Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP kanałami płaskimi w podłodze a inst. el. w podłodze.


adam1p

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie do osób będących w tematyce DGP.

Koncepcja DGP zrodziła się u mnie już jakiś czas temu. Pierwotny plan był taki żeby wyjść z ciepłym powietrzem na strych i tam rozprowadzić instalację do pokoi na poddaszu (anemostaty w suficie). Teraz jednak po namyślę stwierdziłem że lepszym rozwiązaniem było by rozprowadzenie ciepłego powietrza kanałami płaskimi w podłodze na poddaszu. Nawiew powietrza w pokojach byłby nisko przy podłodze i całe ciepło unosiło by się do góry mieszając z powietrzem chłodniejszym w pomieszczeniu.

I wszystko było by ok, gdyby nie fakt że całą instalację elektryczną zrobiłem kładąc kable w rurkach sztywnych/peszlach w podłodze. Kanały płaskie w jednym miejscu musiały by przechodzić nad tymi rurkami z kablami elektrycznymi. Kanały od DGP będą oczywiście ocieplone twardą wełną ze wszystkich stron. Pytanie czy takie ocieplenie kanałów 2,5-3cm z każdej strony wystarczy żeby przewody elektryczne poniżej nie przegrzewały się. Na ile taka grubość izolacji zatrzymuje tą temperaturę w kanałach z gorącym powietrzem.

Na zdjęciu zaznaczone rurki z kablami YDYP w środku. Nad tymi rurkami przechodziły by płaskie kanały od DGP, które oddzielała by warstwa 2,5-3 cm wełny od rurek z kablami elektrycznymi. Wystarczy? Nie będą się te przewody nadmiernie nagrzewały?

 

 

Pozdrawiam,

Adam

instel.jpg

instel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym może być problem. Styropianu na podłogę mogę dać max. 12cm, więcej nie wygospodaruje, bo po wylewce i wykończeniu podłogi okno balkonowe w pokoju mi się nie otworzy. Rurki 2cm, kanały z wełną ok. 10cm to już mamy 12cm. Chyba żeby podkuć w stropie pod tymi rurkami żeby je obniżyć trochę i wtedy zaprawę na to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody nie powinny znajdować się w strefie występowania wyższych temperatur chyba że przeliczymy przekroje lub zmniejszymy wielkość zabezpieczeń.
No właśnie... Co mówią przykazania? Ile to "wyższe temperatury" dla kabli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... Co mówią przykazania? Ile to "wyższe temperatury" dla kabli?

Niestety dla kabli inaczej niż dla kominkowych rzeczy nawet 10 stopni stanowi różnicę dlatego wyliczenia dla Polski i np Grecji będą inne. Mówimy oczywiście o normalnej instalacji i przewodach np YDYp. Zasada jest prosta nie układamy kabli na kominach, obudowach kominkowych, w pobliżu kanałów dystrybucji gorącego powietrza itp. Oczywiście czasami zachodzi potrzeba coś wpakować do wysokich temperatur ale wtedy trzeba wiedzieć co i jak.

Ps. A i jeszcze jedno tutaj nie chodzi o to że przewody tych 40 stopni nie zniosą a raczej o to że one też się grzeją od przepływającego prądu.

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...