Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

Alez oczywiscie, nie wszystkie domy sa stare . Ale jest ich wiekszość

A kazdy nich potrzebuje tyle energii, co dwa-trzy nowe, podobniej wielkości.

A wiec emitue 2-3 razy wiecej zanieczyszczen - dlatego, aby uzyskac znaczącą poprawę stanu środowiska od nich należy rozpocząć.

 

Pytam więc,jak ekologicznie świadony wlasciciel domu ogrzewanego 3-4t węgla (22-28tyś kWh) moze doprowadzic ten dom do stanu w ktorym bylby ogrzewany bezemisyjnie ?

Jakie koszty musi ponieść ?

 

Uporczywie unikasz odpowiedzi na to pytanie, wolac skłamac, ze juz tym pisałeś.

 

Oj masakra. Chłopie ludzie książki piszą na ten temat, a nie jedne post. Poczytaj.

 

Cena gazu za 20MWh ok 5tyś PLN. - dalej zużywasz 20MWh

Głupia PC ok 32tyś. inwestycja. koszty ok 2,5 tyś. - ok 1/3 mnie kWh. To powinno być jedyne źródło zmiany z węgla np. w ramach "czyste powietrze" z dotacją, a nie pseudo czysty gaz, który powoduje nowe problemy.

Koszt termomodernizacji średnio ok 120 tyś. razem z PC i PV

31 mln euro w 2018 na dotacje . Jeszcze jest kasa z UE.

80% dotacji na pełną termomodernizację. Właściciel płaci ok 25 tyś.. No i jeszcze minus podatek. Po zapotrzebowanie 10MWh. czyli mamy jakieś 3-4MWh z sieci. Jak zepniesz PV i PC na autokonusmcję to masz z sieci 2MWh. To pokrywamy z OZE systemowego. Do tego można zapiąć DSR dla indywidualnych.

Do tego ciepłownictwo biomasa i kogeneracja. Tam gdzie się nie da to właśnie biogaz lub to ciepłownictwo. No ale ten biogaz to właśnie zamiast tych rurek i portów. Pytałem ciebie o koszty tych portów i rurek, ale nie dostałem oczywiście odpowiedzi.

Zużywamy w mniej energii. Za 20-30 lat mam super w kraju. Teraz poczytaj o celu OZE, o transferach statyczny itp itd i wyciągnij dalsze wnioski.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cena gazu za 20MWh ok 5tyś PLN. - dalej zużywasz 20MWh

Głupia PC ok 32tyś. inwestycja. koszty ok 2,5 tyś. - ok 1/3 mnie kWh.

 

Podasz więcej parametrów? Bo coś wątpię, by do domu o zapotrzebowaniu 20MWh/r wystarczyła PC za 32K zł. Chyba, ze masz na myśli samo urządzenie - bez osprzętu, montażu itd.

A jak podzielisz zapotrzebowanie przez 3 - to wcale PC tak różowo nie będzie wyglądała.

Ekologicznie efekt bardzo porównywalny przez prąd z węgla i obciążenie środowiska przez produkcję i utylizację PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podasz więcej parametrów? Bo coś wątpię, by do domu o zapotrzebowaniu 20MWh/r wystarczyła PC za 32K zł. Chyba, ze masz na myśli samo urządzenie - bez osprzętu, montażu itd.

A jak podzielisz zapotrzebowanie przez 3 - to wcale PC tak różowo nie będzie wyglądała.

Ekologicznie efekt bardzo porównywalny przez prąd z węgla i obciążenie środowiska przez produkcję i utylizację PC.

 

Np Lg 16KW HT za 25tyś . https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-lg-therma-v-hu161h-hn1610h-16kw-ht-8216910053

 

Utylizacja i ponowne używanie urządzeń to kolejny temat. Nie tylko PC. To też powinno być zmienione.

Ale to chyba ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I jakie niby obciążenie ma ten dom, co rocznie potrzebuje 20MWh ciepła? Na pewno ta pompa nie będzie za słaba przy -15? I czym grzać poniżej minus 15*, bo wtedy wg producenta odmawia współpracy? 20kW grzałek?

 

 

 

Utylizacja i ponowne używanie urządzeń to kolejny temat. Nie tylko PC. To też powinno być zmienione.

 

Co powinno być zmienione? Powinien każdy dostać różdżkę do zniknięcia pompy jak się zepsuje tak, że naprawa będzie nieopłacalna? Czy wypuszczamy czynnik do atmosfery (jak przy awarii sam nie uleciał), metal na złom a plastiki do... kominka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jakie niby obciążenie ma ten dom, co rocznie potrzebuje 20MWh ciepła? Na pewno ta pompa nie będzie za słaba przy -15? I czym grzać poniżej minus 15*, bo wtedy wg producenta odmawia współpracy? 20kW grzałek?

 

 

 

 

 

Co powinno być zmienione? Powinien każdy dostać różdżkę do zniknięcia pompy jak się zepsuje tak, że naprawa będzie nieopłacalna? Czy wypuszczamy czynnik do atmosfery (jak przy awarii sam nie uleciał), metal na złom a plastiki do... kominka?

 

Ile maiłeś poniżej -15 w poprzednim roku?

No to masz T-CAP chyba do -20 tyle ma mocy. za 25 tyś.

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-t-cap-12kw-7886668303

 

Nie wszyscy mieszkają w IV strefie.

Przecież są ludziska co T-CAP 9kW ogrzewają takie klocki na kalafiorach.

Zresztą chyba to już było wałkowane. No i nie ten temat.

Zmieniony proce produkcji i re-używania części. To samo co z pralka czy lodówką. Ciekawe że np. nowe pralki zazwyczaj się psuja po ok 3 latach. Nie są do naprawy. Ja mam ponad 10 lat pralkę i ubiegłorocznej renowacji działa super.

Aha no rzeczywiście nie pomyślałem , kable do takiego domu . To jest najlepszy sposób.

Edytowane przez vvvv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile maiłeś poniżej -15 w poprzednim roku?

No to masz T-CAP chyba do -20 tyle ma mocy. za 25 tyś.

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-t-cap-12kw-7886668303

 

Tylko że teraz "tyle" to już tylko 12kW. Bardzo wątpię, czy wystarczy do domu o zapotrzebowaniu 20MWh/r

 

 

Zresztą chyba to już było wałkowane. No i nie ten temat.

 

Sam zacząłeś przedstawiając nierealne porównanie. PC PW ma dosyć mały zakres warunków, gdy jest opłacalna. Potrzebny jest dom, który ma względnie duże zapotrzebowanie na kWh (które z PC są tanie) a względnie małe zapotrzebowanie na kW (bo mocniejsze pompy są drogie).

 

 

Zmieniony proce produkcji i re-używania części. To samo co z pralka czy lodówką.

 

Podałeś definicje recyklingu. Więc co chciałbyś zmieniać?

 

Ciekawe że np. nowe pralki zazwyczaj się psuja po ok 3 latach.

 

Co to są nowe? Jedną mam 9 lat, inną 6, jeszcze inna 3 lata. Działają bez awarii. Padła trzynastolatka (zastąpiła ją trzylatka). Padnięta trafiła do recyklingu - pewnie co się z niej nadawało wylądowało na Allegro czy w inny sposób została sprzedana.

 

 

Aha no rzeczywiście nie pomyślałem , kable do takiego domu . To jest najlepszy sposób.

 

Do tego co potrzebuje 20MWh? Oczywiście, że nie. Kable opłacają się tam, gdzie kWh trzeba mało. Przy 20MWh to pewnie drewno, gaz albo węgiel by wygrał ekonomicznie. Z czego najbardziej ekologiczne będzie drewno. Ale niestety obsługowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez oczywiscie, nie wszystkie domy sa stare . Ale jest ich wiekszość

A kazdy nich potrzebuje tyle energii, co dwa-trzy nowe, podobniej wielkości.

A wiec emitue 2-3 razy wiecej zanieczyszczen - dlatego, aby uzyskac znaczącą poprawę stanu środowiska od nich należy rozpocząć.

 

Pytam więc,jak ekologicznie świadony wlasciciel domu ogrzewanego 3-4t węgla (22-28tyś kWh) moze doprowadzic ten dom do stanu w ktorym bylby ogrzewany bezemisyjnie ?

Jakie koszty musi ponieść ?

 

Uporczywie unikasz odpowiedzi na to pytanie, wolac skłamac, ze juz tym pisałeś.

 

Nic nie unika tylko ty namolny jesteś. rzucać oszczerstwami to już jakaś wasze choroba i klasa która karmicie FM.Temat znany , a ty jak zwykle o pierdołach i to po swojemu niemerytorycznie. Załóż swój nowy wątek." Złote myśli fotohobby na tematy związane z czystością spalania". Przestań mącić ludziom w głowach. To inny tema te w który piszesz swoje ideologie nie sięga aż tak wysoko ,skupia się tylko na prawidłowym spalaniu sezonowanego polana.Jak nie założysz go to ci pomogę. Znam się na tym.

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zauważyłem i sie lekko zdziwiłem

 

Co to są nowe? Jedną mam 9 lat, inną 6, jeszcze inna 3 lata. Działają bez awarii. Padła trzynastolatka (zastąpiła ją trzylatka). Padnięta trafiła do recyklingu - pewnie co się z niej nadawało wylądowało na Allegro czy w inny sposób została sprzedana.

 

Rozebrana na części PC czyli szrot wystawiona na Allegro w częściach po 13 latach pracy po recyklingu ma stać kolejne 13 lat u kogoś w chałupie.? Popraw mnie szybko jak się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że teraz "tyle" to już tylko 12kW. Bardzo wątpię, czy wystarczy do domu o zapotrzebowaniu 20MWh/r

 

 

 

 

Sam zacząłeś przedstawiając nierealne porównanie. PC PW ma dosyć mały zakres warunków, gdy jest opłacalna. Potrzebny jest dom, który ma względnie duże zapotrzebowanie na kWh (które z PC są tanie) a względnie małe zapotrzebowanie na kW (bo mocniejsze pompy są drogie).

 

 

 

 

Podałeś definicje recyklingu. Więc co chciałbyś zmieniać?

 

 

 

Co to są nowe? Jedną mam 9 lat, inną 6, jeszcze inna 3 lata. Działają bez awarii. Padła trzynastolatka (zastąpiła ją trzylatka). Padnięta trafiła do recyklingu - pewnie co się z niej nadawało wylądowało na Allegro czy w inny sposób została sprzedana.

 

 

 

 

Do tego co potrzebuje 20MWh? Oczywiście, że nie. Kable opłacają się tam, gdzie kWh trzeba mało. Przy 20MWh to pewnie drewno, gaz albo węgiel by wygrał ekonomicznie. Z czego najbardziej ekologiczne będzie drewno. Ale niestety obsługowe.

 

Nierealne do czego?

12kW mało? Poszukaj. Ludzie mają 9kW. Tutaj na forum.

Oczywiście do wszystkich domów mało?

T- CAP 16kW cena 30 tys. Z montażem.

Aukcja dotyczy powietrznej pompy ciepła tylko z montażem przy stawce 8% VAT w obrębie do 50 km od Wrocławia.

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-h-t-cap-16-kw-kit-wxc16h9e8-8235955090

Jak podałem ok 32.tyś. Może jeszcze odchylenie standardowe do tego chcesz.

 

Jaki recykling? Trzeba tak produkować, żeby np. stare podzespoły można było wykorzystać w nowych. O to chodzi.

Dobra koniec, bo nie mam sensu dalej.

 

No i na koniec jeszcze od początku roku do budżetu wpłynęło prawie 1,4 mld euro. Fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Koszt termomodernizacji średnio ok 120 tyś. razem z PC i PV

.

 

Ale tych 120tyś nie ma, rozumiesz ?

Nie bujaj w oblokach, tylko bierz pod uwagę rzeczywistosc, ktora nas otacza

Jest 50-60% dotacji na termomodernizację, ktora zbija zapotrzebowanie o 40%, a i tak trzeba z wlasnej kieszeni wyciagnac ze 30tyś.

A gdzie tam PC i PV ....

Sam masz nowy dom, a do bezemisyjnosci Ci daleko...

 

Masz problem z tymi miliardami za certyfikaty - to uderzaj z tym do rzadu, a nie jezdzij sobie po inwestorach, ktorzy, aby obnizyc niske emisje w rejonie zanieszkania wybrali gaz, jako w miare czyste źródło ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierealne do czego?

12kW mało? Poszukaj. Ludzie mają 9kW. Tutaj na forum.

.

 

Dla domu z lat 70 z kilkunastoletnimi oknami i WG chcesz wstawiac pompe o mocy 12kW ? :lol:

W moim domu byl piec 26kW i przy -10, 15C, szedl otwarty. Teraz (po modernizacji) jest kociol 4-24kW i zima dziala na 1/3 - 1/2 mocy

Poza tym - instalacja grzejników starego typu, trzeba wymienic, albo liczyc sie z COP 2.5

A wtedy trzeba bedzie zaplacić za 12MWH, jakieś 6tys zlotych (przy weglu 3,2 tyś)

 

Juz widze, jak wszyscy radosnie instalują pompy ;)

 

Do tego - 80% en elektrycznej w PL wytwarzane jest z wegla. A mialo byc bezemisyjnie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tych 120tyś nie ma, rozumiesz ?

Nie bujaj w oblokach, tylko bierz pod uwagę rzeczywistosc, ktora nas otacza

Jest 50-60% dotacji na termomodernizację, ktora zbija zapotrzebowanie o 40%, a i tak trzeba z wlasnej kieszeni wyciagnac ze 30tyś.

A gdzie tam PC i PV ....

Sam masz nowy dom, a do bezemisyjnosci Ci daleko...

 

Masz problem z tymi miliardami za certyfikaty - to uderzaj z tym do rzadu, a nie jezdzij sobie po inwestorach, ktorzy, aby obnizyc niske emisje w rejonie zanieszkania wybrali gaz, jako w miare czyste źródło ogrzewania.

 

Dla domu z lat 70 z kilkunastoletnimi oknami i WG chcesz wstawiac pompe o mocy 12kW ? :lol:

W moim domu byl piec 26kW i przy -10, 15C, szedl otwarty. Teraz (po modernizacji) jest kociol 4-24kW i zima dziala na 1/3 - 1/2 mocy

Poza tym - instalacja grzejników starego typu, trzeba wymienic, albo liczyc sie z COP 2.5

A wtedy trzeba bedzie zaplacić za 12MWH, jakieś 6tys zlotych (przy weglu 3,2 tyś)

 

Juz widze, jak wszyscy radosnie instalują pompy ;)

 

Do tego - 80% en elektrycznej w PL wytwarzane jest z wegla. A mialo byc bezemisyjnie.

 

Dalej niewiele zrozumiałeś. Nie mogę iść do rządu, bo niby jak. Wymyśliłeś. Dalej dajesz przykład chorych programów, zrobionych po to by co się niby działo. Ekogroch nie wymienisz na nic. Ups. 12kW mało? Przykład z forum. T-cap 9kW, dom ok 200m2, 10 cm styro, WG i kalafiory. 2016-7625kWh/3278pln . Nie wiem jak wyliczyłeś te 6 tyś. No ale za gaz dalej 5tyś. Kasa jest na normalne dotacje. Trzeba to zrobić, bo potem będziesz płakał, że drogi prąd czy gaz. ak obecnie en. el. z węgla, ale za 20-30 lat. Podałem, że może być inaczej. Tylko u nas się nie da. Nic się nie da. Nie czekaj da się sprowadzać więcej gazu. Bardzo dużo ludzi w tym emerytów zostało zmuszonych z przejścia z ogrzewania kominkiem na gaz. W starych domach, bez modernizacja. Ciekawe co będą robili za kilka lat. Najlepsze jest to że za kilka lat będziemy zmieniać gaz na coś co można zrobić już dzisiaj.

Mój dom. Używałem kiedyś ponad 12-13MWh, energii. Dzięki temu co mam już zmniejszyłem o ok 30-40%. Teraz w perspektywie 5 lat, dzięki PC zamiast pellet i magazynowi będę potrzebował ok 1-1,5MWh z sieci. :D Rożnica duża. Nie chodzi o moje oszczędność, bo już usłyszałem, że mi się PC nie opłaca.

Piętnuje gaz, bo to nic nie daje. Do tego dalej emituje syf i powoduje smog. O nowych domach to nawet nie ma co gadać.

Polecam poczytaj to o czym pisałem.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej niewiele zrozumiałeś. Nie mogę iść do rządu, bo niby jak. Wymyśliłeś. Dalej dajesz przykład chorych programów, zrobionych po to by co się niby działo. Ekogroch nie wymienisz na nic. Ups. 12kW mało? Przykład z forum. T-cap 9kW, dom ok 200m2, 10 cm styro, WG i kalafiory. 2016-7625kWh/3278pln ..

 

Podaj przykkad tego domu. Zobaczymy, jakie okna izolowany od gruntu, jaka izolacja dachu.

 

Jeleli dom zuzywa 5t wegla, to jest to (uwzgledniając marna sprawnosc 6-7tys kWh z tony) 30MWh

Przy starej instalacji COP 2.5. Czyli 12MWh

KWh po 50gr i masz 6000zł

 

Przy czym - w 80% prad pozyskiwany w wegla, ze sprawnoscia ok 35-40%

Wiec gdzie tu bezemisyjność ?

 

Wydać kupę kasy i emitowac porownywalnie (lub nawet wiecej) CO2, co przy gazie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj przykkad tego domu. Zobaczymy, jakie okna izolowany od gruntu, jaka izolacja dachu.

 

Jeleli dom zuzywa 5t wegla, to jest to (uwzgledniając marna sprawnosc 6-7tys kWh z tony) 30MWh

Przy starej instalacji COP 2.5. Czyli 12MWh

KWh po 50gr i masz 6000zł

 

Przy czym - w 80% prad pozyskiwany w wegla, ze sprawnoscia ok 35-40%

Wiec gdzie tu bezemisyjność ?

 

Wydać kupę kasy i emitowac porownywalnie (lub nawet wiecej) CO2, co przy gazie ?

 

6-7k KWh z tony to miał bym przy 100-120% sprawności :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj przykkad tego domu. Zobaczymy, jakie okna izolowany od gruntu, jaka izolacja dachu.

 

Jeleli dom zuzywa 5t wegla, to jest to (uwzgledniając marna sprawnosc 6-7tys kWh z tony) 30MWh

Przy starej instalacji COP 2.5. Czyli 12MWh

KWh po 50gr i masz 6000zł

 

Przy czym - w 80% prad pozyskiwany w wegla, ze sprawnoscia ok 35-40%

Wiec gdzie tu bezemisyjność ?

 

Wydać kupę kasy i emitowac porownywalnie (lub nawet wiecej) CO2, co przy gazie ?

 

Kolego @bobrow ma taki dom. Dane ze stopki. Ocieplenie gorsze niż podawałeś. Z tego co czytałem to miał jakiegoś kopciucha sporego ponad 20kW.

Przepraszam, ale dalej nie rozumiesz o chodzi.

No ale dobrze. PO gazie masz ponad 7tyś, a licząc prąd 0,42 bo tak ma w/w kolega to masz 5, tyś. Ty biedny emerytom chcesz fundować taki opłaty. Jeszcze za ruski gaz. No ale same takie domy mamy. Nowych czy budowanych w lata np. 90, 2000 nie ma.

Tak jak pisałem i CI tłumaczyłem, bez porządnej termomodernizacji nie ma szans. Tylko po takiej to gaz ani tyle, więc gaz to przeżytek ani do starego ani do nowego. A te wszystkie programy to se można wsadzić.

Zresztą to nie tylko moje zdanie. KILK.

Jak myślisz czym będą palić Ci emeryci jak energia zdrożeje. A będzie droższa.

Teraz tak, ale w przyszłości czemu nie. Na ale tak u nas się nie da, a np. na Litwie nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @bobrow ma taki dom. Dane ze stopki. Ocieplenie gorsze niż podawałeś. Z tego co czytałem to miał jakiegoś kopciucha sporego ponad 20kW.

Przepraszam, ale dalej nie rozumiesz o chodzi.

No ale dobrze. PO gazie masz ponad 7tyś, a licząc prąd 0,42 bo tak ma w/w kolega to masz 5, tyś. Ty biedny emerytom chcesz fundować taki opłaty. .

 

Z logika u Ciebie krucho... przeciez nikt nie wciska gazu do nieocieplonego domu...

Moi rodzice w domu, o jakim caly czas mowimy wydali niecale 35 tysiecy i płaca 3200-3500zl za rok.

 

Wyceny na PC (dla nieocieplomego domu przekraczały 40tysiecy.

A na termomodernizacje plus PC środkow nie mieli. Malo kto najwyraźniej ma, bo jednak kotly weglowe, ktore wreszcie znikaja, zastępowane sa gazowymi.

Ludzie potrafia liczyc - w przeciwienstwie do Ciebie, czego zreszta dałes tu przykłady.

 

@bobrow ma taka sama kubature ogrzewana, ale ma sciany z Porothermu, 30cm welny na stropie (nie 20) nie pisze nic o ociepleniu podlogi, fundamentow, ale pewnie jest (u moich rodziców brak)

Okna ? Raczej nie dobijaja do 20 lat.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z logika u Ciebie krucho... przeciez nikt nie wciska gazu do nieocieplonego domu...

Moi rodzice w domu, o jakim caly czas mowimy wydali niecale 35 tysiecy i płaca 3200-3500zl za rok.

 

Wyceny na PC (dla nieocieplomego domu przekraczały 40tysiecy.

A na termomodernizacje plus PC środkow nie mieli. Malo kto najwyraźniej ma, bo jednak kotly weglowe, ktore wreszcie znikaja, zastępowane sa gazowymi.

Ludzie potrafia liczyc - w przeciwienstwie do Ciebie, czego zreszta dałes tu przykłady.

 

@bobrow ma taka sama kubature ogrzewana, ale ma sciany z Porothermu, 30cm welny na stropie (nie 20) nie pisze nic o ociepleniu podlogi, fundamentow, ale pewnie jest (u moich rodziców brak)

Okna ? Raczej nie dobijaja do 20 lat.

 

No ale miało być do domu 30MWh/rok. Jak zwykle całe Twoje motanie. Niech se wymieniają, co nie zmienia faktu że powdowieje to nowe problemy i nic nie daje. Ja wiem, że ludzie nie mają kasy, ale przy normalnych programach za tą kasę zrobili by wszystko. Dobrze. Efekt nie ma o czym pisać. Muszę jednak uderzyć do tego rządu. Nic trudno. Widać dalej nic nie zrozumiałeś. Za kilka lat sam się przekonasz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nilkt nie zaklada PC dostarego domu nieocieplonego, caly czas Ci to pisze.

Jesli mowimy o domu 30MWh, to po co przytaczasz dom @bobrow, ktory ma zapotrzebowanie daleko mniejsze ?

 

Sie ubawiłem. Wróć i przeczytaj jeszczra wszystko. Chłopie przecież od samego początku pisze ze termomodernicazja porządna potem np. ten biogaz. Teraz to tylko udawanie. Dokładamy gaz rury i zwiększamy import. Co tam mld m3 więcej czy mniej tylko za lat 10 pewniebedzie to ponad 30 mld m3. Resztę sam sobie przemyśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...