Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek pionowy - wybór


Bud_stw

Recommended Posts

Mam kolejne pytanie: jaka Waszym zdaniem powinna być moc kominka do moich potrzeb? Czy ogranieczenie mocy do 9 czy 11 kW wiele zmieni, jeśli chodzi o nagrzewanie pomieszczenia?

 

Po co zawracasz sobie głowę mocą.

"UGOTUJESZ SIĘ ŻYWCEM !! ", - Cię sparaliżowało bo temu komuś o to właśnie chodziło (a teraz głowę w piasku chowa).

Potrzebujesz czasami napalić i popatrzeć. Powinno to być więc coś o niewielkich wymiarach. Wybierz nie za duży ale taki żeby Ci wizualnie pasował (nie przejmuj się). Obłożony jakimiś wykładzinami wtedy wizualizacja jest korzystniejsza.

Szyba znowu tak nie grzeje jak tutaj straszą "znawcy" bo szyba zatrzymuje dużą część promieniowania podczerwonego (termicznego) a grzeje w zdecydowanej większości konwekcyjnie.

Wymiary niewielkie bo żeby popatrzeć i nie spalić kopca drewna to nie może to być wielkie palenicho.

Odnośnie wymiarów to ja się przekonuję do szyby w kształcie kwadratu. Jeżeli masz wysoki to jest to dobre dla spalania ale pod warunkiem, że mocno palisz. Wtedy jest dużo ognia itd. Natomiast gdy ogień ma być spokojny, leniwy,.. to wtedy u góry moze być trochę pusto.

Co masz na mysli pisząc, że będzie bez DGP.

Każdy wkład kominkowy powietrzny ma DGP, bo DGP inaczej to chłodzenie wkładu czyli konieczność żeby dookoła wkładu przepływało powietrze więc jeżeli będzie obudowany to musi być wlot i wylot powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie: jaka Waszym zdaniem powinna być moc kominka do moich potrzeb? Czy ogranieczenie mocy do 9 czy 11 kW wiele zmieni, jeśli chodzi o nagrzewanie pomieszczenia?

 

Napisz może jeszcze raz czego oczekujesz od tego kominka.

Czy patrzyłes na piece do których wrzuciłem linka?

 

Czy odpowiada Ci cos takiego ?:

 

Piec z akumulacją o wymiarze ca 150 cm wysoki , głebokośc ze 40 cm, szerokość ca 60 cm, waga 650 kg.

Palisz raz, dwa razy na dobę z pięnym widokiem ognia.

Piec oddaje max ca 2,4 kW. / tylko tyle, ale robi to długo, grzanie jest rozciągnięte w czasie, po to aby nie było za ciepło /. Jest goracy do 8 godzin po zakończeniu palenia, wyrażnie ciepły do 12 godz, letni do 18-20 godzin w załeżności od warunków pogodowych.

Ma nowoczesny desing. Możesz go przemalowac na dowolny kolor.

W sezonie spalasz zaledwie 2-3 m3 drewna przy aktualnych zimach paląc czesto.

Piec jest szczelny możesz podpiąc powietrze z zew. nadaje się do reku.

Mieścisz się w podanej kwocie.

Pisze po to abyś odpowiedział sobie na pytanie czy na pewno chcesz duży kominek z dużą mocą.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc, że kominek będize bez DGP miałem na myśli to, że nie mam rozprowadzonego powietrza ogrzanego przez kominek do innych pomieszczeń.

bartus01 - oglądnąłem podane przez Ciebie produkty. Jotu, generalnie mi się nie podoba, natomiast z pozostałymi mam wątpliwości, czy to jest to czego szukam. Do zabudowy kominka mam przewidzianą wnękę w ścianie z której obudowa ma wystawać zaledwie na kilka cm, a z tego co widzę, żeby skorzystać z zalet pieca obudowa powinna być jak najbardziej otwarta z 3 stron.

Znalazłem np. takie coś:

http://www.wentor.pl/kominki/Kominki-na-drewno/Naturalna-konwekcja/Prosta-pionowa-szyba/Kobok-Vertical-440-660

Wymiary szyby do przeżycia :), moc 9 kW, tylko nie wiem co warta jest firma Kobok.

Jest jeszcze Hitze Albero 11kW SV, ale moc wyższa, a szyba mniejsza.

Z tych dwóch firm, którą wybralibyście ze względu na jakość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StefanW zapreezntowałeś trochę inne podejście. Twoim zdaniem obawy o przegrzanie salonu są przesadzone? Nie mam kompletnie żadnego doświadczenia z kominkami, to będzie mój pierwszy. Palił będę pewnie rzadko (góra kilka razy w miesiącu), ale chciałbym aby to sprawiało przyjemność wszystkim, a nie powodowało sauny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...