Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Długie rozgzewanie podłogówki i zimne kaloryfery.


radk

Recommended Posts

Ok jutro tak zrobie ale boje sie ze przy pompce na 1 biegu bedzie niska temperatura na dole.

 

Nic nie grzeb bo rozregulujesz to co ustawił instalator, a jeżeli już to zapisuj ustawienia wyjściowe.

Wada o której wspominasz najlepiej gdyby skończyła się wizytą gościa który to uruchamiał, aby skończył swoją pracę do końca.

Możliwe że instalator regulował rotametry pod względem równomierności ogrzewania powierzchni dlatego też jeśli ich wskazania są w okolicach 1,5 - 1,8l/min to tak zostaw, lub jeśli już musisz pokręcić to pamiętaj że jeden oprócz regulacji w gałęzi rotametry także oddziałują na siebie i zwiększając przepływ w jednym zmniejszasz minimalnie pozostałym.

Podłogówka pomimo że jest bliżej kotła ze względu na długości pętli ma stosunkowo małe prędkości i nie powinna zabierać zasilania grzejnikom, ale jeśli jednak to istnieje jak piszesz w poscie to ustaw pompkę w kotle na wyższy bieg, natomiast pompkę mieszającą o skok niżej.

Ogólnie to mieszanie nie reguluje się śrubkami widocznymi na gałęzi bocznej gdzie jest pompka

Masz w domu ciepło to znaczy że w miarę jest OK i pracuje zarówno podłogówka jak i grzejniki. Ciepłą podłogę uzyskasz jak na zewnątrz będzie (-15*C) bo wtedy temperatura zasilania może będzie w okolicach 42 *C i na powrocie będzie coś powyżej 35*C.

Wszystko zależy jeszcze od izolacji domu, jak jest ona dobrze to po co rozpalać podłogę do czerwoności jeżeli na regulatorze masz ustawione 21*C, gdzie to ciepło ma się ulotnić.

Pytanie gdzie jest umieszczony regulator FW 120 w piecu czy gdzieś w pomieszczeniu z podłogówką.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ten typ rozdzielacza nie moze być włączany i wyłączamy kiedy ci pasuje ma chodzić non stop a pompka zalaczana sterownikiem pokojowym mi się nie podoba ponieważ jeśli sterownik zalaczy pompke podlogowki to przecież piec nie koniecznie może pracować w tym momencie albo powinny być sprzezone razem a najlepiej aby byla zalaczana termostatem przylgowym na rurze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Patrząc na to jak to zostało wykonane woła o pomstę do nieba. Fachowiec nie miał chyba pojęcia o ogrzewaniu podłogowym. Jeżeli widzę, układ ogrzewania podłogowego z pompą w rozdzielaczu i kocioł kondensacyjny to z całym szacunkiem, ale fachowiec mający pojęcie o ogrzewaniu podłogowym tak nie zrobi. Pominę tutaj fakt taki, ze taki układ ma dużo mniejszą sprawność jak osobna grupa pompowa. Powodów braku efektywności ogrzewania podłogwego w Pana przypadku może być wiele. Zaczałbym od tego, ze wykonawca powinień dokładnie odpowietrzyć każdy obwód z osobna. Po drugie-jakiej długości sa obwody? Po trzecie. Przy układzie mieszanym z grzejnikami na poddaszu i niskim parametrze grzewczym zawsze podłogówka w pierwszej kolejności będzie zabierała czynnik grzewczy. Natomiast nadmiar jezeli oczywiście bedzie zostanie przekazany na grzejniki. Czy jest to błąd w wykonastwie? Napewno jest to brak wiedzy dotyczący wykonawcy, chyba, ze inwestor chciał tanio i na skróty. Aby wszystko działało jednocześnie grzejniki i ogrzewanie podlogowe nalezałoby zastosować np rozdzielacz główny na dwie grupy pompowe zintegrowane np ze sprzegłem hydraulicznym . Efekt jest taki, ze jednoczesnie uzyskujemy parametr grzewczy dla podłogówki i do ukladu Co. Oczywiście ogrzewanie podlogowe posiadac powinno swoją grupę pompowa z zaworem trójdrogowym z siłownikiem, bądz zaworem trójdrogowym termostatycznym. Takie rozwiazanie jednak jest droższe od tego co u Pana wykonali jednakże ma to teraz swoje konsekwencje. W wiekszości to jest tak, ze ma być dobrze i tanio......ale niestety tak sie nie da.

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U góry jest jeden i ten sam rozdzielacz z zaworem RTL dla grzejników i podłogówki. To też jest jakieś chore rozwiązanie.

Mieszanie należy wyregulować śrubami w gałęzi poprzecznej tam gdzie jest pompa mieszająca oraz rotametrami.

A może po prostu zawór na bypasie jest nie domknięty i przepływ na podłogówce jest a na kaloryferach ulatnia się tędy.

Należy wezwać tego magika zanim o Tobie całkowicie zapomni że coś takiego wykonywał i kazać regulować a jak mu się nie uda to niech poprawia fuszerę. Można oczywiście zamontować grupę pompową z siłownikiem ale wtedy płacisz tylko za koszt towaru odejmując teraz zamontowane części.

Robocizna po jego stronie za free.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sam pisałeś w pierwszym poście ze odcina ci górę jak dół chodzi zaczynasz się motac

 

Odcina miałem na myśli że brakuje wtedy ciepłej wody u góry, Twoje pytanie o odcięcie zrozumiałem tak jak by całkowicie zamykał dostęp wody do góry a tego nie wiem. Wiem tyle że przy działającej pompce z podłogówki mogę zapomnieć o ciepłej wodzie na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Jak się pompka włączy, to już woda nie pojdzie na dolną podlogowke, bo ją pomka przekieruje na powrót. W ogóle pompke wyłącz i nie włączaj, bo jest tam zbędna. Najlepiej wymontuj i zaslep.

Ten termostat to tak jak piszesz.

Regulator pokojowy podłącz do kotła. Na górze skręć przepływ na kalafiorach i rozkrec podłogę na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...