Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek DGP / strop drewniany


Koko78

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie doboru wlotów i wylotów ciepłego powietrza. Otóż mam na dole luft o wymiarach 58x3 ale z kolei mam trzy wyloty 1. 58x3 2. rura fi 150 3. rura DGP też 150. Cały czas mam wrażenie jakby to ciepło się "dusiło" w obudowie kominka a nie było oddawane otoczeniu. Czy może ktoś podrzucić jakieś obliczenia lub podpowiedzieć bo na chłopski rozum ilość powietrza jakie wchodzi ma się równać temu co wychodzi (w międzyczasie się go ogrzewa) a teraz wchodzi około 1/3 tego co ma wyjść.

Temat tutaj przerabiany chyba co jakiś czas, wystarczy poszukać. A i producent wkładu podaje wielkość kratek wlotowych i wylotowych. Rur DGP raczej do powierzchni kratek fachowcy nie liczą. Kisi się bo powierzchnie wlotu mała, za mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie doboru wlotów i wylotów ciepłego powietrza. Otóż mam na dole luft o wymiarach 58x3 ale z kolei mam trzy wyloty 1. 58x3 2. rura fi 150 3. rura DGP też 150. Cały czas mam wrażenie jakby to ciepło się "dusiło" w obudowie kominka a nie było oddawane otoczeniu. Czy może ktoś podrzucić jakieś obliczenia lub podpowiedzieć bo na chłopski rozum ilość powietrza jakie wchodzi ma się równać temu co wychodzi (w międzyczasie się go ogrzewa) a teraz wchodzi około 1/3 tego co ma wyjść.
Twoja chłopska logika, wymaga tylko wsparcia...Powietrze ogrzane zwiększa swoją objętość, więc pomiędzy wlotem, a wylotem nie stawiamy znaku równości. Oczywiście jak tak zrobisz, nie będzie to błąd, ale na wlotach wystarczy 80% tego co ma "wylatać".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie informacje dla wkładu Maja 12:

- Minimalne wymagane pole czynne kratek wlotowych (cm2) ≥700

W moim przypadku pole Luftu (prostokąta) wynosi 58x3 =174 cm/2 (brakuje 526 aby spełniać minimum)

 

-

Minimalne wymagane pole czynne kratek wylotowych (cm2) ≥900

 

W moim przypadku

1 luft wylotowy 58x3=174 cm/2

2 rura fi 150 ("pi"x r/2) tj 3,14 x 56,25 =176,6

3 rura fi DGP(grawitacyjne) j/w = 176,6

Jeśli wszystko dobrze policzyłem to

wlot ma 174 cm/2

wylot ma 527,2 cm/2

 

Suma sumarum lipa totalna to nie jest nawet połowa minimum na wlocie !

 

Przerabiać póki jeszcze nie wykończony kominek/obudowa na gotowo ? W sumie to mi chodzą po głowie zwykłe kratki a nie lufty pod które mam obecnie wyprowadzone otwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim więc razie dogłębnie to przeanalizowałem. Obecnie było przygotowane pod Luft 6 x 60 (wlot) i w/g producenta powierzchnia czynna wynosi 171 cm/2 gdybym wrzucił Luft 9x80 gdzie powierzchnia czynna wynosi 462 cm/2 zwiększyłbym tym samym wlot powietrza o prawie trzy razy .

 

Co do wylotu tu zależy mi aby pomieszczenie w którym jest zamontowany kominek było najlepiej i najwcześniej ogrzane zamierzam też wylot tu przerobić na wspomnianą 9x80 , reszta by została bez zmian. Większych luftów nie wstawię bo będzie to zbyt monstrualnie wyglądać.

 

Proszę o potwierdzenie mojej teorii i już dzwonie do wykonawcy aby to poprawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim więc razie dogłębnie to przeanalizowałem. Obecnie było przygotowane pod Luft 6 x 60 (wlot) i w/g producenta powierzchnia czynna wynosi 171 cm/2 gdybym wrzucił Luft 9x80 gdzie powierzchnia czynna wynosi 462 cm/2 zwiększyłbym tym samym wlot powietrza o prawie trzy razy .

 

Co do wylotu tu zależy mi aby pomieszczenie w którym jest zamontowany kominek było najlepiej i najwcześniej ogrzane zamierzam też wylot tu przerobić na wspomnianą 9x80 , reszta by została bez zmian. Większych luftów nie wstawię bo będzie to zbyt monstrualnie wyglądać.

 

Proszę o potwierdzenie mojej teorii i już dzwonie do wykonawcy aby to poprawiał.

Teorię o lepszym ogrzewaniu niektórych pomieszczeń w stosunku do innych, lepiej weryfikować po...Przed ciężko przewidzieć. Taką możliwość dają kratki z żaluzją...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jestem świeżo po modyfikacjach kominka/zabudowy (zwiększenie wylotu z 60x3 na 60x9 oraz dwa wloty u dołu 2 x 60x9).

 

Co zauważyłem:

- szybciej się nagrzewa pomieszczenie w którym jest kominek (w 1,5 godziny nie ogrzewany pokój od kilku dni jestem w stanie podnieść mu temperaturę z 4-6 stopni do 25 (wcześniej potrzebowałem 5-6 godzin)

- temperatura u wylotu ma maksymalnie 120 - 125 stopni a nie 150 jak wcześniej

- zmniejszyła się nieco szybkość ogrzewania pokoju za ścianą (wystarczy z pierwszego pomieszczenia otworzyć drzwi do drugiego aby to przyśpieszyć).

Jest ciut większa różnica temperatur pomiędzy pierwszym a drugim pomieszczeniem (wcześniej 2-4 stopnie, obecnie 4-8 stopni)

- również minimalnie zmiejszyło się ogrzewanie DGP

 

Jednak i tak warto było to zrobić bo kominek się już nie przegrzewa i co najważniejsze jest w krótszym czasie więcej ciepła w pomieszczeniu, którego nadmiar mogę "rozdysponować" na sąsiednie pomieszczenia otwierając drzwi.

 

 

Dziękuję wszystkim za wskazówki , które spowodowały że dziś mam na gębie banana od ucha do ucha. :D

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...