Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek bez płaszcza może ogrzać dom?


pecet0

Recommended Posts

Witam,

Mam mały domek ok90m2 kupiłem sobie wkład kominkowy ktory wg producenta ma moc 14,7 KW.

Wkład kominkowy póki co nie jest jeszcze zabudowany.

W domu buło 3 stopnie,

Paliłem nim przez cały dzień, myślałem ze przy takim małym domu to temperatura w chwile moment poszybuje do góry. Natomiast po całym dniu palenia temperatura podniosła sie z 3 stopni do 6 stopni.

Owszem w salonie było nieco cieplej ale w dalszej części to jedynie o 3 stopnie udało mi sie podgrzać powietrze.

 

 

Szyber miałem praktycznie zamknięty, a dopływ powietrza był otworzony tak na jakieś 50%. Palone było bukiem.

 

To jest normalne? Ze bez płaszcza wody kominek jedynie "wyglada"? Czy faktycznie powinno nim sie dac ogrzać dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyber miałeś zamknięty czyli praktycznie nie paliłeś tylko wędziłeś. Dlaczego w domu były 3 stopnie? Tak kominek bez płaszcza może ogrzać dom.

 

ale jak będzie otwarty to nie poleci wszystko w komin?

 

temperatura była 3 stopnie bo jeszcze w nim nie mieszkam a druga strona to aby bylo 20 stropni to bym musial chyba nim grzac dzien / noc / dzien / noc i tak kilka dni bez przerwy

 

jak grzejac od ok 9 rano do 18 po poludniu podnioslo temp o 3 stopnie (w pozostalych pomieszczeniach) bo w salonie bylo cieplej ale to tez nie bylo 20 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze mamy podobny dom i kominek i spokojnie ogrzewam gore i dol kominkiem zabudowanym.Jak napale dochodzi do 27 stopni wiec nim nie pale. Napale jak bedzie na dworze -15 przynajmniej

 

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie na grzanie, ale swój wkład mam jeszcze nie zabudowany.

To by mogłobyć przyczyną?

Jak ładujesz drzewo to ładujesz go ile wlezie czy kilka klocków drewna? że mówisz że do 27 stopni dajesz rade ogrzać?

 

miałem też w lecie jedną awarię zalało mi dom (42 kubiki wody) także wilgoci jest tam na pewno sporo, ale do temperatury nagrzewanego powietrza to nie wiem czy ma jakieś duże znaczenie.

Edytowane przez pecet0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak będzie otwarty to nie poleci wszystko w komin?

 

temperatura była 3 stopnie bo jeszcze w nim nie mieszkam a druga strona to aby bylo 20 stropni to bym musial chyba nim grzac dzien / noc / dzien / noc i tak kilka dni bez przerwy

 

jak grzejac od ok 9 rano do 18 po poludniu podnioslo temp o 3 stopnie (w pozostalych pomieszczeniach) bo w salonie bylo cieplej ale to tez nie bylo 20 stopni

Przypadłoość nie wygrzanego domu, sporo wody, ceramika wyziębiona. Jak doprowadzisz dom do normalnego stanu będzie zupełnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa o domu jeszcze nie użytkowanym, nie wygrzanym ze sporą ilością wody do odparowania;-)

 

Ja to wiem, ale nawet w wygrzanym domu niezawsze da się ogrzać wszystkie pomieszczenia zwykłym kominkiem konwekcyjnym. W tym konkretnym przypadku nie wiemy co to za dom, w którym miejscu jest kominek itp. Być może to tylko kwestia jego wygrzania a być może nigdy nie uda się ogrzać całego domu tylko kominkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem, ale nawet w wygrzanym domu niezawsze da się ogrzać wszystkie pomieszczenia zwykłym kominkiem konwekcyjnym. W tym konkretnym przypadku nie wiemy co to za dom, w którym miejscu jest kominek itp. Być może to tylko kwestia jego wygrzania a być może nigdy nie uda się ogrzać całego domu tylko kominkiem :)

Może być jak piszesz ale w tym przypadku to przede wszystkim wygrzać dom, potem można oceniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałeś szyber zamknięty to cała energia poszła w komin bo zamiast tą energię spożytkować to się ulotniła z uwędzonego drewna do komina. Poświęć trochę drewna i spróbuj je spalić, bo chyba w tym celu montowałeś kominek. Jak chcesz wędzarnię to sobie zrób ją gdzieś w ogródku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pecet0, musisz pamiętać, że nie grzejesz tylko powietrze, ale cały dom - dziesiątki ton materiałów konstrukcyjnych. Tak wychłodzonego domu nie da się właściwie już zagrzać. Normalnie w budynku zagrzanym przez Słońce latem uzupełnia się tylko straty ciepła, tu musiałbyś dostarczyć tysiące kWh tracone przez kilka miesięcy. Woda w podłogach na pewno nie pomaga - zżera dodatkowe kilowaty, i to dużo.

Szybra nie zamykaj i pal systematycznie.

Ilość ciepła dostarczonego domowi wynika z ilości spalonego drewna, a nie z tabliczki znamionowej wkładu. Musisz spalić teraz parę kubików i dopiero wyciągać wnioski.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ilość ciepła dostarczonego domowi wynika z ilości spalonego drewna, a nie z tabliczki znamionowej wkładu. Musisz spalić teraz parę kubików i dopiero wyciągać wnioski.

 

Pozdrawiam

 

To prawda, ale dwa płonące polanka w takim wykładzie wyglądają smętnie, poza tym prawdopodobieństwo smolenia szyby spore.

Pewnie z tym kominkiem będzie tak, jak z kominkiem Adama626....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne - nie wiemy z jaką intensywnością kolega pali, dlatego napisałem, że ilość ciepła zależy od ilości spalonego drewna.

Prawda jest też rzeczywiście taka, że panuje powszechne mniemanie o tym, że powolne spalanie z zamkniętym szybrem to oszczędność. To mit. Patrząc na czarny dym z komina musimy mieć świadomość, że to paliwo nam zmyka w atmosferę, trując przy okazji.

Dyskusja o prawidłowym spalaniu może się zacząć dopiero w momencie, kiedy nad kominem nic nie widać. Czasem jest to para, ale tę można poznać po tym, że znika po około 1-2 m.

Gdzie miałem jakąś możliwość wpływu, tam szybry z wkładów w ogóle zniknęły. Bardziej szkodzą przy nieumiejętnym użyciu, niż pomagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...