Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja mechaniczna w domu parterowym


Recommended Posts

nasuwa mi się tylko jedno wyjście: zrobić okap który będzie pochłaniał powietrze, wciągnięte "brudne" powietrze napotka po drodze kratke która zatrzyma tłuszcz, następnie filtr który zatrzyma pozostały "brud" a na koniec wylot spowrotem do kuchni (już wyczyszczonego powietrza).

 

Właśnie się zastanawiam, czy takie wyjście jest lepsze, czy takie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?59754-Rekuperator-a-okap-kuchenny&p=1512812&viewfull=1#post1512812

 

Oczywiście wywalanie powietrza z okapu bezpośrednio na zewnątrz to najgłupszy pomysł (choć instalatorzy wentylacji często go polecają, nie wiedzieć czemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, na ile w zastosowaniu okapu z wyrzutem na zewnątrz pomoże rekuperator z systemem automatycznego bilansowania przepływów.

 

Nie bardzo widzę na to szanse. W przeciętnym domu wydajność rekuperatora kończy się tam, gdzie dla okapu się zaczyna. Więc nawet jakby rekuperator całkiem wyłączył wywiew, i całe nawiewane powietrze było wyciągane przez okap, to i tak bilans byłby ujemny, w zimie nieźle by się wymiennik i w sumie cały dom wychładzał. Pół biedy, ja okap byłby włączony na czas smażenia jajecznicy dla dwóch osób. Gorej, jak gospodyni domu przygotowywała niedzielny obiad z trzech dań albo jeszcze dłużej pichciła przysmaki na Wigilię.

 

Tak czy inaczej szkoda ciepła. A mi jeszcze bardziej szkoda by było zdrowia i smagania zimą lodowatym powietrzem z wentylacji - bo czym ma rekuperator nagrzać powietrze wpadające, jak wywiew wyłączył?

 

P.S. Ten kaizen z usenetu?

 

Jeżeli masz na myśli [email protected], to tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen zerknąłem na Twój dziennik budowy, wspomniałeś tam o GWC.

 

 

Odpuściłem. Przy rekuperatorze ekonomicznie słabo wychodzi. IMO jedyna zaleta to chłód w upały. Ale też brak gwarancji, że tego chłodu będzie wystarczająco. Trochę też boję się robić na rurach kanalizacyjnych. A inaczej to jest drogie rozwiązanie i nigdy się nie zwróci ekonomicznie.

 

Zastanawiam się, czy zrobić jakiś przepust. Ale raczej skończy się na zwykłej klimie, jakby mi upały dokuczały.

 

Tu jest dosyć treściwie o GWC, jakbyś chciał robic:

http://www.nape.pl/upload/File/biblioteka_ibp/budownictwo_energetyczne/projekt_gruntowego_wymiennika_ciepla.pdf

 

Gdzieś na forum, jak dobrze pamiętam też w PDF, widziałem bardzo praktyczny poradnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za lekture, jutro na pewno do niej przysiądę. Właśnie głównie ze względu na temperature w lecie pomyślałem o gwc. Zaczynam się przyzwyczajać do tego że przy budowie domu na każdym kroku czekają nie łatwe do załatwienia tematy nad którymi trzeba główkować, obmyślać, zastanawiać się. Uczucia są mieszane, raz się to lubi raz nienawidzi :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam WM i okap z wyrzutem na zewnatrz.

Mieszkam ponad rok i nie zauwazam zadynch problemow z tym zwiazanych. Okap chodzi max 2-3 h w tygodniu a jednak brudne tluste powietrze (fakt cieple) wywalane jest na dach.

Nie mozna popadac w przesade, nawet jak skads z zewnatrz wciagnie swiezego powietrza (nawet zimnego) to co to za klopot. Dom to nie apteka ze wszystko musi byc co do grama i mililitra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam ponad rok i nie zauwazam zadynch problemow z tym zwiazanych.

 

Używasz kominka? Masz wentylację grawitacyjną w kotłowni i szczelne drzwi?

Nie miałeś takich sytuacji, jak opisane na poprzedniej stronie przez Ola_i_Piotr?

 

Okap chodzi max 2-3 h w tygodniu

 

Trzy godziny to gotuje się rosół. Pewnie, że jak ktoś używa kuchni do usmażenia jajecznicy czy steka, to długo u niego okap nie chodzi.

 

 

jak skads z zewnatrz wciagnie swiezego powietrza (nawet zimnego) to co to za klopot.

 

Dla mnie to podstawowa, chyba nawet najważniejsza zaleta rekuperatora, że nie wieje mi chłodem jak wychodzę z łazienki. Druga to że mam tyle świeżego powietrza ile zechcę i kiedy zechcę, a nie tyle ile sobie życzą warunki atmosferyczne. Dosyć daleko jest oszczędność ciepła.

 

A powiedz mi jeszcze co się dzieje jak okap nie chodzi? Masz przecież zwyczajna dziurę w domu i lekko stłumiony przepływ łopatkami wentylatora. Mi rura od okapu, przy wentylacji grawitacyjnej potrafi w mrozy oblodzić się.

W sumie taki komin od okapu wtedy robi za wentylację grawitacyjną i mam wątpliwości, czy nie jest to wtedy zakazane połączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wentylacje grawitacyja w kotlowni i szczelne drzwi. w kominku pale raz w tygodniu albo i nie i nie wtedy kiedy gotuje. U mnie kominek jest dlanastroju a nie dla ogrzewania domu.

 

Co do rosolu. Jezeli masz wlaczony okap zawsze jak gotujesz na 1/4 biegu kuchenki przy zupie to gratuluje. Ja wlaczam jak cos smaze albo wyjatkowo smrodze. Z reszta daje rade rekuperacja.

 

"Dla mnie to podstawowa, chyba nawet najważniejsza zaleta rekuperatora, że nie wieje mi chłodem jak wychodzę z łazienki. Druga to że mam tyle świeżego powietrza ile zechcę i kiedy zechcę, a nie tyle ile sobie życzą warunki atmosferyczne. Dosyć daleko jest oszczędność ciepła."

 

mialem na mysli ze jezeli czaem otowrzysz okno w kuchi i wleci swieze powitrze to z mojego punktu widzenia nie stanowi to problemu.

A co do zalet reku to uwazam jak Ty - wazne aby miec w domu duzo swiezego powietrza bez wzgledu na temperature panujaca na zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie więźby dachowej i zastanawia mnie jedno. Czy decydując się na WM trzeba robić jakieś dziury w stropie? zaznaczam że strych nie jest użytkowy, tylko parter. Czy w takiej sytuacji trzeba będzie dziurawić strop na potrzeby WM czy nie trzeba? i jak ktoś może to niech napisze ile kosztuje WM w domu około 150m2 bez reku (czytałem forum jaki jest tego koszt ale ludzie w takich wątkach się sprzeczali zamiast podawać konkrety) z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

 

Witam,

 

W przypadku domu parterowego, najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie elementów nawiewno wywiewnych bezpośrednio przez strop. W przeciwnym wypadku będzie Pan musiał obniżyć strop, aby zamontować tam przewody wentylacyjne.

Jeżeli nie wybrał Pan jeszcze sprawdzonego rekuperatora, polecam centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2 marki Buderus. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła wynosząca nawet do 90%, bardzo cicha praca oraz dostępne jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...