Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy ocieplanie dachu jest konieczne ?


Staszek41

Recommended Posts

Mój dom o powierzchni ok. 200 metrów kwadratowych będzie jednokondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym. Nie jestem przekonany do skomplikowanej budowy wykonywanych dachów. Pełne odeskowanie, papa i dachówka to według mnie dwa dachy. Warstwa składająca się z papy czy folii, wełny mineralnej i jeszcze jednej folii w przypadku przecieków ssie wodę, przestaje być izolacją termiczną a powstający grzyb niszczy wszystko i nie jest zdrowy dla ludzi. W momencie w którym to zauważamy wełna mineralna jest już nasiąknięta wodą jak gąbka. Nie wyobrażam sobie naprawy takiego dachu a szczególnie w przypadku kiedy grzyb już mocno się rozmnożył. A problemów tych nie było by, gdybym miał na więźbie tylko dachówki /tak jak to było w moim domu rodzinnym/ a na stropie ułożył izolację termiczną o dowolnej grubości. Koszt takiego rozwiązania był by mniejszy o ok. 15000 zł /deski, papa robocizna/ Proszę fachowców oraz osoby mające już doświadczenie z takimi wielowarstwowymi dachami o ocenę mojego myślenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
ale skoro nie planujesz pokoi na strychu to nawet lepiej że nie docieplasz dachu , ale strop musisz docieplić czyli podłoga strychu jakieś legary i sporo wełny będzie taniej i duuużo cieplej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jak nie potrzebujesz ogrzewanego strychu, to ocieplasz strop. Można nawet zwyczajnie rozwinąć wełnę z rolki i tylko folią przykryć (wg projektu ja mam tylko deskowanie 2m szerokości tam, gdzie jest najwyżej).

Mniejsza powierzchnia = taniej i mniejsze straty. Do tego łatwo ułożyć czyli tanio (nie trzeba dużo ciąć i mocować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten punkt rosy na dachu to już zakrawa na aptekarstwo. Punkt rosy zależy od zawartości wilgoci w powietrzu i temperatury. Być może, że dla jakichś założonych warunków można go obliczyć, ale wg mnie to była by sztuka dla sztuki. Aby nie dopuścić do wykraplania się rosy przy zmianie temperatury to trzeba by rozpatrywany układ ogrzewać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualny przeciek z dachu będzie tak samo skutkował bez względu na to gdzie będzie wykonana izolacja cieplna. Bez względu na to gdzie będzie wykonana izolacja cieplna konieczne jest wykonanie krycia wstępnego aby zabezpieczyć się przed przeciekiem. Nie ma żadnego uzasadnienia aby izolować cieplnie połać dachu na nieużytkowym poddaszu. Co zmieni dołożenie 5 cm wełny na skosach? Nic! Tak zwany "Punkt Rosy" znajdzie się w tej warstwie czyli nadal na Twoim poddaszu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Nie ma żadnego uzasadnienia aby izolować cieplnie połać dachu na nieużytkowym poddaszu. Co zmieni dołożenie 5 cm wełny na skosach? Nic! Tak zwany "Punkt Rosy" znajdzie się w tej warstwie czyli nadal na Twoim poddaszu. Pozdrawiam.

 

Nie pitol, że nie ma uzasadnienia, bo jak ktoś w lato chce mieć chłodniej na strychu to sobie może ocieplić połać dachową i wchodząc na strych będzie miał niższa temperaturę, to samo zimą będzie miał wyższą temperaturę aniżeli na zewnątrz, tak więc jak Ty nie widzisz w tym sensu nie znaczy, że inni mogą widzieć w tym sens!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...