, za nie dostosowanie się do wymogów UE,a te kary są potężne

 

to samo dotyczy aktualnych danych z odzysku surowców ze śmieci, raportujemy do UE, jak kraj, totalne bzdury......a gro śmieci nadal jest dołowane bez sortowania, wiem, widziałem, nie pochwalam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muj nie tróje

 

kochany jesteś:D

 

Tak, wyłapanie błędu ortograficznego, to twój jedyny argument w tej dyskusji. O reszcie pojęcie masz marne.

 

Następny, który wierzy w spisek Żydów, masonów i cyklistów....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, nie znam się, zarobiony jestem, ale aż miło poczytać takie jasne umysły jak twój, zazdroszczę twoim sąsiadom

 

Niestety, nie mogę tego samego napisać o Twoich.

10 lat z hakiem i 20 kubików co sezon we francuskiej spalarce za płotem........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś śledził wpisy wątku to wiedział bys do czego sie odnioslem. Czy takim problemem jest czytanie ze zrozumieniem? Poszukaj norm, razem ze zwolnieniami, jakie nałożone są na elektrociepłownie i nie tylko, policz z tego 50% i już wyjdzie super eko. Co mi niie pasuje z filtrem workowym, to że tylko na jednym bloku a jest ich cztery? Do tego odsiarczanie też 1:4?

 

każdy z kotłów ma elektrofiltr, czyli każdy ma odpylanie. dodatkowo mają kominy znacznie wyższe niż twój. norma pyłu wynosi 100 mg/m3, z czeg wynika, że EC siekierki emituje 50 mg/m3 - czyli w połączeniu z wysokim kominem na pewno przyjemniej niż dym sąsiada.

 

odsiarczanie - w wikipedii stary wpis - na stronie PGNIG Termika jest informacja, że instalacje odsiarczania obsługują kotły blokowe i wodne - bez tego groziłoby im zamknięcie w najbliższym czasie, a to największa elektrociepłownia w kraju. z tego samego powodu instalacja odazotowania jest już gotowa dla trzech kotłów i uruchamiana dla czwartego.

 

w ostatnich latach Polska jest największym energetycznym placem budowy.

 

a ty nie manipuluj danymi i szukaj informacji ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak było kiedy miałem wkład nie szyty na mój dom, był to markowy wkład francuski

 

 

i przyznaję, to była straszna lipa, mam tego świadomość

 

 

od roku mam wkłąd Unico Dragon 16, spaliłem ostatniej zimy około 8mp desek po paletach, które i tak mam za darmo, popiół wybieram raz na miesiąc, i ogrzewam tym cały dom, sufit mam czysty, nie jak wcześniej

 

a wodę niestety grzeję drogim propanem, ale myslę, że niedługo wywalę Gaspol ze swojej posesji

 

 

bardzo ważne, jest trafić na kompetentnego kominkarza, zduna....ja miałem pecha na początku

 

 

a palę w kominku, bo uwielbiam, kocham ogień...palę codziennie przez ostatnie 13 zim, teraz czternasta

 

jak ktoś chce zobaczyć poprawnie wykonany, mało obsługowy kominek, zapraszam do mnie

 

 

 

jest jeszcze jedna istotna rzecz, o której przedmówcy nie mówili, jestem niezależny, mam w dupie podwyżki cen prądu, gazu, i tego czy burza zerwie kable, czy Putin nam zakręci korek

 

Kurcze a ja ze swojego bezrusztowego Nemo wybieram (bardziej dla świętego spokoju) dwa razy w tygodniu. Pewnie nie trzeba tak często ale jakoś tak mam, że lubię jak w palenisku jest w miarę czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Myjk, popadasz w skrajności. Wszystko jest dla ludzi: i papieros i lapka wina czy czegoś mocniejszego w zimowy wieczór przy kominku oczywiście ;) Rezygnować z przyjemności, za nadzieję, że się dzięki temu pozyje trzy lata dłużej, albo i nie bo to nie reguła ( np. mój pradziadek ze strony mamy palił całe życie - zmarł w wieku 97 lat) jest wg mnie bez sensu. Co to za życie bez pozwolenia sobie na coś co się lubi, co sprawia przyjemność...

Średnia długość życia wg GUS sie wydłuża, a Ty nas straszysz, że pomrzemy jak muchy, zabic przed dym z własnego lub sąsiada kominka.

Lampka wina i papieros nie wpływa na ludzi z okolicy. Chyba że ktoś po lampce wina wsiądzie do auta i kogoś zabije, albo palacz papierosów będzie zadymiał swoje dzieci czy postronne osoby. Stąd jazda po alkoholu i palenie przy innych ludziach sobie tego nie życzących jest ZABRONIONE. Zważ na to. Kominek wpływa na innych, bo niszczy zdrowie nie tylko Tobie i domownikom, ale także sąsiadom. I oczywiście, że nei jestem za stosowaniem zakazów -- niestety, powtórzę to po raz enty do znudzenia, niektórym nie wystarczy pomyśleć, trzeba im niektórych rzeczy prawnie zabronić pod groźbą kary. Tu oczywiście, notorycznego hajcowania drewna, gdy mają przecież czystsze źródła ciepła w domu. Dlaczego w innych krajach nie zabraniają, ktoś się pytał -- ano dlatego, że tam jest inna mentalność i ludzie wiedzą, że palić można od czasu do czasu dla "przyjemności" -- zatem nikt im nic nie musi zabraniać. Proste. Jedna dłużej żyjąca jaskółka wiosny nie czyni, sprawdź sobie lepiej ile osób nadal umiera na raka płuc. Długość życia się wydłuża, bo właśnie są cyklicznie wprowadzane ograniczenia dot. ochrony zdrowia ludzi, medycyna też w miejscu nie stoi. Tylko to wszystko kosztuje. I to nie tych co trują, tylko niestety wszystkich.

 

1. tak samo jak nie wierzę w boga, tak samo nie wierzę w dane które podaje elektrownia

2. teraz przelicz ile wychodzi pyłu na jednego mieszkańca, który zużywa prąd do ogrzewania, i a potem oblicz wszystkich, którzy mają prawidłowo wykonane kominki i palą w nich pawidłowo i oblicz ile oni wypuszczają pyłu do atmosfery

potrafisz?

pyły kominkowe są w mniejszości?

o jak mi przykro

Nie są w mniejszości, bo ogrzewanie prądem odbywa się w drugiej taryfie, a więc w prądzie SPADOWYM, który jest prądem systemowym a nie stricte użytkowym. Wyjaśniając, czy ktoś ten prąd użyje czy nie, to elektrownia będzie go produkować (m.in. żebyś Ty w dowolnej chwili miał czym sobie oświetlić drogę do drewutni). Dlatego póki będzie druga taryfa dostępna można spokojnie uznać, że grzejący prądem nie generują ŻADNEJ emisji, podczas gdy kominki trują w tym czasie i to bez elementarnych nawet filtrów.

 

dostanę pewnie bana...ale powiem ci krótko, pierdolisz jak potłuczony..... do nauki głąbie wróć, nigdy nie jest za póżno

Ban by ci się przydał -- nie tylko za brak elementarnej wiedzy, ale przede wszystkim za brak kultury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwnicy kominków dużo piszą o chemii, fizyce, potrafią przedstawić skład chemiczny dymu dla każdego gatunku i wilgotności drewna. A mi tu brakuje badań medycznych pokazujących np. o ile wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc w zależności od stosowanego źródła ogrzewania. Ale nie ma. Czytając o "odkryciach" naukowych z dziedziny ekologii w ostatnich kilkunastu latach dochodzę do wniosku, że w 8 na 10 przypadków pierwsze skrzypce gra polityka i lobbing, a rzetelna wiedza naukowa nie ma żadnego znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy z kotłów ma elektrofiltr, czyli każdy ma odpylanie. dodatkowo mają kominy znacznie wyższe niż twój. norma pyłu wynosi 100 mg/m3, z czeg wynika, że EC siekierki emituje 50 mg/m3 - czyli w połączeniu z wysokim kominem na pewno przyjemniej niż dym sąsiada.

 

odsiarczanie - w wikipedii stary wpis - na stronie PGNIG Termika jest informacja, że instalacje odsiarczania obsługują kotły blokowe i wodne - bez tego groziłoby im zamknięcie w najbliższym czasie, a to największa elektrociepłownia w kraju. z tego samego powodu instalacja odazotowania jest już gotowa dla trzech kotłów i uruchamiana dla czwartego.

 

w ostatnich latach Polska jest największym energetycznym placem budowy.

 

a ty nie manipuluj danymi i szukaj informacji ze zrozumieniem.

 

No to dla wyjaśnienia manipulacji cytat z przywołanej przez Ciebie strony:

"W zakładzie są nowoczesne instalacje: mokrego odsiarczania spalin MIOS i odazotowania spalin SCR. Wszystkie kotły węglowe wyposażone są w wysokosprawne elektrofiltry, które utrzymują emisję pyłu na poziomie ok. 50 proc. wielkości dopuszczalnej polskimi normami ochrony powietrza."

"Maksymalne ilości występujących na terenie zakładu olejów opałowych przekraczają wartość progową wynoszącą 2500 ton."

To to może jakąś inną strone przeglądaliśmy?

"Prowadzone są działania modernizacyjne związane ze zmianą paliwa, którym jest ciężki olej opałowy na olej opałowy lekki, jako paliwo bardziej przyjazne dla środowiska."

Oczywiście że muszą się modernizować albo zamykać.

"Już niedługo do listy działających urządzeń będziemy mogli dopisać kocioł K1 - w 100 proc. opalany biomasą."

Ps. Siekierki do 31 grudnia ubiegłego roku miały określone odpowiednim przepisem

Standardy emisyjne dwutlenku siarki 1500 mg/m 3 dla węgla kamiennego

Standardy emisyjne tlenków azotu 600 mg/m 3 dla węgla kamiennego

Standardy emisyjne pyłu 350 mg/m 3 dla węgla kamiennego

Od stycznia mają pył 100 a powinien być 30.

Za Dz.U. 2014 r. poz. 1546

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dla wyjaśnienia manipulacji cytat z przywołanej przez Ciebie strony:

"W zakładzie są nowoczesne instalacje: mokrego odsiarczania spalin MIOS i odazotowania spalin SCR. Wszystkie kotły węglowe wyposażone są w wysokosprawne elektrofiltry, które utrzymują emisję pyłu na poziomie ok. 50 proc. wielkości dopuszczalnej polskimi normami ochrony powietrza."

"Maksymalne ilości występujących na terenie zakładu olejów opałowych przekraczają wartość progową wynoszącą 2500 ton."

To to może jakąś inną strone przeglądaliśmy?

"Prowadzone są działania modernizacyjne związane ze zmianą paliwa, którym jest ciężki olej opałowy na olej opałowy lekki, jako paliwo bardziej przyjazne dla środowiska."

Oczywiście że muszą się modernizować albo zamykać.

"Już niedługo do listy działających urządzeń będziemy mogli dopisać kocioł K1 - w 100 proc. opalany biomasą."

Ps. Siekierki do 31 grudnia ubiegłego roku miały określone odpowiednim przepisem

Standardy emisyjne dwutlenku siarki 1500 mg/m 3 dla węgla kamiennego

Standardy emisyjne tlenków azotu 600 mg/m 3 dla węgla kamiennego

Standardy emisyjne pyłu 350 mg/m 3 dla węgla kamiennego

Od stycznia mają pył 100 a powinien być 30.

Za Dz.U. 2014 r. poz. 1546

 

nie rozumiem argumentu z olejami opałowymi. przecież logiczne, że mają duże jego ilości, bo w razie problemów muszą szybko rozpalic kocioł i doprowadzić go do jak najlepszych warunków pracy i spalania. robi się to za pomocą oleju opałowego a nie gazetą i patykami jak u ciebie.

 

skąd masz informację, że siekierki mają pył 100, skoro piszą że spełniają 50% normy?

 

weź poprawkę na sprawność elektrociepłowni (kogeneracja), wysokość komina, odsiarczanie i monitoring. u ciebie tak naprawdę to nie wiadomo co z komina wylatuje, szczególnie w okresach przejściowych przy małym obciążeniu i kiepskiej sprawności. nie bez powodu nie można kupić kotła klasy 5 o małej mocy (chyba najmniejszy na polskim rynku ma 14 kW...)

 

no i jeszcze jedno - w promieniu kilkudziesięciu, jak nie kilkuset metrów od Siekierek nie ma problemu ze smogiem, a w góralskich wioskach ogrzewanych drewnem problem jest poważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze jedno - w promieniu kilkudziesięciu, jak nie kilkuset metrów od Siekierek nie ma problemu ze smogiem, a w góralskich wioskach ogrzewanych drewnem problem jest poważny.

Nie jest to, może częściowo, spowodowane ukształtowaniem terenu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to, może częściowo, spowodowane ukształtowaniem terenu ?

 

W Krakowie właśnie ukształtowanie terenu mocno wpływa na zalegający smog, miasto jest słabo "wentylowane" ale o tym się nie mówi tylko wszyscy przyczepili się do tych pieców. Czytałem na portalu geograficznym, że smog w Krakowie jest w ok 34% ze spalania paliw stałych i prawie tyle samo z samochodów, przemysł na chwilę obecną jest wielkością marginalną. Wszyscy jednak zgodnym chórem chcą zakazać palenia w piecach, a może by tak zakazać jazdy starymi trupami z zachodu?

Dlaczego o wiele większa Warszawa czy Wrocław nie mają takiego problemu? Nawet górny Śląsk, który "w kupie" jest największym miastem Polski ma się lepiej od Krakowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...