Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja mechaniczna w domu parterowym


Recommended Posts

Witam, jestem na etapie więźby dachowej i zastanawia mnie jedno. Czy decydując się na WM trzeba robić jakieś dziury w stropie? zaznaczam że strych nie jest użytkowy, tylko parter. Czy w takiej sytuacji trzeba będzie dziurawić strop na potrzeby WM czy nie trzeba? i jak ktoś może to niech napisze ile kosztuje WM w domu około 150m2 bez reku (czytałem forum jaki jest tego koszt ale ludzie w takich wątkach się sprzeczali zamiast podawać konkrety) z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić sufit podwieszany o prześwicie wewnętrznym min. 5cm i tam puścić kanały. ;-) Ale to absurd mając parterówkę. Niestety trzeba powiercić otwory pod anemostaty, w tym celu trzeba wynająć kogoś z wiertnicą (albo samą wiertnicę). Będzie Cię to kosztowało kilkaset złotych. Rury, anemostaty, puszki rozprężne, czerpnia/wyrzutnia itd - przy takiej powierzchni szacuję 2000 zł. Rekuperator dobrej klasy 6000 zł, słabej 2000 zł. Na poddaszu nieużytkowym można zaryzykować montaż takiej instalacji samodzielnie - całość na jednym poziomie, można poprawić w dowolnym momencie. Tam, gdzie rury PE-FLEX zalewa się wylewką, samodzielne eksperymenty mogą być kosztowne. ;-)

 

Jak dla mnie WM to po prostu koszt konieczny w budowie domu w dzisiejszych czasach. Oszczędności z tego niewiele, nigdy się nie zwróci, ale zapewnia skutecznie działającą wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo za odpowiedź. Czyli z taką WM mogę się bez problemu zmieścić w kosztach 10tys z reku?

 

no ten cały bajzel związany z WM (czyli te rury, rozwidlenia itp.) może być na poddaszu bo i tak będzie nieużytkowe a tylko odwierty w stropie i w nich rurka do każdego pomieszczenia i tak chyba będzie trzeba zrobić a już się martwiłem że trzeba będzie strop wiercić że spieprzyłem sprawe i nie dopatrzyłem a jednak poczytałem już że wiele osób miało dziury w stropie robione przez firme która zakładała WM. Jestem już spokojniejszy:) jeszcze tylko temat WM w salonie. Moja kierownik budowy uważa że jak w salonie jest komin to w tym pomieszczeniu musi byc wentylacja grawitacyjna

 

a te 150m2 to łącznie z garażem 35m2, bez garażu 116m2

Edytowane przez westen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kierownik budowy uważa że jak w salonie jest komin to w tym pomieszczeniu musi byc wentylacja grawitacyjna

 

Kierownik budowy musi się dokształcić. Wałkowane było na forum. Pani kierbud zna §150 ust. 9 warunków technicznych, ale KOMPLETNIE ignoruje ust. 10, gdzie jak byk stoi, że wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową można stosować w pomieszczeniach z kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik budowy musi się dokształcić. Wałkowane było na forum. Pani kierbud zna §150 ust. 9 warunków technicznych, ale KOMPLETNIE ignoruje ust. 10, gdzie jak byk stoi, że wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową można stosować w pomieszczeniach z kominkiem.

 

o tym samym dyskutowałam z architektem - i powiedziałam, że jak chce to w kotłowni zwykły komin wentylacyjny może zrobić, ale w salonie nie ma opcji - nie po to jest WM, żebym jeszcze dodatkowe szyby wentylacyjne stawiała. Zostało po mojemu - w salonie tylko WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - próby "wyprzedzania" etapu instalacji poprzez robienie przepustów i innych takich mają sens tylko wtedy, jeśli się dokładnie wie, co się robi. Skonsultuj się z instalatorem i zrób tak, jak on każe. Ja robiłem tak, jak mi się wydawało i większość przepustów, przejść kablowych itp itd pozostała niewykorzystana.

 

Co do "kominków" - nie do końca rozumiem. Do kominka w salonie (w sensie pieca na drewno) potrzebujesz regularny komin dymowy. Jeśli masz mieć wyłącznie wentylację mechaniczną, to kominków do niej nie potrzebujesz. No chyba, że wyrzutnia i/lub czerpnia powietrza mają być w dachu (rozwiązanie krytykowane przez wielu instalatorów z uwagi na małe przekroje takich kominków - nie wiem, na ile słusznie).

 

Pamiętaj o wentylacji kanalizacji wyprowadzonej na dach oraz ewentualnie o wylocie z wyciągu kuchennego (mój instalator zabronił montażu takiego z uwagi na destabilizację wentylacji mechanicznej po jego uruchomieniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki samotnik za odpowiedź :) Ja po prostu niewiem po co te kominki wentylacyjne przy WM. Sąsiad ma WM a mimo to jakieś 3 kominki wentylacyjne ma zamontowane na dachu.

 

 

"Pamiętaj o wentylacji kanalizacji wyprowadzonej na dach oraz ewentualnie o wylocie z wyciągu kuchennego (mój instalator zabronił montażu takiego z uwagi na destabilizację wentylacji mechanicznej po jego uruchomieniu)."

 

nie rozumiem, jak wentylacji kanalizacji? rury od kanalizacji mam w chudziaku i z wylotem w pierwszej warstwie bloczka betonowego fundamentowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki samotnik za odpowiedź :) Ja po prostu niewiem po co te kominki wentylacyjne przy WM. Sąsiad ma WM a mimo to jakieś 3 kominki wentylacyjne ma zamontowane na dachu.

 

nie rozumiem, jak wentylacji kanalizacji? rury od kanalizacji mam w chudziaku i z wylotem w pierwszej warstwie bloczka betonowego fundamentowego

 

Potrzebujesz konsultacji hydraulika. ;-) Zwłaszcza, jeśli masz mieć oczyszczalnię przydomową - zrób wywiewkę kanalizacji!

 

A kominki u sąsiada mogą być w związku z:

a) kanalizacją

b) wywiewem okapu

c) czerpnią/wyrzutnią WM

d) pozostałościami wentylacji mechanicznej z projektu budowlanego, wykonanymi przed decyzją o zastosowaniu WM

 

Ja miałem mieć WG w piwnicy, bo kocioł gazowy i jakieś przepisy niby to nakazują. Tak się uparł architekt. Kominiarz nie widzi przeciwskazań i zrobiłem tam WM, ale pion wentylacyjny już zrobiony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie więźby dachowej i zastanawia mnie jedno.

 

W projekcie masz wentylację grawitacyjną? I zbudowałeś już kominy wentylacyjne? Trochę szkoda kasy.

 

Możesz instalację zrobić pod albo nad stropem. Przy nieużytkowym poddaszu IMO bez sensu obniżać pomieszczenia i robić pod. Więc będziesz potrzebował przewiercić strop w wielu miejscach, żeby zamontować anemostaty.

Jest też kwestia tego, czy ocieplasz strop, czy dach. Jak strop, to kupujesz rury bez izolacji (ja w projekcie mam R-Vent Flex) i przykrywasz wełną. Czerpnię ja mam zaprojektowaną w ścianie a wyrzutnię w dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie masz wentylację grawitacyjną? I zbudowałeś już kominy wentylacyjne? Trochę szkoda kasy.

 

Możesz instalację zrobić pod albo nad stropem. Przy nieużytkowym poddaszu IMO bez sensu obniżać pomieszczenia i robić pod. Więc będziesz potrzebował przewiercić strop w wielu miejscach, żeby zamontować anemostaty.

Jest też kwestia tego, czy ocieplasz strop, czy dach. Jak strop, to kupujesz rury bez izolacji (ja w projekcie mam R-Vent Flex) i przykrywasz wełną. Czerpnię ja mam zaprojektowaną w ścianie a wyrzutnię w dachu.

 

w projekcie mam wentylacje grawitacyjną, ale nie mam zrobionych kanałów wentylacyjnych, kominów wentylacyjnych też nie kupiłem jeszcze, ale wiem że musze kupić jeden do okapu. Tak więc na szczęście nie wydałem kaski na wentylacje grawitacyjną. Instalacje zrobie nad stropem bo strop będzie nieużytkowany. Nie wiem tylko co ocieplać ale chyba dach (wolałbym nie wchodzić na strych w kurtce:D

 

A tą czerpnię i wyrzutnię już teraz warto zamontować? nie ma jeszcze dachówki a nie chciałbym później przewiercać dachu. Czy może zamontować kominek wentylacyjny który w przyszłości będzie robił za wyrzutnie, można tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Podzielę się kilkoma radami po roku użytkowania domu z wentylacją mechaniczną.

 

1. Wyciąg znad okapu kuchennego - sorry, ale tylko wyciąg w obiegu zamknietym. Czytałam wczesniej, ze przy WM nie powinno sie robić wyciągu z wywiewem na zewnatrz, no ale się uparłam. Okazało się, ze po włączeniu wyciągu w celu wyrówania ciśnienia komin od kominka zaczyna zasysać powietrze do wewnątrz domu. Kominek niby szczelny, bardzo dobrej klasy, ale okazało się, że powietrze jednak znajduje ujście i w domu zaczynało śmierdzieć szambem, bo zasysał akurat powietrze z wywiewu kanalizy.

Tak więc przy włączonym wyciągu musiałam uchylać okno w kuchni. Az nastała zima, w kominku własnie rozpalał mąż, a moja mama nieświadoma odpalila wyciąg w kuchni bez otwierania okna... Z kominka dym cofnął się środka domu, aż zrobiło się siwo! Wyciąg został zaczopowany, wsadziłam tam filtr węglowy i używam w obiegu zamkniętym.

Ale kilka stów poszlo bez sensu w budowanie szybu wyciągu i kominek na dachu.

 

2. Czerpnia i wyrzutnia. Zdecydowanie powinny być umiejscowione tak, aby można bylo zdjąc kratkę i wyczyscic czerpnię. Czyścimy 2 razy w roku - zalepia się pylkami, sadzami, owadami. Nie czyszczona czerpnia powoduje hałas WM bo wentylatory muszą ciężej pracować.

 

pzdr,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje zrobie nad stropem bo strop będzie nieużytkowany. Nie wiem tylko co ocieplać ale chyba dach (wolałbym nie wchodzić na strych w kurtce:D

 

Jak ocieplisz dach, to musisz dobrze izolować rury. IMO bez sensu, bo i tak nie zaizolujesz tak dobrze, jak kładąc ze 40cm wełny na nich. A ponieważ powierzchnia dachu jest większa, to pójdzie więcej materiału przy tej samej grubości oraz przy tej samej grubości będzie więcej uciekać. Pracochłonność też większa. No i tak naprawdę będziesz wtedy ogrzewał poddasze.

 

Co do wyciągu, to po lekturze kilku wątków tutaj mam dylemat. Ale opcję wywalania bezpośrednio na zewnątrz odrzuciłem Zostaje obieg zamknięty albo podpięcie do rekuperatora po wywaleniu silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeczytaniu czterech tysięcy stu osiemdziesięciu sześciu stron na temat pogodzenia okapu z WM nasuwa mi się tylko jedno wyjście: zrobić okap który będzie pochłaniał powietrze, wciągnięte "brudne" powietrze napotka po drodze kratke która zatrzyma tłuszcz, następnie filtr który zatrzyma pozostały "brud" a na koniec wylot spowrotem do kuchni (już wyczyszczonego powietrza). Taki sposób nie zakłuci pracy WM, nie zrobi się także nadciśnienie oraz nie straci się ciepłego powietrza:)

Od czasu do czasu wyczyści się kratke, wymieni/wyczyści się filtr i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...