Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Nie jest to, może częściowo, spowodowane ukształtowaniem terenu ?

 

Jeszcze 20 lat wstecz był syf i śnieg czarny praktycznie po opadzie. Obecnie śnieg czernieje w takim tempie jak w innych dzielnicach.

 

Ciekawostka

 

Stefan Langer, rzecznik Federalnego Związku Kominiarzy.

Dotyczy Niemiec.

 

- Stare piece i kominki to fabryki pyłu – uważa także kominiarz Stefan Langer. Przepisy w Niemczech dopuszczają korzystanie z nich tylko okazjonalnie i wyłącznie do ogrzewania mieszkania. Decyzją Wyższego Sądu Administracyjnego Nadrenii-Palatynatu kominki takie mogą być używane nie częściej niż przez osiem dni w miesiącu i każdorazowo nie dłużej niż przez pięć godzin.

Od 1 stycznia 2015 tak czy owak zaczną obowiązywać surowsze normy, które całkowicie zabraniają korzystania z pieców i kominków zanieczyszczających powietrze. Zależnie od roku budowy kominy będą musiały być wyposażone od nowego roku w specjalne filtry. – W innym wypadku grozi konieczność wyłączenia ich z eksploatacji, a w razie niedostosowania się grzywna sięgająca 5 tys. euro – wyjaśnia Stefan Langer. Obowiązujące od stycznia wymogi będą tak surowe, że dozbrojenia będą wymagały nawet piece czy kominki kupione w 2014 roku. Przystosowane są one do obecnych, dopuszczalnych norm emisji pyłu i tlenku węgla – 0,075 g/m3. Od stycznia emisja CO nie będzie mogła przekraczać 0,04 g/m3.

 

Niestety o pyłach mówi tylko ogólnie nie podając cyfr.

 

I następna ciekawostka.

Niemiec koszt wizyty kominiarza odlicza od podatku, ale to kominiarz odpowiada za dopuszczenie kominka do użytkowania z uwagi na emisję.

W PL nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego o wiele większa Warszawa czy Wrocław nie mają takiego problemu? Nawet górny Śląsk, który "w kupie" jest największym miastem Polski ma się lepiej od Krakowa?

Mają.

 

W tym czasie co Kraków kilka dni temu w centrum Warszawy przekroczenie pyłów było 2- krotne. W Legionowie 4x.

Nie było tylko tyle krzyku co w przypadku Krakowa i nie ta skala, tzn. nie tak często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefan Langer, rzecznik Federalnego Związku Kominiarzy.

Dotyczy Niemiec.

Od 1 stycznia 2015 tak czy owak zaczną obowiązywać surowsze normy, które całkowicie zabraniają korzystania z pieców i kominków zanieczyszczających powietrze. Zależnie od roku budowy kominy będą musiały być wyposażone od nowego roku w specjalne filtry. – W innym wypadku grozi konieczność wyłączenia ich z eksploatacji, a w razie niedostosowania się grzywna sięgająca 5 tys. euro – wyjaśnia Stefan Langer.

Obowiązujące od stycznia wymogi będą tak surowe, że dozbrojenia będą wymagały nawet piece czy kominki kupione w 2014 roku.

Przystosowane są one do obecnych, dopuszczalnych norm emisji pyłu i tlenku węgla – 0,075 g/m3. Od stycznia emisja CO nie będzie mogła przekraczać 0,04 g/m3.

 

Nowe piece np. Brunnera czy Romotop "spełniające wymóg wartości"

BlmSchV (Stufe 2) / 15a BVG (2015) też muszą mieć filtry na kominie ?

Chyba chodzi o spełnienie norm a nie , jak w opisie powyżej, rok produkcji ?

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe piece np. Brunnera czy Romotop "spełniające wymóg wartości"

1. BlmSchV (Stufe 2) / 15a BVG (2015) też muszą mieć filtry na kominie ?

Chyba chodzi o spełnienie norm a nie , jak w opisie powyżej, rok produkcji ?

 

Ja nie mam zielonego pojęcia i nie ma w PL znaczenia. Nikt takich wymogów nie stawia i nie egzekwuje.

Przez przypadek znalazłem w internecie i raczej podaję ze względu na podejście do tematu w Niemczech i Polsce.

Różnice chyba widać.

Zresztą co tu dużo gadać. Takie same różnice w podejściu dot. silników spalinowych, kotłów węglowych, itp.

Nie obcyndalają się. 5 000 € grzywny lub zakaz. Nie ma mowy o żadnych dotacjach, zwrotach. Nie spełniasz to masz zainstalować filtr na kominie i do widzenia.

Na tym przykładzie widać dlaczego jesteśmy jedną, wielką czerwoną plama na mapkach zanieczyszczeń w Europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obcyndalają się. 5 000 € grzywny lub zakaz. Nie spełniasz to masz zainstalować filtr na kominie i do widzenia.

 

W Niemczech to raczej: Nie obcyndalają się. 5 000 € grzywny i nadal zakaz.

A nie tak: zapłacisz 5.000 EUR grzywny i możesz nie spełniać warunków normowych.

 

Na tym przykładzie widać dlaczego jesteśmy jedną, wielką czerwoną plama na mapkach zanieczyszczeń w Europie.

 

Ciekawe więc jak wygląda mapa na wschód od Polski i ile z "ich" zanieczyszczeń wpływa do Polski i nam śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech to raczej: Nie obcyndalają się. 5 000 € grzywny i nadal zakaz.

A nie tak: zapłacisz 5.000 EUR grzywny i możesz nie spełniać warunków normowych.

Ciekawe więc jak wygląda mapa na wschód od Polski i ile z "ich" zanieczyszczeń wpływa do Polski i nam śmieci.

 

Jesteś pewien, ze zapłacenie grzywny zwalnia z przestrzegania przepisów, czy raczej rolą grzywny jest stwierdzenie faktu i przy następnym złapaniu jest następna grzywna?

Czy zapłacenie mandatu za wjazd do centrum Berlina samochodem nie spełniającym EURO5, jest równoznaczne ze zgodą władz na ponowne wjeżdżanie?

Nie jestem pewien.

------

Jak zerkniesz na mapę zanieczyszczeń to tereny przy wschodniej i zachodniej granicy nie należą do czołówki zasyfionych. Śmiecimy sobie tu i teraz.

Za wschodnią granicą jest podobnie jak u nas. Taka słowiańska mentalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zielonego pojęcia i nie ma w PL znaczenia. Nikt takich wymogów nie stawia i nie egzekwuje.

Przez przypadek znalazłem w internecie i raczej podaję ze względu na podejście do tematu w Niemczech i Polsce.

Różnice chyba widać.

Zresztą co tu dużo gadać. Takie same różnice w podejściu dot. silników spalinowych, kotłów węglowych, itp.

Nie obcyndalają się. 5 000 € grzywny lub zakaz. Nie ma mowy o żadnych dotacjach, zwrotach. Nie spełniasz to masz zainstalować filtr na kominie i do widzenia.

Na tym przykładzie widać dlaczego jesteśmy jedną, wielką czerwoną plama na mapkach zanieczyszczeń w Europie.

Jesteśmy, ale już nie długo...Gdybyśmy mieli tak zacnych sponsorów, jak niemiecki przemysł gazowy, pewnie byśmy o tym wcześniej pomyśleli. Wielu polskich producentów posiada urządzenia spełniające BImSchV i sprzedaje je na rynku niemieckim. Nawet Kratki Pl! :D Trzeba tylko poczekać na regulacje prawne (5-7 lat) i kominkowe kopciuchy znikną bezpowrotnie. Bo nie będzie ich w sprzedaży. To dość prosty mechanizm....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście że są normy pyłu="Staub"

Tu macie na temat kominków w Reichu.;)

https://www.kamin.de/lexikon/BImSchV-Bundesimmissionsschutzverordnung.html

Oczywiście jest kupa wyjątków.:p

Generalnie nie dotyczy kominków i innych urządzeń grzewczych poniżej 4 kw. mocy.

Kominków otwartych zbudowanych przed 1950 r.

Jeśli kominek ogrzewa tylko pomieszczenie w którym nie ma innego ogrzewania.

Jeżeli jest to t.z.w. "Grundofen"=kominek kaflowy akumulacyjny i jest na stałe zbudowany w danym pomieszczeniu.

Jeżeli kominek służy jako piec łazienkowy.

Jeżeli służy jako piec kuchenny z piekarnikiem,do gotowania i pieczenia,wyjątek działalność gospodarcza.

Poza tym jest na dole tabelka,pierwsza kolumna to rok prod. kominka,druga czas wymiany,jeśli nie zamontujemy filtra.:p

np. kupiłeś kopciucha pomiędzy 01.01.1995 r. a 22.03 2010 r.,możesz spokojnie kopcić do 31.12.2024 r.:o

Może tak jeszcze koledzy "ekolodzy" chcieli by przyjąć do wiadomości fakt,że mamy przeważnie wiatry zachodnie=cały syf z Reichu wali do nas,nie odwrotnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, ze zapłacenie grzywny zwalnia z przestrzegania przepisów, czy raczej rolą grzywny jest stwierdzenie faktu i przy następnym złapaniu jest następna grzywna?

Czy zapłacenie mandatu za wjazd do centrum Berlina samochodem nie spełniającym EURO5, jest równoznaczne ze zgodą władz na ponowne wjeżdżanie?

Nie jestem pewien.

------

Jak zerkniesz na mapę zanieczyszczeń to tereny przy wschodniej i zachodniej granicy nie należą do czołówki zasyfionych. Śmiecimy sobie tu i teraz.

Za wschodnią granicą jest podobnie jak u nas. Taka słowiańska mentalność.

 

Wyraźnie napisałem

W Niemczech to raczej: Nie obcyndalają się.

5 000 € grzywny i nadal zakaz.

A nie tak: zapłacisz 5.000 EUR grzywny i możesz nie spełniać warunków normowych.

Czyli grzywna (kara) i nie możesz używać zakazanego urządzenia.

Mandat za przekroczenie dozwolonej szybkości i po mandacie musisz jechać zgodnie z przepisami.

 

Ile z tych zanieczyszczeń (syfów) jest spowodowana używaniem kominków (dobrych lub złych) a ile zwykłych kotów c.o. do spalania wszystkiego ?

Z kominków to jest 5% ? albo mniej? Ilu ludzi używa kominka do stałego palenia przez cały okres grzewczy ?

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście że są normy pyłu="Staub"

Tu macie na temat kominków w Reichu.;)

https://www.kamin.de/lexikon/BImSchV-Bundesimmissionsschutzverordnung.html

Oczywiście jest kupa wyjątków.:p

Generalnie nie dotyczy kominków i innych urządzeń grzewczych poniżej 4 kw. mocy.

Kominków otwartych zbudowanych przed 1950 r.

Jeśli kominek ogrzewa tylko pomieszczenie w którym nie ma innego ogrzewania.

Jeżeli jest to t.z.w. "Grundofen"=kominek kaflowy akumulacyjny i jest na stałe zbudowany w danym pomieszczeniu.

Jeżeli kominek służy jako piec łazienkowy.

Widzę wywalony język, co zapewne oznacza, że posiadasz wiedzę o ilości kominków w Niemczech nie objętych nowymi unormowaniami. Satysfakcja z dokopania ekologom wskazuje, że są to setki tysięcy, jeśli nie miliony użytkowników kominków i kominkowicze w D mogą spać spokojnie.

A może masz wiedzę ile kominków w PL ma moc poniżej 4 kW,, otwartych i wybudowanych przed 1950 r., ogrzewających tylko jedno pomieszczenie i to nie posiadającego innego rodzaju ogrzewania, a może wiesz ile kominków służy jako kominki łazienkowe?

Masz wiedzę o przebiegających w PL podobnych pracach legislacyjnych, nawet wybiegających poza 2024 r? Ja nie słyszałem.

Czy ten kominek jest czy go nie ma w sprzedaży i czy już spełnia uregulowania wprowadzone w D?

Cena 899 zł

 

578463_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile z tych zanieczyszczeń (syfów) jest spowodowana używaniem kominków (dobrych lub złych) a ile zwykłych kotów c.o. do spalania wszystkiego ?

Z kominków to jest 5% ? albo mniej? Ilu ludzi używa kominka do stałego palenia przez cały okres grzewczy ?

Z uporem maniaka jest tu powtarzany argument sprowadzający się do; - Inni smrodzą więcej lub jest ich więcej.

W domyśle. Zróbcie /kto?/ najpierw tam porządek, a dopiero wówczas zabierajcie się za nas.

Ciekawe jest to, że właściciele samochodów z wyciętymi DPF-ami mówią tak o węglarzach, ekogroszkowcy o śmieciuchach, śmieciuchowcy o Dieslach, a wszyscy razem o prądzie wytwarzanym z węgla.. Każda konfiguracja jest dobra dla obrony swojego syfienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba czegoś nie chcesz pojąć kolego.Nie chodzi o to ile jest wyjątków,ale na pewno jest tego zbyt dużo i jest to wszystko śmieszne.:p

Jeśli ma być czysto to nie może być żadnego wyjątku.

A co powiesz na śmieszne filtry cząsteczek stałych w motoryzacji,właśnie tam w tych czystych ekologicznych Niemczech są wyjątki.;)

Straż pożarna,policja,służby komunalne,oldtimer i masa innych wyjątków tu patrz tabelka na dole

http://www.umweltzonen-nrw.de/000_first_aid_k/2014werbkommtausnahme

Widzisz że to wszystko pic na wodę,ale ty i reszta "zielonych ekologów" jest przekonana o słuszności tych regulacji prawnych.

Oczywiście że w zwykłych tanich kominkach nie da się czysto spalać,ale powstające zanieczyszczenia to pikuś w porównaniu do kotłów GS opalanych węglem w niewłaściwy sposób.Tam zacznijcie a na kominkach skończcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego 50 lat temu nie zakazywano ogrzewania paliwami stałymi? nikomu nie przeszkadzało, że w zimie wszyscy palą czym się da i w czym się da, ale chodzi właśnie o samochody głównie, więc się tak zastanawiam, dlaczego ciągle się diesle produkuje a nie zakazało chociaż w samochodach osobowych? Przecież benzyna spalana jest czyściejsza.

Nasuwa się pytanie - dlaczego, więc ludzie kupują diesle? Kupują i płacą więcej, żeby później zaoszczędzić na paliwie a tutaj jest i taniej przy zakupie i taniej w eksploatacji, oczywiście nie dla każdego, tak jak przy samochodzie. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uporem maniaka jest tu powtarzany argument sprowadzający się do; - Inni smrodzą więcej lub jest ich więcej.

W domyśle. Zróbcie /kto?/ najpierw tam porządek, a dopiero wówczas zabierajcie się za nas.

 

Nie chodzi o to że jak inni smrodzą to ja też mogę.

Chodzi o statystkę - ile jest zanieczyszczeń z jednego źródła a ile z drugiego.

Żeby też nie było tak że zakazujemy używania np. kominków bo to jest np. łatwiej i dotyka znikomej części ludności (np. 100 tys. ?) więc łatwo to załatwić.

A np. nie zlikwidujemy spalania węgla i miału węglowego w piecach c.o. bo to dotyczy np. 5 milionów gospodarstw.

Poza tym w większości przypadków spalanie drewna w kominkach nie jest podstawowym źródłem ciepła.

Czasami może więc lepiej będzie jak właściciel kominka i pieca c.o. opalanego miałem dogrzeje się kominkiem a nie piecem na miał ?

 

Czyli należy w pierwszej kolejności naprawić główne źródło zanieczyszczeń (w sensie ilościowym i jakościowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego 50 lat temu nie zakazywano ogrzewania paliwami stałymi?

Było!

a) nie było alternatyw

b) wiedza była mizerna

 

nikomu nie przeszkadzało, że w zimie wszyscy palą czym się da i w czym się da

Jak to mówią, ignorance is bliss. Niektórym tak niestety zostało do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u ciebie tak naprawdę to nie wiadomo co z komina wylatuje, szczególnie w okresach przejściowych przy małym obciążeniu i kiepskiej sprawności. nie bez powodu nie można kupić kotła klasy 5 o małej mocy (chyba najmniejszy na polskim rynku ma 14 kW...)

Oczywiście że nie wiadomo co wylatuje z mojego komina, nie zainstalowałem analizatora spalin, a chętnie bym sprawdził. Siekierki mnie średnio interesują ale skoro przywołane. Elektrownie czy elektrociepłownie monitorują to co muszą a co muszą określają przepisy i te same przepisy określają ile może być przerw w pomiarach itp., są wyłączenia itd. nie dajmy się zwariować. W moim przypadku nie ma znaczenia czy okres przejściowy czy nie i tak palę z mocą nominalną, w okresie przejściowym raz na 2-3 dni, zimą codziennie i przy spadku temperatury do -20 dwa razy na dobę. Trzeba też uwzględnić to że w moim przypadku palenie trwa 3-4h a elektrownia pali 24h;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uporem maniaka jest tu powtarzany argument sprowadzający się do; - Inni smrodzą więcej lub jest ich więcej.

W domyśle. Zróbcie /kto?/ najpierw tam porządek, a dopiero wówczas zabierajcie się za nas.

Ciekawe jest to, że właściciele samochodów z wyciętymi DPF-ami mówią tak o węglarzach, ekogroszkowcy o śmieciuchach, śmieciuchowcy o Dieslach, a wszyscy razem o prądzie wytwarzanym z węgla.. Każda konfiguracja jest dobra dla obrony swojego syfienia.

 

Nadinterpretacja zupełnie w tym wątku niepotrzebna.Własne ideologie typu :

Z uporem maniaka jest tu powtarzany argument sprowadzający się do; - Inni smrodzą więcej lub jest ich więcej.
, także nietrafione.Powtórzę ci jeszcze raz .Opierasz się na przykładach zaczerpniętych z silnie przewymiarowanych , zresztą jak widać już nie polskich wyliczanek.Powtórzę jeszcze raz co ty chłopie chcesz ugrać z tymi gazami ,dieslami , itp . jak temat miał się ograniczyć do : i ewentualnie przeciwdziałać szczątkowym emiterom dla palących sezonowanym drewnem w domach jednorodzinnych .Poczytaj do jakiego konsensusu chciałeś dojść z Baturką.Nazywam to witaminkami FM.

............Co w takim razie zrobić, aby połączyć przyjemność z oglądania ognia z minimalnym wpływem na środowisko.........

 

Myślałem ,że już zrozumiałeś ale omylny jestem i ja.Proszę nie porównuj Niemiec do polski bo mają zupełnie inna wpojona świadomość.To się nazywa działanie z narzucenia i automatu.Choćbyś zarzucił cały wątek swoją ideologią , zaczerpniętymi z sieci-neta przykładami dla mnie bzdurnymi bo z przykładami nie z życia Polaka-inwestora-palacza kominkowego , nie wzrośnie ci frekwencja na liście uwielbiających ogrzewanie gazem .

Przez 5 dni w tygodniu postępujemy wg. narzuconego schematu i nie bardzo mi się chce dokładać jeszcze jeden w postaci rozpalania kominka jako pierwszą czynność zaraz po powrocie do domu.

Życie w kieracie ot mi przyjemność.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tak na marginesie - 99% znanych mi właścicieli i użytkowników kominków - jako główne mają ogrzewanie gazowe. I na pytanie i zużycie gazu - jako drugą cyfrę podają..... ilość kubików drzewa :-)

Nowa budowa - okna po kilka m2 każde, dziesiątki tys. zł w bajery, ale..... z założenia chcą połowę ogrzewania obgonić kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tak na marginesie - 99% znanych mi właścicieli i użytkowników kominków - jako główne mają ogrzewanie gazowe. I na pytanie i zużycie gazu - jako drugą cyfrę podają..... ilość kubików drzewa :-)

Nowa budowa - okna po kilka m2 każde, dziesiątki tys. zł w bajery, ale..... z założenia chcą połowę ogrzewania obgonić kominkiem.

 

Witam.

 

Czego tu nie rozumiesz??? Automatyki w dwóch źródłach pozyskiwania energii cieplnej??? Co to jest??? :

Nowa budowa - okna po kilka m2 każde
Chodzi ci o ocieplenie domu pasywnego np 5 litrowego ???
dziesiątki tys. zł w bajery,
o jakie bajery chodzi ??? Te w instalacji kominkowej z wkładem włącznie czy w samym domu??? . Określ to jakoś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...