Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

Kto ci naklad do glowy, ze w pomieszczeniu z kotlem gazowym kondensacyjnym musi byc kratka przy podlodze ?

 

Gaz ziemny - jest bezbarwny, o słabym zapachu (dlatego gazownie dodają środki zapachowe), lżejszy od powietrza - w połączeniu z tlenem w powietrzu tworzy mieszaninę palną i wybuchową.

 

W kuchni z kuchenka gazowa tez musi być ?

Przeciez wiekszosc ludzi ktorych tu kojarze, majacych tandem WM i kondensat w pomieszczeniu gospodarczym (pralni) ma to pomieszczenie wentylowane za pomoca WM

 

Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

 

Tu masz linka do artukulu na ten temat.

https://receptynadom.pl/kotlowni-kotlem-kondensacyjnym-musi-byc-kratka-wentylacyjna/

 

No to w końcu

po co w pomieszczeniu z kotłem gazowym kratka przy podłodze? I kiedy jest potrzebna?
Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kto ci naklad do glowy, ze w pomieszczeniu z kotlem gszowym musi byc kratka przy podlodze ?

 

Prawo, projektanci, normy. Masa artykułów. Powszechna i logiczna wiedza jest taka, że trzeba na wypadek rozszczelnienia instalacji umożliwić wypłyniecie gazu na zewnątrz. A że u mnie musiałby być gaz cięższy od powietrza, to wywiew musi być przy podłodze.

 

§ 269. 1. W pomieszczeniach zagrożonych wybuchem należy stosować urządzenia wstrzymujące automatycznie pracę wentylatorów w razie powstania pożaru i sygnalizujące ich wyłączenie, jeżeli działanie wentylatorów mogłoby przyczynić się do jego rozprzestrzeniania.

2. W pomieszczeniach zagrożonych wybuchem należy stosować oddzielną dla każdego pomieszczenia instalację wyciągową.

3. Usytuowanie wentylacyjnych otworów wyciągowych powinno uwzględniać gęstość względną par cieczy i gazów występujących w pomieszczeniu w stosunku do powietrza oraz przewidywany kierunek ruchu zanieczyszczonego powietrza.

 

To, że ktoś sprowadza na swoje własne życzenie ryzyko śmierci do własnego domu - jak jest tego świadomy, to jego decyzja. Namawiasz do tego?

 

Wiesz, że gaz płynny jest cięższy od powietrza? Dlatego przy podłodze.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant. Normy. Masa artykułów. Powszechna i logiczna wiedza jest taka, że trzeba na wypadek rozszczelnienia instalacji umożliwić wypłyniecie gazu na zewnątrz. A że u mnie musiałby być gaz cięższy od powietrza, to wywiew musi być przy podłodze.

 

I widzisz- dla pelnej jasnosci w temacie wystarczyło na początku watku o "kotlowni"napisac, ze Twoj przypadek jest szczegolny, z uwagi na gaz z butli.

Bo jednak w naszym kraju jest tak, ze wiekszosc przymierzajacych sie do ogrzewania gazem ma go z rury.

I wowczas zadne kombinacje z WG nie sa wymagane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzisz- dla pelnej jasnosci w temacie wystarczyło na początku watku

 

Napisałem. W pierwszym poście w pierwszym wątku na FM - czytałeś, komentowałeś. Zresztą jak masz tak szeroką wiedzę o wymogach dotyczących kotłów gazowych to w lot zrozumiesz, kiedy trzeba robić kratkę na dole. Czyżbym Cię przecenił?

 

Do tego cytowałem przepisy - osobna kratka wyciągowa jest potrzebna dla każdego rodzaju wybuchowego paliwa. Tylko kwestia, czy na dole, czy na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wiedze dotyczaca kotłów na paliwo, jakie ja stosuje.

Nie mam wiedzy dotyczacej np wymagan stawianych kotlowni na pellet, bo takiej nie mam.

 

Przypominam, ze to co piszesz czyta wielu userow, raczej zaden z nich nie wie, jaki rodzaj gazu moglby byc u Ciebie w uzyciu.

Po przeczytaniu Twojego posta mogą odniesc wrazenie, ze ogrzewanje gazowe i WM z calym domu jest nie po pogodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty już też wystopniowaleś napięcie więc może odpowiedz ile gazu rocznie spalasz i ile tlenu produkuje twój ogród ?

Nie stopniuję napięcia. Czym to miało by się objawiać?

 

Na pierwsze pytanie odpowiedziałem - post #1160 - 1.700m3 rocznie.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?319163-R%C3%B3bcie-kominki-w-domu-!&p=7823983&viewfull=1#post7823983

Na drugie - nigdy nie liczyłem.

Ty wiesz ile tlenu produkuje twój las?

Wiesz ile produkujesz CO, CO, NOx/NO2, TSP, B(a)P ? :)

To wszystko pochłania twój las?

 

Produkujesz zanieczyszczenia na poziomie spalania węgla.

 

Sprawność kominka z PW na poziomie 87% - to jest bajka albo na użytek użytkownika albo dla ekoprezentacji na FM.

Edytowane przez d7d
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stopniuję napięcia. Czym to miało by się objawiać?

 

Na pierwsze pytanie odpowiedziałem - post #1160 - 1.700m3 rocznie.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?319163-R%C3%B3bcie-kominki-w-domu-!&p=7823983&viewfull=1#post7823983

Na drugie - nigdy nie liczyłem.

Ty wiesz ile tlenu produkuje twój las?

Wiesz ile produkujesz CO, CO, NOx/NO2, TSP, B(a)P ? :)

To wszystko pochłania twój las?

 

Produkujesz zanieczyszczenia na poziomie spalania węgla.

 

Sprawność kominka z PW na poziomie 87% - to jest bajka albo na użytek użytkownika albo dla ekoprezentacji na FM.

 

 

Post nr #1155

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?319163-R%C3%B3bcie-kominki-w-domu-!&p=7823954&viewfull=1#post7823954

 

.............Idealnie, gdy sprawność kominka przewyższa 80%. Producenci zachwalają swoje urządzenia i podają, iż spora ich część wspomniane 80% przekracza. Są to jednak sprawności maksymalne, uzyskiwane w laboratoryjnych warunkach pracy. Podczas normalnego użytkowania w warunkach domowych sprawność zwykle nie przekracza 65%. W przypadku mocno oszczędnego palenia, albo, gdy kominek używany jest sporadycznie, tylko w chłodniejsze zimowe wieczory, osiągnięcie sprawności na poziomie 80% właściwie nie jest możliwe.

..............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzisz, że inne wrażenie można odnieść czytając § 269 Rozporządzenia w sprawie WT? Niezależnie od rodzaju gazu wrażenie jest to samo.

 

Twoje sądy niewiele mnie interesują, bardziej liczy się wiedza ludzi z uprawnieniami, którzy odbierają takie instalacje.

 

Zreszta dwa § dalej mozna przeczytac:

. Jeżeli co najmniej w jednym z budynków znajduje się pomieszczenie zagrożone wybuchem, wówczas odległość między ich zewnętrznymi ścianami nie powinna być mniejsza niż 20 m.

 

:lol:

 

W pomieszczeniach sklasyfikowanych, jako "zagrozonych wybuchem" instaluje sie przeciez specjalne oprawy oswietleniowe,wtyki, przełaczniki.

Rozumiem, ze kuchnia z kuchenka gazowa tez jest "pomieszczeniem zagrozonym wybuchem" ?

W takim razie 3/4 domów w dzielnicy moich rodziców nie spełnia WT, w tym jeden sasiedni, ktorego budowa zaczyna sie za dwa tygodnie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, praktycznie uzyskiwana sprawność KZPŁW nie zbliża się do 87%.

Oscyluje w granicach 65-75% w zależności od warunków spalania i dostarczonego paliwa.

 

Sprawność 87% może być uzyskana w warunkach laboratoryjnych.

 

Masz kompetencje by podważać certyfikaty i wyniki badań ? Obawiam się że sprawność kotłów gazowych jest podawana również z ich kart technicznych i certyfikatów ... czyżby te dla gazu były bardziej wiarygodne ?

Odnośnie emisji to np porównując Twoje i moje zużycie paliwa :

NOx : gaz 1,65 gram na 1 m3 gazu czyli spalając 1700 m3 gazu rocznie produkujesz : 2805 gram - 2,805 kg/rok

drewno 1,05 kg na tonę czyli spalając 6 mp drzewa rocznie/2,4 tony (1 m daje przy max ścisłym ułożeniu 400 kg ) produkuję 2,52 kg/rok

Żeby uzyskać podobną ilość ciepła co ze spalenia 1mp drewna trzeba spalić ponad 170 metrów gazu.

Fakt w gazie nie ma pyłu ale jego pozyskanie jest gorsze dla środowiska niż pozyskanie drewna ... wszystko ma plusy i minusy.

Najbardziej eko to by było jakbyśmy sobie prąd na rowerkach stacjonarnych produkowali przy użyciu prądnicy i siły własnych mięśni ;-)

Edytowane przez Lookatorka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kompetencje by podważać certyfikaty i wyniki badań ? Obawiam się że sprawność kotłów gazowych jest podawana również z ich kart technicznych i certyfikatów ... czyżby te dla gazu były bardziej wiarygodne ?

Odnośnie emisji to np porównując Twoje i moje zużycie paliwa :

NOx : gaz 1,65 gram na 1 m3 gazu czyli spalając 1700 m3 gazu rocznie produkujesz : 2805 gram - 2,805 kg/rok

drewno 1,05 kg na tonę czyli spalając 6 mp drzewa rocznie/2,4 tony (1 m daje przy max ścisłym ułożeniu 400 kg ) produkuję 2,52 kg/rok

Żeby uzyskać podobną ilość ciepła co ze spalenia 1mp drewna trzeba spalić ponad 170 metrów gazu.

Fakt w gazie nie ma pyłu ale jego pozyskanie jest gorsze dla środowiska niż pozyskanie drewna ... wszystko ma plusy i minusy.

Najbardziej eko to by było jakbyśmy sobie prąd na rowerkach stacjonarnych produkowali przy użyciu prądnicy i siły własnych mięśni ;-)

 

Proszę nie gniewaj się za mój post ale celowo wkleiłem go by zobaczyć jak zinterpretuje sprawność KZPŁW i KG.Jak widzisz mówi językiem zrozumiałym tylko dla siebie.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kompetencje by podważać certyfikaty i wyniki badań ? Obawiam się że sprawność kotłów gazowych jest podawana również z ich kart technicznych i certyfikatów ... czyżby te dla gazu były bardziej wiarygodne ?

Nie podważam certyfikatów i wyników badań tylko Twoją wiarę że spalasz drewno ze sprawnością 87%.

Mój piec spala gaz ze sprawnością 109%.

Każdy "orientujący się w temacie" wie lub domyśla się jak wygląda całoroczna sprawność KZPŁW i pieca gazowego kondensacyjnego.

 

Zgodnie z danymi podanymi przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, Warszawa 01.2015

7mp (średnia z 6m3 -8m3 ) drewna to 7 x 400 kg = 2.800 kg drewna (11.200 kWh)

Spalenie 2.800 kg powietrznosuchego drewna ze sprawnością 87% emituje:

SOx/SO2 = 354 g

NOx/NO2 = 3,22 kg

CO = 83,7 kg

CO2 = 3.862 kg

Pył zawieszony całkowity TSP = 16,9 kg

Benzo(a)piren B(a)P = 12,6 g

 

Spalenie 1.700m3 gazu ziemnego (16.500 kWh) ze sprawnością 109% emituje:

SOx/SO2 = 0,1 g

NOx/NO2 = 2,75 kg

CO = 0,542 kg

CO2 = 3.617 kg

Pył zawieszony całkowity TSP = 0,0009 kg = 0,9 g

Benzo(a)piren B(a)P = 0,036 g

 

Mimo mojego blisko 50% większego zużycia energii Ty (KZPŁW) emitujesz (z wyjątkiem emisji CO2 i NOx/NO2) znacząco więcej trujących substancji:

1. Tlenek siarki SOx/SO2 - 2447 razy więcej

2. Tlenek azotu NOx/NO2 - 1,17 razy więcej (czyli porównywalnie)

3. Tlenek węgla CO - 154 razy więcej

4. Dwutlenek węgla CO2 - 1,07 razy więcej czyli porównywalnie)

5. Pył zawieszony całkowity TSP - 18.685 razy więcej (osiemnaście tysięcy razy więcej !!)

6. Benzo(a)piren B(a)P - 353 razy więcej.

Możemy dalej podyskutować o ekologicznym spalaniu drewna w KZPŁW.

 

Realne wartości rocznej sprawności to dla KZPŁW ok. 65-70% a gazowego kotła kondensacyjnego 85-90% a nie odpowiednio 87% i 109%.

 

Roczne emisje podane powyżej będą więc o ok. 25-30% większe.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sobie samemu strzelać w kolano.:D.Przecież można mieć i to i to.

Mój piec spala gaz ze sprawnością 109%.
.Niestety nic nie wiadomo jak to obliczył.Chyba ,że z tego prostego wzoru.

Dziś kolejna definicja do kolekcji. Tym razem będzie to sprawność, najważniejszy parametr dla każdego urządzenia grzewczego. Bez względu na to, czy jest to piec, kocioł, farelka, kolektor słoneczny itd.Sprawność według definicji to stosunek mocy otrzymywanej w danym urządzeniu do mocy w to urządzenie włożonej. W przypadku urządzeń grzewczych, energia wprowadzana jest do nich pod postacią paliwa. To oczywiście w przypadku zwykłych kotłów gazowych czy olejowych. Do urządzeń grzewczych na prąd doprowadza się rzecz jasna energię elektryczną. W przypadku paliw ilość energii określa wartość opałowa.

Więc jeśli jest sobie kocioł, który spala w ciągu sekundy litr gazu ziemnego o wartości opałowej 35 MJ/m3 na sekundę, wprowadzana jest do niego w jednostce czasu energia chemiczna paliwa wynosząca 35 MJ/m3 * 0,001 m3/s = 35 kJ/s = 35 kW.

Jeśli ten kocioł w tym momencie produkuje 30 kW ciepła, jego sprawność wynosi 85,7%.

Ale jeśli ma to być kocioł kondensacyjny, może produkować na przykład 37 kW ciepła, a więc osiągać sprawność ponad 105,7%.

Dlaczego więc ta sprawność wynosi ponad 100%? Bo wartość opałowa nie uwzględnia energii, którą można uzyskać skraplając parę wodną.

 

Jest i odpowiedź bardzo wyrazista.

 

Witam

Przykro czytac te herezje. Odsylam autora do szkoly sredniej i jednostek. Po pierwsze niech Pan nie co chwile nie wyraza energii w kW bo to wstyd. Energie wyraza sie w J i odpowiednio kJ lub MJ. Wat natomiat jest jednostka mocy i wyraza prace (w tym cieplna) wykonana w jednostce czasu. Sprawa druga – otoz odsylam do zasad termodynamicznych – sprawnosc w reakcjach spalania nigdy nie przekracza 100%. Co wiecej – podobnie jak w przypadku silnikow termodynamicznych niemozliwe jest przekroczenie pewnej duzo mniejszej wartowci. Reakcje te w tym reakcje spalania prosze szanownego Pana musza zachodzic w scisle okreslocych warunkach – w ukladach z definicji stratnych. Prosze zatem nim sie ktos fachowo wypowie i ociemnia jeszcze bardziej czytelnikow poczyta sobie np fizyke Pana D. Holliday’a. Niedlugo bowiem na szkoleniach wykonywanych przez „specjalistow” Pana pokroju bedziemy sluchac o przyspieszeniu wyrazanym w metrach lub drodze w luxach….o zgrozo. Pozdrawiam

 

Bardzo ciekawa polemika.Bardzo.

 

http://efektywne-ogrzewanie.pl/sprawnosc/

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sobie samemu strzelać w kolano.:D.Przecież można mieć i to i to.

Mój piec spala gaz ze sprawnością 109%.

.Niestety nic nie wiadomo jak to obliczył.Chyba ,że z tego prostego wzoru.

Jest i odpowiedź bardzo wyrazista.

Bardzo ciekawa polemika.Bardzo.

Nie podważam certyfikatów i wyników badań tylko Twoją wiarę że spalasz drewno ze sprawnością 87%.

Mój piec spala gaz ze sprawnością 109%.

Każdy "orientujący się w temacie" wie lub domyśla się jak wygląda całoroczna sprawność KZPŁW i pieca gazowego kondensacyjnego.

...

Realne wartości rocznej sprawności to dla KZPŁW ok. 65-70% a gazowego kotła kondensacyjnego 85-90% a nie odpowiednio 87% i 109%.

 

Roczne emisje podane powyżej będą więc o ok. 25-30% większe.

Trzeba umieć czytać cały tekst.

Porównałem sprawności podawane w certyfikatach 87% i 109%.

Ale w moim porównaniu emisji podałem emisje dla kominka spalającego ze sprawnością 87% i sprawności kondensacyjnego kotła gazowego 94% a nie jak napisałem 109%.

Mój błąd.

 

"Wiadomo jak obliczył" z prostych wzorów i danych na które się powołałem

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, Warszawa 01.2015
Edytowane przez d7d
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...