Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie, po prostu trzeźwo patrzę na świat.

Już napisałem, że komplet PV + kable będzie tańszy, niż wypasiony kocioł na pellet+ podłgówka.

Bujasz w obłokach, sądząc, że inwestorzy będą instalowali kominki (wkłady) o sprawności 90% i spalające tak, że "łeb do komina można wetknąć"

Że spalanie drewna w celach grzewczych będzie neutralne dla środowiska.

 

Ile kosztował ten piecyk ceramiczny w domu o obciążeniu 2kW ?

(dom ociera się o pasywny, chciałbym poznać jego parametry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, nie da się ukryć, że ścięcie drzewa i wykorzystanie go w innym celu, niż opałowe jest znacznie korzystniejsze dla środowiska, niż przpuszczenie go przez komin.

Tak a jakieś wyliczenia np. meblarstwo - przetarcie, suszenie oczywiście nie naturalne, dalsze przetwarzanie, użytkowanie i utylizacja. To może nowoczesne mebelki z płyty a widziałeś jak toto się produkuje i zapytaj mieszkańców w okolicy czy są zadowoleni. Inny cel? Jaki? Budownictwo, szalunki z płyt deski a po budowie utylizacja i czy napewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotły węglowe czy biomasowe w elektrowniach są bardzo wydajne, spalają bardzo dokładnie to co do nich wpada (na pewno lepiej niż kominek najwyższej klasy), a i tak wymagają pomocniczych instalacji, bo skład chemiczny spalin poza pyłem zawiera wiele innych nieciekawych związków. dopóki w warunkach domowych takich instalacji nie będzie (których eksploatacja też kosztuje - energię, materiały jak amoniak, woda, wapno, węgiel aktywny), to nie możesz mówić o czystym spalaniu paliwa stałego.

 

Kotły wykorzystywane w energetyce zawodowej i przemysłowej są wydajne a ich sprawność wynosi ponad 90% i nie jest to czysto teoretyczna wartość bo eksploatacja takich urządzeń jest bardzo skrupulatna i dokładna, wszelkie parametry które mają wpływ na proces spalania są dokładnie mierzone w sposób ciągły, mimo bardzo dużej wydajności cieplnej. Ale nie ma się co dziwić bo kocioł w elektrowni nawet niewielkiej pochłania ogromne ilości paliwa i po prostu nie można sobie pozwolić na jego marnowanie. W warunkach domowych jest to niewykonalne i nieopłacalne. Nakład jaki inwestor musiałby ponieść pewnie sięgnąłby połowy wartości domu :). Dla przykładu mogę podać ile ton mazutu (oleju opałowego ciężkiego C3) spala typowy kocioł podczas zimnego rozruchu - to ponad 25 t nie muszę chyba mówić że z taką ilością paliwa możemy grzać dom przez kilkanaście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a jakieś wyliczenia np. meblarstwo - przetarcie, suszenie oczywiście nie naturalne, dalsze przetwarzanie, użytkowanie i utylizacja. To może nowoczesne mebelki z płyty a widziałeś jak toto się produkuje i zapytaj mieszkańców w okolicy czy są zadowoleni. Inny cel? Jaki? Budownictwo, szalunki z płyt deski a po budowie utylizacja i czy napewno?

 

 

Mam meble z frontami i częścią konstrukcji z litego drewna.

Więc można.

 

Jest jeszcze eksport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sam nie wiem ...

Komin zostały by i tak zbudowany jak już na sam koniec budowy , ale szczerze mówiąc nie wiem czy zależy mi jeszcze na kominku ...

 

Jak mieszkałem w bloku to marzył mi się kominekl , bo u każdego w domku był. Myślałem że będzie super , ogeiń , klimat i itd ...

Ale znajomy jak mieszkał w domku top powiedział mi że używają go baaaardzo sporadycznie bo za dużo z tym roboty .

Nie wierzyłem ...

 

Teraz wiem że nie wiem czy chce kominek ..

 

Niestety tak kończą się złe doświadczenia z kiepskim kominkiem. Mam w domu piecokominek i grzewczą płytę fundamentową, funkcji grzewczej płyiy nie używam bo do ogrzewania wystarcza piecokominek. Pracy niewiele, widać ogień i jest klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo można sprzedać to drewno, pozbyć się problemu niskiej emisji (myśląc lokalnie, a nie globalnie), a zdobyte środki przekazać na dopłaty do termomodernizacji, z jednoczesną wymianą kopcących żródeł ciepła na bardziej ekologiczne - kotły kondensacyjne, pompy ciepła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo można sprzedać to drewno, pozbyć się problemu niskiej emisji (myśląc lokalnie, a nie globalnie), a zdobyte środki przekazać na dopłaty do termomodernizacji, z jednoczesną wymianą kopcących żródeł ciepła na bardziej ekologiczne - kotły kondensacyjne, pompy ciepła

 

Rozumiem że to taka kpina w części "myśląc lokalnie". Inaczej musiał bym napisać "pogieło Cie" spalarnie śmieci za granicą nas nie dotyczą;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 km od mojego domu jest elektrownia.

Ma mniejszy wpływ na zdrowie mojej rodzimy, niż 8 najbliższych sąsiadów kopcących miałem/drewnem

A to elektrownia wodna;-) To o czym piszesz niestety jest jeszcze normą niestety to nie kwestia urządzeń a świadomości. Osobiście myśle że sąsiedzi mający nowoczesny piec z podajnikiem mają większy wpływ na moje zdrowie niż ja na ich z piecokominkiem opalanym drewnem. Nie wspominam świadomie o śmieciuchach i wsi polskiej z jej całym dorobkiem zduńskim;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak kończą się złe doświadczenia z kiepskim kominkiem. Mam w domu piecokominek i grzewczą płytę fundamentową, funkcji grzewczej płyiy nie używam bo do ogrzewania wystarcza piecokominek. Pracy niewiele, widać ogień i jest klimat.

 

Być może ...

 

Kominek nie miał być głównym źródłem ciepłą . Miał służyć do sporadycznego palenia , dla klimatu i aby szybko rozgrzać salon ..

Kominek u mnie nie ogrzeje całego domu , bo nie ma rozprowadzenia ciepła.

Nie widziałem sensu kupować jakiegoś drogiego wkładu do sporadycznego palenia ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ...

 

Kominek nie miał być głównym źródłem ciepłą . Miał służyć do sporadycznego palenia , dla klimatu i aby szybko rozgrzać salon ..

Kominek u mnie nie ogrzeje całego domu , bo nie ma rozprowadzenia ciepła.

Nie widziałem sensu kupować jakiegoś drogiego wkładu do sporadycznego palenia ..

 

Ja się zastanawiam czy w kiepskim wkładzie rzeczywiście nie da się tak palić, żeby mieć czystą szybę? Pomijając oczywiście kwestie efektywności i puszczania energii w komin bo akurat w tym przypadku mówimy o sporadycznym paleniu, którego funkcja grzewcza nie jest najważniejsza.

 

A może jest taka półka wkładów, w których jak dobrze by nie palił, jak super wysuszonym drewnem to i tak będzie ogólny syf z czarną szybą na czele?

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam czy w kiepskim wkładzie rzeczywiście nie da się tak palić, żeby mieć czystą szybę?

 

Da się.

Ale nie ma sensu żyć dla wkładu, ale się da.

 

Ale właściwie czym się różni ten kiepski od dobrego?

Bo wyglądają podobnie.

 

Ile kosztował ten piecyk ceramiczny w domu o obciążeniu 2kW ?

Tej informacji potrzebujesz do umieszczania jej w cudzysłowie?

 

Kilkanaście tysięcy. To nie są tanie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Cię tak ten cudzysłów uwiera? Sam tak określiłeś to urządzenie.

Drogie urządzenie i dla hobbystów, zapaleńców raczej, a nie jako rozsądna alternatywa dla inwestorów wybierających system grzewczy.

Ci, co wybiorą drewno, kupują wodniaka za 5tyś, robią podłogówkę za 8-10 i dokładają się do tego:

 

docGZLz1wFQwXN9A-YsdERdCODKDkXM8QDvF3boKYMQElQNjDBHeQVOX-vwWvesX68v8syl1-OaxGg=w1280-h1024-no

[polecam pełen ekran]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam czy w kiepskim wkładzie rzeczywiście nie da się tak palić, żeby mieć czystą szybę? Pomijając oczywiście kwestie efektywności i puszczania energii w komin bo akurat w tym przypadku mówimy o sporadycznym paleniu, którego funkcja grzewcza nie jest najważniejsza.

 

A może jest taka półka wkładów, w których jak dobrze by nie palił, jak super wysuszonym drewnem to i tak będzie ogólny syf z czarną szybą na czele?

 

Ja kombinowałem na różne sposoby , kupiłem nawet sporo brykietu liśiastego. Czytałem o sposobach palenia i itd ...

U mnie kominek miał być do sporadycznego palenia i nia miał służyć do ogrzania domu , bo i tak nie było by na to szansy , bo nie ma rozpowadzonego ciepła z kominka ...

Sądzę że potrzebne by mi było 1-2KW ciepła a nie 12KW bo tyle ma kominek ..

 

Ja jestem kiepski w rozpalaniu kominka. Zawsze miałem z tym problemy , tak samo jak z grillem na węgiel drzewny. Gill wymieniłem na gazowy i jestem baaaaaardzo zadowolony.

Teraz rozumię czemu amerykanie i nie tylko mają griile tylko gazowe a kominki albo elektryczne albo gazowe ...

Komfort , czystośc i wygoda ...

 

Do nowego domu nie wiem czy będę montował kominek ..

Mam ten plus że w dowym domu komin ma być stalowy , a strop drewniany więc w dowolnym czasie mogę dodać komin i kominek , ale szczerze mówiac zastanawiam się czy ma to jakiś sens ....

 

Bo moje doświadczenia z palenia w kominku nie są zbyt ciekawe , już po niedługim czasie palenia (godzina ?) szyba była u mnie czarna i nie było widac ognia albo w małym stopniu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam meble z frontami i częścią konstrukcji z litego drewna.

Więc można.

 

Jest jeszcze eksport.

 

Świetnie. Takie lite fronty doskonale się czysto palą...W odróżnieniu od płyt spilśnionych...Chyba, że lakierowane, ale Ty, z takim ekologicznym zadęciem, z pewnością ich nie lakierowałeś...Kiedyś Ci się znudzą.... Poza tym produkcja mebli, to produkcja łatwopalnych odpadków. Nawet 50%. Każde drewno, trafia prędzej czy później do pieca...W krajach gdzie ludzie wiedzą o czym dyskutują, nie bijąc piany bez celu, są piece do spalania mebli...Tych z naszego eksportu. To bardzo tanie meble i darmowy opał...no, prawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinowałem na różne sposoby , kupiłem nawet sporo brykietu liśiastego. Czytałem o sposobach palenia i itd ...

U mnie kominek miał być do sporadycznego palenia i nia miał służyć do ogrzania domu , bo i tak nie było by na to szansy , bo nie ma rozpowadzonego ciepła z kominka ...

Sądzę że potrzebne by mi było 1-2KW ciepła a nie 12KW bo tyle ma kominek ..

 

Ja jestem kiepski w rozpalaniu kominka. Zawsze miałem z tym problemy , tak samo jak z grillem na węgiel drzewny. Gill wymieniłem na gazowy i jestem baaaaaardzo zadowolony.

Teraz rozumię czemu amerykanie i nie tylko mają griile tylko gazowe a kominki albo elektryczne albo gazowe ...

Komfort , czystośc i wygoda ...

 

Do nowego domu nie wiem czy będę montował kominek ..

Mam ten plus że w dowym domu komin ma być stalowy , a strop drewniany więc w dowolnym czasie mogę dodać komin i kominek , ale szczerze mówiac zastanawiam się czy ma to jakiś sens ....

 

Bo moje doświadczenia z palenia w kominku nie są zbyt ciekawe , już po niedługim czasie palenia (godzina ?) szyba była u mnie czarna i nie było widac ognia albo w małym stopniu :(

 

Bardzo dobry głos w dyskusji!...Ja nie umiem jeździć na koniu...nawet się nie zastanawiam kupić czy nie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź inne dane, bo póki co nic za Twoją teorią nie przemawia.

Nie dotarłem do tezy, że stare, duże drzewo absorbuje mniej CO2, niż młode

 

Mniejsza o to. Ważne, że drewno typu S4 czyli opałowe nie nadaje się do przetworzenia ze względu na dużą zgniliznę nawet do 50%. Czasami też do celów opałowych wykorzystuje się S2, ale jest droższe i ma wyższy vat.

 

Więc drewno S4 albo wyemitowałoby CO2 w lesie gnijąc, albo w kominku czy innym kotle ponieważ nie jest drewnem użytkowym.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej użyźniłoby glebę, nie emitując tego całego kancerogennego świństwa.

Bo od CO2 nikt nie umrze, , od węglowodorów aromatycznych i PM10 owszem.

 

Nie wiem, może moje nadleśnictwo jest jakieś super, ale nigdy nie spotkałem się z ofertą drewna ze zgnilizną, na obniżonym Vacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...