Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie dobudowałem żadnego dodatkowego pomieszczenia.

 

Ja, dzięki rezygnacji z gazu (taką kotłownię miałem w projekcie) mogłem zrezygnować z odrębnej wentylacji (norma przywołana w Rozporządzeniu zakazuje łączenia wywiewu z kotłowni z kanałami z innych pomieszczeń i wymaga kanału niepalnego). Więc zyskałem pomieszczenie do innych celów (pralnia i suszarnia oprócz innych rzeczy. Oczywiście, że w kotłowni miałbym wentylację grawitacyjną (tak miałem w projekcie), bo przecież nie zamontuję osobnego rekuperatora.

 

Innych wymogów co do kotłowni gazowej też jest trochę

 

A co za tym idzie duże straty ciepła (zupełnie niepotrzebnie). Kotłownia gazowa wymaga też albo dosyć drogiego przyłącza gazu, albo jeszcze droższego zbiornika na gaz płynny. I też nie taniej instalacji gazowej.

 

 

Powiększyłeś swój dom o miejsca na komin, na kominek, na dodatkowe odległości od kominka i na gromadzenie opału?

 

Zyskałem łatwo więcej przestrzeni, niż miałem w projekcie. Komin i kominek miał stać wg pierwotnego projektu po środku salonu - dosunąłem do ściany, komin częściowo został w nią wpuszczony. Opał leży pod rosnącym opałem. Radzi sobie nawet bez drewutni.

 

Masz też składowisko na popiół czy wyrzucasz do odpadów lub na ogród?

 

Nawożę ogródek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma kontakt z płaszczem wodnym to wychładza a nie "pewnie wychładza".

"Przestarzałe ustrojstwo" ? od ilu lat?

10 lat temu do był super wynalazek a teraz to przestarzałe ustrojstwo.

W jaki sposób Ty i 39070 podgrzewacie c.w.u. ?

Dlaczego kominek z nasadą wodną a nie inne źródło ciepła?

Od ilu lat to używacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o żonie tylko o dzieciach.

Jeżeli nie potraficie wspólnie ustalić zasad to można to załatwić sądownie.

 

No, sądownie można. Ale Ty z sąsiadem nie możecie ustalać zasad obowiązujących na osiedlu.

 

Jak pisałem - Wspólnota ustaliła to co ustaliła i jest to zgodnie z obowiązującym prawem.

 

Jest poza zakresem kompetencji jakiejkolwiek nieformalnej wspólnoty to, co niby ustaliliście.

 

To co na razem pasuje i jest zgodne z prawem.

 

Zakaz palenia drewna jest niezgodny z prawem w większości kraju.

A to, co jest zgodne - nie ma sensu uchwalać, skoro prawo to reguluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, sądownie można. Ale Ty z sąsiadem nie możecie ustalać zasad obowiązujących na osiedlu.

 

 

 

Jest poza zakresem kompetencji jakiejkolwiek nieformalnej wspólnoty to, co niby ustaliliście.

 

 

 

Zakaz palenia drewna jest niezgodny z prawem w większości kraju.

A to, co jest zgodne - nie ma sensu uchwalać, skoro prawo to reguluje.

 

1. My z sąsiadami dobrowolnie ustalamy zasady współżycia które nam pasują i nikomu nie szkodzą.

2. Ustaliliśmy jak żyć w zgodzie dla obopólnego pożytku.

3. Ustalamy np. że nie kosimy trawników w określonych godzinach i w określonych dniach.

4. Nikt nikomu nic nie nakazuje i nie zakazuje.

 

Dla pożytku ogólnego.

 

Nie wiem do czego dążysz w swych dociekaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Ustalamy np. że nie kosimy trawników w określonych godzinach i w określonych dniach.

4. Nikt nikomu nic nie nakazuje i nie zakazuje.

 

Te punkty przeczą sobie.

 

Nie wiem do czego dążysz w swych dociekaniach.

 

Naśmiewam się z prób uzurpowania sobie prawa do ustalania zasad współżycia.

Już kilka uchwał wspólnoty wylądowało w koszu (z udziałem sądu) jak próbowali mi np. zabronić hodowania węży w moim własnym mieszkaniu. Czy nakazywali zgłaszanie do zarządu jakiego mam psa.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. My z sąsiadami dobrowolnie ustalamy zasady współżycia które nam pasują i nikomu nie szkodzą.

2. Ustaliliśmy jak żyć w zgodzie dla obopólnego pożytku.

3. Ustalamy np. że nie kosimy trawników w określonych godzinach i w określonych dniach.

4. Nikt nikomu nic nie nakazuje i nie zakazuje.

 

Dla pożytku ogólnego.

 

Nie wiem do czego dążysz w swych dociekaniach.

Obopolnego pożytku.? :jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma kontakt z płaszczem wodnym to wychładza a nie "pewnie wychładza".

"Przestarzałe ustrojstwo" ? od ilu lat?

10 lat temu do był super wynalazek a teraz to przestarzałe ustrojstwo.

W jaki sposób Ty i 39070 podgrzewacie c.w.u. ?

Dlaczego kominek z nasadą wodną a nie inne źródło ciepła?

Od ilu lat to używacie?

 

W dobrym nowoczesnym wkładzie palenisko nie ma bezpośredniego kontaktu z PW, nie ma i się nie wychładza a co za tym idzie temperatura paleniska jest w krótkim od rozpalenia czasie bardzo wysoka, szyba czysta a nad kominem widać jedynie falujące powietrze. Nie mam kominka z nasadą, mam z PW, mam też swój las, wszystko to działa niejako w obiegu zamkniętym i sądzę że całościowo więcej moje drzewa dostarczają tlenu czy pochłaniają zanieczyszczeń niż powstaje przy ich spaleniu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te punkty przeczą sobie.

...

Naśmiewam się z prób uzurpowania sobie prawa do ustalania zasad współżycia.

Już kilka uchwał wspólnoty wylądowało w koszu (z udziałem sądu) jak próbowali mi np. zabronić hodowania węży w moim własnym mieszkaniu. Czy nakazywali zgłaszanie do zarządu jakiego mam psa.

 

Jakie uzurpowanie.Takie uzgodnieni jak na imprezie: pijemy takie coś, jemy takie coś i bawimy się tam gdzie nam pasuje.

Dziwnie drążysz prosty temat.

Punkty nie przeczą sobie bo potrafimy dogadać się ze sobą.

Ty masz swoje problemy a może wspólnota ma problem z Tobą ale to nie mój problem.

Ty idziesz do sądu :)

My się dogadujemy i jest dobrze.

 

Tylko jedna rodzina jest "odmienna".

Nawet na dzień dobry nie odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie uzurpowanie.Takie uzgodnieni jak na imprezie: pijemy takie coś, jemy takie coś i bawimy się tam gdzie nam pasuje.

 

Ja pierdziu. Ja tam chodzę na imprezy, gdzie każdy pije co chce, je co chce. Ba, niektórzy tańczą a inni nie.

 

 

Próbowaliśmy uchwalić zakaz wymiotowania, ale nie mamy pomysłu, jak to egzekwować ;)

 

 

My się dogadujemy i jest dobrze.

 

Tia. Widać po tym wątku, jak się dogadujesz. Uchwały uchwalacie i to jest dogadywanie? A w jakim trybie? Ja tam sąsiada zwyczajnie proszę, jak coś potrzebuję od niego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kominka z nasadą, mam z PW, mam też swój las, wszystko to działa niejako w obiegu zamkniętym i sądzę że całościowo więcej moje drzewa dostarczają tlenu czy pochłaniają zanieczyszczeń niż powstaje przy ich spaleniu :-)

To tak nie działa, że las pochłania te zanieczyszczenia które wydostają się ze spalinami.

takie jest moje zdanie na ten temat.

Ty możesz pozostać przy swoim zdaniu.

 

Możesz zapoznać się z tematem spalanie drewna w kominku z PW.

Na FM jest wiele informacji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziu. Ja tam chodzę na imprezy, gdzie każdy pije co chce, je co chce. Ba, niektórzy tańczą a inni nie.

Dziwne teksty piszesz.

Czy ja napisałem że pijemy jeden tylko alkohol bo tak "uchwaliliśmy" ?

Trudno jest się wspólnie bawić w różnych lokalach.

 

Ustaliliśmy że instalujemy lampy uliczne typ A.

Ty może byś miał odmienne zdanie i nadal nie było by oświetlenia naszej ulicy.

Albo przed twoim domem była by inna latarnia.

 

Klient w krawacie jest mniej awanturujący się

Chodzisz pod krawatem ? ;)

 

Wymiotowania da się uniknąć ale niektórzy nie potrafią bawić się bez tego. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja napisałem że pijemy jeden tylko alkohol bo tak "uchwaliliśmy" ?

 

To co to znaczy "Takie uzgodnieni jak na imprezie: pijemy takie coś, jemy takie coś"?

 

Trudno jest się wspólnie bawić w różnych lokalach.

 

Jak jesteście w różnych lokalach, to jesteście na różnych imprezach. Więc nie macie co ustalać.

 

 

Ustaliliśmy że instalujemy lampy uliczne typ A.

Ty może byś miał odmienne zdanie i nadal nie było by oświetlenia naszej ulicy.

 

Jak to sodowe niskoprężne to OK. Lubię pomarańczowe światło uliczne. Na elewacji mam takie LEDy, ale mało z tego światła i na uliczne się nie nadają. Ale większość idzie krokiem marszowym za LEDami, bo taka moda. I nawet wierzą, że są bardziej energooszczędne od sodowych niskoprężnych.

 

Natomiast jestem daleki od tego, żeby narzucać sąsiadom jakie mają mieć światełka, kolor elewacji (uważam, że to przegięcie, że takie rzeczy stoją w MPZP) czy jakie ogrodzenie.

 

Ale niektórzy przesiąkli systemem nakazowo/zakazowym i mundurkami. No cóż - niektórzy chcą być klonami nie wyróżniającymi się z tłumu. Tylko czemu chcą to narzucać innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko się z Tobą rozmawia ale:

"pijamy takie coś" to nie znaczy że pijemy wyszsczy jedno i to samo.

Ok, może źle to napisałem.

 

Z lokalami to Ty nioe zrozumiałeś.

Jeżeli wspólni się bawimy to musimy uzgodnić jeden lokal.

Ty masz chęć na inny lokal to albo się dostosujesz albo bawisz się sam w innym lokalu albo się nie bawisz.

 

Niektórzy przesiąkli trybem "wolnoć Tomku w swoim domku" :)

Typ lampy model A to znaczy określony wygląd lampy.

Chcesz mieć inny typ to sobie wybierz inny typ i tyle.

Co tu rozwjać te dziwne dywagacje na temat wspólnych ustaleń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem więc możesz kontynuować.

 

Kłamiesz!!! nie odpowiedziałeś mi na żadne moje pytanie.

Czytaj i doświadczaj się .Wypróżniaj swoją wiedzę na faktach ,a nie serwuj jej na domysłach lub z pod słyszenia ,ze słyszenie,NIE JESTEŚ PRAKTYKIEM.Czy to tak trudno zrozumieć? W artykule z linku ,który ci przedstawiam jest dokładnie napisane gdzie i jakie popełniają błędy inwestorzy w doborze mocy kominka (wkładu).To bardzo istotna informacja w doborze w/w wkładu z PW. Mając dom o pow.180 m2 i co ważne kubaturze 850 m3, musiałem długo konsultować moc do moich potrzeb.Mała komora,dobrze dopasowany wkład ,nieprzewymiarowany choć niektórzy mówili ,że odrobinę przesadziłem.Z obliczeń wynikało ,że moc wkładu 11 lat temu do moich potrzeb i tych technicznych niejako z nakazu z obliczeń matematycznych jest lekko z górką.Tak jak z w artykule pisze (z czego zapewne zrobisz swoją sensacje i wkleisz by udowadniać ,że tylko ty masz rację) wynika ,że przewymiarowanie kominka może skutkować nieprawidłowym spalaniem.

Moc wkładu. To ona stanowi o powierzchni jaką jest wstanie ogrzać dany model. Najczęściej przyjmujemy, że 1 kW ogrzewa średnio 25 m3 ( 1 kW na 10 m2, przy wysokości pomieszczenia 2,5 m).

Poniżej wzór za pomocą którego możemy obliczyć właściwą moc wkładu dla naszego domu.

 

D=V x G x Dt [W]

Gdzie:

D – strata ciepła [W]

V – kubatura budynku

G - współczynnik przenikalności cieplnej [W/◦C/m3]

Dt – różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej [◦C] - 40◦C

Wartości współczynnika G są następujące:

G = 0,75 dla budynków dobrze izolowanych,

G = 0,90 dla budynków średnio izolowanych,

G = 1,20 dla budynków o słabej izolacji,

G = 2,00 dla budynków bez izolacji

 

W uproszczeniu można przyjąć, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi:

  • w nowym, dobrze izolowanym domu – 30 W/m3,
  • w domu izolowanym przy użyciu starych technologii – 40 W/m3,
  • w starym domu bez izolacji - 80 W/m3.

 

Dom dobrze zaizolowany, o powierzchni 150 m2 oraz wysokości 2,7 m.

V=150 m2 x 2,7m = 405 m3

D = 405 m3 x 0,75 x 40◦C = 12 150 W

D = 405 m3 x 30 W/m3 = 12 150 W

Wkład kominkowy dla tego domu powinien mieć moc 12 kW.

Prawidłowo dobrana moc kominka wpływa na komfort jego użytkowania. Jeżeli chcemy mieć jak najdłużej czystą szybę podczas palenia, należy utrzymać temperaturę w kominku na poziomie 500° C. Aby uzyskać ten efekt musimy rozłożyć polana na całej długości paleniska. Im więcej drewna, tym więcej ciepła, co przy zbyt dużym wkładzie może skutkować tzw. przegrzaniem pomieszczenia. Analogicznie za mały załadunek w stosunku do mocy wkładu, będzie powodował nadmierne brudzenie się szyby. Jeżeli będziemy mieć wkład o zbyt małej mocy, będzie on przeciążony, a jego żywotność skrócona.

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie kominkowej, albo skonsultować ją z producentem wkładu kominkowego jaki chcemy zakupić.

 

 

 

https://www.salonsobkowiak.pl/kotly-kominkowe-co.php

 

p.s

 

Jakie emitery wypuszczasz z komina paląc gazem i trując sąsiada? Podaj rodzaj czujki ,którą to mierzysz jej legalizację i kiedy ostatni raz mierzyłeś ?.Jakie posiadasz w domu systemy odnawialne czyli :

 

Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie (surowce odnawialne). Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran pozyskiwany z kopalin[a].

 

Mam w posiadaniu panele słoneczne próżniowo rurowe jako odnawialne itd , a ty? Czy ty może masz dom pasywny? Jeśli tak to ilu litrowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie emitery wypuszczasz z komina paląc gazem i trując sąsiada? Podaj rodzaj czujki ,którą to mierzysz jej legalizację i kiedy ostatni raz mierzyłeś ?.Jakie posiadasz w domu systemy odnawialne czyli :

 

Mam w posiadaniu panele słoneczne próżniowo rurowe jako odnawialne itd , a ty? Czy ty może masz dom pasywny? Jeśli tak to ilu litrowy?

 

Urząd Śledczy czy coś się Tobie namieszało w głowie?

Masz w posiadaniu panele słoneczne próżniowo rurowe jako odnawialne itd i używasz cz tyko masz ?

Co oznacza "itd" i dlaczego bez kropki na końcu ?

 

Na resztę zapytań odpowiem później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste pytania do oponenta skutkują nieczysta ripostą z brakiem argumentu i nie znaniem odpowiedzi na proste podstawowe pytania.

 

Największym źródłem energii odnawialnej, a jednocześnie źródłem najtańszym i najbardziej dostępnym dla nasjest Słońce. Energia promieniowania słonecznego jest też energią, która z punktu widzenia ochrony środowiskajest najbardziej „czystą” postacią energii. Możemy ją pozyskać bez emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Energia ta już od wieków wykorzystywana jest przez ludzi np. do suszenia płodów rolnych.

 

To nie wątek o kolektorach słonecznych (przepraszam ale ten człowiek musi być tak uczony wypowiedzi.).

 

Masz w posiadaniu panele słoneczne próżniowo rurowe jako odnawialne itd i używasz cz tyko masz ?

 

24e4c6cb752a11f3.jpg

 

324c41bb37dfd41a.jpg

 

Kolektor słoneczny to urządzenie zamieniające energię słoneczną na energię cieplną. Najczęściej wykorzystywane są płaskie kolektory słoneczne. Istnieją również tubowe kolektory próżniowe, które posiadają wyższą sprawność przetwarzania energii, jednak są droższe.

 

Kolektory słoneczne służą do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia docierające do kolektora służy do produkcji nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

 

 

Co oznacza itd.Znaczy to ,ze z w/w źródeł energii odnawialnej będę starał się pozyskać może PV ,może skorzystam z wiaterku ,itd.Na razie nie wiem jak ty znajdujesz się w tym świecie w pozyskiwaniu energii cieplnej, mam kolektory próżniowo rurowe ,Basen i jacuzzi do których nalałem wody zagrzanej przez kolektory ,a w ZCWU 350 l kumuluję ciepłą wodę do mycia,prania,ogrzewania itp.itd.

 

p.s.

 

Pisałem już wiele razy ,że jeśli nie palę kominkiem w okresie zimowym ,który wspomaga pracę KG , to wpięcie kolektorów w Ukł. CO ,poprzez zawór trójdrożny ,grzeję podłogówkę i grzejniki .Zawsze w tej kolejności.Gdy w zimie wyjdzie słonko ustawienia mam skierowane na ogrzewanie ZCWU ma wtedy inny priorytet.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...