Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
Warto, jak się ma kasę i liczy się z tym, że przy awarii trzeba będzie kuć ściany, bo instalacji jest tu w cholerę. Chyba, że ukryje się to w innym miejscu (podwieszany sufit?, podłoga?). Generalnie elektronika ułatwia życie, jak działa. Jak przestaje, to zaczyna się horror kosztów i udręki z naprawami, bo nie każdy to potrafi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto inwestować w 'inteligetną' instalację?

Proszę o odpowiedzi użytkowników takich domów.

 

musisz siezastanowic po co Ci to i czego oczekujesz bo wiele "podstawowych" rzeczy zrobisz na centrali alarmu, np SAtel. mozna takies fibaro, ampio its, na streoniku PLC albo rozwiazanie z biurowcow = KNX. Opracowywuja juz nowa technologie WIFO (oparte na swietle) i nowy standard WIFI specjalnie dla sterowania wlasnie tak aby kazdy kto na excela sam sobie mogl proramowac.

 

Ludzie wymyslaja cuda wianki a pozniej korzystaja z kilku funkcji niemniej trzeba to przemyslec co sie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postanowiłem zrobić tylko podstawy:

- automatyczne sterowanie rolet przy włączaniu/wyłączaniu alarmu

- bramy garażowa i wjazdowa

- oświetlenie zewnętrzne

 

To tyle- wszystko sterowane z centrali Satela. Oczywiście każdy z punktów ma możliwość sterowania pomijając centralę alarmową na wypadek jej awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Hej, kiedyś się tym interesowałem... po jakimś czasie temat u mnie troche padł bo zmiana planów odnośnie budowy, ale skromnym zdaniem warto i nie musisz wszystkiego odrazu robić "położenie" dodatkowego przewodu nie jest wcale takie drogie ale możesz zyskać kiedyś alternatywę na lepsze czasy by sobie coś użytecznego zafundować. Jeżeli ktoś piszę że "trochę prądu bierze" no jak wszystko - lodówka też prąd bierze i co z tego ? Sterownik w standby albo podczas działania nie potrzebuje jakiegoś wielkiego prądu !

 

Na zachodzie ludzie budują domy by czuć się komforotowo, by mieć lepsze warunki życia a u nas każdy rzuca hasło "buduje się" ale byle tanio byle szybko i na wielkich kredytach. Ładują grubą kase w żyrandole, 80 calowe tv itp. Paranoja - zastanów się jak wygląda dzisiaj automatyka a jak może wyglądać za 10-15 lat.

 

Dla mnie automatyka i możliwość zdalna zarządzania domem to same korzyści

- opuszczanie zdalne rolet w odpowiednim czasie - to nic innego jak zarządzenie temperaturowe obiegiem w domu

- kontrola nad piecem, pompą ciepła - kolejne zarządzanie zużyciem prądu czy też spalaniem - ustawienie niższej temperatury w ciągu całego dnia jak wracasz o 20 do domu bezcenne - włączasz grzejniki na np 23 stopnie i nagrzewasz przed przyjazdem.

- sterowanie światłem - tzw. sceny i wyłączniki czasowe - oszczędność "światła" dopasowanie do preferencji i klimatu, pory roku.

- system zraszania z badaniem wilgotności ściółki - każdy ogrodnik chciałby mieć takie cudeńko.

- systemy antywłamaniowe, czujki dymu i zalania - budujesz dom powiedzmy za 500 tys często w kredycie i często inwestycja życia ale nie boisz się, że chata pójdzie z dymem albo zostanie zalana bo zapomniałeś zakręcić kurek - kuriozum ! Mnie akurat nie stać na to by mieć zgliszcza wolę dołozyć do czujnika, zrobić sobie przekazywanie alarmów na telefon i szybkie działanie jeśli coś się dzieje !

 

Oczywiście bajerów jest sporo więcej ale to ty decydujesz co potrzebujesz, kieruj się rozsądkiem, etapuj prace, rozbuduj to co naprawdę potrzebujesz i tak naprawdę nie sluchaj Stasia , Henia którzy tego nie mają i z czystej zazdrości będą negatywnie się o tym wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez pewien czas myślałem, ale zrezygnowałem (nie miałem czasu, żeby w to się zagłębić). Na zwykła instalację elektryczną posżło 1500 m kabli, na samrt home pewnie 3 razy wiecej:)

Pozostanę przy alarmie, kilka bajerach oświetlenia (zegar astronomiczny), sterowanie PC (ustawienia tygodniowe w taniej taryfie) i czyjnik wiatru i słońca przy żaluzjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Ja postawiłem na poradnik "Szmalu" na yoytube. Jasno wytłumaczone i pokazane jak zrobić dom inteligentny w full wypasie w sumie za grosze. Wymagana odrobina wiedzy ale ja nie bardzo programuje a idzie mi ok. Na razie zrobił 5 odcinków ale wygląda, że powstanie całkiem ciekawa seria. Linka do 1 odc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Jak sprawdza się system na domoticzu. Planuje dołożyć czujnik wilgotności gleby i automatyczne załączanie zraszacza . Jestem na etapie porządkowania terenu. Dodatkowo chce zrobić automatyczne wyłączanie oświetlenie w celu oszczędności energii - zegar astrononiczny. Wiem że są gotowe moduły do rozdzielni po 150zl ale nie chce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja u siebie planuje sterboxa z dość mocno rozbudowaną automatyką. Pełne sterowanie oświetleniem, CO, chłodzenie, rolety, brama, nawadnianie, sterowanie wentylacja, stacja pogodowa po modbus. W przyszłości rozbudowa o moduł knx i np integracja że sprzetami domowymi.

 

Czy się opłaca? Pewnie nie. Robię sam więc koszty nie będą kosmiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość osób pyta, a po co Ci to...

 

Swoją drogą, to ta automatyka wcale nie jest taka droga jak się wydaje. Kabli nie idzie o wiele więcej, a skretka jest tania.

 

U siebie planuje układ gwiazdy. Automatyka będzie w centralnym punkcie domu. Do oświetlenia będę używał tylko led, więc kabli na pewno nie będę używał 3x1.5, szczególnie że każdy punkt będzie zasilany osobno.

 

Dodatkowo centralny system sterowania wyklucza konieczność zakupu innych urządzeń - np sterownik rolet, nawadniania czy sterownik rekuperatora.

 

Jedyne czego się obawiam to awaria. Sterowniki plc pracują stabilnie wiele lat, ale to tylko elektronika. W tablicy rozdzielczej będą włączniki manualne do każdego punktu. Planuję też wykonać porządna dokumentację rozwiązań i połączeń.

 

Elektryka też będzie robiona samodzielnie.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdza się system na domoticzu...ponoć dobrze, kolega z pracy ma i sobie chwali, ja tez planuję oprzeć wszystko na domoticzu i arduino. Np. w ogóle nie będę ciągnął fazy do przełączników oświetlenia. Będą podłączone bezpośrednio do arduino, które steruje przekaźnikami. Daje to sporo mozliwości. W sumie wielu rzeczy nie zrobię, bo rolet nie planuję, ogrzewaniem też nie bardzo jest po co sterować, bo pompa i podłogówka ma spora bezwładność i raz wyregulowana powinna po swojemu chodzić, aczkolwiek APIC mam swój system dający dostęp do sterownika online. To co chce zrobić to światło, kontrola zamknięcia drzwi i okien, pomiar temperatury i wilgotności, czujniki dymowe, czujniki zbiciowe szyb, kontaktrony, otwieranie bramy garażowej i wjazdowej z domoticza. Tu mam koncepcję, żeby zamontowac w samochodach transpondery i podłączyć np. do włącznika świateł drogowych. Otwieranie bramy pilotem lub telefonem jest trochę niewygodne. Do tego nawadnianie ogródka, pomiar wilgotności gleby i chyba tyle.

 

Trzeba tylko się zastanowic co warto oprzec na domoticzu, a co zintegrowac np z Satelem.

 

Koszty systemu sa naprawde niewielkie, Pi i Arduino są tanie jak barszcz, kilkaset metrów skrętki, torchę czujników. Najdroższe jest know-how, ale jak się robi samemu to taniutko i czysta przyjemność, jeżeli kogoś takie rzeczy interesują

Edytowane przez Robaczywy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent że światłami drogowymi ciekawy.

 

Dobra myśl.

 

W USA jest moda na sterowniki do bram w aucie. W sumie to dobry patent. Zawsze pod ręką.

 

Też mam w planie pomiar temperatury i wilgotności - szczególnie że to występuje jako jeden czujnik one wire.

U mnie będzie ścienne, które ma mała bezwladnosc więc sterowanie ma jak najbardziej sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad sterowaniem ogrzewaniem mam podłogówkę ale jak piszesz ciężko byłoby sterować gdyż duża bezwładność. Posiadam też grzejniki więc nimi mógłbym sterować no i klimatyzacją tylko muszę sczytać kod z pilota. Kamery muszę sobie domontować szukam na aliexpress żeby były dobre i w miarę tanie. Kontrolę zamknięcia drzwi już nie zrobię bo za poźno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad sterowaniem ogrzewaniem mam podłogówkę ale jak piszesz ciężko byłoby sterować gdyż duża bezwładność.

 

To wcale nie przeszkadza, zadaniem regulatora temperatury jest utrzymanie stałej zadanej temperatury, nie jest problemem utrzymanaie tej temperatury z dokladnoscią do 0,1 oC (histrereza), aczkowiek sterownik musi byc PID, normalne regulatory dwustanowe w funkcją PWM bez problemu uzyskują histerezę 0,2 oC.

Problemem jest szybka zmiana zadanej temperarury i tylko w zakresie na plus czyli chodzi o podwyzszenie temperatury. Tu i tylko tu grzejniki mają przewagę, natomiast przy obnizaniu temeratury szybkim obnizaniu nie jest istotne czy to grzejnik czy podłogówka bo na takie szybkie obnizenie nie pozwalają parametry cieplne budynku. Owszem przy budynkach starych, nieocieplonych, ten spadek bedzie szybszy ale nie otakich budynkach rozmawiamy. Najgorsze jest to mit niesterowalnej podłogówki jest powielany przez kolejnych inwestorów, którym brak jest checi do naukowego podejscia do tematu za to nie brakuje checi do bezmyslnego powtarzania tzw urban legends.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca ściemnia. To nie jest o 1-wire. "Communication Process: Serial Interface (Single-Wire Two-Way) ". Troszkę podobna nazwa. Jak podpinasz kilka DHT do jednego kabelka i identyfikujesz?

 

AFAIK tylko rękodzielo ludowe - https://skyboo.net/2017/03/ds2438-based-1-wire-humidity-sensor/ pozwala uzyskać taki czujnik.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...