Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SMOG - filtr do WM?


Recommended Posts

Rozważam wentylację mechaniczną + reku w projektowanym własnie domu ale przerażają mnie sąsiedzi- wszyscy wokół palą ekosyfem i w takie wieczory jak dziś jest w okolicy spora zadyma i smród z kopciuchów.

Czy w systemie wentylacji + reku można włożyć jakieś filtry które ten pył zatrzymają? Nie wpłynie to negatywnie na opory przepływu powietrza?

Nie wyobrażam sobie żeby tłoczyć takie powietrze do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozważam wentylację mechaniczną + reku w projektowanym własnie domu ale przerażają mnie sąsiedzi- wszyscy wokół palą ekosyfem i w takie wieczory jak dziś jest w okolicy spora zadyma i smród z kopciuchów.

Czy w systemie wentylacji + reku można włożyć jakieś filtry które ten pył zatrzymają? Nie wpłynie to negatywnie na opory przepływu powietrza?

Nie wyobrażam sobie żeby tłoczyć takie powietrze do domu.

 

w każdym rekuperatorze są filtry. Najczęściej klasy G4 - i pd takie opory projektowane są centralki.

Można bez widocznego ich zwiększenia użyć F5.

F7 w takich warunkach po kilku dniach nadawałby się do wymiany.

 

O tym jaka jest skuteczność danej klasy filtrów i co one zatrzymują możesz przeczytać w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to zrobić skutecznie to rozwiązanie jest tyko jedno:

Przed centralą montujesz dodatkową puszkę do filtrów

Najlepiej wykonaną na zamówienie, tak by wchodził do niej jak największy filtr.

 

Filtr musi być duży, bo większość central nie ma odpowiednich spręży.

A te z dużymi sprężami robią się drogie.

 

Im bardziej dokładny filtr tym większy opór stawia, stąd konieczna jest jego duża powierzchnia.

Następnie do takiej puszki wkładasz sobie kanapkę z filtrami wykonanymi z maty kupionej na m2.

Zgodnie z kierunkiem powietrza od G4, do G7, a nawet HEPA.

 

Uwierz mi, wiem co mówię. Mieszkam w Krakowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_John, ale przecież z rekuperatorem będzie miał standardowo filtr jaki tam sobie dobierze, czy proponujesz oprócz tego jeszcze dodatkowy filtr podobnego typu ? a Ty z tego co pamiętam chciałeś robić GWC żwirowe- i chyba to było by najlepsze na trudne warunki krakowskie lub podobne, niektórzy stosują też na czerpni filtry węglowe

nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, bo sezon grzewczy dopiero raczkuje, ale u mnie narazie problem marginalny i filtr F7 daje radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_John, ale przecież z rekuperatorem będzie miał standardowo filtr jaki tam sobie dobierze, czy proponujesz oprócz tego jeszcze dodatkowy filtr podobnego typu ? a Ty z tego co pamiętam chciałeś robić GWC żwirowe- i chyba to było by najlepsze na trudne warunki krakowskie lub podobne, niektórzy stosują też na czerpni filtry węglowe

nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, bo sezon grzewczy dopiero raczkuje, ale u mnie narazie problem marginalny i filtr F7 daje radę

 

Owszem, każda centrala ma miejsce na filtr.

Problem w tym, że są to malutkie filtry.

 

Jeśli ktoś myśli o filtrach typu H trzeba celować w dużą powierzchnię filtracji.

A ponieważ filtry te są drogie, trzeba je zabezpieczyć kaskadą filtrów G4 + F9.

To wszystko się nie zmieści w centrali, stąd dodatkowa puszka filtracyjna.

 

PS. Nigdy nie chciałem i nie chcę robić GWC.

Opłaca się to tylko jak samemu machasz łopatą, a ja tego robić nie lubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wpadł na pomysł filtra wodnego, sam myślę żeby taki zrobić. Dodatko ja mam czerpnię powietrza nisko przy ziemi, a wyrzutnię na dachu. Przeważnie dym z kominów leci do góry i mam z głowy, ale czasami jest tak, że go ciągnie od razu do ziemi i w całym domu czuje spaliny. Nie mniej jednak rzadko mnie to spotyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to zrobić skutecznie to rozwiązanie jest tyko jedno:

Przed centralą montujesz dodatkową puszkę do filtrów

Najlepiej wykonaną na zamówienie, tak by wchodził do niej jak największy filtr.

 

Filtr musi być duży, bo większość central nie ma odpowiednich spręży.

A te z dużymi sprężami robią się drogie.

 

Im bardziej dokładny filtr tym większy opór stawia, stąd konieczna jest jego duża powierzchnia.

Następnie do takiej puszki wkładasz sobie kanapkę z filtrami wykonanymi z maty kupionej na m2.

Zgodnie z kierunkiem powietrza od G4, do G7, a nawet HEPA.

 

Uwierz mi, wiem co mówię. Mieszkam w Krakowie ;)

 

Dokładnie, ja mam cos takiego dodatkowo nie muszę się wspinac po drabinie po samą kalenice prawie aby oczyścić siateczke na czerpni z syfu bo jest dostępna przez skrzynke.

2316.jpg

2320.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu tak.

Aby filtr węglowy był skuteczny musi być duży i ruchomy.

Do wentylacji domowej nie ma to zbyt wielkiego sensu.

 

A gdyby samą zawartośc takiego pięknego filtra wsypac do tej mojej skrzyneczki to tez nie ma sensu? na allegro 2kg wegla aktywnego chyba koło 15zł w granulkach 4mm,chyba że w tych gotowych jest jakiś inny lepszy węgiel. musze cos pomyśleć bo sąsiedzi od zachodu strasznie smrodzą.a ja tyle co skończyłem czyścić całą instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie taki we worku jest najlepszy, ale to powinno być zamknięte w bębnie i cały czas być w ruchu (intensyfikacja powierzchni wymiany)

W skrócie powinno to działać jak pralka, i przez nią powinno przepływać powietrze.

W taki sposób na skale przemysłową pozbywam się zapachów na odciągach z lakierni.

Taki węgiel jest przeokropnie łatwopalny i ciężki do zgaszenia.

 

A takie czarne maty, które mają w sobie drobinki węgla, to przy wydajności i pracy 24/h starczą na bardzo krótki okres czasu.

Niemniej lepsze wrzucenie takiej maty i raz w tygodniu wymiana, niż wdychać produkty z domowych "koksowni"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

Rozmawiałem ostatnio z firmą ASK z Krakowa odnośnie takiego filtru. Powiedzieli mi że od jakiegoś czasu są już na etapie testów i bodajże jeszcze tej zimy mają go wypuścić. Będzie zatrzymywał PM10 i co najważniejsze PM2.5. Mają go tak dopracować, że będzie można go podłączyć do istniejących instalacji przy założeniu minimalnych oporów, co mnie bardzo cieszy i już nie mogę się doczekać aż go wypuszczą :)

 

pzdr, Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...