Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

Kominek dla lubiących grzanie promieniowaniem

 

Odbiornik, konstrukcyjna porażka. wyczystek pod dostatkiem w obudowie też, do tego te zygzaki na wznoszeniu i przekroje takie same w kanale wznośnym i opadowym. Do tego rozkład temperatur w czasie nagrzewania, tego nie da się utrzymać w szczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest to dosyć typowe rozwiązanie.

 

Znaczy typowo spitolone;-) Podstaw sobie np. temperaturę kształtki na wejściu i wyjściu z odbiornika które się stykają i zobaczysz gdzie problem. To że szamot czy jakiś tam termobeton rośnie z temperaturą to chyba nie tajemnica i jak to wygląda między kanałami tego odbiornika. O ilości wyczystek nie wspomnę. Widziałem już taki odbiornik w stanie surowym uruchomiony ;-)

Ps. Jest jeszcze problem przepływów w kanale opadającym i wznoszącym, sam jak budowałem swój odbiornik znalazłem gdzieś nie u nas przeliczenia dla kanałów wznośnych i opadających (przekrój) i fajnie się to sprawdziło.

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam problem "temperaturowy" ale Fachowcy potrafią sobie z tym poradzić.

Przynajmniej tak piszą lub sądzą.

Można policzyć jaka będzie rozszerzalność kształtek stalowych i kształtek akumulacyjnych.

Są lepsze rozwiązania.

 

crop_140116-12-40-22_akumulacja.jpg

http://kominki-kozlowski.pl/pl,akumulacja,31.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam problem "temperaturowy" ale Fachowcy potrafią sobie z tym poradzić.

Przynajmniej tak piszą lub sądzą.

Można policzyć jaka będzie rozszerzalność kształtek stalowych i kształtek akumulacyjnych.

Są lepsze rozwiązania.

 

[ATTACH=CONFIG]458463[/ATTACH]

http://kominki-kozlowski.pl/pl,akumulacja,31.html

 

Nie są lepsze, wyobraź sobie ilość potrzebnych wyczystek. Zawijasy tylko wydają się dobre a są mało potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze pod względem połączenia ze stalą no i większa masa do napędzenia i dłużej oddaje ciepło.

Wymaga policzenia i też dużo więcej kosztuje.

 

Tylko 6 wyczystek :)

 

Dlaczego uważasz że dłużej oddaje ciepło? Masę zawsze można zwiększyć albo zmniejszyć. Co tutaj liczyć, może przepływ przez te zawijasy jak by nie można było prosto i tego samego efektu uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłużej bo większa masa a spliny lecą dłuższą drogą i mają zawijasy.

Na zakrętach obijają się o ścianki i oddają więcej ciepła (żart)

Można prosto - zwykły komin ceramiczny np. 6m wysokości i po temacie.

 

Można prosto, dwa, trzy, cztery kanały opadowe i jeden wznośny a do komina 120 stopni, brak zawijasów mniej wyczystek, mniejsze opory przepływu no i część opadowa rośnie równomiernie, masa dowolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prosto, dwa, trzy, cztery kanały opadowe i jeden wznośny a do komina 120 stopni, brak zawijasów mniej wyczystek, mniejsze opory przepływu no i część opadowa rośnie równomiernie, masa dowolna.
Czasem większe opory przepływu dymu są korzystne....No i nie po to wymyślono zduństwo nowoczesne, by bawić się w obliczenia dotyczące przepływu gazów przez kanał akumulacyjny - węższy czy szerszy. To był ważny aspekt podczas klecenia pieców tradycyjnych, w konstrukcji monolitycznej. Tam jak dałeś za cienko przy palenisku - piec w tym miejscu parzył. A jak dałeś za grubo pod koniec drogi gazów - piec był zimniejszy w tym miejscu i rosła strata kominowa. Dodatkowa obudowa w zduństwie nowoczesnym niweluje ten problem, gdyż w jej wnętrzu po zakończeniu palenia, temperatura wyrównuje się. Słabiej nagrzane elementy masy akumulacyjnej pochłaniają ciepło od tych cieplejszych. Nawet jest taka szkoła, która mówi o zamykaniu kratek w "akumulatorach" przewietrzanych. Otwiera się je dopiero po ustabilizowaniu sytuacji wewnątrz pieca kombi. Co do samych kanałów, też jestem zwolennikiem prostych "ścieżek"....Ale to nie znaczy, że skomplikowane są złe, czy gorsze. Śmiem twierdzić, że lepsze...oczywiście do czasu konieczności czyszczenia ich przez małą dziurkę i do tego w lewo czy w prawo, zamiast na wprost....Jak się jeszcze trafi nawiedzony klient, który wie lepiej jakim opałem palić - lepiej omijać to miejsce szerokim łukiem... ;) Po kilku praktykach z korkami w kanałach fabrykantów, robię w swoich kanałach wyczystki wielkości kanału! :D Pękanie to nie problem, jeśli zdun je przewidzi....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem większe opory przepływu dymu są korzystne....No i nie po to wymyślono zduństwo nowoczesne, by bawić się w obliczenia dotyczące przepływu gazów przez kanał akumulacyjny - węższy czy szerszy. To był ważny aspekt podczas klecenia pieców tradycyjnych, w konstrukcji monolitycznej. Tam jak dałeś za cienko przy palenisku - piec w tym miejscu parzył. A jak dałeś za grubo pod koniec drogi gazów - piec był zimniejszy w tym miejscu i rosła strata kominowa. Dodatkowa obudowa w zduństwie nowoczesnym niweluje ten problem, gdyż w jej wnętrzu po zakończeniu palenia, temperatura wyrównuje się. Słabiej nagrzane elementy masy akumulacyjnej pochłaniają ciepło od tych cieplejszych. Nawet jest taka szkoła, która mówi o zamykaniu kratek w "akumulatorach" przewietrzanych. Otwiera się je dopiero po ustabilizowaniu sytuacji wewnątrz pieca kombi. Co do samych kanałów, też jestem zwolennikiem prostych "ścieżek"....Ale to nie znaczy, że skomplikowane są złe, czy gorsze. Śmiem twierdzić, że lepsze...oczywiście do czasu konieczności czyszczenia ich przez małą dziurkę i do tego w lewo czy w prawo, zamiast na wprost....Jak się jeszcze trafi nawiedzony klient, który wie lepiej jakim opałem palić - lepiej omijać to miejsce szerokim łukiem... ;) Po kilku praktykach z korkami w kanałach fabrykantów, robię w swoich kanałach wyczystki wielkości kanału! :D Pękanie to nie problem, jeśli zdun je przewidzi....

No i mamy opinie fachowca. Dzięki za skomentowanie moich wypocin amatora.

Ps. Już wiem dlaczego piec mam w płaszczu nieprzewietrzanym choć za radą przewietrzanie zrobione a odbiornik nienowoczesny bez takowego;-) Choć z tym płaszczem od fachowca usłyszałem na etapie budowy że tak się nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również chcę zrobić kominek jako drugie źródło ciepła - czyli jestesmy na tak czy na nie:) ? bo trudno po tych wpisach o decyzję :) chyba na tak bo i ciepło bo i tanio no i ten sex:) hahahahah a tak całkiem na poważnie to jaki producent to teraz TOP a jaki może być bo….pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy opinie fachowca. Dzięki za skomentowanie moich wypocin amatora.

Ps. Już wiem dlaczego piec mam w płaszczu nieprzewietrzanym choć za radą przewietrzanie zrobione a odbiornik nienowoczesny bez takowego;-) Choć z tym płaszczem od fachowca usłyszałem na etapie budowy że tak się nie robi.

Po świecie chodzi mnóstwo doskonałych zdunów, świetnych fachowców, którzy nie mają pojęcia o technikach przewietrzanych...I nie muszą tego wiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy opinie fachowca. Dzięki za skomentowanie moich wypocin amatora.

Ps. Już wiem dlaczego piec mam w płaszczu nieprzewietrzanym choć za radą przewietrzanie zrobione a odbiornik nienowoczesny bez takowego;-) Choć z tym płaszczem od fachowca usłyszałem na etapie budowy że tak się nie robi.

Rozpocząłbym od rozpatrzenia problemu, na ile będzie to drugie źródło. Jak często będziesz palić? Pewnie nie wiesz...A to podstawowe pytanie, mające pomóc w odpowiedzi: co kupić? Kominek w z wkładem, czy może piecokominek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie drewno kominkowe to koszt 250 zł na 1m3

gazem przy domu 130-140 m2 nie ogrzeję przez miesiac za 250 zł a kominkiem jak troszke sie pobrudzę ogrzeję ale bez komfortu tzw. stałej temperatury

są elementy i za i przeciw może źródło ciepłą to nie wszystko może jeszcze trzeba przyświrować z tzw. dobrą pasywnością cieplną budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...