Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka powietrzna z kominka- czy ktoś widział lub się zastanawiał?


olo75

Recommended Posts

Czy ktoś zastanawiał się nad podłogówką powietrzną z wykorzystaniem kominka? Dla przykładu w betonie zalać kanały z blachy w pętlach jak zwykła podłogówka wodna doprowadzić zasilanie i powrót do kominka. Dla zwiększenia wydajności można zastosować wentylator po stronie powrotu tłocząc już powietrze zimne i dodatkowo wymuszając obieg powietrza. Pewnie jedną ze strat byłoby tłoczenie ciepłego powietrza w dół ale przy dobrym ociepleniu tego odcinka jest to do zrealizowania i zminimalizowania strat. Zaletą byłoby to że układ jest zamknięty nie ma wpływu na powietrze w samym budynku do tego przeniesienie wentylatora do pomieszczenia gospodarczego i zaizolowanie go wyciszyłoby całość instalacji. Nie ma szumu powietrza z nawiewów bo ich nie ma.

Jak ktoś zauważa jakieś minusy to pisać. Myślę że jednym z minusów byłoby nagrzewanie się podłogi w kanałach w pobliżu kominka w przypadku braku prądu i działania wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jakieś dziesięć lat wstecz popełniłem pierwszą w naszym kraju inastalację kominkową współpracującą z systemem Legallet.

Dwukrotnie zamieszaczałem nawet na FM zdjęcia tej realizacji jako ciekawostkę.

Od czasu do czasu można trafić na tego typu realizacje.

Jak jest dobrze wykonana to nie słychać kompletnie nic.

Ostatnią (w tym roku) po głębokim namyśle wraz z inwestorem (Forumowicz) odpuścilismy sobie jako kompletnie niepotrzebną i niezasadną. Dom był nabyty z Legallete'em i "przygotowany" pod wpięcie w to kominka. Ale to przygotowanie było tak fatalnie zaprojektowane i wykonane że użytkowanie całości jak i wykonanie na tym kominka było by swego rodzaju idiotyzmem.

Nota bene - przy każdej takiej instalacji (nie było ich raptem wiele) przerabiałem wymiennik (albo w ogóle wyrzucałem i wstawiałem swój) przygotowywany i dostarczany przez firmy wykonujące ten rodzaj instalacji grzewczej. Z reguły były to firmy naprawdę spore, zatrudniające rzesze inżynierów ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję kogoś kto już to zrobił bez żadnych gotowych systemów ale własna głowa i chęci. Co do szumu to jedyny jaki może być to tylko przy samym kominku choć to też zależy od tego jak dobrze jest zaizolowany sam kominek no i główny problem brak prądu i pracy wentylatora jak wówczas wygląda rozkład temperatur w podłodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jakieś dziesięć lat wstecz popełniłem pierwszą w naszym kraju inastalację kominkową współpracującą z systemem Legallet.

Dwukrotnie zamieszaczałem nawet na FM zdjęcia tej realizacji jako ciekawostkę.

 

Daj namiary na użytkownika tego rozwiązania chętnie porozmawiam z nim na temat jego uwag bądź odczuć do do użytkowania takiego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Daj namiary na użytkownika tego rozwiązania chętnie porozmawiam z nim na temat jego uwag bądź odczuć do do użytkowania takiego systemu.

 

 

 

A skąd ja mam Ci niby wziąć namiary na inwestora sprzed dziesięciu lat ?

Nawet jakbym miał to raczej takich rzeczy nie udostępnia się na internetowych forach, bo nie kady sobie tego życzy :rolleyes:

Poszukaj na FM w moich postach - są zdjęcia i opis.

ALe jak chcesz to jak najbardzej mogę taki projekt wykonać albo i wykonać taką instalację.

Darek też takie rzeczy wykonywał, więc masz już dwóch doświadczonych w tym względzie ludzi, którzy wiedzą jak i potrafią to robić.

Czy skorzystasz z tego - to już Twój wybór.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sterowanie jest możliwe na tej samej zasadzie co podłogówka wodna - zamykaniem poszczególnych pętli i obiegów. Jeżeli są.

Z reguły jest to ograniczone do dwóch obiegów - płyta podłogowa domu i piętro. Można przy tym oczywicie różnicować ilość ciepła (ogrzanego powietrza - nie jego temperatury) w poszczególnych obiegach.

Podłogówka, o której wspomina Darek działa z reguły grawiacyjnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek też takie rzeczy wykonywał, więc masz już dwóch doświadczonych w tym względzie ludzi, którzy wiedzą jak i potrafią to robić.

Czy skorzystasz z tego - to już Twój wybór.

Pozdrawiam.

 

Zrobić coś to jedno ale dopiero użytkowanie tego co zostało zrobione świadczy o tym czy jest to zrobione tak jak oczekiwał tego klient. Stąd moje pytanie o namiary gdzie jest taka instalacja zrobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...