Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - takie tam rozważania...


Recommended Posts

Czy ktoś z Was rozważał wykorzystanie gotowych zbiorników betonowych (typowe szamba) do realizacji GWC rurowego?

 

całość wyglądałoby mniej więcej tak:

 

wejście do budynku jak dla typowego GWC rurowego, następnie ułożenie rury odcinek ok 10m (15m) tak aby minąć budynek, następnie rura wchodzi do zakopanego zbiornika betonowego, który jednocześnie pełni rolę czerpni i rewizji do której można wejść i dokonać ewentualnych przeglądów oczyszczeń itp.

 

 

Wielkość zbiornika oraz kalkulacja kosztów jest do wyliczenia, pytanie czy jest sens w tym kierunku coś kombinować.

Jakie są wady takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC ma sens ekonomiczny wyłącznie gdy robisz go "po kosztach", a ty chcesz inwestować dodatkowe 3 tys PLN w zbiornik?

W tej kwocie to już można sobie klimatyzacje w domu zrobić.

Albo włączyć grzałkę zabezpieczającą rekuperator na jakieś 20 lat.

 

Oczywiście gdybyś miał taki zbiornik za darmo (wypełniony deszczówką), to warto by było w nim zrobić wężownicę glikolową i w ten sposób dostarczać ciepło/chłód do wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście gdybyś miał taki zbiornik za darmo (wypełniony deszczówką), to warto by było w nim zrobić wężownicę glikolową i w ten sposób dostarczać ciepło/chłód do wentylacji.

 

O, tu dałeś mi do myślenia. Bo właściwie zrezygnowałem z GWC. Teraz będę miał szambo. Ale trwają prace nad projektem kanalizacji i może za 2, może za 5 lat będę miał zbiornik do dyspozycji. Taka koncepcja jego wykorzystania jeszcze mi nie przyszła do głowy.

Masz coś więcej na temat takiego rozwiązania?

 

Tak, chciałem właśnie pobierać powietrze bezpośrednio ze zbiornika.

 

Ale to masz tam ile powietrza? 10m3? To na 3-5 minut starczy. Ale większy problem, to zapewnienie, żeby pobierać powietrze które ogrzało/schłodziło się od ścianek, a nie to co właśnie wpadło do zbiornika. Musiałbyś jakość wymusić, żeby powietrze trafiało do domu dopiero po jak najdłuższym styku ze ścianami zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...