Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SMOG - filtr do WM?


Recommended Posts

Świetne zdjęcie. Bardzo często u mnie jest podobny rozkład cząstek. PM 10 to wyłapie byle jaki filtr.

 

Na fotce PM10 jest 6ug/m3. W TYM większych od 2,5um jest 0 (SŁOWNIE ZERO). Oznacza to, że te całe PM10=6ug to są cząsteczki mniejsze 2,5um czyli PM2,5

 

Jak prześledzisz wskazania dowolnej stacji monitorującej jakość powietrza to dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę istotne jest filtrowanie cząsteczek poniżej 2,5um - większych jest bardzo mało więc jak odfiltrujesz tylko większe to odfiltrujesz tyle co nic. A do tego im większe cząsteczki, tym mniej groźne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na fotce PM10 jest 6ug/m3. W TYM większych od 2,5um jest 0 (SŁOWNIE ZERO). Oznacza to, że te całe PM10=6ug to są cząsteczki mniejsze 2,5um czyli PM2,5

 

Jak prześledzisz wskazania dowolnej stacji monitorującej jakość powietrza to dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę istotne jest filtrowanie cząsteczek poniżej 2,5um - większych jest bardzo mało więc jak odfiltrujesz tylko większe to odfiltrujesz tyle co nic. A do tego im większe cząsteczki, tym mniej groźne.

 

Dokładnie, i zejście z 500PM 2.5 do 50PM 2.5 to wcale nie musi oznaczać słabego filtra. A jeszcze pozostają cząstki 0.1 do 0.3 ale te już do pomiaru specjalistycznymi miernikami. Ile tego się nawdychamy to już nikt nie wie.

A masz jakieś pomiary swoim miernikiem na zewnątrz przy dużym zanieczyszczeniu? U mnie wygląda to tak:

PM1;2.5;4;10

442;507;539;545

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce PM10 jest 6ug/m3. W TYM większych od 2,5um jest 0 (SŁOWNIE ZERO). Oznacza to, że te całe PM10=6ug to są cząsteczki mniejsze 2,5um czyli PM2,5

 

Jak prześledzisz wskazania dowolnej stacji monitorującej jakość powietrza to dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę istotne jest filtrowanie cząsteczek poniżej 2,5um - większych jest bardzo mało więc jak odfiltrujesz tylko większe to odfiltrujesz tyle co nic. A do tego im większe cząsteczki, tym mniej groźne.

 

Czyli generalnie, jak miernik mierzy za filtrem mało, czyli jest OK bo mierzy wszystko poniżej np 2,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, i zejście z 500PM 2.5 do 50PM 2.5 to wcale nie musi oznaczać słabego filtra. A jeszcze pozostają cząstki 0.1 do 0.3 ale te już do pomiaru specjalistycznymi miernikami. Ile tego się nawdychamy to już nikt nie wie.

A masz jakieś pomiary swoim miernikiem na zewnątrz przy dużym zanieczyszczeniu? U mnie wygląda to tak:

PM1;2.5;4;10

442;507;539;545

 

Czyli mierząc PM10 mierzymy wszystko co jest poniżej.

W Twoim przypadku przyjmując uproszczenie co do wielkości:

PM10 jest 6

PM4 jest 32

PM2,5 jest 65

PM1 i mniejszych jest 442.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak, ale zobacz w specyfikacji co mierzy Twój miernik i jaki ma błąd pomiaru.

 

Mnie nie rozchodzi się o dokładne wartości.

Jak na zewnątrz mam np 200 a na nawiewie 1 to chyba filtry działają dobrze. Nie potrzeba mi dokładnie wiedzieć ile jest, tylko czy już mam wymienić filtry czy jeszcze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie rozchodzi się o dokładne wartości.

Jak na zewnątrz mam np 200 a na nawiewie 1 to chyba filtry działają dobrze. Nie potrzeba mi dokładnie wiedzieć ile jest, tylko czy już mam wymienić filtry czy jeszcze nie.

Tak jest dobrze. Do pełnej oceny powinieneś wiedzieć jakie minimalne cząstki wyłapuje miernik. Jaki to miernik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mierząc PM10 mierzymy wszystko co jest poniżej.

W Twoim przypadku przyjmując uproszczenie co do wielkości:

PM10 jest 6

PM4 jest 32

PM2,5 jest 65

PM1 i mniejszych jest 442.

 

Trochę dziwne te wyniki. Ja na pożyczonym oczyszczaczu (za ok. 3k) miałem zawsze PM10>PM2.5>PM1.

Ale skoro filtry działają, to tak jak mówisz, nie ważne ile jest faktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne te wyniki. Ja na pożyczonym oczyszczaczu (za ok. 3k) miałem zawsze PM10>PM2.5>PM1.

Ale skoro filtry działają, to tak jak mówisz, nie ważne ile jest faktycznie.

 

Kurde poczytaj najpierw wcześniejsze posty a nie wpadasz i coś widzisz nie tak. Twoje wyniki są potwierdzeniem tego co ja napisałem. Przeanalizuj kilka postów wcześniejszych i wtedy dyskutuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde poczytaj najpierw wcześniejsze posty a nie wpadasz i coś widzisz nie tak. Twoje wyniki są potwierdzeniem tego co ja napisałem. Przeanalizuj kilka postów wcześniejszych i wtedy dyskutuj.

 

Masz rację. Nie doczytałem, że inaczej podajesz te wartości.

Swoją drogą skład smogu faktycznie zależy od okolicy. U mnie przy ostrym smrodzie i PM10 na poziomie 500, PM1 wychodzi około 200. Wychodzi na to, że jest "zdrowszy" od tego cytowanego wyżej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Wykonałem ponowne testy filtrów F9. Posiadałem filtry F9 od dwóch różnych producentów nazwijmy ich A i B. Powierzchnia filtrów około 3m2. Filtry kasetowe minipleat.

Filtry wkładałem na przemian. Czyli wkładam filtr A i robię pomiar. Wyjmuję filtr A i wkładam filtr B i robię pomiar.

Pomiary miernikiem certyfikowanym.

 

Oto wyniki:

Powietrze na zewnątrz.

PM1.0: 220

PM 2.5: 270

 

Powietrze za filtrem A:

PM1.0: 19

PM 2.5: 22

 

Powietrze za filtrem B:

PM1.0: 17

PM 2.5: 20

 

Aby zejść do wartości jednocyfrowej przy takim zanieczyszczeniu to należałoby zamontować dwa filtry F9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zastosowałem potrójną filtrację plus myślę nad filtrem węglowym.

 

Na wejściu mam cleanbox 250 z kieszeniowym G4. Dalej mam F5 plisowany w centrali, a za nią F8 w kolejnym clean box 250.

 

Na kasetę z filtrem węglowym mam miejsce w chłodnicy cool box. Ale szczerze mówiąc nawet gdy sąsiad obok przydymi w kozie na budowie to nie czuję żadnego zapachu wewnątrz. Jakiejś tragedii że smogiem u nas nie ma, ale raz w tym roku normy w okolicy były przekroczone o 500%.

 

Nie mam póki co czym zmierzyć skuteczności aby cokolwiek powiedzieć. Choć szczerze mówiąc całkiem nie da się wyeliminować tych zanieczyszczeń, a ich redukcja w takiej konfiguracji to i tak już lepiej dla domowników.

 

Myślę o lufdaten, ale czytałem że średnio dokładne. Ma może ktoś?

 

Ten miernik z ali, który podlinkowal Kaizen wygląda spoko, ale chyba wolałbym mieć podgląd online.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej te chińskie mierniki, szkoda kasy. Ja mam luftdaten z którego pobieram dane do sterowania rekuperatora (włącz/wyłącz) Działa idealnie. Dokładność wystarczająca. Nic lepszego nie zrobisz.

Czujnik zbudujesz za niewielki pieniądze, podepniesz do sieci. Polecam apk particulate matter z sklepu play.

Tutaj masz sensory jakie możesz podpiąć (jest też soft nettigo):

fff.jpg

Edytowane przez gregos11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie na czujniku sds011 +BME280. Nie kupuj dht22 bo padają od wilgoci.

Node MCU kupisz za grosze chinach.

Zasilacz usb sobie przyzwoity spraw, też lubią padać od wilgoci.

 

Sprawdź na ali, czy nie będzie taniej (choć ostatnio w pl mieli jakąś promocję). Budowa banalna, więc sie nie przejmuj poradzisz sobie.

Obudowę sobie wydrukuj w 3d, albo sklej ze spienionego pcv, bo te rury kanalizacyjne są ohydne.

Edytowane przez gregos11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...