Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem czy bez?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widział ktoś dobrze zaizolowaną rurę wentylacji parteru w domu z piętrem?

 

Czyli swoje wywody opierasz na spartolonej, źle zaizolowanej wentylacji, bo masz do czynienia z samymi partaczami, gdzie w przewodach nawiewnych bez rekuperatora powietrze jest ogrzewane o kilkanaście stopni?

 

 

..

 

Napisz, proszę, CZYM Cię obraziłem.

 

Skoro twierdzisz, że mnie obraziłeś, to sam musisz wiedzieć czym.

 

Nie moja wina, ze wentylacje zrobiłeś dziwnie...

 

Zapomniałeś wziąć prochów? Cytujesz moją wypowiedź, a bredzisz, jakbyś nie do mnie pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model posiada bypass.

 

A to przepraszam.

Mimo wszystko na stronie producenta już nie występuje.

Nie jest to też jakaś aspekt, który sprawia, że nie warto akurat tej centrali kupować.

Ale jakby chciał kupić świeżaka to ceny trochę poszły w górę, głównie ze względu na kiepski kurs waluty.

Mimo wszystko dalej twierdzę, że to najlepsza opcja na małą centralę do pomieszczeń ogrzewanych.

Polskie konstrukcje rzadko kiedy mają wejście na czujnik wilgotności (czujnik, nie higrostat)

I jakby nie patrzeć trzeba wyłożyć minimum 1 tys. zł więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Jeżeli mają Państwo zamiar zastosować wentylację mechaniczną w budynku, to nieodzownym jej elementem powinien być również rekuperator. Pozwoli to w znacznym stopniu ograniczyć wentylacyjne straty ciepła budynku poprzez odzysk ciepła . Moderowano

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Edytowane przez Tomaszs131
Reklama wykraczająca po za ramy PP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

cześć!

co dała wam instalacja rekuperatora?

czy 'tylko'/'aż' tyle, że nie czujecie różnicy w jakości powietrza między dworem a wnętrzem?

zapachy z kuchni są szybciej usuwane?

co jeszcze, co jeszcze?

jak ktoś puści bąka to nie czuć? :)

 

pytam bo mam rozprowadzone kanały i dalej nie mam przekonania, że warto wywalać dodatkowe <10 k na centralę i poskładanie wszystkiego do kupy.

czy zdarza się, że wyłączacie rekuperator, bo zimą powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche? a latem w trakcie upałów robi się w domu zbyt ciepło?

 

jeśli chodzi o funkcjonalność rekuperatora: dla mnie jest to bezsprzecznie fajna sprawa, kiedy na dworze jest taka sama temperatura jak wewnątrz.

kiedy jednak temperatury są różne, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas ważniejsze: komfort wentylacyjny czy cieplny.

zimą za jakość powietrza płacimy kosztami ogrzewania, latem za jakość powietrza płacimy wyższą temperaturą w pokojach (lub kosztami klimatyzacji)

 

może wentylacja 'doraźna' lepiej się sprawdza? dać ostro po heblach wyciągiem kiedy smażę rybę lub walę klocka w wc? fakt, że trzeba wcisnąć guzik, ale może to nie jest takie uciążliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja w domu MUSI być, inaczej zapomnij o odbiorze budynku. Wybory są dwa, albo grawitacyjna, albo mechaniczna. W mechanicznej możesz odzyskiwać ciepło, lub nie. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wentylacja działa zawsze bez żadnych cofek, budujesz mechaniczną, jeżeli nie to grawitacyjną. Jezeli chcesz odzyskiwać ciepło robisz z mechaniczną z wymiennikiem, jeżeli nie, robisz bez wymiennika.

Teraz sobie wybierz co sam chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdolnyslazak

 

Raz musiałem wyłączyć centralę na godzinę ponieważ jakiś osobnik palił liście, gałęzie i z wiatrem dym leciał na czerpnię.

 

Wilgotność mam na w miarę stałym poziomie w okresie grzewczym 48-52%. W domu z grawitacją przy ujemnych temperaturach o grzaniu spadała nawet do 30%.

 

Znajomi jak przychodzą, może nie wszyscy, ale było paru, że w domu nie czuć domem tylko powietrze jest neutralne, w sumie bez zapachu. My nie wyczuwamy różnicy. Ale idąc do rodziców czy kogokolwiek jednak czujemy rożnicę w powietrzu. No chyba, że jak 3 dni temu wieczorem posiedziałem na zewnątrz z 20min. ubranie przesiąkło dymem w powietrzu, W domu powietrze pozbawione tego smrodku.

 

W kuchni przy smarzeniu odpalamy pochłaniacz i wentylacje na 100%.

 

Pierwsze lato 2017 w nowym domu, temperatury były też i wysokie. Jakby nie młody i bieganie z dworu przez taras to myślę, że dłużej utrzymalibyśmy temperature komfortową. Pod koniec upałów tj ok półtora tygodnia temperatura z 22 wzrosła do 25.

 

Latem wentylacja chodziła na 30-50%, zimą 25% i czasami 50%.

 

Parę razy zdażyło się, że przy ostrym gotowaniu, smarzeniu na 10min robiłem przeciąg w domu otwierając taras i drzwi wejściowe. Natychmiastowa szybka wymiana powietrza. Ale to już moje zboczenie nie lubie zapachów pomieszanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko,

dzięki za odpowiedź. Wszystko co napisałeś jest prawdą i nie są to dla mnie rzeczy nowe. Aby dokonać wyboru, dobrze byłoby wiedzieć np. jaka jest wada tego, że wentylacja nie działa zawsze. Jak sami często piszecie, zimą reku pracuje wam na minimalnej mocy, latem gdy przegrzewa pomieszczenia go wyłączacie. I nie sądzę, żeby brakowało wam wtedy tlenu lub w domu nie dało się mieszkać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za tego posta, cenne informacje. jak udaje się tobie uzyskać taką wilgotność zimą?

 

Ciężko powiedzieć skąd taka wilgotność, ale taką podaje higrometr w stacji pogodowej. Ciągle w domu przebywają 2-4 osoby. Ale reku masę wody odciąga z domu. Na niskim biegu jak wyjmuję rurkę z odpływu skroplin to kapie nieźle. Jak wyłacze reku to potrafi ciurkiem lecieć woda przez chwilę.

 

Latem reku w ogóle nie wyłączałem. Oprócz tego zdarzenia z paleniem kogoś w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Użytkuje 0d 4 lat WM z odzyskiem ciepła JANGAZ do tego jeszcze GWC. Jakoś nie do końca jestem zadowolony.

Ile macie temperatury na wlotach do pomieszczeń? Jakie macie nastawy na programatorze? I jeszcze jedno. Nie mam syfona na wyjściu skroplin. Tak naprawdę nigdy nie miałem ani kropelki skroplin nawet po uruchomieniu w nowym domu. Czy ten brak syfona "psuje" mi prace mojego zestawu?

Przewody czarne spiralne, na stropie na styropianie na górze wełna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę po 3 stronach wątku nadal nic nie wiem. Każdy pisze co innego. Niemniej jednak miło Was posłuchać :)

 

Jeśli ktoś się buduje i jest niezdecydowany, to lepiej zaprojektować instalację jak pod rekuperator, ale go nie podłączać i zrobić wentylację mechaniczną bez rekuperatora czyli wentylatory. Można je łatwo sterować np timerem on/off. W przypadku zmiany decyzji rekuperator można wstawić później. Wentylacja mechaniczna bez rekuperatora będzie miała sporo zalet przypisywanych wentylacji z rekuperatorem i pozbawiona wielu wad grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
dzięki za tego posta, cenne informacje. jak udaje się tobie uzyskać taką wilgotność zimą?

 

Witam,

 

Regulacja poziomu wilgotności w budynku może być realizowana poprzez odpowiednie ustawienie wydajności nawiewanego przez centralę wentylacyjną z rekuperatorem. Do rekuperatora można dokupić czujnik wilgotności, który umożliwia automatyczna regulację wilgotności w pomieszczeniu.

W razie pytań chętnie pomogę.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...