Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

@vvvv

 

Słyszałeś takie powiedzenie, że nie warto rozmawiać z niektórymi osobami, bo sprowadzą Cię do swojego poziomu I pokonają doświadczeniem?

 

Dlatego uważam Kolego, że nie ze wszystkimi dyskusja ma sens. To tak, jakbyś uświadamiał komuś, że piłeś dwa dobre wina I lepsze jest A, a ten ktoś nie pił żadnego z nich, a kłuciłby się do upadłego, że lepsze jest B. Po co gadać z takim kimś, żeby się wkurzać... bez sensu.

 

Ten kto czyta I tak wyciągnie odpowiednie wnioski, jeden takie, drugi inne, świata nie zbawimy.

 

Tak od siebie, to powiem Ci, że ja nawet nie wiem po co oni tu piszą Kolego. Jest np. forum o hodowli jedwabników, no I po co miałbym tam pisać jak nie mam o tym pojęcia, ani praktycznego, ani teoretycznego. A tu widzisz ile specjalistów od energii odnawialnej ;) Pozdrawiam!

 

Oj masz rację. Tłumaczyłem im tutaj i w innym wątku, ale nic. Te jedwabniki to mega. :D Tutaj niektórzy to "wszystko wiedzą". Ja wiem po co piszą, ale nie ma co się rozwodzić. Zresztą pewne osoby to "najwięksi" spece od PV o nawet instalacji nie maja i paneli na oczy nie widzieli, inni są wszędzie i na wszystkim się znają. "Zazdraszam".

Zresztą popatrz na pytanie o "kryptoreklamie". Super. Stawiać pytanie które kompletnie nie jest z niczym z tym powiązane i na nie odpowiadać. Zresztą masz mój post i opinie ten temat, ale tam oczywiście odpowiedzi nie było. Zapewne wiesz dlaczego. :yes:

Trzym się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przestajn pajacowac bo grono Twoich fanów sie powiększa. Zreszta masz przykład wyżej.

Jasne dane wiadomo skąd. Pokazywałem Ci rzetelne dane bez manipulacji. No i pomiętej O3.

 

Pokaż te rzetelne dane dla emisji NOx przy spalaniu gazu i drewna.

 

Jak pie.... o moich spojowkach tak jak kiedyś @foto to inaczej tego nie można nazwać.

 

 

Poszukaj se na forum. Wrzucałem.

 

@vvvv

 

Słyszałeś takie powiedzenie, że nie warto rozmawiać z niektórymi osobami, bo sprowadzą Cię do swojego poziomu I pokonają doświadczeniem?

 

Dlatego uważam Kolego, że nie ze wszystkimi dyskusja ma sens. To tak, jakbyś uświadamiał komuś, że piłeś dwa dobre wina I lepsze jest A, a ten ktoś nie pił żadnego z nich, a kłuciłby się do upadłego, że lepsze jest B. Po co gadać z takim kimś, żeby się wkurzać... bez sensu.

 

Ten kto czyta I tak wyciągnie odpowiednie wnioski, jeden takie, drugi inne, świata nie zbawimy.

 

Tak od siebie, to powiem Ci, że ja nawet nie wiem po co oni tu piszą Kolego. Jest np. forum o hodowli jedwabników, no I po co miałbym tam pisać jak nie mam o tym pojęcia, ani praktycznego, ani teoretycznego. A tu widzisz ile specjalistów od energii odnawialnej ;) Pozdrawiam!

 

Specjalnie dla Was vvvv, doviotobandito

Specjalizujecie się w obrażaniu rozmówców.

Jaka wiedza taka kultura wypowiedzi.

Jaka kultura taka wiedza.

 

Rzetelne bo z najbardziej wiarygodnego źródła, dane na temat emisji NOx przy spalaniu biomasy i gazu ziemnego

... spełniający współczesne normy europejskie kominek

(lub piec na biomasę) wytwarza „aż” 120 mg/MJ NOx,

a typowe urządzenie gazowe wytwarza ich ~ 50mg/MJ ...

A mowa jest o kominkach spełniających współczesne normy (kto takie posiada i kto spala w nich zgodnie z badaniami normowymi) i typowych urządzeniach gazowych.

Nie ma mowy o np. o kotłach kondensacyjnych.

 

120mg / 50mg = 2,4 .

2,4 razy większa emisja NOx ze spalania biomasy w nowoczesnych kominkach spełniających najnowsze normy w stosunku do "typowych urządzeń gazowych".

 

I kto ma rację Panowie vvvv i donvitobandito ?

Wy czy moje "źródło" ?

Edytowane przez d7d
edycja + uzupełnienie o "NOx" w "2,4 razy większa emisja NOx"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie dla Was vvvv, doviotobandito

Specjalizujecie się w obrażaniu rozmówców.

Jaka wiedza taka kultura wypowiedzi.

Jaka kultura taka wiedza.

 

Rzetelne bo z najbardziej wiarygodnego źródła, dane na temat emisji NOx przy spalaniu biomasy i gazu ziemnego

... spełniający współczesne normy europejskie kominek

(lub piec na biomasę) wytwarza „aż” 120 mg/MJ NOx,

a typowe urządzenie gazowe wytwarza ich ~ 50mg/MJ ...

A mowa jest o kominkach spełniających współczesne normy (kto takie posiada i kto spala w nich zgodnie z badaniami normowymi) i typowych urządzeniach gazowych.

Nie ma mowy o np. o kotłach kondensacyjnych.

 

120mg / 50mg = 2,4 .

2,4 razy większa emisja NOx ze spalania biomasy w nowoczesnych kominkach spełniających najnowsze normy w stosunku do "typowych urządzeń gazowych".

 

I kto ma rację Panowie vvvv i donvitobandito ?

Wy czy moje "źródło" ?

 

Jasne.

Masz. https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brand...Emisja%20substancji%20szkodliwych%202018.xlsx

Ja tam nie widze 2,5x No ale ja to ślepy jestem.

Teraz odejmij OZE od tego. Wiesz juz też to wam tłumaczyłem. Ci co palą pelletem czy drewnem zazwyczaj mają solary czy nawet PV offgrid do grzania wody. Dalej tego nie możesz zrozumieć, Wam gaziarzom nic się nie opłaca, Nawet specjalnie pojechać do stolicy górnego śląska żeby coś załatwić się wam nie chce. Oj takie zakłamanie. No ale forum wszystko przyjmie.

 

Zresztą już Cie tyle razy pytałem, żebyś mi podał ile PM, CO2 i paliw kopalnych poszło na budowę gaz rurek, gaz portów i innych rzeczy. Co wytwarza ciśnienie w Twojej gaz rurce? Czym są napędzane gazowce z LNG?

Jak to napisał @foto patrz też globalnie.:D Tzn. raz globalnie, a raz lokalnie.

 

Wiesz generalnie to se uważaj że ten gaz to takie super paliwo. Tyle się wam starałem pokazać różne strony ale jakoś do was nic nie dociera. Spoko. Jeżeli chodzi o flame to ja tutaj nic nie muszę w przeciwieństwie do Ciebie czy @foto.. Pisałem to wiele raz. Nie potrzebuję tutaj być. Nie mam problemu, żeby odpisać moderatorowi jak wyskoczy z chamskimi personalnymi wycieczkami czy że łamie regulamin itp itd. Wy? Nie będę pisał, bo wiadomo. Czemu się nie czepiasz @grenngaza i jego wątku, który łamie ewidentnie regulamin tylko się czepiasz Piotra, który ma PP? Dokładnie tak samo jak @foto. Tam nie zwracasz uwagi, że coś jest nie tak.

Ot tyle w temacie.

Bywaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam widz niemy od kilku (czy nastu stron) i nurtuje mnie jedna rzecz, to się odezwę.

Z tego nurtowania mam prośbę do obu stron, miło mi będzie jak spełnicie:)

 

Napiszcie proszę źródła energii w waszym świecie idealnym co i ile powinno być używane.

Może np w podziale na przemysł i gospodarstwa domowe, chyba, że ktoś będzie chciał dokładniej podzielić.

 

Ja prosty czytelnik jestem i wiem że jedna strona lubi drewno druga nie, ale tak dokładnie to nie wychwyciłem co byłoby najlepsze w całkowitym ujęciu w waszej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie proszę źródła energii w waszym świecie idealnym co i ile powinno być używane.

Może np w podziale na przemysł i gospodarstwa domowe, chyba, że ktoś będzie chciał dokładniej podzielić.

W idealnym świecie, bez podziału na odbiorców:

- energia słoneczna

- energia wiatrowa

- energia geotermalna

- energia wodna

czyli prawdziwe OZE.

Energia jądrowa też jeżeli będzie możliwość bezpiecznej produkcji i bezproblemowego utylizowania / przerabiania na nieszkodliwe odpady lub produky do dalszego bezpiecznego użytkowania.

 

Może jakaś inna energia której jeszcze nie znamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.

Masz. https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brand...Emisja%20substancji%20szkodliwych%202018.xlsx

Ja tam nie widze 2,5x No ale ja to ślepy jestem.

Nie widzisz bo nie czytasz ze zrozumieniem i nie spojrzałeś na podstawione dane wejściowe do programu Viessmann.

 

Poniżej masz źródło kominkowe na temat emisji NOx ze spalania biomasy i gazu ziemnego w "typowym urządzeniu grzewczym".

Typowe gazowe urządzenie grzewcze to kocioł klasy 3.

Kocioł gazowy kondensacyjny to już jest klasa 5.

Ok. 4x mniejsza emisja NOx niż w klasie 3.

 

http://www.kominek.org.pl/wokol-kominka/eksperci-o-zakazie-spalania-paliw-stalych

Eksperci o zakazie spalania paliw stałych

autor: Jacek Ręka - Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Człowiek–Środowisko–Ekonomia

Ponadto, jakiż znikomy jest udział kominków w produkcji NOx – czyli kwaśnych deszczów, skoro jest ich tylko ok. 12 tysięcy, w porównaniu do dziesiątek tysięcy pieców i urządzeń gazowych. Jeżeli

spełniający współczesne normy europejskie kominek (lub piec na biomasę) wytwarza „aż” 120 mg/MJ NOx,

a typowe urządzenie gazowe wytwarza ich ~ 50mg/MJ,

to przy ogromnej przewadze liczebnej użytkowanych urządzeń gazowych, które w sumie produkują więcej kwaśnych deszczów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzisz bo nie czytasz ze zrozumieniem i nie spojrzałeś na podstawione dane wejściowe do programu Viessmann.

 

Poniżej masz źródło kominkowe na temat emisji NOx ze spalania biomasy i gazu ziemnego w "typowym urządzeniu grzewczym".

Typowe gazowe urządzenie grzewcze to kocioł klasy 3.

Kocioł gazowy kondensacyjny to już jest klasa 5.

Ok. 4x mniejsza emisja NOx niż w klasie 3.

 

http://www.kominek.org.pl/wokol-kominka/eksperci-o-zakazie-spalania-paliw-stalych

Eksperci o zakazie spalania paliw stałych

autor: Jacek Ręka - Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Człowiek–Środowisko–Ekonomia

 

"Drogi chłopcze" tak krótko.

Dane z arkusza Vieśka z 2018r oparte o dane z ośrodka, który jest związanym z badaniem emisji, a jest on częścią pewnego instytut. Nie takiego pseudo instytutu. :D

drewno 0,227703985

gaz 0,166322188

propan 0,229787234

 

Wszystko w g/kWh.

 

Zrozum w końcu, że zakaz używania biomasy oraz drewna i zastępowaniem go gazem jest bardzo złym rozwiązaniem z wielu względów. Nie będę Ci już tego tłumaczył dlaczego, bo już to wielokrotnie robiłem i nie tylko Tobie. Nie dociera - trudno. Nic na to nie poradzę.

No a co do wszelkiej maści "expertów" to nie ma co się wypowiadać, bo ostatnio np. pewien prof. z PŁ napisał, że kominki emitują ogromne ilości CO2. :lol2:

Na zakończenie polecam przyglądać się co się dzieje u naszych zachodnich sąsiadów, bo idziemy podobną ścieżką co oni, tylko jeszcze gorszą. W normalnych krajach nie zabrania się używania biomasy tylko zakazuje się używania paliw kopalnych.

Ja z niecierpliwością czekam kiedy Kraków czy Wrocław zakaże ruchu samochodów, oczywiście m.in. dzięki programowi "piecyk gazowy w każdym mieszkaniu i domu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Drogi chłopcze" tak krótko.

Dane z arkusza Vieśka z 2018r oparte o dane z ośrodka, który jest związanym z badaniem emisji, a jest on częścią pewnego instytut. Nie takiego pseudo instytutu. :D

drewno 0,227703985

gaz 0,166322188

propan 0,229787234

 

Wszystko w g/kWh.

.

Tak, wiem i trzeba to czytać ze zrozumieniem.

Postaram się wyjaśnić przyjęte w tym kalkulatorze założenia

1. wartość opałowa drewna - 5,17 kWh/kg ?? - błędne założenia

2. sprawność kominka - 85% ?? - błędne założenie

3. podana emisja NOx z kotła gazowego dotyczy kotłów klasy 3 a nie klasy 5

 

Temat o którym rozmawiamy (wałkujemy) to nie jest o zastępowaniu spalanie gazu zamiast spalania drewna w kominkach tylko znaczące większej emisji NOx ze spalania drewna w stosunku do spalania gazu.

Sam podajesz:

- drewno = 0,228 g/kWh

- gaz = 0,166 g/kWh

Czy sam podałeś że ze spalania drewna jest 37% więcej NOx niż z gazu.

 

Współczesne kondensacyjne kotły gazowe klasy 5 mają emisją NOx na poziomie < 35mg/kWh = 0,035 g/kWh

A Ty podajesz emisję NOx z kominka na poziomie 0,228 g/kWh

Czyli 0,228/0,035=6,5 razy większą i to przy błędnych założeniach

(patrz p.1 i p.2)

 

Uwzględniając p.1 - 4,2 kWh/kg i p.2 - sprawność 80% to emisja z kominka będzie na poziomie 0,300 g/kWh czyli ~8,5 razy większa niż z kondensacyjnego kotła gazowego klasy 5.

 

PS - czytując emisję np. NOx nie podawaj 9 cyfr po przecinku :D

 

PS 2 Nie można bezkrytycznie podchodzić do informacji publikowanych w internecie !!

Edytowane przez d7d
PS 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem i trzeba to czytać ze zrozumieniem.

Postaram się wyjaśnić przyjęte w tym kalkulatorze założenia

1. wartość opałowa drewna - 5,17 kWh/kg ?? - błędne założenia

2. sprawność kominka - 85% ?? - błędne założenie

3. podana emisja NOx z kotła gazowego dotyczy kotłów klasy 3 a nie klasy 5

 

Temat o którym rozmawiamy (wałkujemy) to nie jest o zastępowaniu spalanie gazu zamiast spalania drewna w kominkach tylko znaczące większej emisji NOx ze spalania drewna w stosunku do spalania gazu.

Sam podajesz:

- drewno = 0,228 g/kWh

- gaz = 0,166 g/kWh

Czy sam podałeś że ze spalania drewna jest 37% więcej NOx niż z gazu.

 

Współczesne kondensacyjne kotły gazowe klasy 5 mają emisją NOx na poziomie < 35mg/kWh = 0,035 g/kWh

A Ty podajesz emisję NOx z kominka na poziomie 0,228 g/kWh

Czyli 0,228/0,035=6,5 razy większą i to przy błędnych założeniach

(patrz p.1 i p.2)

 

Uwzględniając p.1 - 4,2 kWh/kg i p.2 - sprawność 80% to emisja z kominka będzie na poziomie 0,300 g/kWh czyli ~8,5 razy większa niż z kondensacyjnego kotła gazowego klasy 5.

 

PS - czytując emisję np. NOx nie podawaj 9 cyfr po przecinku :D

 

PS 2 Nie można bezkrytycznie podchodzić do informacji publikowanych w internecie !!

 

"Szanowny kolego" dane o emisji z linku podałem w celu udowadnianie Ci, że emisja NOx z drewna nie jest 2,5 razy (czyli będzie to chyba 250%) większa niż gazu.

Rozumie robiłeś badania. :D

Rzeczywiście różnica kolosalna przy liczbach. Robię Ctrl-C potem Ctrl-V i mam to gdzieś, a jak masz problem z odczytem takich liczb to nie moja wina.

 

Do PS2 to dokładnie Ciebie to dotyczy. Nie jest to moja opinia.:D

To tyle misiaczku. Pa.

No i zapomniałby. Pamiętaj patrz globalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tyle misiaczku.

Tak rozmawiasz z kolegami z przedszkola ? ;)

To jest FM a nie przedszkole lub gimnazjum.

Trzymaj poziom.

 

Nie muszę robić badań.

Wystarczy przeczytać informacje w normie dotyczącej kotłów i w instrukcjach obsługi.

Cytuję także wyniki badań z poważanego Instytutu KOBiZE IOŚ-PIB.

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy

https://www.kobize.pl/uploads/materialy/materialy_do_pobrania/wskazniki_emisyjnosci/180108_wskazniki_spalanie_na_mwh.pdf

 

PS Sprawdź emisję NOx w dowolnej instrukcji gazowego kotła kondensacyjnego klasy 5.

Wszystkie dobre mają emisję poniżej 35mg/ kWh = 0,035 g/kWh.

Twój kominek ma emisje NOx = 0,277 g/kWh.

Edytowane przez d7d
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozmawiasz z kolegami z przedszkola ? ;)

To jest FM a nie przedszkole lub gimnazjum.

Trzymaj poziom.

 

Nie muszę robić badań.

Wystarczy przeczytać informacje w normie dotyczącej kotłów i w instrukcjach obsługi.

Cytuję także wyniki badań z poważanego Instytutu KOBiZE IOŚ-PIB.

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy

https://www.kobize.pl/uploads/materialy/materialy_do_pobrania/wskazniki_emisyjnosci/180108_wskazniki_spalanie_na_mwh.pdf

 

PS Sprawdź emisję NOx w dowolnej instrukcji gazowego kotła kondensacyjnego klasy 5.

Wszystkie dobre mają emisję poniżej 35mg/ kWh = 0,035 g/kWh.

Twój kominek ma emisje NOx = 0,277 g/kWh.

 

Serio nie gimbaza? No a piszesz jakbyś tam był.

No patrz i przeczytaj jeszcze raz.

"Drogi chłopcze" tak krótko.

Dane z arkusza Vieśka z 2018r oparte o dane z ośrodka, który jest związanym z badaniem emisji, a jest on częścią pewnego instytut. Nie takiego pseudo instytutu. :D

drewno 0,227703985

gaz 0,166322188

propan 0,229787234

 

Wszystko w g/kWh.

 

 

Ten ośrodek to właśnie KOBiZE na których jest oparty arkusz Vieśka. :yes:

Musisz tam zadzwonić i uświadomić im, że mają złe dane, że Twoje lepsze. Takich "fachofcóf" jak Ty to na pewno posłuchają.

No fakt sprawność kotła gazowego 3 klasy to 94%, a 5 to nie wiem ile może 200%. Zresztą ja nawet nie wiem co to kocioł gazowy 3 czy 5 klasy. Nigdy mi to do szczęścia nie było potrzebne, bo nigdy nie chciałem spalać ruskiego gazu w szwbaskim kociołku gazowym.

Koniec. Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt sprawność kotła gazowego 3 klasy to 94%, a 5 to nie wiem ile może 200%.

 

Zresztą ja nawet nie wiem co to kocioł gazowy 3 czy 5 klasy.

 

Nigdy mi to do szczęścia nie było potrzebne, bo nigdy nie chciałem spalać ruskiego gazu w szwbaskim kociołku gazowym.

Polecam przeczytanie ze zrozumieniem normy

PN-EN 15502-1+A1:2015-10

Kotły grzewcze opalane gazem -- Część 1: Ogólne wymagania i badania

strona 82,

p. 8.13 NOx

8.13.1 Requirement

Table 4 - NOx classes

NOx-Classes 5 - Limit NOx = 70 mg/kWh

 

Tabele o których piszesz - Excel by Viessmann dotyczy kotłów gazowych klasy 3 - Limit NOx = 150 mg/kWh

 

Skoro nie wiesz co to są klasy kotłów, to dlaczego zabierasz głos na ten temat?

Sprawność kondensacyjnego kotła gazowego wynosi do ok. 109% w korzystnych warunkach.

Pewnie też nie wiesz co to jest wartość opałowa paliw i ciepło spalania.

 

Pomogę

Wartość opałowa oraz ciepło spalania to dwa parametry informujące nas o ilości ciepła dostarczonego do otoczenia poprzez całkowite i zupełne spalanie gazu.

 

Są one jednak podane dla innych warunków. Wartość opałowa to ilość energii wydzielanej przy spalaniu gazu, w taki sposób aby para wodna zawarta w spalinach nieuległa skropleniu. Ciepło spalania to ilość energii wydzielanej przy spalaniu gazu w taki sposób że para wodna zawarta w spalinach zupełnie sie wykrapla a produkty spalania są oziębiane do temperatury początkowej. Zawsze ciepło spalania jest większe niż wartość opałowa. W przypadku gazu zimnego wysokometanowego typu E normy mówią o:

 

wartości opałowej minimum 31 MJ/m3

ciepło spalania minimum 38 MJ / m3

 

Jak widać różnica w przypadku popularnego gazu zimnego pomiędzy tymi dwoma wartościami wynosi ponad 22 %! Różnicę pomiędzy ciepłem spalania a wartością opałową wykorzystują gazowe piece kondensacyjne, które dzięki częściowemu wykraplaniu spalin uzyskują sprawność ponad 100 %. Jako punkt odniesienia w sprawności wg norm europejskich uznaje się właśnie wartość opałową.

 

PS - źródło http://www.instalacje-gazowe.info/9-budownictwo/21-wartosc-opalowa-a-cieplo-spalania-gazu-ziemnego

Edytowane przez d7d
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przeczytanie ze zrozumieniem normy

PN-EN 15502-1+A1:2015-10

Kotły grzewcze opalane gazem -- Część 1: Ogólne wymagania i badania

strona 82,

p. 8.13 NOx

8.13.1 Requirement

Table 4 - NOx classes

NOx-Classes 5 - Limit NOx = 70 mg/kWh

 

Tabele o których piszesz - Excel by Viessmann dotyczy kotłów gazowych klasy 3 - Limit NOx = 150 mg/kWh

 

Skoro nie wiesz co to są klasy kotłów, to dlaczego zabierasz głos na ten temat?

Sprawność kondensacyjnego kotła gazowego wynosi do ok. 109% w korzystnych warunkach.

Pewnie też nie wiesz co to jest wartość opałowa paliw i ciepło spalania.

 

Pomogę

 

 

PS - źródło http://www.instalacje-gazowe.info/9-budownictwo/21-wartosc-opalowa-a-cieplo-spalania-gazu-ziemnego

 

No widzisz nie wiedziałem, że jest coś takiego jak nox 5 w najnowszych piecykach gazowych wymaganych obowiązkowo chyba od 2018 roku. Tylko w tym samym czasie w 2015 UE prowadziła również normy emisji dla kominków i kotłów pellet, tak jak dla kociołków gazowych. Od 2020 roku nie ma możliwości sprzedaż kotłów nie spełniających norm emisji. . Faktycznie arkusz Vieska porównuje stare do starego, ale gdy porówna się nowe dane proporcje zostaną takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, sprawdź jaka jest dopuszczalna emisja NOx dla nowych kominków.

Urządzenia wprowadzane do obrotu i do użytkowania

 

Kominki, piece, kuchenki wprowadzane do obrotu i do użytkowania

od 1 stycznia 2022 roku musiały spełniać następujące wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w przepisach rozporządzenia Komisji UE:

 

• sezonowa efektywność energetyczna – nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie może być niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

 

• emisje cząstek stałych (PM) – nie mogą przekraczać 40 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 50 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

 

• emisje organicznych związków gazowych (OGC) – nie mogą przekraczać 120 mgC/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet,

 

• emisje tlenku węgla (CO) – nie mogą przekraczać 1500 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 2000 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

 

• emisje tlenków azotu (NOx) – nie mogą przekraczać 200 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania.

https://kratki.com/pl/polskie-kominki-zgodne-z-normami-unijnymi/

 

Ośmioletni kondensacyjny kocioł gazowy emituje NOx < 30 mg/kWh.

Dobry współczesny kominek spełniający wymagania Ekoprojekt emituje NOx na poziomie ok. 150 mg/kWh.

150 / 30 = 5.

 

Dobry współczesny kominek, spełniający wymagania Ekoprojekt,

emituje 5 razy więcej NOx niż współczesny kondensacyjny kocioł gazowy klasy 5.

 

CBDU

Edytowane przez d7d
uzupełnienie: Ekoprojekt i klasa 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...